Yamaha T7 Tenere

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Ωστόσο η χρηματική διαφορά τους δεν δικαιολογείται από τις διάφορες τους.
Νομιζω δικαιολογείται. Αν πάς να βαλεις τα ίδια στο απλό (αναρτήσεις, σταμπιλιζατερ,νεο abs, και tft) θα δώσεις πολύ παραπάνω.
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
καμία παρεξήγηση.... δεν το αρνούμαι... αλλά έλα μου ντε που υπάρχει... σόρυ αν βγαίνω OT!!


Θα ήθελα αν έχετε την καλοσύνη λίγες περισσότερες γνώμες για το "απλό" vs WR!
Ευχαριστώ!!
Νομίζω ότι γνώμες και να πούμε θα είναι εντελώς θεωρητικές μιας και το Raid δεν το χει καβαλήσει και κανείς....
Εγώ προσωπικά εάν δεν είχα πάρει το απλό, αυτή την στιγμή πάλι το απλό θα έπαιρνα, βάση specs για τις δικές μου ανάγκες δεν βλέπω κάτι που να θέλω από το raid σε σύγκριση με το απλό, οπότε δεν θα έδινα τα έξτρα λεφτά. Όσον αφορά το tuareg, βλέπω πολύ ενθουσιασμό από αναβάτες, ίσως είναι λίγο πιο κοντά στις ανάγκες μου σε σχέση με το Τ7, έχει κάποια πραγματάκια που θα ήθελα στο τενερε (πιο άνετη και πιο χαμηλή σέλα, μάλλον το βάρος της μηχανής είναι λίιιγο καλύτερα μοιρασμένο, μεγαλύτερο ground clearance και ένα τσικ παραπάνω χωρητικότητα στο τεπόζιτο χωρίς την υπερβολή του raid και για όσους τους νοιάζει περισσότερο γκάζι και ηλεκτρονικά (εμένα προσωπικά δεν) οπότε σίγουρα θα του έριχνα μια ματιά.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
καμία παρεξήγηση.... δεν το αρνούμαι... αλλά έλα μου ντε που υπάρχει... σόρυ αν βγαίνω OT!!


Θα ήθελα αν έχετε την καλοσύνη λίγες περισσότερες γνώμες για το "απλό" vs WR!
Ευχαριστώ!!
Κοίτα για να υπάρχει σύγκριση αντικειμενική και όχι από φωτογραφίες θα πρέπει να κυκλοφορήσει και το άλλο για να δούμε αν είναι καλύτερα μοιρασμένο το βάρος, αν οι αναρτήσεις είναι πιο καλές με πιο σφιχτά ελατήρια και καλύτερο valving κλπ. Αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι με το raid πας σε τιμοκατάλογο 900 κυβικών χωρίς το ανάλογο γκάζι. Είναι και πιο ψηλό από το απλό. Αν φτάσεις στα 14000 γιατί δεν κοιτάς V Strom 1050 xt; Ποιο vfm πρόταση κατ εμέ..
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Κοίτα για να υπάρχει σύγκριση αντικειμενική και όχι από φωτογραφίες θα πρέπει να κυκλοφορήσει και το άλλο για να δούμε αν είναι καλύτερα μοιρασμένο το βάρος, αν οι αναρτήσεις είναι πιο καλές με πιο σφιχτά ελατήρια και καλύτερο valving κλπ. Αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι με το raid πας σε τιμοκατάλογο 900 κυβικών χωρίς το ανάλογο γκάζι. Είναι και πιο ψηλό από το απλό. Αν φτάσεις στα 14000 γιατί δεν κοιτάς V Strom 1050 xt; Ποιο vfm πρόταση κατ εμέ..
Με άλλο προσανατολισμό όμως το ΧΤ, ασφάλτινο τουρισμό με λίγο χωματόδρομο όπου χρειάζεται.

Το raid πωλείται ως χωμάτινου τουρισμού με ασφάλτινες συνδετικές διαδρομές.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Δεν θέλω να πάω πάλι σε Vstrom και δεν θέλω και 1000 .. είναι όλα πιο ακριβά!
Τέλη, ασφάλεια, σέρβις, κλπ κλπ

Και επίσης θα ήθελα λίγο πιο πολύ δυνατότητα στο χώμα. Με το στρομ τόσο καιρό μου έλειψε το χωματάκι...
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Γνωστός αρκετά μέσα στα μοτοσικλετιστικά πράγματα μόλις μου είπε πως ο κινητήρας που φοράει το Τουαρέγκ όταν είχε πρωτοκυκλοφορήσει τουλάχιστον είχε συμβεί να σπάει.. τύπου να κάνει "μπαμ". Έχετε ακούσει κάτι;
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Γνωστός αρκετά μέσα στα μοτοσικλετιστικά πράγματα μόλις μου είπε πως ο κινητήρας που φοράει το Τουαρέγκ όταν είχε πρωτοκυκλοφορήσει τουλάχιστον είχε συμβεί να σπάει.. τύπου να κάνει "μπαμ". Έχετε ακούσει κάτι;
Aprilia Recall of certain RS 660 and Tuono 660 motorcycles - Motor Sports NewsWire
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Γνωστός αρκετά μέσα στα μοτοσικλετιστικά πράγματα μόλις μου είπε πως ο κινητήρας που φοράει το Τουαρέγκ όταν είχε πρωτοκυκλοφορήσει τουλάχιστον είχε συμβεί να σπάει.. τύπου να κάνει "μπαμ". Έχετε ακούσει κάτι;
εχει γινει ανακληση μοτερ,δεν καθησαν να το ανοιξουν,το αλλαξαν ολο και τελος στις πρωτες σειρες περυσι..
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αυτή η εξειδίκευση μας έχει φάει, γαμ@ το μάρκετινγκ των εταιρειών...
Δεν ξέρω αν φταίνε αυτοί η εμείς.

Ψωνίζει ο άλλος Τ7 γιατί του αρέσει το λουκ Ντακάρ αλλά δεν θα πάει ποτέ χώμα, ζητάει άνεση στην χρήση που κάνει. Το ψωνίζουν και οι Ταρές και ζητάνε να γίνει 690κτμ.

Να είσαι ομάδα εξέλιξης και να πρέπει να βγάλεις άκρη...
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Ναι αλλά από την άλλη είναι σαφές ότι το στρομ δεν πάει χώμα .. δλδ αναλογικά το Τ πάει πιο καλά στην άσφαλτο από ότι το Στρομ στο χώμα.
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Αν το πάρεις τώρα (2022) πάρε το απλό και φτιάξτε όπως θέλεις. Εγώ με ένα πιο σκληρό ελατήριο (90€) και ίσως μια επέμβαση στη σέλα αργότερα (υπολογίζω κοντά στα 120€) έχω την ιδανική μηχανή για βόλτες παντού στην Ελλάδα, (και δικάβαλος) για κάθε μέρα μετακίνηση και στο συνεργείο μόνο για καφέ με τον Χελιώτη (το μηχανάκι το παρκάρω απέξω).
Το Aprilia καλό χρυσό, αλλά ας αποδείξει άλλος πόσο καλό και αξιόπιστο είναι.
Είμαι 110 κιλά 185 ( και έχω και κάγκελα μπρος πίσω και διπλό στάντ σαν έξτρα βάρος) το Τ7 πετάει δεν θέλω παραπάνω άλογα. Ξυπνάω το πρωί και φτάνω όπου θέλω στην Ελλάδα, χωρίς να σκεφτώ αν έχει εξουσιοδοτημένο συνεργείο ή αν θα πρέπει να τσεκάρω όλα τα συστήματα πριν.
Πάρε το Τ7 και κρατά λεφτά για ταξίδια.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Ναι αλλά από την άλλη είναι σαφές ότι το στρομ δεν πάει χώμα .. δλδ αναλογικά το Τ πάει πιο καλά στην άσφαλτο από ότι το Στρομ στο χώμα.
Αυτό είναι αλήθεια. Εγώ πήρα το απλό και αν ήταν να πάρω τώρα πάλι το απλό θα έπαιρνα. Με ένα ελατήριο πίσω για τα κιλά σού και ένα ζευγάρι λάστιχα 50/50 η και πιο χωμάτινα έχεις ένα πολύ καλό σύνολο . Το θέμα άνεσης είναι λίγο υποκειμενικό. Εγώ μια χαρά άνετο το βρίσκω, το ίδιο και η γυναίκα μου και στο χώμα οδηγώ όρθιος οπότε μια χαρά μου φαίνεται η κατανομή βάρους. Τα ηλεκτρονικά δεν ξέρω τι μπορούν να προσφέρουν σε ένα μηχανάκι με 62-65 άλογα στον τροχό...
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Ναι αλλά από την άλλη είναι σαφές ότι το στρομ δεν πάει χώμα .. δλδ αναλογικά το Τ πάει πιο καλά στην άσφαλτο από ότι το Στρομ στο χώμα.
Μία χαρά πάει και το καινούριο ακόμα καλύτερα
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Αν το πάρεις τώρα (2022) πάρε το απλό και φτιάξτε όπως θέλεις. Εγώ με ένα πιο σκληρό ελατήριο (90€) και ίσως μια επέμβαση στη σέλα αργότερα (υπολογίζω κοντά στα 120€) έχω την ιδανική μηχανή για βόλτες παντού στην Ελλάδα, (και δικάβαλος) για κάθε μέρα μετακίνηση και στο συνεργείο μόνο για καφέ με τον Χελιώτη (το μηχανάκι το παρκάρω απέξω).
Το Aprilia καλό χρυσό, αλλά ας αποδείξει άλλος πόσο καλό και αξιόπιστο είναι.
Είμαι 110 κιλά 185 ( και έχω και κάγκελα μπρος πίσω και διπλό στάντ σαν έξτρα βάρος) το Τ7 πετάει δεν θέλω παραπάνω άλογα. Ξυπνάω το πρωί και φτάνω όπου θέλω στην Ελλάδα, χωρίς να σκεφτώ αν έχει εξουσιοδοτημένο συνεργείο ή αν θα πρέπει να τσεκάρω όλα τα συστήματα πριν.
Πάρε το Τ7 και κρατά λεφτά για ταξίδια.
Αυτό ακριβώς.

Δεν υπάρχει καλύτερη πρόταση για τα χαρακτηριστικά της Ελλαδας, και είναι αλεξίσφαιρο.

Κανεις ένα τσεκάρισμα 5-10 λεπτων, και φεύγεις για τριήμερο στα βουνά.

Του πίνεις το αίμα στα βουνά, όλο το Σ/Κ, βγαίνεις εθνική και πας 150 κοντέρ (ακομα και με χωμάτινα 20-80 λαστιχα) ξεκούραστα όλη μέρα.

Πας το πλένεις κοτσάρεις μια βαλίτσα πίσω Δευτέρα πρωί πας στην δουλειά μέσα στην κίνηση της πόλης να περνάει από παντού με το ψηλό τιμόνι και την λεπτή σιλουέτα του.

Ακόμα και αν σου περισσεύουν (γνώμη μου παντα) δεν υπάρχει λόγος να τα δώσεις αλλού.
 
Top Bottom