Yamaha T7 Tenere

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Καλημέρα σε όλους ξέρει κανείς σε τι αφορά η ανάκληση που έχει στείλει η Yamaha;
Σήμερα που πήρα τηλ στον αντιπρόσωπο μου είπε ότι η μόνη ανάκληση που παίζει είναι για κάτι αντανακλαστικά της βάσης της πινακίδας ( όχι του τενερέ)
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Σήμερα που πήρα τηλ στον αντιπρόσωπο μου είπε ότι η μόνη ανάκληση που παίζει είναι για κάτι αντανακλαστικά της βάσης της πινακίδας ( όχι του τενερέ)
Αυτό είναι . Έκλεισα ραντεβού να το αλλάξω μαζί με ένα μπροστινό δίσκο που ξέβαψε το μαύρο και μου τον αλλάζουν στην εγγύηση.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Να ευχαριστήσω το φιλαράκι μου τον Χρήστο ChristosGR , που μου έδωσε την ευκαιρια να οδηγήσω στο χώμα το t700 για αρκετά χλμ και να πάρω μια καλή γεύση από τις δυνατότητες του .
Το σεταρισμα της ανάρτησης ήταν για πιο βαρύ αναβάτη και ήταν στην αρχή μέχρι να το συνηθισω λίγο περίεργο.
Σύντομα όμως περνώντας από σχετικά εύκολα χώματα, μου έδειξε πόσο ικανό και ευκολοδηγητο μηχανάκι είναι....γενικά η αίσθηση που μου άφησε ήταν ότι οδηγούσα ένα πιο ελαφρύ δικυλινδρο ον-οφ από τα 200 και κιλα που ειναι.
Περνούσε πολύ εύκολα και χωρίς να με κουράσει πουθενά από παντού, καταπληκτικά σε αίσθηση φρένα για το χώμα και τολμώ να πω ότι μου θύμισε αρκετά ένα 990 πιο αδύναμο φυσικά αλλά και πολύ πιο ευκολοδηγητο για τον μέσο αναβάτη, χωρίς σκορτσαρισματα και νευρικότητα.

Μπράβο στην γιαμαπα.




advphone
 

Ricos_7

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Θεόδωρος
Μοτό
Aprilia Dorsoduro 1200cc
Τελευταία επεξεργασία:

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Πολύ όμορφο Τ7 και αυτό που μου αρέσει πολύ είναι η κλασική οθόνη και το gps σε συμμετρία.

Οποίος ενδιαφέρεται για το ταμπλο αυτό εδω:
https://motologyfilms.com/product/gps-stabiliser-mount-compatible-with-yamaha-t7-models-only/
170 δολαρια γιατί; Ωραίο συμφωνώ, αλλά γιατι τόσο ακριβό; Από τιτάνιο είναι;



Edit: Ορίστε το ίδιο στα μισά λεφτά Platine de décalage compteur - Motoboxer

Ψώνιζα για το ΤΑ από το Γάλλο και έχω πάρει και κάποια πράγματα για το Τ7.


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Θες ένα τ700 για να στεναχωριέσαι για πραγματικά προβλήματα?
Στείλτο γιατί οι Δευτέρες, Πέμπτες και Παρασκευές είναι λίγο κενές... :roflmao:
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Από βδομάδα που δε θα βρέχει θα ναι ελεύθερο. Έλα να το πάρεις. Στο μεταξύ το θέλω γιατί το dr στις βροχές μου κάνει νερά ...
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Καλησπερα σε ολους!
ειχα 4 χρονια xt660z tenere κ το εδωσα πριν περιπου 1 μηνα με σκοπο να παρω το Tenere 700.
Να πω πως ειμαι 1.85 κ μαρεσει η ορθια θεση οδηγησης, ουτε χιλιοστο δε θελω να γερνω μπροστα,
κ γιαυτο το λογο ειχα φουλ καβαλετα στο xt660z + την μανισια κουρμπαριστη σελα του ημουν κυριος.
Σημερα εκανα βολτα ,καλη βολτα , ενα rally ασπρο κοκκινο τενερε 700 κ ρε παιδια δε μαρεσε καθολου.
Ξενερωσα απιστευτα γιατι το ειχα μες το μυαλο μου για πολυ καιρο.
Καταρχην εγερνα μπροστα για να φτασω το στενο τιμονι .
Δευτερον η σελα του ηταν χαλια να το πω, εντουρο ενα πραμα.
Κ 3ον οσο κ αν φενεται απιστευτο, δε μαρεσε ο τροπος λειτουργιας του κινητηρα, σαν ηλεκτρικο μεμοιαζε.
Καλα οκ ,ειχα τρακτερ μονοκυλινδρο τοσο καιρο, αλλα κ με την ακραποβιτς πανω , δεεεεεε ...'
Απιστευτο λεω τοση ξενερα...
Υπαρχει τροπος ορθιας θεσης οδηγησης στο τενερε 700 με καποια ανεση παραπανω??? Τι ρωταω δε ξερω , ταχω χασει !
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Κοίτα μας μπερδεύεις λίγο. Το τιμόνι του 700 δεν είναι πιο στενό από του 660 (από μαμά) . Η σέλα του rally είναι διαφορετική από του απλού μοντέλου και μάλλον λιγότερο άνετη αλλά το 660(τενερε) έχει πιο άνετη σέλα ασυζητητί. Τώρα για την θέση οδήγησης νομίζω ότι σε όποιο μηχανάκι καταλήξεις καλύτερα να την προσαρμόσεις με άλλο τιμόνι παρά με καβαλετα (ιδίως αν είναι πάνω από 20mm) . Για το μοτέρ το μόνο που έχω να σου πω είναι ότι ο γραμμικός τρόπος που αποδίδει βοηθάει πολύ στο χώμα αλλά εντάξει για την άσφαλτο θα ήταν ωραίο να μεταμορφωνονταν σε CP3... Καλή τύχη σε ότι διαλέξεις!
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Το μοτέρ του tuareg είναι πιο δυνατό από το tenere αλλά η διαφορά αυτή φαίνεται κυρίως στις ψηλές στροφές. Στις ρεπριζ δεν έχουν καμιά τρελή διαφορά. Επίσης νομίζω ότι το tenere ταιριάζει καλύτερα στο ύψος σου..
 

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
Τελευταία επεξεργασία:

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Παιδια μηπως το Wr σε φερνει καπως ποιο κοντα στο τιμονι??
Ολα τα συνηθιζω,οχι να σκηβω οδηγοντας ομως..ευχομαι το WR ναχει ποιο ορθια θεση οδηγησης..
Το σιγουρο ειναι πως οταν ανεβω πανω θα το νοιωσω ποιο οικιο λογο κ του μεγαλου τεποζιτου οπως ειχα στ xt660z
 
Top Bottom