Yamaha T7 Tenere

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY

Αυτό το λινκ βλέπω μπηκε στο FB και δεν το βλέπω εδώ.

10 χιλιαρικάκια προπαραγγελία και παραλαβή καλοκαιράκι..

Ποιός θα πάρει μηχανάκι χωρίς να το έχει καβαλήσει ΟΕΟ?? Πιθανώς αρκετοί. Άντε να το δούμε το εργαλείο..
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ισχύει ότι μπρος και πίσω θα έχει kyb αναρτήσεις;
Έτσι έχει γραφτεί!

 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Από ό,τι έχει γραφτεί φέτος δεν πρόκειται να γίνει έκθεση μοτοσυκλέτας όπως πέρσι, οπότε δεν πρόκειται να δούμε το Τenere 700 από κοντά πριν κυκλοφορήσει.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Από ό,τι έχει γραφτεί φέτος δεν πρόκειται να γίνει έκθεση μοτοσυκλέτας όπως πέρσι, οπότε δεν πρόκειται να δούμε το Τenere 700 από κοντά πριν κυκλοφορήσει.
τον Ιούνιο διαβάζω εγώ ότι θα έχει... Το αν θα το φέρουν άλλο ζήτημα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μιλάμε για αυτήν που είχε γίνει πέρσι τον απρίλιο μετά από 7-8 χρόνια; Είχα διαβάσει ότι θα πάει για το 2020 λόγω εξόδων κτλ...
λογικά για την ίδια ή κάτι παρόμοιο μιλάμε, ναι. Από την μία μας λένε για "εντυπωσιακή άνοδο" και από την άλλη δεν θέλουν να τα δείξουν.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Καλα αυτη που ειχε γινει περσυ τον Απριλιο ηταν τραγικη αλλα τεσπα...
 

batman

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
ktm 640 lc4 2000 respect
bmw r 1150 gs adventure 2003
Καλα αυτη που ειχε γινει περσυ τον Απριλιο ηταν τραγικη αλλα τεσπα...
Τραγική φτωχή κλπ.Πάνε οι εποχές που πήγαινες σε έκθεση και αν είχες χρήματα ας πούμε έφευγες με κράνος σε τρομερή έκπτωση ή μπουφάν ή μπότες...Δεν λέμε για προσφορες σε μοτο...Εδω μεγάλη εισαγωγική εταιρεία μεγάλης μάρκας ιαπωνέζικων κρανών,είχε φέρει μόνο κράνη σε μεγέθη small ή medium..Και όταν πήγε φίλος να δοκιμάσει ένα,ο υπάλληλος του την είπε ευγενικά,οτι αυτά δεν είναι για δοκιμή,είναι μόνο για τη βιτρίνα...Και πολλά άλλα...Μικρά περίπτερα,περιορισμένα μοντέλα κλπ.
Πάντως εγώ θα ξαναπάω,όταν αν γίνει,έτσι για το γαμώτο...
 

batman

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
ktm 640 lc4 2000 respect
bmw r 1150 gs adventure 2003
Νομίζω για το t7 ακόμη δεν ξέρουμε τι είναι η βασική έκδοση και τί η μη βασική έτσι?Δηλαδή ανοίγει η διαδικτυακή αγορά σε κάποια τιμή και δεν ξέρουμε τι περιλαμβάνει ή όχι...Οπότε όσοι σπέυσουν και ψωνίσουν,θα ρισκάρουν το να βγεί μετά απο 6 μήνες για παράδειγμα,μια version με βαλίτσες,εξατμίσεις,κλπ?
Η κάνω λάθος;
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Νομίζω για το t7 ακόμη δεν ξέρουμε τι είναι η βασική έκδοση και τί η μη βασική έτσι?Δηλαδή ανοίγει η διαδικτυακή αγορά σε κάποια τιμή και δεν ξέρουμε τι περιλαμβάνει ή όχι...Οπότε όσοι σπέυσουν και ψωνίσουν,θα ρισκάρουν το να βγεί μετά απο 6 μήνες για παράδειγμα,μια version με βαλίτσες,εξατμίσεις,κλπ?
Η κάνω λάθος;
Μάλλον κάνεις λάθος (αν έχω καταλάβει καλά). Για την On-Line παραγγελία αποσαφηνίζονται ακριβώς τα τεχνικά χαρακτηριστικά και ο εξοπλισμός, οπότε αυτός που θα παραγγείλει ξέρει τι θα πάρει. Το πρόβλημα έγκειται στο ότι δε ξέρει αν θα του αρέσει οδηγικά. Εγώ δε θα την έπαιρνα χωρίς να την οδηγήσω (και όχι απλώς να τη καβαλήσω).

Από εκεί και πέρα η αναφορά περί βασικού εξοπλισμού αφήνει σαφώς υπονοούμενο πως θα υπάρχει και έκδοση με έξτρα εξοπλισμό. Όμως δεν υπάρχει ρίσκο όταν ξέρεις ΤΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ και όχι τι ΔΕ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ. Άρα όποιος θέλει παίρνει άμεσα αυτό που του δίνουν και όποιος θέλει περιμένει να δει τι θα του προταθεί 6 μήνες ή ένα χρόνο αργότερα.

Η δική μου σταθερή άποψη, ανεξαρτήτως εταιρειών και μοντέλων είναι πως ποτέ δε παίρνεις καινούρια μοτοσυκλέτα το πρώτο χρόνο διάθεσης της στις αγορές. Αντιθέτως δεν έχω κανένα πρόβλημα να πάρω περσινό μοντέλο αν ξέρω ότι είναι ΟΚ και μπορώ να επωφεληθώ μια έξτρα έκπτωση επειδή π.χ. άλλαξαν τα αυτοκόλλητα στο νέο μοντέλο.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Tα πρώτα αξεσουάρ εμφανίστηκαν στη σελίδα...Δεν αποκλείεται στην ηλεκτρονική παραγγελία να μπορείς να προσθέσεις και να διαμορφώνεται η τιμή ανάλογα.
Ténéré 700 Αξεσουάρ – Yamaha Motor Europe

Πάντως ο κινητήρας είναι δοκιμασμένος στο MT07 και νομίζω θεωρείται από τους 2-3 πιο αξιόπιστους παγκοσμίως.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Μάλλον κάνεις λάθος (αν έχω καταλάβει καλά). Για την On-Line παραγγελία αποσαφηνίζονται ακριβώς τα τεχνικά χαρακτηριστικά και ο εξοπλισμός, οπότε αυτός που θα παραγγείλει ξέρει τι θα πάρει. Το πρόβλημα έγκειται στο ότι δε ξέρει αν θα του αρέσει οδηγικά. Εγώ δε θα την έπαιρνα χωρίς να την οδηγήσω (και όχι απλώς να τη καβαλήσω).

Από εκεί και πέρα η αναφορά περί βασικού εξοπλισμού αφήνει σαφώς υπονοούμενο πως θα υπάρχει και έκδοση με έξτρα εξοπλισμό. Όμως δεν υπάρχει ρίσκο όταν ξέρεις ΤΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ και όχι τι ΔΕ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ. Άρα όποιος θέλει παίρνει άμεσα αυτό που του δίνουν και όποιος θέλει περιμένει να δει τι θα του προταθεί 6 μήνες ή ένα χρόνο αργότερα.

Η δική μου σταθερή άποψη, ανεξαρτήτως εταιρειών και μοντέλων είναι πως ποτέ δε παίρνεις καινούρια μοτοσυκλέτα το πρώτο χρόνο διάθεσης της στις αγορές. Αντιθέτως δεν έχω κανένα πρόβλημα να πάρω περσινό μοντέλο αν ξέρω ότι είναι ΟΚ και μπορώ να επωφεληθώ μια έξτρα έκπτωση επειδή π.χ. άλλαξαν τα αυτοκόλλητα στο νέο μοντέλο.
Σωστοτατος!

Παντως για εμενα ειναι ξεκαθαρο οτι η κινηση αυτη της προπαραγγελιας γινεται για πιο γρηγορη παραδοση στους υποψηφιους αγοραστες, μιας και ηδη εχουν καθυστερησει πολυ. Νομιζω οτι γινεται απλα ωστε τα πχ 100 πρωτα μηχανακια που θα βγουν να μοιραστουν σωστα στις αγορες καθες χωρας, μην στειλουν πχ. 30 στην Ελλαδα και πουληθουν μονο τα 10, ενω στην Αγγλια εχουν στειλει αλλα 30 αλλα περιμενουν 50 αγοραστες. Ειναι ξεκαθαρο οτι το κανουν για αυτους που εχουν τα λεφτα στο χερι και δεν θελουν να τους χασουν απο το περιμενε, ωστε να οργανωσουν πιο σωστα και γρηγορα την παραγωγη και την παραδοση. Εξαλλου αγορα απο αγορα εχει μικροδιαφορες συνηθως στα χαρακτηριστικα/εξοπλισμο (πχ φωτα, μηκος πισω φτερου κτλ).


Tα πρώτα αξεσουάρ εμφανίστηκαν στη σελίδα...Δεν αποκλείεται στην ηλεκτρονική παραγγελία να μπορείς να προσθέσεις και να διαμορφώνεται η τιμή ανάλογα.
Ténéré 700 Αξεσουάρ – Yamaha Motor Europe

Πάντως ο κινητήρας είναι δοκιμασμένος στο MT07 και νομίζω θεωρείται από τους 2-3 πιο αξιόπιστους παγκοσμίως.
Το ειχαν ανακοινωσει αυτο, οτι και τα αξεσουαρ θα ειναι διαθεσιμα στις ονλαιν προπαραγγελιες.

Δεν ειναι μονο ο κινητηρας μιας νεας μηχανης. Ειναι και το πλαισιο, τα ηλεκτρικα/ηλεκτρονικα, τα φωτα, τα χειριστηρια, τα φρενα, και παει λεγοντας.
 
Reactions: STF

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Η αλήθεια είναι οτι η λογική παραγγέλνω μηχανή από το ίντερνετ κι εμένα δε μου κάθεται καλά με την έννοια ότι χάνεται στο επίπεδο της αγοράς η επαφή με τον κάθε αντιπρόσωπο η φυσικη επικοινωνία όπου θα πας θα ρωτήσεις θα μάθεις θα δεις θα αναπτύξεις μια σχέση κτλ...αλλά επειδή στην Ελλάδα είμαστε και το customer service είναι ακόμα πολλά χρόνια πίσω...κι επειδή ακούγεται πρωτοποριακό και η προπαραγγελία αλλά και το γεγονός ότι θα παραδοθούν Ιουνιο Ιούλιο...ενώ στις εκθέσεις θα φτάσουν από Σεπτέμβριο και μετά συν ότι κερδίζεις και την έκπτωση των 500 ευρώ...
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Η αλήθεια είναι οτι η λογική παραγγέλνω μηχανή από το ίντερνετ κι εμένα δε μου κάθεται καλά με την έννοια ότι χάνεται στο επίπεδο της αγοράς η επαφή με τον κάθε αντιπρόσωπο η φυσικη επικοινωνία όπου θα πας θα ρωτήσεις θα μάθεις θα δεις θα αναπτύξεις μια σχέση κτλ...αλλά επειδή στην Ελλάδα είμαστε και το customer service είναι ακόμα πολλά χρόνια πίσω...κι επειδή ακούγεται πρωτοποριακό και η προπαραγγελία αλλά και το γεγονός ότι θα παραδοθούν Ιουνιο Ιούλιο...ενώ στις εκθέσεις θα φτάσουν από Σεπτέμβριο και μετά συν ότι κερδίζεις και την έκπτωση των 500 ευρώ...
Δεν καταλαβες, σε ολο τον κοσμο θα γινει η προπαραγγελια μεσω ιντερνετ, οχι μονο στην Ελλαδα! Αλλιως δεν εχει καμια λογικη! Και φυσικα δεν νομιζω οτι θα στο φερνουν στο σπιτι, λογικα θα δηλωνεις απο ποιον αντιπροσωπο θες να το παραλαβεις.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Ναι από αντιπρόσωπο θα το παίρνεις αλλά πλέον ο αντιπρόσωπος θα ειναι απλά το σημείο παράδοσης...απο ο,τι εμαθα δε θα υπάρχει καποια δοσοληψία με τον αντιπρόσωπο ως προς την αγορά, μονο για τα σερβις κτλ...αυτό σημαίνει ότι το κομμάτι της αγοράς εστω για τους πρώτους μήνες φευγει απο το πεδίο αντιπρόσωπος. σε λίγα χρόνια μπορεί να είναι ο κανόνας. αν ημουν σε χώρα με καλό customer service θα επέλεγα να το παρω από αντιπρόσωπο, για την ελλάδα δεν ξέρω.
 
Top Bottom