Yamaha T7 Tenere

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ξέχασε όλα τα άλλα και αν σε φέρει ο δρόμος προς τα κάτω φρόντισε να κάνεις παρέα με τον STF, θα περιμένω τηλέφωνο σου.
Srider

Τωρα σώθηκες...
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Όσοι σκέφτονται την τοποθέτηση προστατευτικων καγκελων από την γνωστή ρουμανική εταιρεία να γνωρίζετε ότι σε βίντεο του γνωστός Βούλγαρος γιουτουμπερ έλεγε ότι έχουν θέμα με την εφαρμογή τους στο σημείο που δένουν κάτω από το φανάρι και ότι στο τέρμα του τιμονιού βρίσκει το κάτω μέρος της τιμονοπλακας επάνω στα κάγκελα!!
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Έχει ανακοινωθεί αυτή η τιμή στην Ελλάδα;
Οχι, το γενίκευσε. Βασίστηκε στο παραπάνω σχόλιο μου "Σχετικά με το World Raid: θα κοστίζει 14.700 ευρώ στη Σουηδία. Το απλό κοστίζει 12.000 ευρώ."
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Οχι, το γενίκευσε. Βασίστηκε στο παραπάνω σχόλιο μου "Σχετικά με το World Raid: θα κοστίζει 14.700 ευρώ στη Σουηδία. Το απλό κοστίζει 12.000 ευρώ."
Αν το απλό κοστίζει 12.000 στη Σουηδία είμαστε μείον 1500 ευρά...
Ας ελπίσουμε ότι αντίστοιχα και το world raid θα ανακοινωθεί όντως στα 13.500€
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αν το απλό κοστίζει 12.000 στη Σουηδία είμαστε μείον 1500 ευρά...
Ας ελπίσουμε ότι αντίστοιχα και το world raid θα ανακοινωθεί όντως στα 13.500€
Μακάρι....αλλά ξέρουμε την πολιτική των εταιρειων, σε τέτοια μοντέλα .
Αν βγει όντως 13500, δεν θα ξαναπουλησει απλό.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Μακάρι....αλλά ξέρουμε την πολιτική των εταιρειων, σε τέτοια μοντέλα .
Αν βγει όντως 13500, δεν θα ξαναπουλησει απλό.
Στη Σουηδία με Σουηδικό χρήμα η διαφορά είναι 2700€ γιατί όχι και στην Ελλάδα ή οπουδήποτε αλλού.
Έβαλα τα μέσα αλλά δεν έβγαλα λαυράκι για τη τιμή στην χώρα μας. Είναι ακόμη μη ανακοινώσιμη.
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Αν το απλό κοστίζει 12.000 στη Σουηδία είμαστε μείον 1500 ευρά...
Ας ελπίσουμε ότι αντίστοιχα και το world raid θα ανακοινωθεί όντως στα 13.500€
Ενημερωτικά, το Τ7 για το 2022 στην Ελλάδα είναι στα 10,990 και όχι στα 10,500 που ήταν η τιμή του 2020.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ενημερωτικά, το Τ7 για το 2022 στην Ελλάδα είναι στα 10,990 και όχι στα 10,500 που ήταν η τιμή του 2020.
Για αυτό αφαίρεσα 1200 ευρώ και όχι 1500 (14700€ τιμή Σουηδίας, μείον 1200€, 13500€ ελπίζω για Ελλάδα).
Επίσης το 500άρικο στο κόβουν με τη καλημέρα στην Ελλάδα (υπό φυσιολογικές συνθήκες που ελπίζαμε και αναμέναμε να επανέλθουμε, με τις τελευταίες καταστάσεις δε ξέρω...).
Η αλήθεια είναι πως είχα μείνει στα 10790 ανακοινώσιμης τιμής αλλά τσίμπησε κι άλλο... κρίμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Τι σου κόβουν;;; αχχαχαα

Αν το απλό κοστίζει 12.000 στη Σουηδία είμαστε μείον 1500 ευρά...
1010 ευρώ κάτω, όχι ότι έχει ιδιαίτερη σημασία θα μάθουμε λίαν συντόμως την τιμή του. Έγκυρες πηγές λένε για 13,800 πάντως
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Τι σου κόβουν;;; αχχαχαα
Θέλει να κάνεις και λίγο έρευνα αγοράς Ανδρέα. Για να σου λέω κάτι ξέρω.
Όπως σημείωσα όμως, όχι τώρα που έρχονται με το σταγονόμετρο σε όλη την Ευρώπη. Σε κανονικές συνθήκες.
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Θέλει να κάνεις και λίγο έρευνα αγοράς Ανδρέα. Για να σου λέω κάτι ξέρω.
Όπως σημείωσα όμως, όχι τώρα που έρχονται με το σταγονόμετρο σε όλη την Ευρώπη. Σε κανονικές συνθήκες.
Το πρόβλημα διαθεσιμοτήτων δεν υπάρχει περίπτωση να λυθεί μέσα σ αυτό τον χρόνο. Οπότε συνεχίζουμε με αυτές τις συνθήκες. Όταν αγόρασα λοιπόν το δικό μου, αφού πέρασα 3 αντιπροσωπείες που με έγραφαν και με προσβάλανε, με την αγορά μου έκαναν δώρο ΈΝΑ ΜΠΡΕΛΟΚ. Στην πρώτη αντιπροσωπεία που ο ιδιοκτήτης είναι παιδικός φίλος του πατέρα μου όταν επέμενε να διαμεσολαβήσει για καλύτερη τιμή η απάντηση του ήταν "Έχουν αλλάξει οι εποχές, αυτά δεν παίζουν πια". Βλέποντας το γκρουπ στο FB δεν είναι ότι ήμουν εγώ ο άτυχος, αρκετά άτομα έχουν τις ίδιες ή και χειρότερες εμπειρίες από εμένα.
Υ.Γ. Το χαχα δεν ήταν ειρωνικό προς τα εσένα, αλλά προς την κατάσταση :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Για να επιβεβαιώσω τον Στέφανο, σε εμένα το Φεβρουάριο του 2020 μου εκοψαν το 500αρικο και τον συναγερμό δωρο. χωρις μέσον
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Για να επιβεβαιώσω τον Στέφανο, σε εμένα το Φεβρουάριο του 2020 μου εκοψαν το 500αρικο και τον συναγερμό δωρο. χωρις μέσον
Αφήνοντας πίσω την προσωπική μου εμπειρία όπως και άλλων (υποψήφιων) αγοραστών
Μιλώντας για το 2020 πρώτον δεν υπήρχε το πρόβλημα με τις διαθεσιμότητες, δεύτερον ήταν καινούριο μοντέλο, το οποίο, υποθέτω, έπαιζε μεγάλο ρόλο στο ότι η εμπορική του επιτυχία δεν ήταν εδραιωμένη. Διαβάζω άτομα που περιμένουν μέχρι και 12 μήνες ή τους ρίχνουν "άκυρα". Όταν η ζήτηση ξεπερνάει την παραγωγή ποιός έμπορος θα κόψει λεφτά από το σίγουρο κέρδος του;
Εγώ ευχαριστημένος είμαι που εν τέλει βρέθηκε ένας άνθρωπος να με εξυπηρετήσει μετά από τόση απογοήτευση που είχα φάει και πόσο μάλλον όταν το μηχανάκι ήρθε σε 2 εβδομάδες κι ας μου έκανε δώρο απλά ένα μπρελόκ. Όταν έστηνε την μηχανή με ρώτησε να βάλει συναγερμό, τον ρώτησα εάν είναι στην συμφωνημένη τιμή (η οποία ήταν και η αρχική) και μου απάντησε ότι είναι έξτρα χρέωση. Και επαναλαμβάνω όλο αυτό μου φαίνεται απολύτως φυσιολογικό.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Μιλώντας για το 2020 πρώτον δεν υπήρχε το πρόβλημα με τις διαθεσιμότητες, δεύτερον ήταν καινούριο μοντέλο, το οποίο, υποθέτω, έπαιζε μεγάλο ρόλο στο ότι η εμπορική του επιτυχία δεν ήταν εδραιωμένη. [...] Όταν η ζήτηση ξεπερνάει την παραγωγή ποιός έμπορος θα κόψει λεφτά από το σίγουρο κέρδος του;
Εγώ ευχαριστημένος είμαι που εν τέλει [...] το μηχανάκι ήρθε σε 2 εβδομάδες [...]
Η yamaha στο χωριό κάνει παραγγελία απευθείας από το εργοστάσιο το οποίο απέχει 600 χλμ. Το '20 πάντως εγώ περίμενα 2 μήνες για το μηχανάκι και θα περίμενα 4 αλλά κάποιος ακύρωσε την παραγγελία του και πήρα το δικό του. Θυμάμαι ότι όσοι περιμέναν μηχανάκι καινούργιο εκείνη την εποχή στο κατάστημα περίμεναν για πολύ καιρό. Γενικά το εργοστάσιο βγάζει 50k μονάδες το χρόνο (xsr700, tracer700, tenere700 και τα xmax 125 - 400). Επίσης τo '20 είχε ηδη αρχίσει η κρίση με έλλειψη εξαρτημάτων.
Αναφορικά με τις τιμές υποθέτω ότι όλοι στην Ευρώπη αγοράζουν απο το ίδιο εργοστάσιο με φιξ τιμή μονάδας γύρω στα 8k και απο εκεί και πέρα για κάθε χώρα υπάρχει το ανάλογο φπα, τα τέλη ταξινόμησης και οι λοιποί φόροι. Υποθέτω το πλεονάζον ποσό είναι κέρδος για το κατάστημα πώλησης και από αυτό κάνει κουμάντο τι μπορεί να κόψει.
Εδώ η τιμή ήταν 9600 συν τέλη ταξινόμησης γύρω στα 100 και ήταν ακατέβατη.
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Η yamaha στο χωριό κάνει παραγγελία απευθείας από το εργοστάσιο το οποίο απέχει 600 χλμ. Το '20 πάντως εγώ περίμενα 2 μήνες για το μηχανάκι και θα περίμενα 4 αλλά κάποιος ακύρωσε την παραγγελία του και πήρα το δικό του. Θυμάμαι ότι όσοι περιμέναν μηχανάκι καινούργιο εκείνη την εποχή στο κατάστημα περίμεναν για πολύ καιρό. Γενικά το εργοστάσιο βγάζει 50k μονάδες το χρόνο (xsr700, tracer700, tenere700 και τα xmax 125 - 400). Επίσης τo '20 είχε ηδη αρχίσει η κρίση με έλλειψη εξαρτημάτων.
Για ποιό μήνα του 20 μιλάμε; Γιατί κρίνοντας από την ποδηλατική αγορά τους πρώτους μήνες έβρισκες τα πάντα και μέσα σε λίγες βδομάδες (τις πρώτες μέρες της άνοιξης) δεν έβρισκες ούτε ντίζα.
Επίσης μάλλον ήταν και η τελευταία φορά που είδα Tenere σε βιτρίνα της Αθήνας που ήταν προς πώληση
 
Top Bottom