Yamaha T7 Tenere

Soulis1988

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Σούλης
Μοτό
World raid
Είναι ψηλή για σένα , δώστην σε μένα και όταν τη μάθεις , στη δίνω πίσω. :secret:

Νομίζω ότι όπως είπαν οι απο πάνω , άστην και θα τη μάθεις ,δεν είναι τραγικά τα πράγματα
Να μην βαλω καπακι τον χαμηλο συνδεσμο; ουτως η αλλως δεν θα παω αγριο χωμα για αρχη.. ευχαριστω πολυ για το reply
 
Τελευταία επεξεργασία:

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Για ένα χρονικό διάστημα μείνε ως έχει.
Αν σου φαίνεται δύσκολη θα έλεγα κ εγώ πρώτα να αλλάξεις την σέλα κ όχι να την χαμηλώσεις γιατί αλλάζει το συνολικό στήσιμο της μοτοσυκλέτας!
 

Soulis1988

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Σούλης
Μοτό
World raid
Για ένα χρονικό διάστημα μείνε ως έχει.
Αν σου φαίνεται δύσκολη θα έλεγα κ εγώ πρώτα να αλλάξεις την σέλα κ όχι να την χαμηλώσεις γιατί αλλάζει το συνολικό στήσιμο της μοτοσυκλέτας!
ευχαριστω πολυ για το reply δεν την εχω καβαλησει ακόμα να φανταστεις.. ουτε πανω δεν εχω ανεβει! γιατι δεν ειχε world raid στην αντιπροσωπεια :( παντως ρωτησα για σελα και μου ειπε ενας μαστορας πως με τον χαμηλο συνδεσμο δεν αλλαζει τπτ ειναι εργοστασιακο το χαμηλωμα. με την σελα θα εχω θεμα γιατι ειναι ποιο ξεκουραστη η εργοστασιακη
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
ευχαριστω πολυ για το reply δεν την εχω καβαλησει ακόμα να φανταστεις.. ουτε πανω δεν εχω ανεβει! γιατι δεν ειχε world raid στην αντιπροσωπεια :( παντως ρωτησα για σελα και μου ειπε ενας μαστορας πως με τον χαμηλο συνδεσμο δεν αλλαζει τπτ ειναι εργοστασιακο το χαμηλωμα. με την σελα θα εχω θεμα γιατι ειναι ποιο ξεκουραστη η εργοστασιακη
Συγνώμη αλλά δεν είναι σωστό αυτό. Φυσικά και αλλάζει η γεωμετρία της αφού κατεβαζεις το πίσω μέρος. με αυτό αλλάζει και h γωνία trail με ότι αυτό συνεπάγεται με τη σταθερότητα. Για να τον αντισταθμίσεις πρέπει να κατεβάσεις τα πιρούνια κλπ. Όπως βλέπεις οι περισσότεροι σου λένε να μην κάνεις αλλαγές άμεσα. Καταλαβαίνω τους προβληματισμούς σου αλλά δώσε χρόνο στον εαυτό σου να δεις και να συνηθίσεις τη μοτοσυκλέτα. Στη συνέχεια μπορείς να προχωρήσεις σε αλλαγές π.χ. με τη σέλα και τις αναρτήσεις. Εγώ με 1,77 στο απλό έφτανα οριακά, τώρα λόγω αλλαγής ελατηρίων η μηχανή έχει ψηλώσει και άλλο και τη φτάνω ίσα-ίσα. Το συνήθισα γρήγορα και δεν με χαλάει καθόλου, ακόμα και στα δύσκολα κομμάτια στο χώμα.
 

Soulis1988

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Σούλης
Μοτό
World raid
Συγνώμη αλλά δεν είναι σωστό αυτό. Φυσικά και αλλάζει η γεωμετρία της αφού κατεβαζεις το πίσω μέρος. με αυτό αλλάζει και h γωνία trail με ότι αυτό συνεπάγεται με τη σταθερότητα. Για να τον αντισταθμίσεις πρέπει να κατεβάσεις τα πιρούνια κλπ. Όπως βλέπεις οι περισσότεροι σου λένε να μην κάνεις αλλαγές άμεσα. Καταλαβαίνω τους προβληματισμούς σου αλλά δώσε χρόνο στον εαυτό σου να δεις και να συνηθίσεις τη μοτοσυκλέτα. Στη συνέχεια μπορείς να προχωρήσεις σε αλλαγές π.χ. με τη σέλα και τις αναρτήσεις. Εγώ με 1,77 στο απλό έφτανα οριακά, τώρα λόγω αλλαγής ελατηρίων η μηχανή έχει ψηλώσει και άλλο και τη φτάνω ίσα-ίσα. Το συνήθισα γρήγορα και δεν με χαλάει καθόλου, ακόμα και στα δύσκολα κομμάτια στο χώμα.
Βρε στεφανε δεν ειμαι για πολυ εκτος δρομουγια αρχη... μεσα βολτες στην πολη θα πηγαινω θα καβαλαω κανα πεζοδρομιο αντε και κανας χωματοδρομος πανω βουνο.. ωσπου να την μαθω δεν θα κανω τπτ παραπανω νορμαλ καταστασεις.. εδω να φανταστεις σκεφτομαι αν θα ειμαι σε θεση να ανεβαζω 2 ατομο (προς γνωση θα την παρω πρωτη βολτα ετσι οπως ειναι απο το εργοστασιο και θα σας πω αμεσσα εντυπωσεις) κατεβαινουν τα μπρος πιρουνια;
 
Τελευταία επεξεργασία:

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Βρε στεφανε δεν ειμαι για πολυ εκτος δρομουγια αρχη... μεσα βολτες στην πολη θα πηγαινω θα καβαλαω κανα πεζοδρομιο αντε και κανας χωματοδρομος πανω βουνο.. ωσπου να την μαθω δεν θα κανω τπτ παραπανω νορμαλ καταστασεις.. εδω να φανταστεις σκεφτομαι αν θα ειμαι σε θεση να ανεβαζω 2 ατομο (προς γνωση θα την παρω πρωτη βολτα ετσι οπως ειναι απο το εργοστασιο και θα σας πω αμεσσα εντυπωσεις) κατεβαινουν τα μπρος πιρουνια;
Εγώ δεν είπα κάτι για τον τρόπο χρήσης της μοτοσυκλέτας, αλλά για τις αλλαγές στις αναρτήσεις. Σε όλες τις μοτοσυκλέτες έχεις τη δυνατότητα να κατεβάσεις το ύψος του εμπρός μέρους της μοτοσυκλέτας, ανεβάζοντας λιγο πιο ψηλά τις μπουκάλες στις τιμονόπλακες.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Κοίτα, επειδή φαίνεσαι αποφασισμένος για το χαμήλωμα να ξέρεις ότι δεν θα λύσει κάποιο πρόβλημα. Το ύψος σού δεν θα σε βοηθήσει ούτε και αν χαμηλώσεις το πανυψηλο μηχανάκι 3 πόντους. Πάλι θα σε δυσκολεύει πολύ σε κάποιους ελιγμούς γιατί είναι 220 κιλά και αυτό δεν αλλάζει.Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι μαθήματα οδήγησης για να μπορείς πιο εύκολα να χειριστείς ένα μηχανάκι με τόσο βάρος σε ειδικές συνθήκες όπως είναι μια χωμάτινη διαδρομή...
 

Soulis1988

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Σούλης
Μοτό
World raid
Εγώ δεν είπα κάτι για τον τρόπο χρήσης της μοτοσυκλέτας, αλλά για τις αλλαγές στις αναρτήσεις. Σε όλες τις μοτοσυκλέτες έχεις τη δυνατότητα να κατεβάσεις το ύψος του εμπρός μέρους της μοτοσυκλέτας, ανεβάζοντας λιγο πιο ψηλά τις μπουκάλες στις τιμονόπλακες.
ευχαριστω για τα φωτα σου! δεν γνωριζα οτι μπορει να γινει αυτο! θα κανω μπρατσα βρε συ ..:p

Κοίτα, επειδή φαίνεσαι αποφασισμένος για το χαμήλωμα να ξέρεις ότι δεν θα λύσει κάποιο πρόβλημα. Το ύψος σού δεν θα σε βοηθήσει ούτε και αν χαμηλώσεις το πανυψηλο μηχανάκι 3 πόντους. Πάλι θα σε δυσκολεύει πολύ σε κάποιους ελιγμούς γιατί είναι 220 κιλά και αυτό δεν αλλάζει.Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι μαθήματα οδήγησης για να μπορείς πιο εύκολα να χειριστείς ένα μηχανάκι με τόσο βάρος σε ειδικές συνθήκες όπως είναι μια χωμάτινη διαδρομή...
θα δειξει η πορεια Γιαννη! θα δουμε τι θα μπορω να κανω με τη μηχανη αυτη.. μαθηματα οδηγησης ουτε ειχε περασει απο το μυαλο μου! βλεπω κατι τυπαδες με κατι 1200 gs στο υψος μου ! Αλλιως αν δω οτι δεν το χω το θα το βαλω στις αγγελιες :roflmao: η θα το δωσω στον mitsosdom
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
ευχαριστω για τα φωτα σου! δεν γνωριζα οτι μπορει να γινει αυτο! θα κανω μπρατσα βρε συ ..:p


θα δειξει η πορεια Γιαννη! θα δουμε τι θα μπορω να κανω με τη μηχανη αυτη.. μαθηματα οδηγησης ουτε ειχε περασει απο το μυαλο μου! βλεπω κατι τυπαδες με κατι 1200 gs στο υψος μου ! Αλλιως αν δω οτι δεν το χω το θα το βαλω στις αγγελιες :roflmao:
Και εγώ 1.72 είμαι ...
 

Soulis1988

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Σούλης
Μοτό
World raid
Και εγώ 1.72 είμαι ...
ΟΙ ΚΟΝΤΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΥΡΙΑΡΧΗΣΕΙ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ! ΔΕΝ μου ειπες ομως τι εκανες εσυ στην προκειμενη περιπτωση
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Γιαυτό σου μίλησα για σχολή χωμάτινης οδήγησης. Εκεί θα δεις ότι το ύψος δεν είναι μειονέκτημα γιατί θα μάθεις να οδηγείς όρθιος σχεδόν παντού και να τοποθετείς το σώμα σού σωστά ...
 

Soulis1988

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Σούλης
Μοτό
World raid
Γιαυτό σου μίλησα για σχολή χωμάτινης οδήγησης. Εκεί θα δεις ότι το ύψος δεν είναι μειονέκτημα γιατί θα μάθεις να οδηγείς όρθιος σχεδόν παντού και να τοποθετείς το σώμα σού σωστά ...
υπαρχει στην πατρα τετοια σχολη; εχω μικτη να ξερεις!
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Δεν ξέρω για Πάτρα αλλά γενικά γίνονται μαθήματα από διάφορους εκπαιδευτές. Αν ψάξεις θα βρεις στο διαδίκτυο
 

Soulis1988

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Σούλης
Μοτό
World raid
Δεν ξέρω για Πάτρα αλλά γενικά γίνονται μαθήματα από διάφορους εκπαιδευτές. Αν ψάξεις θα βρεις στο διαδίκτυο
θα το ψαξω και θα σου απαντησω μολις παρω την wr
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αφήνω αυτό εδώ ήρεμα.
Εντυπωσιάζομαι γιατί δεν μπήκε πάλι ο Γκαστόν Ραγιέ, όχι, πραγματικά, εύγε που γλιτώσαμε το στερεότυπο.
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
θα το ψαξω και θα σου απαντησω μολις παρω την wr
Χμμμ...πως μπορεσες να την παρεις χωρις καν να κατσεις πανω???
ουτε που την ειδες λες...
Τζογαδορος...
Εσυ τωρα σκεφτεσαι το υψος αλλα οταν την παρεις ,ισως κατι αλλο να σκεφτεσαι μετα
η ισως και τιποτα!
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Χμμμ...πως μπορεσες να την παρεις χωρις καν να κατσεις πανω???
ουτε που την ειδες λες...
Τζογαδορος...
Εσυ τωρα σκεφτεσαι το υψος αλλα οταν την παρεις ,ισως κατι αλλο να σκεφτεσαι μετα
η ισως και τιποτα!
Δε νομίζω ότι υπάρχει κανόνας / μέθοδος / απάντηση για τον τρόπο και το λόγο που ψωνίζει κάποιος μοτοσυκλέτα. Ενός του αρέσει η εμφάνιση, άλλου οι προδιαγραφές, άλλου η χρήση, άλλου τα χρήματα κ.ο.κ Από ότι έχω καταλάβει απο αυτά που έχει γράψει ο ίδιος, μάλλον ανήκει στην πρώτη κατηγορία.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Εχω αγορασει τρεις μοτοσυκλετες χωρις καν να ανεβω στη σελα τους Ηξερα ομως τι περιμενα απο αυτες και για πιο λογο τις πηρα Τις δυο τις κρατησα πολλα χρονια και ισως και με το τριτο ετσι να γινει
 
Top Bottom