Yamaha T7 Tenere

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Το μηχανάκι το έχουμε ξαναδεί,την κούπα όμως όχι!
Γαμει η κούπα!
Καλούς καφέδες λοιπόν και φυσικά πολλά και όμορφα χλμ με το τενερε!
Να σαι καλά να το χαίρεσαι.
Μόλις είδα την κούπα λέω αυτή θα την πάρω οπωσδήποτε. Θα είναι το πρώτο αξεσουάρ!!
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε akis69 !
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Παιδιά καλημέρα και καλό μήνα!

Ξέρει κάποιος αν τα κάτω κάγκελα της sw-motech διαφοροποιούνται ανάλογα με το μοντέλο Ε4/Ε5;

Ευχαριστώ!!
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Παιδιά καλημέρα και καλό μήνα!

Ξέρει κάποιος αν τα κάτω κάγκελα της sw-motech διαφοροποιούνται ανάλογα με το μοντέλο Ε4/Ε5;

Ευχαριστώ!!
Αυτά εδώ Reliable crash bar for the Yamaha Ténéré 700 - SW-MOTECH που γράφουν DM11 είναι. Αν αγοράσεις από αλλού τσέκαρε να μην είναι DM08/DM09

Με τα SW έχε υπόψη σου ότι κάποιοι παραπονέθηκαν ότι τα γόνατα τους βρίσκουν στο κάγκελο. Πχ -> Best crash bar?
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Όχι δεν την έχω απορίψει, αλλά πριν αρχίσω να ασχολουμαι με το θέμα, είπα να δοκιμάσω έτοιμες λύσεις χωρίς κόστος, για να καταλάβω τι μου ταιριάζει. Είχα πάει σε γνωστό κατάστημα στην Καλλιρόης αλλά δεν με έπεισε, ενώ ότι φωτογραφία έχω δει απο τέτοιες τροποποιήσεις (απο αυτούς) σε σέλα Τ7 ήταν τουλάχιστον αηδια (σορρυ). Μαζι με τα ποδηλατικά κολάν σχεδόν την παλεύω σε πολύωρα, αλλά αν μπορούσα να το βελτιώσω λίγο θα ήμουν άρχοντας. Θα φανεί στο 36ώρο φέτος που θα γίνει ο κώλος και η μέση μπετό. Αν βγει αυτό μπορεί και να μην ασχοληθώ. Οπτικά πάντως μου αρέσουν πολύ οι μονοκόμματες σέλες και του ραλύ που έχει το +20 ήθελα να δω αν θα πατάω κάτω ή θα με δυσκολεύει το επιπλέον ύψος. Επίσης θέλω να δω το επιπλεόν ύψος πως είναι στο ταξίδι, θα είναι πιο εύκολο (λόγω πιο άνετης θέσης) ή πιο δύσκολο (λόγω του αέρα που θα τρώω); Είναι κάτι που θέλω να δω σε πραγματιικες συνθήκες.
Απαντάω στον εαυτό μου, αλλά και προς ενημέρωση άλλων ιδιοκτητών Τ7 σχετικά με τη σέλα που φοράει η έκδοση Rallye του Τ7, που είναι 20χιλ. πιο ψηλή. Αρχικά θα ήθελα να ευχαριστήσω και δημόσια το φίλο Αλέξη (ALEX1250 ) που προθυμοποιήθηκε και μου έδωσε τη δική του σέλα για μερικές ημέρες. Έκανα απάνω της 800χλμ. τόσο εντός πόλης, επαρχιακό και εθνική. Να αναφέρω ότι είμαι 1,77 και 80 κιλά. Ας ξεκινήσω με τα θετικά. Το παραπάνω ύψος με τρόμαζε αρχικά, αφού πράγματι ίσα που πατάω με τις μύτες κάτω, αφού εκτός από το επιπλέον ύψος, είναι και άλλο υλικό το αφρώδες (πιο σκληρό) και δεν κάθεται το ίδιο η σέλα. Ωστόσο το επιπλέον ύψος έφερε τα χέρια και τα γόνατα σε πιο ανοικτές γωνίες, δίνοντας πραγματικά πιο ξεκουραστη θέση. Επίσης η μετάβαση από καθιστή σε όρθια θέση γίνεται πιο εύκολα, αφού κάθεσαι λίγο πιο ψηλά. Στον αντίποδα το κράνος βγαίνει λίγο πιο ψηλά από την εμπρός ζελατίνα, οπότε για όσους δεν έχουν βάλει μηχανισμό για ρυθμιση του ύψους, τρώς περισσότερο ξύλο από τον αέρα. Στο ολιγοήμερο ταξίδι φορούσα απο μέσα ποδηλατικό κολάν με τζελ, ώστε να συγκρίνω ίδια πράγματα, αφού πάντα τη φοράω και στη δική μου. Στα αρνητικά της σέλας είναι ότι το λίγο στενότερο σχήμα της (από την απλή εργοστασιακή) σύν το σκληρότερο υλικό, μου δημιουργούσε αφόρητο πόνο "εκεί χαμηλά" μετά από σχετικά λίγη ώρα. Είχα ανάγκη από περισσότερα διαλείματα από ότι με τη δική μου σέλα και ζοριστηκα αρκετά. Η συνεπιβάτης δεν κατάλαβε και πολυ διαφορά, αν και έδωσε λίγους περισσότερους πόντους άνεσης στη σέλα του Rallye. Όταν κάναμε την τράμπα στις σέλες πάλι, ένιωσα αμέσως πιο άνετο το αφρώδες και σίγουρα πιο κλειστές γωνίες σε πόδια και χέρια. Ίσως για εμένα η "ιδανική" σέλα είναι κάπου ανάμεσα στις δύο, με λίγο περισσότερο υλικό δίνοντας ύψος, ελαφρώς φαρδύτερη προς τα πίσω και ποιοτικότερο αφρώδες.

Βέβαια τα παραπάνω είναι η δική μου αίσθηση και δε σημαίνει ότι θα είναι ίδιο για όλους. Ο Αλέξης που χρησιμοποίησε σε κάποιες μετακινήσεις τη δική μου σέλα, δε τη βολεύτηκε καθόλου (ίσως θα μπορούσε να μεταφέρει και αυτός τις εντυπώσεις του).
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Αυτά εδώ Reliable crash bar for the Yamaha Ténéré 700 - SW-MOTECH που γράφουν DM11 είναι. Αν αγοράσεις από αλλού τσέκαρε να μην είναι DM08/DM09

Με τα SW έχε υπόψη σου ότι κάποιοι παραπονέθηκαν ότι τα γόνατα τους βρίσκουν στο κάγκελο. Πχ -> Best crash bar?
βρήκα ένα ζευγάρι μτχ και τα πήρα... στο λίγο που τα τσέκαρα λογικά είναι ΟΚ
αν δεις στο site της εταιρείας και στα τρία DM07, DM08, DM11 αν πας bike check και βάλεις το μοντέλο του 22 λέει ότι ταιριάζουν...
ελπίζω να μην την πάτησα!!

τώρα για τα πόδια αν βρίσκουν θα αναφέρω μετά την τοποθέτηση!

edit: βλέπω πως ο κωδικός του προιόντος είναι ο ίδιος για DM07, DM08, DM11
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Απαντάω στον εαυτό μου, αλλά και προς ενημέρωση άλλων ιδιοκτητών Τ7 σχετικά με τη σέλα που φοράει η έκδοση Rallye του Τ7, που είναι 20χιλ. πιο ψηλή. Αρχικά θα ήθελα να ευχαριστήσω και δημόσια το φίλο Αλέξη (ALEX1250 ) που προθυμοποιήθηκε και μου έδωσε τη δική του σέλα για μερικές ημέρες. Έκανα απάνω της 800χλμ. τόσο εντός πόλης, επαρχιακό και εθνική. Να αναφέρω ότι είμαι 1,77 και 80 κιλά. Ας ξεκινήσω με τα θετικά. Το παραπάνω ύψος με τρόμαζε αρχικά, αφού πράγματι ίσα που πατάω με τις μύτες κάτω, αφού εκτός από το επιπλέον ύψος, είναι και άλλο υλικό το αφρώδες (πιο σκληρό) και δεν κάθεται το ίδιο η σέλα. Ωστόσο το επιπλέον ύψος έφερε τα χέρια και τα γόνατα σε πιο ανοικτές γωνίες, δίνοντας πραγματικά πιο ξεκουραστη θέση. Επίσης η μετάβαση από καθιστή σε όρθια θέση γίνεται πιο εύκολα, αφού κάθεσαι λίγο πιο ψηλά. Στον αντίποδα το κράνος βγαίνει λίγο πιο ψηλά από την εμπρός ζελατίνα, οπότε για όσους δεν έχουν βάλει μηχανισμό για ρυθμιση του ύψους, τρώς περισσότερο ξύλο από τον αέρα. Στο ολιγοήμερο ταξίδι φορούσα απο μέσα ποδηλατικό κολάν με τζελ, ώστε να συγκρίνω ίδια πράγματα, αφού πάντα τη φοράω και στη δική μου. Στα αρνητικά της σέλας είναι ότι το λίγο στενότερο σχήμα της (από την απλή εργοστασιακή) σύν το σκληρότερο υλικό, μου δημιουργούσε αφόρητο πόνο "εκεί χαμηλά" μετά από σχετικά λίγη ώρα. Είχα ανάγκη από περισσότερα διαλείματα από ότι με τη δική μου σέλα και ζοριστηκα αρκετά. Η συνεπιβάτης δεν κατάλαβε και πολυ διαφορά, αν και έδωσε λίγους περισσότερους πόντους άνεσης στη σέλα του Rallye. Όταν κάναμε την τράμπα στις σέλες πάλι, ένιωσα αμέσως πιο άνετο το αφρώδες και σίγουρα πιο κλειστές γωνίες σε πόδια και χέρια. Ίσως για εμένα η "ιδανική" σέλα είναι κάπου ανάμεσα στις δύο, με λίγο περισσότερο υλικό δίνοντας ύψος, ελαφρώς φαρδύτερη προς τα πίσω και ποιοτικότερο αφρώδες.

Βέβαια τα παραπάνω είναι η δική μου αίσθηση και δε σημαίνει ότι θα είναι ίδιο για όλους. Ο Αλέξης που χρησιμοποίησε σε κάποιες μετακινήσεις τη δική μου σέλα, δε τη βολεύτηκε καθόλου (ίσως θα μπορούσε να μεταφέρει και αυτός τις εντυπώσεις του).
H σέλα...
Έδωσα 380 ευρώ για μια σέλα της Seat Concepts για το WR250R. Όπως καταλαβαίνετε το μέγεθος της μοτοσυκλέτας και η κατηγορία της δεν αφήνουν πολλά περιθώρια βελτίωσης. Οι ενδοιασμοί πολλοί γιατί 380 ευρώ δεν τα λες και λίγα. Η μεγάλη διαφορά ήταν ότι με τη μαμά σέλα μούδιαζαν τα "χαμηλά μου" πράγμα εξαιρετικά δυσάρεστο και ήθελε χρόνο να συνέλθεις. Με την Seat Concepts δεν το ένιωσα ποτέ αυτό. Φυσικά μετά από πολύωρη οδήγηση θα αισθανθώ την ανάγκη να σηκωθώ στα πατητά να ξεκουράσω για λίγα δευτερόλεπτα τα οπίσθια μου (εννοώ όταν ταξιδεύω ασφάλτινα). Σημασία έχει πως η σπατάλη αυτού του αξιοσέβαστου ποσού τελικά δεν ήταν σπατάλη αφού σίγουρα τώρα που ξέρω θα την ξανά αγόραζα.

Βλέπω πως και η Touratech έχει βγάλει σέλα για το Tenere 700. Δεν έχω ασχοληθεί με review και όπως είδα υπάρχει σε διάφορες εκδοχές και είναι και αυτή ακριβή, ακόμη πιο ακριβή μάλιστα. Αλλά αποδεδειγμένα ένας από τους σημαντικότερους τομείς για ευχάριστη οδήγηση. ΑΝ λοιπόν βρείτε κάτι που θα σας αρέσει και αντέχει η τσέπη σας η προτροπή μου είναι να κάνετε αυτό το βήμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Να συμπληρώσω σε ένα συμπέρασμα που έχω καταλήξει. Η μοτοσελάδες με τις χειροποίητες παρεμβάσεις τους είναι ένα λαχείο. Η ανασκοπήσεις που διαβάζω είναι σχεδόν μοιρασμένες, μισοί είναι ευχαριστημένοι και οι υπόλοιποι μισοί δυσαρεστημένοι. Νομίζω πως σε μεγάλο βαθμό αυτό συμβαίνει γιατί γίνεται χρήση των συμβατικών αφρολέξ με τις διαβαθμίσεις σκληρότητας. Ενώ εταιρείες όπως οι Seat Concepts χρησιμοποιούν foam που παίρνει σχήμα σε καλούπι (όπως οι εργοστασιακές σέλες) και είναι πολύ καλύτερη η ισομερή συμπίεση του υλικού. Πάντα παίζει έναν ρόλο και ο σωματότυπος μας. Δυστυχώς όμως... έχω μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στο τυποποιημένο σε αυτή τη περίπτωση.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
H σέλα...
Έδωσα 380 ευρώ για μια σέλα της Seat Concepts για το WR250R.
Τα €550 που κάνει η σέλα της Κατούρατεκ, τα λες και λίγο ληστεία. Ότι σχεδιασμός, υλικά, πατέντες μπορεί να έχει χρειαστεί για να την φτιάξουν. Βεβαια το σχήμα της (όπως και αυτό της Seat Concepts) είναι τα μόνα που δείχνουν να έχουν κάποιο ενδιαφέρον, αλλά ακόμα και αυτές είναι λαχείο... Στο παρακάτω βίντεο αγόρασε την σέλα της Seat Concepts, αλλα δε δείχνει και πολύ ενθουσιασμένος. Της Κατούρατεκ δεν έχω βρει τίποτα από review.

 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Νίκη στο ράλι Τυνησίας με τον Μποτούρι. Ο Ταρές πολύ γρήγορος αλλά πολύ άτυχος, αντιμετώπισε βλάβες και χρεώθηκε 100 ώρες ποινή...


 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Νίκη στο ράλι Τυνησίας με τον Μποτούρι. Ο Ταρές πολύ γρήγορος αλλά πολύ άτυχος, αντιμετώπισε βλάβες και χρεώθηκε 100 ώρες ποινή...


Αντε και στο ντακαρ με το ΤΕΝΕΡΕ .........Μπράβο τους
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Παιδιά ψάχνω να βρω τα torque specs από τις βίδες που ο κινητήρας δένει στο πλαίσιο για να τοποθετήσω τα κάγκελα της SW-Motech.
Στο φυλλάδιο αναφέρει τα specs για όλες τις βίδες εκτός από τις OEM.
Κάποια βοήθεια;
Ευχαριστώ!!!
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Παιδιά ψάχνω να βρω τα torque specs από τις βίδες που ο κινητήρας δένει στο πλαίσιο για να τοποθετήσω τα κάγκελα της SW-Motech.
Στο φυλλάδιο αναφέρει τα specs για όλες τις βίδες εκτός από τις OEM.
Κάποια βοήθεια;
Ευχαριστώ!!!
https://sw-motech.com/cosmoshop/default/artikelpdf/sbl_06_799_10001_b.pdf
Σελ. 4 εικόνα 1 και σελ. 5 εικόνα 4.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Βρήκα αυτό εδώ. Είναι στα γερμανικά αλλά με την αυτόματη μετάφραση σε αγγλικά βγάζεις ακρη.

Η ψηλή σέλα δείχνει υπέροχη, αλλά ο τύπος είναι 1,89 και πατάει ίσα ίσα με τις μύτες. Εγώ με το 1,77 λες να έχω πρόβλημα; Χαχαχχα!

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Η ψηλή σέλα δείχνει υπέροχη, αλλά ο τύπος είναι 1,89 και πατάει ίσα ίσα με τις μύτες. Εγώ με το 1,77 λες να έχω πρόβλημα; Χαχαχχα!
Πατάει ίσα ίσα στην μεγάλη. Εαν δεις έχει πάρει 2 σέλες (Η τουρατεκ δίνει 3 μεγέθη : 55 / 57 / 59 cm ). Αυτός έχει την 57 και την 59. Στην 59 όντως δυσκολεύεται. Στην 57 (που είναι και το ύψος της οριτζιναλ ραλυ είναι οκ).
 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Αντε και στο ντακαρ με το ΤΕΝΕΡΕ .........Μπράβο τους
Ωχ.....τώρα είδα ότι αυτός κέρδισε τον αγώνα συνολικά........δεν ήταν δηλαδή σε μια ειδική κατηγορία με μεγάλα on-off, κέρδισε τα 450ραλλυ μηχανάκια σε χρόνο και βγήκε πρώτος!!! Ντάξει μεγάλη επιτυχία αν το δεις.....είναι σαν να βγεί νικητής έστω σε μια ειδική του ντακαρ μια αφρικα twin......το ίδιο πράμα είναι.........Σίγουρα θα έχει αντίκτυπο και στο ντακαρ αυτή η κίνηση ......Το κόβω να μικραίνει λίγο σε διάρκεια και να ξαναβάζουν τα μεγάλα μηχανάκια στο παιχνίδι γιατί πρακτικά τωρα τρεχουν μόνο δυο εργοστάσια, ΚΤΜ και ΧΟΝΤΑ.............δηλαδή ότι και να γίνει στο βάθρο θα είναι πάντα ένα ΚΤΜ και ένα ΧΟΝΤΑ σίγουρα.........δηλαδή μεγάλη μούφα σαν αγώνας......
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Τα €550 που κάνει η σέλα της Κατούρατεκ, τα λες και λίγο ληστεία. Ότι σχεδιασμός, υλικά, πατέντες μπορεί να έχει χρειαστεί για να την φτιάξουν. Βεβαια το σχήμα της (όπως και αυτό της Seat Concepts) είναι τα μόνα που δείχνουν να έχουν κάποιο ενδιαφέρον, αλλά ακόμα και αυτές είναι λαχείο... Στο παρακάτω βίντεο αγόρασε την σέλα της Seat Concepts, αλλα δε δείχνει και πολύ ενθουσιασμένος. Της Κατούρατεκ δεν έχω βρει τίποτα από review.

Αυτός σε ότι βίντεο του έχω δει δεν είναι ευχαριστημένος και όλο μπλιμπλίκια αγοράζει. Ειλικρινά δεν θα τον έπαιρνα υπ' όψει μου για να αγοράσω το οτιδήποτε
 
Top Bottom