Yamaha T7 Tenere

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Υπάρχει κάποιος από τους ιδιοκτήτες Τ7 που θα τον ενδιέφερε η αναταλλαγή της εργοστασιακής σέλας (των δύο κομματιων), με τη μονοκόματη (+20χιλ) αυτη που φοράει το Rallye; Δεν λέω για την σέλα Rallye που είναι +35 χιλ, αλλά την αλλή που φoρά η έκδοση Rallye του Tenere 700.
Όταν λέω ανταλλαγή, εννοώ μόνο για μερικές ημέρες ή και καμία βόλτα, έτσι ώστε να δω πως κάθομαι, αν φτάνω κάτω και αν πράγματι είναι πιο βολική και αξίζει τα χρήματα της για αγορα. Δεν θα ήθελα να κάνω μία τέτοια αγορά και να μου βγει φόλα.
Και εγώ σκέφτομαι μια αλλαγή στην άνεση της σέλας, αλλά έχεις ψάξει και έχεις απορρίψει την μεταποίηση της κλασικής σέλας των δύο κομματιών;
Σκέφτομαι ότι ίσως βγει πιο φτηνά από την αγορά της Rally
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Και εγώ σκέφτομαι μια αλλαγή στην άνεση της σέλας, αλλά έχεις ψάξει και έχεις απορρίψει την μεταποίηση της κλασικής σέλας των δύο κομματιών;
Σκέφτομαι ότι ίσως βγει πιο φτηνά από την αγορά της Rally
Όχι δεν την έχω απορίψει, αλλά πριν αρχίσω να ασχολουμαι με το θέμα, είπα να δοκιμάσω έτοιμες λύσεις χωρίς κόστος, για να καταλάβω τι μου ταιριάζει. Είχα πάει σε γνωστό κατάστημα στην Καλλιρόης αλλά δεν με έπεισε, ενώ ότι φωτογραφία έχω δει απο τέτοιες τροποποιήσεις (απο αυτούς) σε σέλα Τ7 ήταν τουλάχιστον αηδια (σορρυ). Μαζι με τα ποδηλατικά κολάν σχεδόν την παλεύω σε πολύωρα, αλλά αν μπορούσα να το βελτιώσω λίγο θα ήμουν άρχοντας. Θα φανεί στο 36ώρο φέτος που θα γίνει ο κώλος και η μέση μπετό. Αν βγει αυτό μπορεί και να μην ασχοληθώ. Οπτικά πάντως μου αρέσουν πολύ οι μονοκόμματες σέλες και του ραλύ που έχει το +20 ήθελα να δω αν θα πατάω κάτω ή θα με δυσκολεύει το επιπλέον ύψος. Επίσης θέλω να δω το επιπλεόν ύψος πως είναι στο ταξίδι, θα είναι πιο εύκολο (λόγω πιο άνετης θέσης) ή πιο δύσκολο (λόγω του αέρα που θα τρώω); Είναι κάτι που θέλω να δω σε πραγματιικες συνθήκες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Όχι δεν την έχω απορίψει, αλλά πριν αρχίσω να ασχολουμαι με το θέμα, είπα να δοκιμάσω έτοιμες λύσεις χωρίς κόστος, για να καταλάβω τι μου ταιριάζει. Είχα πάει σε γνωστό κατάστημα στην Καλλιρόης αλλά δεν με έπεισε, ενώ ότι φωτογραφία έχω δει απο τέτοιες τροποποιήσεις (απο αυτούς) σε σέλα Τ7 ήταν τουλάχιστον αηδια (σορρυ). Μαζι με τα ποδηλατικά κολάν σχεδόν την παλεύω σε πολύωρα, αλλά αν μπορούσα να το βελτιώσω λίγο θα ήμουν άρχοντας. Θα φανεί στο 36ώρο φέτος που θα γίνει ο κώλος και η μέση μπετό. Αν βγει αυτό μπορεί και να μην ασχοληθώ. Οπτικά πάντως μου αρέσουν πολύ οι μονοκόμματες σέλες και του ραλύ που έχει το +20 ήθελα να δω αν θα πατάω κάτω ή θα με δυσκολεύει το επιπλέον ύψος. Είναι κάτι που θέλω να δω αφού την χρησιμοποιώ και κάθε μέρα και αν είναι να πατάω με ένα πόδι και τη μύτη, δε λέει, θα πρέπει να βρω αλλή λύση.
Πήγαινε και στον ζεφο μια βόλτα.
Μου έφτιαξε στον Γκάντι άνετη σέλα, με τζελ και αφρώδες από varadero
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τι λες μαρή...τον Γκάντι μου έφτιαξε
Πληροφοριακά...χονδα ειναι
το πενφέ έδειχνες σε άλλο νήμα έξω από το μαγαζί του :p
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
το πενφέ έδειχνες σε άλλο νήμα έξω από το μαγαζί του :p
Αυτό άλλαξε μόνο το κόκκινο ύφασμα...λόγω καθαριότητας
Από μέσα ήταν σαν καινουργιο
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Πήγαινε και στον ζεφο μια βόλτα.
Μου έφτιαξε στον Γκάντι άνετη σέλα, με τζελ και αφρώδες από varadero
Και εγώ την Καλλιρόης την έχω απορρίψει. Κοιτάω το αντίστοιχο νήμα για εναλλακτικές.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Παιδιά ο Κακουλίδης στην Αμφιθέας υπάρχει ακόμα;
Ο απόλυτος μάστορας για σέλα ... Κάπως ιδιόρρυθμος αλλά καλλιτέχνης!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Παιδιά ο Κακουλίδης στην Αμφιθέας υπάρχει ακόμα;
Ο απόλυτος μάστορας για σέλα ... Κάπως ιδιόρρυθμος αλλά καλλιτέχνης!!!
Ζει και βασιλευει ο Γιάννης
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Στο ίδιο μαγαζί;
Νομίζω πως απλά πάτε σε αυτόν για ότι έχει να κάνει με σέλα... Πρώτα από οποιονδήποτε άλλον!! Ο άνθρωπος είναι ΤΟΠ ..
Ναι.. Αμφιθέας και Αγιάς Τριάδος.
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Παιδιά ο Κακουλίδης στην Αμφιθέας υπάρχει ακόμα;
Ο απόλυτος μάστορας για σέλα ... Κάπως ιδιόρρυθμος αλλά καλλιτέχνης!!!
Απο τους καλύτερους ανθρώπους που έχω γνωρίσει μέσα σε μαγαζί και η δουλειά του απίστευτη.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Απο τους καλύτερους ανθρώπους που έχω γνωρίσει μέσα σε μαγαζί και η δουλειά του απίστευτη.
Συμφωνώ απόλυτα… καταπληκτικός!!!
Μου είχε φτιάξει τη σέλα στο Domie μετά από ούτε εγώ δεν ξέρω πόσα χλμ που είχε και με βασάνιζε πραγματικά. Η διαφορά ήταν απίστευτη χωρίς να αλλάξει αφρώδες!
Και στο στρομ η αλλαγή καλύμματος καλύτερη και από το εργοστασιακό!!!
Ρισπεκτ!!!
και φοβερός άνθρωπος όντως…
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Χρειάζεται κάτι τέτοιο, σύγχρονο με καλύτερη ταξιδιωτική ικανότητα από το 700. Το μοτέρ CP3 είναι υπέροχο και θα ταιριάξει αν δουλέψουν σωστά προς την κατεύθυνση της άνεσης και έχει καλά ποιοτικά χαρακτηριστικά θα βρει τη θέση του. Ελπίζω να μη κάνουν το λάθος να βάλλουν 21 τροχό μπροστά και να μπουν στα νερά του Tenere 700.
 
Τελευταία επεξεργασία:

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Νομίζω ότι το άρθρο είναι λίγο αναμάσημα από προσδοκίες και φήμες των τελευταίων 5 χρόνων και βάλε, χωρίς να έχουν κάποια σαφή ενημέρωση από διαρροές κλπ.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Νομίζω ότι το άρθρο είναι λίγο αναμάσημα από προσδοκίες και φήμες των τελευταίων 5 χρόνων και βάλε, χωρίς να έχουν κάποια σαφή ενημέρωση από διαρροές κλπ.
Συμφωνώ αλλά πλέον υπάρχει ένα πραγματικό κενό σε αυτή τη κατηγορία από τη Yamaha μετά την απόσυρση του 1200. Μια κατηγορία που φέρνει χρήμα γενικώς. Η λογική λέει πως κάτι θα φτιάξει, μπορεί να μην έχει καμία σχέση με το photoshop που βλέπουμε αλλά...
 
Top Bottom