Yamaha T7 Tenere

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Βάλε τα δεδομένα σου στο παρακάτω σαητ να πάρεις μια ιδέα για τα μεγέθη και τα σκυψιματα.

Πο τι με θυμησες τωρααα..το ξερω το σαιτ
Δεεν εχει τα wr η t7....!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Η Yamaha παρουσιάζει το Ténéré Spirit Experience για το 2023
Πληροφορίες στον παρακάτω σύνδεσμο

Πολυ ωραία τα παρουσιάζουν αλλά βγαίνει λίγο ακριβά. Βασικά αν θέλει κανείς βγαίνει καλά και φτηνότερα από το να πήγαινες μόνος/η σου.

Έκανα εγγραφή και έλαβα 2 μπροσούρες.
Επισυνάπτω τη σελίδα με τις τιμές γιατί ολόκληρο το PDF είναι μεγάλο και δεν το ανεβάζει.
 

Attachments

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Ναι τό είδα.
Υπερβολικό μου φαίνεται.
Τσοπερ για τα γούστα μου.
Εγώ είμαι στο ίδιο ύψος Μ εσένα έχω βάλει μόνο ένα renthal λίγο πιο ψηλό και πιο ανοιχτό και είμαι άρχοντας.
Ούτε καβαλέτα ούτε αποστάτες τπτ.
Για μεικτή οδήγηση,πολύ χώμα αλλά και άσφαλτο.
Οδηγοντας επίσης τ7 φίλων μετά απο το 660,νταξει καλό χρυσό,μέτριο σε όλα,το αγαπώ το εκτιμώ,αλλά είναι πολύ πίσω σε όλα από το τ7.
Καμία σχέση.
Το τ7 είναι ένα σύγχρονο μελετημένο και ζυγισμένο μηχάνημα που μόνο το όνομα έχει κοινό με το 660.
Βασικά η γενική αίσθηση που παίρνω οπότε το οδηγώ είναι ότι η yamaha διόρθωσε όλα τα λάθη και τις παθογένειες του 660,άκουσε το κοινό του 660 τι αλλαγές θα ήθελε και έβγαλε το τ7.
Αλλά χαλάμε και το θέμα του tuareg εδω με αυτά,το οποίο είναι κ αυτό ένα εκπληκτικό μηχάνημα.
Κάνω quote το παραπάνω, για να ρθει το υπόλοιπο θρεντ εδώ και να μείνουν οι απριλιανοί μονάχοι τους...
Καθώς είχα και τα 2 μηχανάκια, μάλιστα για λίγο διάστημα παράλληλα θα πώ και εγώ τις εντυπώσεις μου.

Θα συμφωνήσω με τον Μητσάρας στα γενικά αλλά εξαρτάται πολύ από την χρήση : Το 660 ήταν πιο καλά εξοπλισμένο για το δρόμο και τα πολλά χιλιόμετρα. Καλύτερη σέλα, καλύτερη κάλυψη αέρα, πιό πολύ χώρο και ευκολία στο φόρτωμα, περισσότερη άνεση στον συνεπιβάτη. Στο χώμα και ειδικά σε δύσκολα εδάφη ( ανηφορικές φουρκέτες, στενούς δασικούς με απότομες εναλλαγές, σαθρές κατηφόρες) ήταν τάφος. Έπρεπε να πας πολύ γρηγορότερα από όσο σου δίνει ασφάλεια το μηχανάκι, για να μπορέσεις να κινηθείς στρωτά. Τα 208 κιλά με τα 47 άλογα και το πολύ μεγάλο ύψος ήταν κακός συνδυασμός για οτιδήποτε άλλο εκτός από στρωτούς δασικούς.

Το 700 έχασε τα ασφάλτινα προτερήματα της ανεμοκάλυψης, της άνεσης, του χώρου και του φορτώματος. Κέρδισε βέβαια σε ιπποδύναμη και μπορώ να πώ ότι η αλλαγή στη γεωμετρία του 700 (caster από 28 σε 27 και ίχνος από 113 σε 105 ) το έκανε πιο διασκεδαστικό στην άσφαλτο. Νομίζω για τον ίδιο λόγο κέρδισε επίσης σε συμπεριφορά στο χώμα σύν τη στενότερη σέλα, και την χαμηλότερη θέση οδήγησης.

Η αίσθηση του κινητήρα συμφωνώ με τον mallllias είναι ηλεκτρική αλλά σε σχέση με το 660 όσον αφορά τη ροπή και τη γραμμικότητα νομίζω απλά σε ξεγελάει ο κραδασμός και ο ήχος του μονοκύλινδρου σε συνδυασμό με αφτερ εξάτμιση. Το 660 επίσης έπασχε στα χαμηλά και επίσης η σχέσεις των ταχυτήτων δεν βοηθούσαν, ειδικά στο χώμα.

Εγώ θα έλεγα ότι είναι δυο εντελώς διαφορετικά μηχανάκια και προορίζονται για διαφορετικές χρήσεις. To 700 δεν είναι η χρυσή τομή. Όπως και το 660 θέλει αντίστοιχα τους δικούς του συμβιβασμούς.
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Κάνω quote το παραπάνω, για να ρθει το υπόλοιπο θρεντ εδώ και να μείνουν οι απριλιανοί μονάχοι τους...
Καθώς είχα και τα 2 μηχανάκια, μάλιστα για λίγο διάστημα παράλληλα θα πώ και εγώ τις εντυπώσεις μου.

Θα συμφωνήσω με τον Μητσάρας στα γενικά αλλά εξαρτάται πολύ από την χρήση : Το 660 ήταν πιο καλά εξοπλισμένο για το δρόμο και τα πολλά χιλιόμετρα. Καλύτερη σέλα, καλύτερη κάλυψη αέρα, πιό πολύ χώρο και ευκολία στο φόρτωμα, περισσότερη άνεση στον συνεπιβάτη. Στο χώμα και ειδικά σε δύσκολα εδάφη ( ανηφορικές φουρκέτες, στενούς δασικούς με απότομες εναλλαγές, σαθρές κατηφόρες) ήταν τάφος. Έπρεπε να πας πολύ γρηγορότερα από όσο σου δίνει ασφάλεια το μηχανάκι, για να μπορέσεις να κινηθείς στρωτά. Τα 208 κιλά με τα 47 άλογα και το πολύ μεγάλο ύψος ήταν κακός συνδυασμός για οτιδήποτε άλλο εκτός από στρωτούς δασικούς.

Το 700 έχασε τα ασφάλτινα προτερήματα της ανεμοκάλυψης, της άνεσης, του χώρου και του φορτώματος. Κέρδισε βέβαια σε ιπποδύναμη και μπορώ να πώ ότι η αλλαγή στη γεωμετρία του 700 (caster από 28 σε 27 και ίχνος από 113 σε 105 ) το έκανε πιο διασκεδαστικό στην άσφαλτο. Νομίζω για τον ίδιο λόγο κέρδισε επίσης σε συμπεριφορά στο χώμα σύν τη στενότερη σέλα, και την χαμηλότερη θέση οδήγησης.

Η αίσθηση του κινητήρα συμφωνώ με τον mallllias είναι ηλεκτρική αλλά σε σχέση με το 660 όσον αφορά τη ροπή και τη γραμμικότητα νομίζω απλά σε ξεγελάει ο κραδασμός και ο ήχος του μονοκύλινδρου σε συνδυασμό με αφτερ εξάτμιση. Το 660 επίσης έπασχε στα χαμηλά και επίσης η σχέσεις των ταχυτήτων δεν βοηθούσαν, ειδικά στο χώμα.

Εγώ θα έλεγα ότι είναι δυο εντελώς διαφορετικά μηχανάκια και προορίζονται για διαφορετικές χρήσεις. To 700 δεν είναι η χρυσή τομή. Όπως και το 660 θέλει αντίστοιχα τους δικούς του συμβιβασμούς.
Συμφωνω σε ολα που λες !
Να ρωτησω κατι, ποσο περιθώριο εχω σε αποστατες τιμονιου οσο αφορα τα καλωδια / ντιζες
στο tenere 700 η στο WRaid?? (φανταζομαι ιδια ειναι, αν οχι λιγο μεγαλυτερα στο WR. )
πχ ,αποστατης 5 ποντων ειναι οκ η θα τεντοθουν ολα στο μαξ???
βλεπω κατι τετοιο ας πουμε:
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Έχω τους συγκεκριμένους στο DR και οι ντίζες είναι σχετικά οριακά. Άν εχεις υπομονή να περιμένεις το σκ μπορώ να κάνω μια δοκιμή στο tenere να σου πω.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ξέρω ότι είναι θέμα προσωπικής προτίμησης, αλλά το meercat stance με το κορμί τεντωμένο και το τιμόνι κολλημένο στην λεκάνη, δεν είναι αυτό που όλοι οι οδηγοί και δάσκαλοι λένε ότι δεν είναι τεχνικά σωστό;
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Θεωρω πως το υψος σου δεν ειναι πολυ για να το σηκωσεις τοσο.
Ενα τιμονι στην χειροτερη θα χρειαστεις.

Το να σηκωνουμε το τιμονι μπορει να ''βολευει'' αλλα χαλαει τα χαρακτηριστικα της μηχανης.
Δεν πρεπει να εισαι ορθιος τεντα στην μηχανη. Πρεπει να εισαι σε θεση καθισματος, οταν χρειαζεται να εισαι ορθιος.

Η φωτο πχ που εχεις προφιλ ειναι τελειως λαθος.Δεν μπορει να δουλεψει ετσι η μηχανη.

Δεν στα λεω γιατι ειμαι ξερολας. Στο λεω γιατι και εγω τα ιδια εκανα στο παρελθον στο χωμα και οταν συνηθισα την σωστη σταση ειδα την διαφορα.

Φιλικα.
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Έχω τους συγκεκριμένους στο DR και οι ντίζες είναι σχετικά οριακά. Άν εχεις υπομονή να περιμένεις το σκ μπορώ να κάνω μια δοκιμή στο tenere να σου πω.
Υπομονη γαιδουρινη...αλλα οκ μη μπαινεις σε κοπο να αλλαζεις ..ισως μεχρι το σκ ναχουμε απαντηση κ απτο φορουμ
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Θεωρω πως το υψος σου δεν ειναι πολυ για να το σηκωσεις τοσο.
Ενα τιμονι στην χειροτερη θα χρειαστεις.

Το να σηκωνουμε το τιμονι μπορει να ''βολευει'' αλλα χαλαει τα χαρακτηριστικα της μηχανης.
Δεν πρεπει να εισαι ορθιος τεντα στην μηχανη. Πρεπει να εισαι σε θεση καθισματος, οταν χρειαζεται να εισαι ορθιος.

Η φωτο πχ που εχεις προφιλ ειναι τελειως λαθος.Δεν μπορει να δουλεψει ετσι η μηχανη.

Δεν στα λεω γιατι ειμαι ξερολας. Στο λεω γιατι και εγω τα ιδια εκανα στο παρελθον στο χωμα και οταν συνηθισα την σωστη σταση ειδα την διαφορα.

Φιλικα.
Κατι θα το βαλω αν το παρω 1000%.
Με τιμονια δε ξερω τι παιζει..
Νομιζω πως ειναι ποιο δυσνοητο να διαλεξω καποιο τιμονι ιντερνετικα,δλδ μπορει να πεσω εξω μακραν...
Οι αποστατες κανουν μπαμ στο τι προσφερουν..
Νομιζω καταλαβες τι θελω να πω..
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Κατι θα το βαλω αν το παρω 1000%.
Με τιμονια δε ξερω τι παιζει..
Νομιζω πως ειναι ποιο δυσνοητο να διαλεξω καποιο τιμονι ιντερνετικα,δλδ μπορει να πεσω εξω μακραν...
Οι αποστατες κανουν μπαμ στο τι προσφερουν..
Νομιζω καταλαβες τι θελω να πω..
Ναι καταλαβα.
Μπορεις να εχεις σαν μπουσουλα τα τιμονια που εχουν ονοματα οδηγων, συγκρινοντας ετσι τα χαρακτηριστικα των ιδιων των οδηγων.
Εγω ετσι εκανα. Βρηκα με ποιον οδηγο εχω τον ιδιο σωματοτυπο και υψος και βρηκα τι μου ταιριαζει.

Υπαρχει παντα η προσωπικη παραμετρος αλλα θελει περισσοτερο χρονο και χρημα καθως πρεπει να κανεις πολλες αγορες και πωλησεις για δοκιμες.
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Ναι καταλαβα.
Μπορεις να εχεις σαν μπουσουλα τα τιμονια που εχουν ονοματα οδηγων, συγκρινοντας ετσι τα χαρακτηριστικα των ιδιων των οδηγων.
Εγω ετσι εκανα. Βρηκα με ποιον οδηγο εχω τον ιδιο σωματοτυπο και υψος και βρηκα τι μου ταιριαζει.

Υπαρχει παντα η προσωπικη παραμετρος αλλα θελει περισσοτερο χρονο και χρημα καθως πρεπει να κανεις πολλες αγορες και πωλησεις για δοκιμες.
Νομιζω πως αν ψαξω ψιλο σταχυρα ποιο γρηγορα θα τον βρω σε σχεση με τον μπουσουλα ευρεσης τιμονιου που προτηνεις!!
Με ονοματα οδηγων???
Μονο τον Valentino Rosi ξερω!!!!!!!
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Νομιζω πως αν ψαξω ψιλο σταχυρα ποιο γρηγορα θα τον βρω σε σχεση με τον μπουσουλα ευρεσης τιμονιου που προτηνεις!!
Με ονοματα οδηγων???
Μονο τον Valentino Rosi ξερω!!!!!!!
Ε και δεν βρισκεις τον ψιλο που τον ψάχνει τόσος κοσμος και να σου βρουμε εμεις τιμονι;

Περα απο την πλακα καλη αναζήτηση ευχομαι.
Λίγοι μπορούν να αγοράσουν κουτα μηχανη πλεον, όποτε απόλαυσε το.
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Ε και δεν βρισκεις τον ψιλο που τον ψάχνει τόσος κοσμος και να σου βρουμε εμεις τιμονι;

Περα απο την πλακα καλη αναζήτηση ευχομαι.
Λίγοι μπορούν να αγοράσουν κουτα μηχανη πλεον, όποτε απόλαυσε το.
Γιαυτο η αναζητηση..επειδη θαναι κουτα..
Κ επειδη εχω κανει το σκ@τ# μου παξημαδι ειναι μια "εξωφρενικη" κινηση για μενα, αυτο μου λεν κ σε οσους το ειπα κ με ξερουν..
Αλλος με λεει "πας καλα?" αλλος "χαζεψες?"
Δε ταχω περησια δλδ.
All in ... Στην τελικη θα την δωσω αυριο μεθαυριο,τα προσεχω τα πραμματα μου..
Αμα παρω το tuareg ποιος θα το παρει??
(Αν δουλεψει πανω απο χρονο ε)
Τεσπα...
Αν καποιος εχει τροπο επιλογης τιμονιου ,επειδη δε τοχω καθολου,ας το ξεφουρνησει..
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Ειναι ξεκάθαρο πλέον, οτι πρέπει να κατέβεις Βόλο για σεμινάριο διαχείρισης αναποφασιστικοτητας
Ο μαιτρ θα σε κατατοπίσει απόλυτα και θα σου φύγουν όλες οι ανησυχίες :p:p
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Ειναι ξεκάθαρο πλέον, οτι πρέπει να κατέβεις Βόλο για σεμινάριο διαχείρισης αναποφασιστικοτητας
Ο μαιτρ θα σε κατατοπίσει απόλυτα και θα σου φύγουν όλες οι ανησυχίες :p:p
Μπαα... η ψαλιδα κλεινει ..δεν ειμαι αναποφασιστος..
Θολωσαν πολυ τα νερα μετα τη χθεσινη βολτα ,αλλα θα την βρω την ακρη..
Βημα βημα..
Οι αποστατες που προτινα παραπανω τυχαινει να ξες αν ταιριαζουν???
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Μπαα... η ψαλιδα κλεινει ..δεν ειμαι αναποφασιστος..
Θολωσαν πολυ τα νερα μετα τη χθεσινη βολτα ,αλλα θα την βρω την ακρη..
Βημα βημα..
Οι αποστατες που προτινα παραπανω τυχαινει να ξες αν ταιριαζουν???
Δε ξερω καλε μου άνθρωπε, μακάρι να ήξερα να σε βοηθούσα ,καθότι διακρίνω έντονα τη στεναχώρια σου
Μη βιαστείς μόνο εχω να σου πω, και δοκίμασε και κάτι άλλο...
Πας για καινούριο, άρα φράγκα αρκετά, οπότε πάρε λίγο χρόνο με ψυχραιμία και ηρεμία...
 
Top Bottom