Yamaha T7 Tenere

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Αν και κάπως off topic… με το Τ τι κράνος χρησιμοποιείτε;
Κανονικό ή ADV;
Η χρήση είναι από καθημερινή μέχρι ταξίδι (άσφαλτος) και (μέχρι στιγμής) χαλαρό χώμα…
Είμαι ανάμεσα σε NXR2 και Hornet X2
Υπάρχει ήδη ένα Jet (JCruiser ll ) αλλα το κλειστό μου τα έχει παίξει και σκέφτομαι τι να πάρω!
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Hornet για τις μακρινές βόλτες και τώρα με τα κρύα. Σε όρθια θέση όπως του tenere βοηθάει πολύ το γείσο για ήλιο κλπ. Έχω και χωμάτινο βέβαια για τις κοντινές και τις πιο χωμάτινες βόλτες
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Το τελευταίο μοντέλο που έχει επανασχεδιασμένο γείσο είναι σχετικά καλύτερο. Παρόλα αυτά εξαρτάται λίγο που σου σκάνε οι στροβιλισμοί από την ζελατίνα. Συμπεριφέρεται καλύτερα όσο τρώς καθαρό αέρα. Πχ στο DR χωρίς ζελατίνα ή fairing στα 120-130 είναι πολύ άνετο. Στο Τ7 που σε εμένα οριακά σκάνε οι στρόβιλοι στο γείσο, θέλει να στρέψω το κεφάλι ελαφρώς προς τα κάτω ώστε να αλλάξει η γωνία πρόσκρουσης και είναι οκ.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Αν δεν κάνω λάθος το Hornet Χ2 ειναι ECE 22 ενώ το NXR2 είναι ECE 22.06 ναι;
Αυτό κατά πόσο θα επιρρέαζε την οποία επιλογή;

(Τελευταία ερώτηση off topic :brr:)
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Δεν γνωρίζω τις λεπτομέριες και τις επιδόσεις για τα τεστ στα κράνη της shoei με το 22.05. Παρολα αυτα θα περίμενα ότι αρκετά απο τα high end κράνη θα περνάνε και το 22.06.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Δεν γνωρίζω τις λεπτομέριες και τις επιδόσεις για τα τεστ στα κράνη της shoei με το 22.05. Παρολα αυτα θα περίμενα ότι αρκετά απο τα high end κράνη θα περνάνε και το 22.06.
Για το NXR2 που είναι μοντέλο του 21 αν δεν κάνω λάθος αναφέρεται πως είναι 22.06 («το 1ο Shoei 22.06» κλπ κλπ..) για το H/x2 δεν έχω δει κάτι!
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Παιδιά ξέρουμε αν το center stand της sw-motech (που ήδη έχω) είναι συμβατό με την upgraded ποδιά του κινητήρα της Yamaha;
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Ποποπο...!!
Καλα που το ξετρυπωσες???
Ναι...θα το εκανα...αλλα με την τοσο 'πεσμενη' μουρη που εχει το t7 μπροστα κ τη χαμηλη ζελατινα θα φενεται φρανκεσταιν..
Εχω ανοιξει την εγκυκλοπαιδεια της aprilia τις τελευταιες μερες παντως κ το σκεφτομαι οσο κ αν δε μαρεσει η μουρη..
Γαμωτι μου!!
Ερωτηση,γιατι αυτο με τα 4 χρονια εγγυηση καλο ακουγεται αλλα,
αν αλλαξω εξατμιση,λαιμους τελικο,μετα το στρωσιμο κ μεσα στο χρονικο περιθωρειο εγγυησης φυσικα,την χανω????
Γιατι εκτως της μουρης κ ο θερμοσιφωνας εκει πισω ειναι για χωματερη.
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Ποποπο...!!
Καλα που το ξετρυπωσες???
Ναι...θα το εκανα...αλλα με την τοσο 'πεσμενη' μουρη που εχει το t7 μπροστα κ τη χαμηλη ζελατινα θα φενεται φρανκεσταιν..
Εχω ανοιξει την εγκυκλοπαιδεια της aprilia τις τελευταιες μερες παντως κ το σκεφτομαι οσο κ αν δε μαρεσει η μουρη..
Γαμωτι μου!!
Ερωτηση,γιατι αυτο με τα 4 χρονια εγγυηση καλο ακουγεται αλλα,
αν αλλαξω εξατμιση,λαιμους τελικο,μετα το στρωσιμο κ μεσα στο χρονικο περιθωρειο εγγυησης φυσικα,την χανω????
Γιατι εκτως της μουρης κ ο θερμοσιφωνας εκει πισω ειναι για χωματερη.
Κρατας τη ''μαμα'' και αν χρειαστεις εγγυηση, την φορας...
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Γιατι ρε Yamaha μου τοκανες αυτο?
Γιατι?????????????????????????????
Γιατι εκανες το Τ7 με προσεγγιση 90% enduro κ 10% adventure...???
Εμεις οι πρωιν tenerades του xt660z τι θα κανουμε???
Δλδ θα καταστραφουμε τελειως??
Στο δρομο θα μεινουμε???
Δλδ να παρουμε οτιδηποτε αλλο ,κ οποτε βολταρουμε, το μυαλο μας ναναι σε σενα???

Ψιτ ,παιδι....ενα μπουκαλι σιβας κ πες του να βαλει Τερλεγκα..τα ρεστα δικα σου...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Φιλαράκι εγώ είμαι πολύ χαρούμενος που δε θα πάρεις Yamaha να 'ξες. Παλιο-εταιρεία...

:friendship:

-

-

-

Υ.Γ.: Αν όμως πάρεις πάρα ταύτα... υπάρχει και αυτό το θέμα και εκεί τα παιδιά είναι πολύ πρόθυμα θα σε βοηθήσουν να βρεις λύσεις.
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Ναι ξεχασα να το πω..εκτως απο αυτο...
Γιατι λεω κ για λαιμους..
Γιατι, οι λαιμοι δεν αλλαζουνε? Παντως αφου δε σου αρεσει το Aprilia, τι το συζητας? Απο ερωτα να την παρεις, οχι με προξενιο... :friendship:
 
Top Bottom