Yamaha T7 Tenere

dimitris_

Μέλος
Περιοχή
Ξανθη
Όνομα
Dimitris
Μοτό
xt660z, '08
Για όσους δεν ξέρουν αγγλικά θα τους το συνοψίσω σε μια φράση...τα κάνει όλα και συμφέρει. Αυτό είναι το ρεζουμε...
Πάντα αυτό ήταν το θέμα με τα Tenere για την Yamaha.
Σε άλλους αρέσει σε άλλους όχι.
Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα.....:):):):):)
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Ρε σεις παιδια καλα τα 10500 και κατω αλλα μηπως δεν εχει τιποτα πανω;;;; αν και δεν εχω ψαξει τι προσφερει το κτμ ουτε με απασχολει αλλα απο τα 10500 με μικρες λεπτομεριες θα φτασεις 13500

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ρε σεις παιδια καλα τα 10500 και κατω αλλα μηπως δεν εχει τιποτα πανω;;;; αν και δεν εχω ψαξει τι προσφερει το κτμ ουτε με απασχολει αλλα απο τα 10500 με μικρες λεπτομεριες θα φτασεις 13500

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
+23 αλογα, +100χμ αυτονομια στα ιδια κιλα, ανεξαρτητο υποπλαισιο, εγχρωμη οθονη "ταμπλετ" με δυνατοτητα συνδεσης με κινητα και πλοηγηση, cornering ABS και ολα αυτα σαν στανταρ. Επιπλεον ειναι ετοιμο να δεχτει quickshifter, cruise control και διαφορες αλλες τετοιες ευκολιες αμεσα, χωρις μοντες. Ειναι αρκετα πιο εξελιγμενο τεχνολογικα.

Δεν λεω οτι χρειαζονται ολοι τα παραπανω, λεω οτι γι'αυτο εγραψα μερικα ποστ πριν "Υπαρχει λογος που η τιμη ειναι τοσο χαμηλοτερη απο το 790, δεν ειναι οτι το αφεντικο τρελαθηκε και χαριζει."

Αν ημουν στη φαση αγορας , μαλλον το Τ7 θα επαιρνα για τη χρηση που κανω. Εκει που ξενερωσα ηταν τα 4 χρονια αναμονης και ο πολυς ντορος για το τιποτα...
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Να δούμε και την τιμή του Tenere 700, γιατί όλοι το περιμένουμε στα 10000 αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Το 700 δε θα έχει ηλεκτρονικά πέρα από abs... οπότε όποιος δε θέλει πολλά πολλά παίρνει αυτό... Ενώ πχ η ανύπαρκτη διαφορά στην τιμή ανάμεσα στο Africa και στο 1090 R κάνει μονόδρομο την επιλογή του KTM...εκτός αν υπάρχουν θέματα λόγω ύψους κτλ...
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ενώ πχ η ανύπαρκτη διαφορά στην τιμή ανάμεσα στο Africa και στο 1090 R κάνει μονόδρομο την επιλογή του KTM

Δες ποσα Αφρικα εχουν πουληθει και ποσα 1090. Ο "μονοδρομος" παει αναποδα.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Εγώ βλέπω όμως ότι στο car έχει και πολλά Africa μεταχειρισμένα για πώληση βάλε ότι το KTM είναι και αρκετά ψηλό και ότι η KTM έχει κακή φήμη... Στην Ελλάδα ζούμε...
Αυτο ακριβως... :friendship:
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Όποιος δεν μπορεί να περιμένει παει στη Γερμανία και το παίρνει...στα 9600...τρίτο τρίμηνο του 19...όποιος άκουγε Καζαντζίδη που έλεγε μην πας στη Γερμανία...περιμένει να το πάρει από εδώ...
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Όποιος δεν μπορεί να περιμένει παει στη Γερμανία και το παίρνει...στα 9600...τρίτο τρίμηνο του 19...όποιος άκουγε Καζαντζίδη που έλεγε μην πας στη Γερμανία...περιμένει να το πάρει από εδώ...

:fun:fun:fun:fun:fun
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
9600 με ΦΠΑ 19%
Με ΦΠΑ 24% πόσο;
10003...δεν ξέρω αν οι Γερμανοί έχουν τέλος ταξινόμησης...
Δεν παει ακριβως ετσι. Ειναι και θεμα εισαγωγέα, δασμων κτλ. Το tracer 700 πχ εκει εχει 7200-7500 κι εδω 8700.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Δασμούς δε νομίζω να έχει γιατί τα ευρωπαϊκά μοντέλα θα είναι made in France...θα παράγονται από το εργοστάσιο της Γαλλίας. Η διαφορά που λες είναι λόγω του τέλους ταξινόμησης 7%...άμα έχει και δασμούς...πάμε για 790...
 

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
Άμα είναι να ανέβεις σε πάνω από 11,000-12.000 για Τ7 - 790 κτμ
βάζεις άλλα 1-2 χιλ. και πας σε africa 1000 ή 1090 κτμ κούτα
Έχει παραξεφτιλιστεί το θέμα με τις τιμές στα δίτροχα
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Είπαμε πως η Yamaha ανακοίνωσε στην Ισπανία σε όλους τους dealers της Ευρώπης πως η τιμή του Τ700 θα είναι κάτω από 10.000,00€, τα υπόλοιπα είναι θεωρητικά και μένει να το δούμε και στη πράξη.

Εκτός αυτού ποτέ δε κατάλαβα γιατί η τιμή είναι συνάρτηση του κυβισμού;
Τι σχέση έχει το 1090 με το 790; Δηλαδή το 1090 στα 14 χιλιάρικα θεωρείται φθηνό ενώ το 790 ακριβό; Και τα δυο ακριβά είναι -κατ' εμέ- αλλά δεν είναι θέμα κυβισμού, είναι θέμα εξοπλισμού, εξέλιξης και μάρκετινγκ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Νομίζω ότι το 790 και το 700 μπορούμε να πούμε ότι είναι στο ένα άκρο της adventure, dual sport κατηγορίας και το 1090 και το Africa προς το άλλο άκρο αλλά πάλι της Adventure κατηγορίας...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Θέλω να πω πως ο παλιός κανόνας "όσο πιο πολλά κυβικά, τόσο ακριβότερα" έχει παρέλθει εδώ και χρόνια. Πλέον έχει σημασία το είδος της μοτοσυκλέτας, ο εξοπλισμός και η τεχνολογία που κουβαλάει και όχι ο κυβισμός.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Για μένα η τιμή είναι καθοριστική γιατί τα 9 είναι ταβάνι ( ψηλοτάβανο ) και πιο πάνω δεν πάω με τίποτα.
2 χέρι δύσκολα θα πάρω γιατί είναι μεγάλο ρίσκο αν δεν ξέρεις ποιος το χε
 
Reactions: STF

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Για μένα η τιμή είναι καθοριστική γιατί τα 9 είναι ταβάνι ( ψηλοτάβανο ) και πιο πάνω δεν πάω με τίποτα.
2 χέρι δύσκολα θα πάρω γιατί είναι μεγάλο ρίσκο αν δεν ξέρεις ποιος το χε
Αυτό που περιγράφεις είναι άλλο θέμα και απολύτως σεβαστό, λίγο-πολύ στο ίδιο καζάνι βράζω γιαυτό είμαι με ένα 250άρι (και θα είμαι για αρκετά χρόνια ακόμη).
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Κι ενα βίντεο που δε μας λέει τίποτα καινούριο αλλά φαίνεται στο βάθος το 750 απο τη μια αλλά και το πλήρως εξοπλισμένο Τenere 700 με πλαϊνές, κάγκελα προστασίας για κινητήρα κτλ από την άλλη...
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Για γαλλομαθεις...από ο,τι πρόλαβα να δω μπροστά δεν είναι πλήρως ρυθμιζόμενο, έχει μόνο στο αριστερό καλάμι ρυθμίσεις... Κάποιος που ξέρει γαλλικά μπορεί να καταλάβει περισσότερα.
 
Top Bottom