Yamaha T7 Tenere

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
Δεν ξέρω αφού δεν τη φοράω, αλλά από μια αντίστοιχη που έχω φτιάξει που την τραβάει ψηλά, μέχρι τώρα δεν εχω αντιμετωπίσει πρόβλημα.

Sent from my Armor 17 Pro using Tapatalk
Φαίνεται ωραία λύση ! Εάν δεν βρίσει και εγώ αυτή θα έβαζα !

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Ευχαριστώ παιδιά.

Το θέμα με τις πτώσεις από δεξιά και τη ζημιά στο ψαλίδι με ποιον τρόπο μπορούμε να την αποφύγουμε (εκτός να πέφτουμε μόνο από αριστερά )
μπορει να βαλει κ 1 μανηταρι ο φιλος σου εκει που βιδωνει το τελικο στο σασι.
Τοχουν κανει μερικοι.
Απο μενα τα Heed ειναι μια χαρα καγκελα αν κ δεν εχω πεσει ...ακομα !
Εξατμιση arrow ....τα γνωστα !!

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R

Takiskarb

Μέλος
Όνομα
Τάκης (Παναγιώτης)
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Καλώς σας βρήκα συντροχοι!!

Είμαι ο Τάκης από Χαλκίδα και έχω στην κατοχή μου ένα Tenere 700 εδώ και μερικούς μήνες .
Είμαι νέος στο φόρουμ ,όποτε αν κάνω κανένα λάθος να με συγχωρήσετε.Χρειάζομαι την πολύτιμη βοήθεια σας για ένα θέμα που σκέφτομαι εδώ και μερικό καιρό .Η χρήση που κάνω στη μοτοσικλέτα μου είναι μικτή ,δηλαδή αρκετή άσφαλτο αλλά και αρκετό χώμα τον τελευταίο καιρό .Η αναβάθμιση που σκέφτομαι να κάνω είναι η μετατροπή των ζαντών σε tubeless στέλνοντας τις ρόδες μου σε ένα εργοστάσιο στην Ιταλία Bartubeless. Η ερώτηση είναι : έχει κάνει κάποιος άλλος εδώ στο φόρουμ αυτή τη μετατροπή ,αξίζουν τα 840€ που στοιχίζει ;
Ζήτω συγνώμη εκ των προτέρων για το μεγάλο κείμενο .

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Η ερώτηση είναι : έχει κάνει κάποιος άλλος εδώ στο φόρουμ αυτή τη μετατροπή ,αξίζουν τα 840€ που στοιχίζει ;
Ο Χριστός και η Παναγία!!!! 840 ευρώ......
Να αγοράσεις το αντίστοιχο Κιτ που τι κάνει tubeless (εκεί δεν θα τσιγκουνευτής, θα πάρεις το καλό και όχι απομίμηση) και θα το τοποθετήσεις μόνος σου.
Αν δεν πιάνουν τα χέρια σου, ή δεν είσαι σίγουρος για το αποτέλεσμα σου, δώσε το σε κάποιον που ξέρει και πιάνουν χέρια του. Δεν είναι δύσκολο, χρόνο και μεράκι χρειάζεται, όχι 840 ευρώ!!!!!!!

Takiskarb

Μέλος
Όνομα
Τάκης (Παναγιώτης)
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Συγνώμη αλλά δεν το γνωρίζω αυτό το κιτ .
:oops:
Σε μια αναζήτηση που έκανα στο διαδίκτυο είδα ότι η Bartubeless είναι η μοναδική εταιρεία που σπυ δίνει 5 χρόνια εγγύηση .Τα 840 € αντιστοιχούν σε αλλαγή το εμπρόσθιου στεφανιού ,εφαρμογή του κιτ της bartubeless και στις δυο ρόδες,εφαρμογή nipples καις τος δυο ρόδες και τα μεταφορικά Ελλάδα -Ιταλία και πίσω .
Επισυνάπτω και την προσφορά :

Attachments

Shogun

Ρόδα, τσάντα και κοπάνα!
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Chris
Μοτό
Tenere 700 '21
Adv. 1090 '18
Sv650s '01
Vespa 200px '89
Παρακολουθώ γιατί κι εγώ έχω ακριβώς την ίδια σκέψη με την ίδια εταιρεία.

Aldebaran

Cafenture Rider
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
onroad μοίρασε γνώση και εμπειρία.

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Είχα βάλει αυτό το κιτ στο Africa 1000
Η εταιρία τότε διαφήμιζε ότι κάνει την τοποθέτησης με κενό αέρος vacuum .

Γενικά δεν είχα κανένα πρόβλημα , η τοποθέτηση έγινε στην Ιταλία , σου έδινε κ ένα κιτ επισκευής αν σπάσεις καμία ακτίνα .

Το κόστος ήταν περίπου το ίδιο , ίσως και λίγο πιο ακριβο τοτε .

Γενικά από εμένα είναι ναι αν το αντέχεις .

Τελευταία επεξεργασία:

Takiskarb

Μέλος
Όνομα
Τάκης (Παναγιώτης)
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Όποτε ο boxer αναφερόταν σε αυτο το κιτ ή υπάρχει και κάτι άλλο ;

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
έχει και άλλα, όπου κάνεις μόνωση τις ακτίνες με κάποια σιλικόνη και περνάς ταινία από πάνω για να σφραγίσει εντελώς.

Takiskarb

Μέλος
Όνομα
Τάκης (Παναγιώτης)
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Αυτό είναι κάποιο κιτ επώνυμο ή κάποια πατέντα που κυκλοφορεί στο Ίντερνετ ;

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αυτό είναι κάποιο κιτ επώνυμο ή κάποια πατέντα που κυκλοφορεί στο Ίντερνετ ;
Υπάρχει και επώνυμο και πατέντα/αντιγραφή DIY με ταινία 3Μ και υλικά από χρωματοπωλείο.
Δες για outex tubeless. Αν δεν είναι πρόβλημα το κόστος θα προτιμούσα τον Ιταλό, στο advrider έχει ιστορίες επιτυχίας με κάθε μέθοδο, ακόμα και με "χτίσιμο" του κεντρικού κομματιού της ζάντας με σιλικόνη που κάλυψε εντελώς τα καψούλια των ακτινών.

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Αυτό που σου είπε ο Γιάννης, για αυτό λέω.
Outex tubeless!!!
Δεν θα χρειαστεί να αλλάξεις κανένα στεφανι, και δεν θα δώσεις ένα σκασμό λεφτα!!!
Το τοποθετείς εσύ, και σε περίπτωση που δεν έχεις εμπιστοσύνη στον εαυτό σου, το κάνει πχ κάποιος φίλος που ξέρεις ότι πιανουν τα χέρια του και έχει όρεξη!!!

Aldebaran

Cafenture Rider
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Αρκεί η στεφάνη να έχει το απαιτούμενο αυλάκι να δεχθεί τούμπλες ελαστικό.

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
οταν είχα ρωτήσει στην bartubeless πριν καιρο τα στεφάνια τα αλλάζουν μόνο όταν δεν ειναι "συμβατά" με tubeless ελαστικά κοινώς δεν έχουν το μάγουλο για να κρατάει το λάστιχο στην θέση του.
Σε αυτή την περίπτωση ότι και να βάλεις πάντα θα υπάρχει ο κίνδυνος να ξεζαντάρει το ελαστικό ...
Η bartubeless χρεώνει τόσα γιατί αλλάζει και το στεφάνι σε περίπτωση που τα στεφάνια σου είναι συμβατά τότε η τιμή ειχναι ή μισή περίπου

Και αν έχει συμβατά στεφάνια τότε μπορείς να δείς αν θα το κάνεις μόνος σου η θα στείλεις τους τροχούς στην Ιταλία ...
Αν δεν έχεις τοτε κανονικά θα πρέπει να αλλάξεις στεφάνια με ότι αυτό συνεπάγεται και να το κάνεις μόνος σου η να τα στείλεις στην Ιταλία ...

:friendship:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Αρκεί η στεφάνη να έχει το απαιτούμενο αυλάκι να δεχθεί τούμπλες ελαστικό.
Απ' ότι βλέπω, ο Τάκηςκαρμπ έχει tenere 700. Έχει αντίστοιχο/ικανό bed η στεφάνη (που λένε και οι Άγγλοι) για αυτή τη δουλεια!!!

Τελευταία επεξεργασία:

Takiskarb

Μέλος
Όνομα
Τάκης (Παναγιώτης)
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Από την Bartubeless λένε πως μόνο η πισω ρόδα μπορεί να μετατραπεί χωρίς αλλαγή στεφανιού .Η μπροστά πρέπει να αντικατασταθεί το στεφάνι με άλλο γι’ αυτό είναι και η τιμή τσουχτερή ,όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω .

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Top Bottom