Yamaha T7 Tenere

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Λοιποοοοον ....
Για παμε .... Αναρτησεις ....
του τεστιν ελατηρια
Μηηην αγχωνεστε δεε θα τρελανω κανεναν ,
απλα πραματα...
Δε βιαζομαι κιολας..οποτε..slowly slowly...
Ειμαι 117 κιλα ,1.85 κ θελω να τρεχω με το τενερε μια στο τοσο σε χωματινους δρομους αλλα κ να περναω ,πολυ συχνοτερα, αερατα χωρις κομπρεσερατους κραδασμους απο σαμαρακια πχ η κακοτεχνιες ασφαλτινες..
Να περναω δλδ με την αισθηση, οσο γινεται, οτι οι αναρτησεις με τους τροχους θα κανουν δουλεια
κ οχι ολη η μοτο να πηγαινει πανω κατω σα ναχω τερμα φουσκομενα τα λαστιχα κ να οδηγω hardtail Harley...
Πηρα το τενερε για να το απολαυσω 100% κ στο χωμα..
Οποτε θα πρεπει σιγουρα να φανταστω οτι θα πρεπει να αλλαξω ελατηρια..
Πχ k-tech..
Στο site της δινει σα προτινομενα μπρος πισω
για
105 - 114 κιλα
6.6Ν μπροστα κ 80Ν πισω
Για
115 - 124 κιλα
6.9Ν μπροστα κ 85Ν πισω.
Εγω χωρις τιποτα ειμαι 117,αλλα χανω σιγα σιγα ,διατροφη γυμναστικη κ τετοια, περσι ας πουμε τον Ιουλιο ημουν 109 κιλα.
Θελω να πω πως δε θα επιτρεψω να ξεφυγω απτα 117 κ πανω ,υπαρχει πιθανοτητα ας πουμε το Σεπεμβριο ναμαι 105 κιλα.
Σχεδον παντα ,μετα τα 30 μου ,ειχα αυτες τις αυξομοιωσεις στο βαρος μου αναλογα την περιοδο.
Οποτε δε θαταν ποιο ασφαλες να παω
σε αυτα των 105 - 114 κιλων????
Η ακομα κ αυτα των 115 - 124 κιλων θα μπορουσα να τα "μαλακωσω" με τις ρυθμησεις στις αποσβεσεις????
Θελω να πω πως, υπαρχει ρε παιδι μου
μια ατακα που λεει:
"Το μακρυ κοντο γινεται,το κοντο μακρυ
δεε γινεται"
Ισχυει αυτο εδω, με τα ελατηρια??
καταλαβαινετε τι θελω να πω ε?!!
Να πω πως δε κουβαλαω σχεδον ποτε τπτ περα απο ενα μπουκαλι νερο κ μια φωτογραφικη κ αυτο οχι παντα ,
Πολυ σπανια θα ελεγα...
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Βοήθησες πολύ με το σχόλιο σου!
Πράγματι το τιμόνι είναι ήδη ψηλά για το μπόι μου άρα οποιαδήποτε λύση με αποστάτες δεν είναι λειτουργική καθώς ναι μεν θα έφερνε το τιμόνι πιο κοντά μου αλλά ταυτόχρονα και πιο ψηλά που δεν το χρειάζομαι.
Η λύση ήταν απλή, λάσκαρα τις βίδες στα καβαλετα και ξάπλωσα λίγο το τιμόνι προς το μέρος μου. Χρειάστηκε ταυτόχρονα να κατεβάσω τις μανέτες.
Τώρα είμαστε κομπλέ με τις γωνίες στα χέρια, το μόνο που με χαλάει είναι η όψη του ξσπλωμένου τιμονιού όταν οδηγάς όρθιος, από λειτουργική άποψη όμως είναι μια χαρά.


Sent from my Mi 9T using Tapatalk
Θα σου προτεινα να το πας παλι μπροστα ,τοποθετησε το κεφαλι σου στην νοητη ευθεια των καλαμιων(σε ορθια οδηγηση)με τους αγκωνες ψηλα,εκει εχεις το καλυτερο control ,ξερω ειναι ΜΧαδικη θεση αλλα μολις την συνηθησεις εχει μονο θετικα
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Λοιποοοοον ....
Για παμε .... Αναρτησεις ....
του τεστιν ελατηρια
Μηηην αγχωνεστε δεε θα τρελανω κανεναν ,
απλα πραματα...
Δε βιαζομαι κιολας..οποτε..slowly slowly...
Ειμαι 117 κιλα ,1.85 κ θελω να τρεχω με το τενερε μια στο τοσο σε χωματινους δρομους αλλα κ να περναω ,πολυ συχνοτερα, αερατα χωρις κομπρεσερατους κραδασμους απο σαμαρακια πχ η κακοτεχνιες ασφαλτινες..
Να περναω δλδ με την αισθηση, οσο γινεται, οτι οι αναρτησεις με τους τροχους θα κανουν δουλεια
κ οχι ολη η μοτο να πηγαινει πανω κατω σα ναχω τερμα φουσκομενα τα λαστιχα κ να οδηγω hardtail Harley...
Πηρα το τενερε για να το απολαυσω 100% κ στο χωμα..
Οποτε θα πρεπει σιγουρα να φανταστω οτι θα πρεπει να αλλαξω ελατηρια..
Πχ k-tech..
Στο site της δινει σα προτινομενα μπρος πισω
για
105 - 114 κιλα
6.6Ν μπροστα κ 80Ν πισω
Για
115 - 124 κιλα
6.9Ν μπροστα κ 85Ν πισω.
Εγω χωρις τιποτα ειμαι 117,αλλα χανω σιγα σιγα ,διατροφη γυμναστικη κ τετοια, περσι ας πουμε τον Ιουλιο ημουν 109 κιλα.
Θελω να πω πως δε θα επιτρεψω να ξεφυγω απτα 117 κ πανω ,υπαρχει πιθανοτητα ας πουμε το Σεπεμβριο ναμαι 105 κιλα.
Σχεδον παντα ,μετα τα 30 μου ,ειχα αυτες τις αυξομοιωσεις στο βαρος μου αναλογα την περιοδο.
Οποτε δε θαταν ποιο ασφαλες να παω
σε αυτα των 105 - 114 κιλων????
Η ακομα κ αυτα των 115 - 124 κιλων θα μπορουσα να τα "μαλακωσω" με τις ρυθμησεις στις αποσβεσεις????
Θελω να πω πως, υπαρχει ρε παιδι μου
μια ατακα που λεει:
"Το μακρυ κοντο γινεται,το κοντο μακρυ
δεε γινεται"
Ισχυει αυτο εδω, με τα ελατηρια??
καταλαβαινετε τι θελω να πω ε?!!
Να πω πως δε κουβαλαω σχεδον ποτε τπτ περα απο ενα μπουκαλι νερο κ μια φωτογραφικη κ αυτο οχι παντα ,
Πολυ σπανια θα ελεγα...
Αν εισαι ταπας κ σ αρεσει να το λιωνεις παρε τα σκληρα ,αν εισαι νορμαλ τα μαλακα θα σε βολεψουν περισσοτερο
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Αν εισαι ταπας κ σ αρεσει να το λιωνεις παρε τα σκληρα ,αν εισαι νορμαλ τα μαλακα θα σε βολεψουν περισσοτερο
Λιτος και περιεκτικος...ετσι δεν κανουμε δουλιτσα...
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Βοήθησες πολύ με το σχόλιο σου!
Πράγματι το τιμόνι είναι ήδη ψηλά για το μπόι μου άρα οποιαδήποτε λύση με αποστάτες δεν είναι λειτουργική καθώς ναι μεν θα έφερνε το τιμόνι πιο κοντά μου αλλά ταυτόχρονα και πιο ψηλά που δεν το χρειάζομαι.
Η λύση ήταν απλή, λάσκαρα τις βίδες στα καβαλετα και ξάπλωσα λίγο το τιμόνι προς το μέρος μου. Χρειάστηκε ταυτόχρονα να κατεβάσω τις μανέτες.
Τώρα είμαστε κομπλέ με τις γωνίες στα χέρια, το μόνο που με χαλάει είναι η όψη του ξσπλωμένου τιμονιού όταν οδηγάς όρθιος, από λειτουργική άποψη όμως είναι μια χαρά.


Sent from my Mi 9T using Tapatalk
Μην το παρακάνεις με την κλίση γιατί υπάρχει συγκεκριμένη θέση που συνήθως δεν βολεύει στο καθιστο αλλά στο όρθιο...
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Κι εγώ είχα την εντύπωση ότι ήθελα να το φέρω πιο κοντά. Τελικά το μέτρησα συγκριτικά με το ποδήλατο κι ήμουν πολύ κοντά. Έβαλα το σημάδι που χει το τιμόνι στην γωνία του πάνω μέρος του καβαλέτου (αντί για του κάτω) και είμαι μια χαρά.
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Λοιποοοοον ....
Για παμε .... Αναρτησεις ....
του τεστιν ελατηρια
Μηηην αγχωνεστε δεε θα τρελανω κανεναν ,
απλα πραματα...
Δε βιαζομαι κιολας..οποτε..slowly slowly...
Ειμαι 117 κιλα ,1.85 κ θελω να τρεχω με το τενερε μια στο τοσο σε χωματινους δρομους αλλα κ να περναω ,πολυ συχνοτερα, αερατα χωρις κομπρεσερατους κραδασμους απο σαμαρακια πχ η κακοτεχνιες ασφαλτινες..
Να περναω δλδ με την αισθηση, οσο γινεται, οτι οι αναρτησεις με τους τροχους θα κανουν δουλεια
κ οχι ολη η μοτο να πηγαινει πανω κατω σα ναχω τερμα φουσκομενα τα λαστιχα κ να οδηγω hardtail Harley...
Πηρα το τενερε για να το απολαυσω 100% κ στο χωμα..
Οποτε θα πρεπει σιγουρα να φανταστω οτι θα πρεπει να αλλαξω ελατηρια..
Πχ k-tech..
Στο site της δινει σα προτινομενα μπρος πισω
για
105 - 114 κιλα
6.6Ν μπροστα κ 80Ν πισω
Για
115 - 124 κιλα
6.9Ν μπροστα κ 85Ν πισω.
Εγω χωρις τιποτα ειμαι 117,αλλα χανω σιγα σιγα ,διατροφη γυμναστικη κ τετοια, περσι ας πουμε τον Ιουλιο ημουν 109 κιλα.
Θελω να πω πως δε θα επιτρεψω να ξεφυγω απτα 117 κ πανω ,υπαρχει πιθανοτητα ας πουμε το Σεπεμβριο ναμαι 105 κιλα.
Σχεδον παντα ,μετα τα 30 μου ,ειχα αυτες τις αυξομοιωσεις στο βαρος μου αναλογα την περιοδο.
Οποτε δε θαταν ποιο ασφαλες να παω
σε αυτα των 105 - 114 κιλων????
Η ακομα κ αυτα των 115 - 124 κιλων θα μπορουσα να τα "μαλακωσω" με τις ρυθμησεις στις αποσβεσεις????
Θελω να πω πως, υπαρχει ρε παιδι μου
μια ατακα που λεει:
"Το μακρυ κοντο γινεται,το κοντο μακρυ
δεε γινεται"
Ισχυει αυτο εδω, με τα ελατηρια??
καταλαβαινετε τι θελω να πω ε?!!
Να πω πως δε κουβαλαω σχεδον ποτε τπτ περα απο ενα μπουκαλι νερο κ μια φωτογραφικη κ αυτο οχι παντα ,
Πολυ σπανια θα ελεγα...
Την απάντηση την έδωσες μόνος σου φίλε. Άλλαξε ελατήρια σύμφωνα με το βάρος που ξέρεις πάνω κάτω ότι κουβαλάς και σύμφωνα με το βάρος που συνήθως στέκεται το σώμα σου όταν δεν κανείς δίαιτα. Πχ εγώ τώρα είμαι 120 κιλά αλλά συνήθως ο οργανισμός μου σταθεροποιείται στα 110-115 αν δεν το παρακάνω προς τα πάνω η προς τα κάτω.
Upgrade θα ναι έτσι κι αλιως από τα μαμά ελατήρια. Οι ρυθμίσεις θα γίνουν μετά, το valving είναι άλλη κουβέντα και για την χρήση που περιγράφεις θεωρώ παραπανίσιο.
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Θα σου προτεινα να το πας παλι μπροστα ,τοποθετησε το κεφαλι σου στην νοητη ευθεια των καλαμιων(σε ορθια οδηγηση)με τους αγκωνες ψηλα,εκει εχεις το καλυτερο control ,ξερω ειναι ΜΧαδικη θεση αλλα μολις την συνηθησεις εχει μονο θετικα
Δυστυχώς είμαι κοντός οπότε όταν το τιμόνι είναι σε εντελώς όρθια θέση, για να το φτάσω πρέπει τα χέρια μου να είναι τεντωμένα (καθιστός) με ότι αρνητικό αυτό συνεπάγεται για την άνεση οδήγησης και το έλεγχο της μηχανής.

Αυτό που λες για τη θέση που πρέπει να έχεις για καλύτερο κοντρόλ όταν είσαι όρθιος δεν κατάλαβα πως επηρεάζει η κλίση του τιμονιού. Το σώμα, τα χέρια και το κεφάλι δεν εμποδίζονται στο να λάβουν σωστή θέση όρθιας οδήγησης, εκτός εάν εννοείς ότι δεν είναι σωστό η ευθεία των λαβών να αποκλίνουν από τη νοητή ευθεία των καλαμιών. Λίγο παντως που δοκίμασα χθες να σηκωθώ όρθιος μου φάνηκε πολύ ωραία η αίσθηση.
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Αυτο ακριβως,ετσι σε αναγκαζει να στηθεις πιο μπροστα και ακομα και καθιστος καθεσαι πιο μπροστα στην σελα
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Αυτο ακριβως,ετσι σε αναγκαζει να στηθεις πιο μπροστα και ακομα και καθιστος καθεσαι πιο μπροστα στην σελα
Ευχαριστώ. Σήμερα θα γίνει η πρώτη χωμάτινη. Θα δω πως θα πάει έτσι που το έχω και βλέπουμε όπως επίσης θα δω πόσο θα με κουράσει το ύψος του και το γεγονός ότι δεν πατάω καλά κάτω.


Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 

Soulis1988

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Σούλης
Μοτό
World raid
Καλημερα απο πατρα! χαιρετω! Νεος οδηγος tenere world raid εχω 1.74 υψος και 85 κιλα τι λετε θα το παω η θα με παει; καλοδεχουμενα ολα τα σχολια + συμβουλες παραλαμβανω η αυτη η την επομενη εβδομαδα και εχω κατι ψιλα στην ακρη ελεγα για χαμηλο συνδεσμο για να το φερω στα μετρα μου! τι αλλο λετε να αλλαξω ?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Καλημερα απο πατρα! χαιρετω! Νεος οδηγος tenere world raid εχω 1.74 υψος και 85 κιλα τι λετε θα το παω η θα με παει; καλοδεχουμενα ολα τα σχολια + συμβουλες παραλαμβανω η αυτη η την επομενη εβδομαδα και εχω κατι ψιλα στην ακρη ελεγα για χαμηλο συνδεσμο για να το φερω στα μετρα μου! τι αλλο λετε να αλλαξω ?
Καλημέρα. Με το καλό να παραλάβεις. Άστο να το δουλέψεις λίγο και βλέπεις..
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Καλημερα απο πατρα! χαιρετω! Νεος οδηγος tenere world raid εχω 1.74 υψος και 85 κιλα τι λετε θα το παω η θα με παει; καλοδεχουμενα ολα τα σχολια + συμβουλες παραλαμβανω η αυτη η την επομενη εβδομαδα και εχω κατι ψιλα στην ακρη ελεγα για χαμηλο συνδεσμο για να το φερω στα μετρα μου! τι αλλο λετε να αλλαξω ?
Συμφωνώ με τον αποπάνου! Μη βιάζεσαι να κάνεις αλλαγές. Πάρε με το καλό τη μηχανή σου και πήγαινε τις βόλτες σου. Το θέμα ύψους συνηθίζεται και εγω δεν φτάνω καλά, αλλά έχω μάθει να ζω με αυτό. Προσωπικά δεν ήθελα να αλλιωσω το χαρακτήρα της μοτσυκλέτας χαμηλώνοντας, αλλιώς έπερνα χαμηλότερη. Δουλεψέ την και δες σε βάθος χρόνου αν πρέπει να κάνεις κάποια αλλαγή. Με το καλό να παραλάβεις!
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Καλημερα απο πατρα! χαιρετω! Νεος οδηγος tenere world raid εχω 1.74 υψος και 85 κιλα τι λετε θα το παω η θα με παει; καλοδεχουμενα ολα τα σχολια + συμβουλες παραλαμβανω η αυτη η την επομενη εβδομαδα και εχω κατι ψιλα στην ακρη ελεγα για χαμηλο συνδεσμο για να το φερω στα μετρα μου! τι αλλο λετε να αλλαξω ?
Αντε με το καλό να είναι Καλοριζικο .
Θα το πας εννοείται , μην μασάς
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Καλημερα απο πατρα! χαιρετω! Νεος οδηγος tenere world raid εχω 1.74 υψος και 85 κιλα τι λετε θα το παω η θα με παει; καλοδεχουμενα ολα τα σχολια + συμβουλες παραλαμβανω η αυτη η την επομενη εβδομαδα και εχω κατι ψιλα στην ακρη ελεγα για χαμηλο συνδεσμο για να το φερω στα μετρα μου! τι αλλο λετε να αλλαξω ?
Στα κυβικά μου ακριβώς είσαι, με το καλό να παραλάβεις το νέο σου μοτόρι!
Το WR νομίζω είναι πιο ψηλό από το απλό οπότε θα πατάς οριακά με τις μύτες πράγμα που θα σε δυσκολέψει κυρίως σε μανούβρες αλλά και στο χώμα.
Όπως σου είπαν και τα άλλα παιδιά δώσε λίγο χρόνο να γνωριστείτε και μη βιαστείς.
Το χαμήλωμα θα το κράταγα σαν έσχατη λύση, προτίμησε για αρχή την αλλαγή της σέλας με χαμηλότερη.




Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Καλημερα απο πατρα! χαιρετω! Νεος οδηγος tenere world raid εχω 1.74 υψος και 85 κιλα τι λετε θα το παω η θα με παει; καλοδεχουμενα ολα τα σχολια + συμβουλες παραλαμβανω η αυτη η την επομενη εβδομαδα και εχω κατι ψιλα στην ακρη ελεγα για χαμηλο συνδεσμο για να το φερω στα μετρα μου! τι αλλο λετε να αλλαξω ?
Είναι ψηλή για σένα , δώστην σε μένα και όταν τη μάθεις , στη δίνω πίσω.

Νομίζω ότι όπως είπαν οι απο πάνω , άστην και θα τη μάθεις ,δεν είναι τραγικά τα πράγματα
 

Soulis1988

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Σούλης
Μοτό
World raid
Καλημέρα. Με το καλό να παραλάβεις. Άστο να το δουλέψεις λίγο και βλέπεις..
την Rallye την φτανω στις μυτες να φανταστεις ! και δεν εχω την συνατοτητα να ανεβαινω αθηνα περα απο το να κανω τα σερβις της! τωρα που θα την παρω λεω να βαλω καπακι τον χαμηλο συνδεσμο! ευχαριστω πολυ για το reply
 
Τελευταία επεξεργασία:

Soulis1988

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Σούλης
Μοτό
World raid
Συμφωνώ με τον αποπάνου! Μη βιάζεσαι να κάνεις αλλαγές. Πάρε με το καλό τη μηχανή σου και πήγαινε τις βόλτες σου. Το θέμα ύψους συνηθίζεται και εγω δεν φτάνω καλά, αλλά έχω μάθει να ζω με αυτό. Προσωπικά δεν ήθελα να αλλιωσω το χαρακτήρα της μοτσυκλέτας χαμηλώνοντας, αλλιώς έπερνα χαμηλότερη. Δουλεψέ την και δες σε βάθος χρόνου αν πρέπει να κάνεις κάποια αλλαγή. Με το καλό να παραλάβεις!
δεν θα υπαρχουν τα φραγκα μετα! στην αρχη χαμηλος συνδεσμος ωσπου να μαθω τα πατηματα της! το παπακι που εχω δεν εχει και πολυ σοβαρα πατηματα ευχαριστω πολυ για το reply
 
Τελευταία επεξεργασία:

Soulis1988

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Σούλης
Μοτό
World raid
Αντε με το καλό να είναι Καλοριζικο .
Θα το πας εννοείται , μην μασάς
πολυ μεγαλο το μη μασας :clp: ! ευχαριστω πολυ για το reply!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Soulis1988

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Σούλης
Μοτό
World raid
Στα κυβικά μου ακριβώς είσαι, με το καλό να παραλάβεις το νέο σου μοτόρι!
Το WR νομίζω είναι πιο ψηλό από το απλό οπότε θα πατάς οριακά με τις μύτες πράγμα που θα σε δυσκολέψει κυρίως σε μανούβρες αλλά και στο χώμα.
Όπως σου είπαν και τα άλλα παιδιά δώσε λίγο χρόνο να γνωριστείτε και μη βιαστείς.
Το χαμήλωμα θα το κράταγα σαν έσχατη λύση, προτίμησε για αρχή την αλλαγή της σέλας με χαμηλότερη.




Sent from my Mi 9T using Tapatalk
λες για σελα ε? :sneaky: δεν το ειχα σκεφτει! στο νου μου ειχα τον χαμηλο συνδεσμο. ευχαριστω πολυ για το reply
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom