Yamaha T7 Tenere

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Χαιρετώ την παρέα!
Μετά από 192000χλμ στο Vstromακι θέλω σιγά σιγά να αλλάξω.
Έχω ερωτευτεί το Tenére.
Το ερώτημα είναι το εξής: αξίζει το world raid τα 13.900 που θα κοστίζει από ότι μου είπαν στην τελευταία έκθεση;
 

b2bstam

Μέλος
Όνομα
matis
Μοτό
???
xt600e
Χαιρετώ την παρέα!
Μετά από 192000χλμ στο Vstromακι θέλω σιγά σιγά να αλλάξω.
Έχω ερωτευτεί το Tenére.
Το ερώτημα είναι το εξής: αξίζει το world raid τα 13.900 που θα κοστίζει από ότι μου είπαν στην τελευταία έκθεση;
Καλησπέρα . Από την στιγμή που το ερωτεύτηκες και μπορείς να κάνεις το βήμα αξίζει.ζυγισετα άμα θέλεις αυτό η το απλό και πάρτο. εδώ δίνουμε για 12 ετιας μηχανάκια 9000. Έρωτας είναι αυτός τι να κάνουμε ?
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Χαιρετώ την παρέα!
Μετά από 192000χλμ στο Vstromακι θέλω σιγά σιγά να αλλάξω.
Έχω ερωτευτεί το Tenére.
Το ερώτημα είναι το εξής: αξίζει το world raid τα 13.900 που θα κοστίζει από ότι μου είπαν στην τελευταία έκθεση;
Αν κρίνω από τα χλμ, δεν είσαι από αυτούς που κάνουν αγοραπωλησίες συνέχεια, οπότε από εμένα είναι ναι!
Παίρνεις αυτό που σου αρέσει και το χαίρεσαι για πολλά χρόνια!!!! :ok:
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Κανε ένα test drive πρώτα. Αν έχεις συνηθίσει 192k χλμ με το στρώμα η αλλαγή στο τενεκέ θα είναι μια δύσκολη μετάβαση (ανεμοκάλυψη, άνεση, συνεπιβάτης).
Εγώ (νυν κάτοχος τενεκε, πρώην κατοχος στρωματος k7) θεωρώ ότι το world raid είναι υπερβολή σαν σύνολο.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Το world raid έχεις κατά νου ή το απλό; Το αν αξίζει ή όχι είναι μεγάλη συζήτηση τα 13900 το raid...Για μένα το μόνο που ζηλεύω από το raid ειναι το αμορτισέρ τιμονιού. Τα υπόλοιπα δεν με ψήνουν για να δώσω 3χιλιαρικα παραπάνω. Αντιλαμβάνεσαι ότι πηγαίνεις για κάτι πολύ πιο χωμάτινο και πολύ πιο άβολο για 2 απ το V Strom οκ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Χαιρετώ την παρέα!
Μετά από 192000χλμ στο Vstromακι θέλω σιγά σιγά να αλλάξω.
Έχω ερωτευτεί το Tenére.
Το ερώτημα είναι το εξής: αξίζει το world raid τα 13.900 που θα κοστίζει από ότι μου είπαν στην τελευταία έκθεση;
Εξαρταται πως το βλεπεις. Σε καθαρα τεχνικους ορους δε νομιζω να αξιζει, με δεδομενο πως το ducati desertX θα ειναι 2-3Κ ακριβοτερο και πολυ πιο πληρης μηχανη σε σχεδον τα παντα της.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις....
  • Ducati δεν παίρνω :)
  • έχω κάνει test drive και η πρώτη αίσθσή ήταν σούπερ (μου θύμισε λίγο και το Dominator που είχα πριν 168.000χλμ :) )
  • από θέμα άνεσης εγώ δεν έχω θέμα.... για το κορίτσι θα βάλω την passenger comfort seat και ελπίζω να ανεβαίνει χαχα
  • ναι δεν αλλάζω συχνά μηχανάκια
  • ομολογώ πως στην αρχή λες θα κάνω το παν για το WR αλλά με μια πιο ψύχραιμη ματιά έχω τις αμφιβολίες μου... δεν είναι ότι και τα λεφτά ξεχειλίζουν.. θα ζοριστώ για να το πάρω ( και τα δύο δλδ)!
δικό σας...
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Αφου το γουστάρεις να το πάρεις, εκεί τελειώνει η συζήτηση... Επίσης πιστεύω ότι σε σύγκριση με το vstrom είναι πολύ ανώτερο, γενικά βέβαια δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος να πάρει vstrom το θεωρώ πολύ μουφα! Καλοτάξιδο το τενερε :cool:
 

galanakop

Μέλος
Περιοχή
tripolitsa
Όνομα
Nikos
Μοτό
BMW 1250GSA
Aprilia Tuareg 660
Vespa gts 300
KTM 350 EXC-F 23
Χαιρετώ την παρέα!
Μετά από 192000χλμ στο Vstromακι θέλω σιγά σιγά να αλλάξω.
Έχω ερωτευτεί το Tenére.
Το ερώτημα είναι το εξής: αξίζει το world raid τα 13.900 που θα κοστίζει από ότι μου είπαν στην τελευταία έκθεση;
Δοκίμασε και το tuareg 660.
Απλά εκπληκτικο.
Ερχεται πιο κοντα σε χρηση με το Vstrom σε σχεση με το Tenere.
Θα το χαρακτηριζα 60/40 on/of και το τενερε 40/60
4 χρόνια εγγυηση και ολα τα ηλεκτρονικα καλουδια που σου κανουν την ζωη ευκολη στην καθημερινοτητα.
Αν εισαι και κατω απο 1.80 τοτε δεν χρειαζεσαι ουτε ανεμοθωρακα.
Δες το.
 
Τελευταία επεξεργασία:

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Αφου το γουστάρεις να το πάρεις, εκεί τελειώνει η συζήτηση... Επίσης πιστεύω ότι σε σύγκριση με το vstrom είναι πολύ ανώτερο, γενικά βέβαια δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος να πάρει vstrom το θεωρώ πολύ μουφα! Καλοτάξιδο το τενερε :cool:
Φίλε μου το Stromακι το πήρα τον Μάη του 2008 ...
Για τότε είχε πολλά +. Καταλαβαίνω πως το λες αλλά με έβγαλε ασπροπρόσωπο .. όχι πως δεν είχε τα θεματάκια του αλλά του έχω πιει και το αίμα. Και αν το δεις τα χλμ του δεν του φαίνονται με την καμία.

Κάτσε να το πάρω πρώτα το "Τ" .... Σε ευχαριστώ πάντως!!
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Δοκίμασε και το tuareg 660.
Απλά εκπληκτικο.
Ερχεται πιο κοντα σε χρηση με το Vstrom σε σχεση με το Tenere.
Θα το χαρακτηριζα 60/40 on/of και το τενερε 40/60
4 χρόνια εγγυηση και ολα τα ηλεκτρονικα καλουδια που σου κανουν την ζωη ευκολη στην καθημερινοτητα.
Αν εισαι και κατω απο 1.80 τοτε δεν χρειαζεσαι ουτε ανεμοθωρακα.
Δες το.
Δεν λέω σε καμία περίπτωση πως δεν θα είναι καλό μηχανάκι αλλά δυσκολεύομαι να πάω σε Aprilia.. ναι ίσως να είναι πιο πλήρες πακέτο αλλά .. δεν ξέρω!!
Το Τ θα με πάει αλλά 192Κ 99% ... Το Aprilia θα το κάνει;
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Δεν λέω σε καμία περίπτωση πως δεν θα είναι καλό μηχανάκι αλλά δυσκολεύομαι να πάω σε Aprilia.. ναι ίσως να είναι πιο πλήρες πακέτο αλλά .. δεν ξέρω!!
Το Τ θα με πάει αλλά 192Κ 99% ... Το Aprilia θα το κάνει;
αυτες ειναι αγκυλωσεις παρελθοντος,χωρις παρεξηγηση,,δεν ισχυουν...βρισκομαστε στο 2022
 

galanakop

Μέλος
Περιοχή
tripolitsa
Όνομα
Nikos
Μοτό
BMW 1250GSA
Aprilia Tuareg 660
Vespa gts 300
KTM 350 EXC-F 23
Δεν λέω σε καμία περίπτωση πως δεν θα είναι καλό μηχανάκι αλλά δυσκολεύομαι να πάω σε Aprilia.. ναι ίσως να είναι πιο πλήρες πακέτο αλλά .. δεν ξέρω!!
Το Τ θα με πάει αλλά 192Κ 99% ... Το Aprilia θα το κάνει;
Η αληθεια ειναι οτι ο ιαπωνας την αξιοπιστια την εχει κερδισει ολα αυτα τα χρονια, ο ευρωπαιος υπολοιπεται, αλλα ομως συμφωνω και εγω με τον πυξιδας990 ισως και να ειναι και αγκυλωσεις ολα αυτα.
Αν δεν νοιωθεις καλα και δικαιωμενος με την αγορα σου ειναι σιγουρο οτι θα σε τρωει ολο αυττο.
Η αλλη αληθεια ομως ειναι οτι προκειτται για το ισως πιο ολοκληρωμενο στην καττηγορια του μηχανακι.
Ο καιρος θα δειξει τυχων προβληματα αξιπιστιας αλλα τα 4 χρονια σου δινουν εναν αερα σιγουριας
 

notakos600

Μέλος
Περιοχή
Ασπρόπυργος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
HONDA C50
Τα 4 χρόνια εγγύηση καλά και χρυσά.
Πόσα από αυτά όμως θα είναι στο συνεργείο περιμένοντας το ανταλλακτικό στην εγγύηση?
Μένει να το δούμε, γιατί είναι καταπληκτική μοτοσυκλέτα κατά τα άλλα.
Συμφωνώ πως είναι πιο κοντά σε Vstrom.
Μιλάμε όμως για ένα τέρας αξιοπιστίας (το Vstrom).
Θα μου επιτρέψετε να πω πως ανορθωτές και πηνία είναι συνηθισμένα, μιλάμε σίγουρα για κάτι σοβαρότερο και επαναλαμβανόμενο.
Μίζα ας πούμε, να την αλλάζεις στην εγγύηση με την ίδια και το πρόβλημα να είναι αλλού...
Θα δείξει, καινούρια μηχανάκια είναι, σαν το CF.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Τα 4 χρόνια εγγύηση καλά και χρυσά.
Πόσα από αυτά όμως θα είναι στο συνεργείο περιμένοντας το ανταλλακτικό στην εγγύηση?
Μένει να το δούμε, γιατί είναι καταπληκτική μοτοσυκλέτα κατά τα άλλα.
Συμφωνώ πως είναι πιο κοντά σε Vstrom.
Μιλάμε όμως για ένα τέρας αξιοπιστίας (το Vstrom).
Θα μου επιτρέψετε να πω πως ανορθωτές και πηνία είναι συνηθισμένα, μιλάμε σίγουρα για κάτι σοβαρότερο και επαναλαμβανόμενο.
Μίζα ας πούμε, να την αλλάζεις στην εγγύηση με την ίδια και το πρόβλημα να είναι αλλού...
Θα δείξει, καινούρια μηχανάκια είναι, σαν το CF.
χαλαμε το θεμα του τενερε,αλλα μαξ 15 μερες το πολυ για ανταλακτικο,αλλωστε το βλεπεις και μονο σου στην αποθηκη..
 

notakos600

Μέλος
Περιοχή
Ασπρόπυργος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
HONDA C50
χαλαμε το θεμα του τενερε,αλλα μαξ 15 μερες το πολυ για ανταλακτικο,αλλωστε το βλεπεις και μονο σου στην αποθηκη..
Δεν είχα πρόθεση να χαλάσω τίποτα Μανώλη.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
αυτες ειναι αγκυλωσεις παρελθοντος,χωρις παρεξηγηση,,δεν ισχυουν...βρισκομαστε στο 2022
καμία παρεξήγηση.... δεν το αρνούμαι... αλλά έλα μου ντε που υπάρχει... σόρυ αν βγαίνω OT!!


Θα ήθελα αν έχετε την καλοσύνη λίγες περισσότερες γνώμες για το "απλό" vs WR!
Ευχαριστώ!!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Φίλε μου το Stromακι το πήρα τον Μάη του 2008 ...
Για τότε είχε πολλά +. Καταλαβαίνω πως το λες αλλά με έβγαλε ασπροπρόσωπο .. όχι πως δεν είχε τα θεματάκια του αλλά του έχω πιει και το αίμα. Και αν το δεις τα χλμ του δεν του φαίνονται με την καμία.

Κάτσε να το πάρω πρώτα το "Τ" .... Σε ευχαριστώ πάντως!!
Προσωπικά εγώ αν είχα να διαλέξω μεταξύ του απλου/raid θα πήγαινα στο δεύτερο.

Ωστόσο η χρηματική διαφορά τους δεν δικαιολογείται από τις διάφορες τους.


Αν είχα να διαλέξω μεταξύ Raid/tuareg θα πήγαινα στο δεύτερο, για πολλούς λόγους.
 
Top Bottom