Yamaha T7 Tenere

joks

Μέλος
Όνομα
Σπυρος
Μοτό
Africa 750
Nαι είναι πιο "στριμωγμένο" από το 1090 αλλά όχι τόσο που να θεωρείται πακέτο, μου άρεσε.

ΚΑΤΩ ΑΠΟ 1,75. Τι στο καλό θέλει τώρα ο Φρόντο, ας πάρει ένα monkey. Δεν έχει συνείδηση ο κόσμος για τους φυσικούς περιορισμούς που θέτει το σώμα του; Προφανώς και δεν το διάλεξε ο άνθρωπος να είναι κοντός, αλλά τι θα γίνει τώρα; Ας πάρει GS με χαμηλή σέλα και χαμηλή ανάρτηση και ας κολλήσει διπλό τακούνι στην μπότα ή ας βγάλει τα κάκαλα του Rahier να οδηγεί το ψηλό και ας μην το φτάνει, τι να πω. Ναι το τενερέ είναι πιο μαλακό από το 790R, ακόμα ένα μειονέκτημα για τους κατοίκους έξω από το Χόμπιτον. Θα γίνουν όλες οι μοτοσικλέτες μινιμότο για να πηγαίνει σβέλτα στην Μόρντορ ο Φρόντο, να κυνηγάει τον Σμάουγκ ο Θόριν Όκενσιλντ και να ξεφεύγει από τους white walkers ο Tyrion Lanister; Για όνομα...
Σας είδαμε και εσάς τους ψηλούς, όταν εμείς σωζαμε τον κόσμο εσείς χάνατε στο μέτρημα από τον νάνο.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Να ρωτησω κατι σχετικα επειδη δεν εχω χρονο να διαβασω ολο αυτο το πολυ μεγαλο νημα. Εχει γραφει σε καποια σαϊτ οτι το μηχανακι εχει φουλ ρυθμισεις στις αναρτησεις αλλα το κοιταγα το σαϊτ της Yamaha UK και γραφει μονο για τηλεπροφορτιση στο αμορτισερ. Αλλου εχω διαβασει οτι το αμορτισερ εχει και αποσβεση επαναφορας και οτι το αναποδο 43αρι πηρουνι ειναι "fully adjustable".

Τι ακριβως ισχυει?

ΥΓ Στο Νησι, το μηχανακι κοστιζει 8700 λιρες / 10000€ ή 8400 / 9650€ αν το παραγγειλει κανεις online μεχρι και τις 31 Ιουλη. Τα πρωτα μηχανακια θα παραδοθουν τον Ιουλη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Να ρωτησω κατι σχετικα επειδη δεν εχω χρονο να διαβασω ολο αυτο το πολυ μεγαλο νημα. Εχει γραφει σε καποια σαϊτ οτι το μηχανακι εχει φουλ ρυθμισεις στις αναρτησεις αλλα το κοιταγα το σαϊτ της Yamaha UK και γραφει μονο για τηλεπροφορτιση στο αμορτισερ. Αλλου εχω διαβασει οτι το αμορτισερ εχει και αποσβεση επαναφορας και οτι το αναποδο 43αρι πηρουνι ειναι "fully adjustable".

Τι ακριβως ισχυει?

ΥΓ Στο Νησι, το μηχανακι κοστιζει 8700 λιρες / 10000€ ή 8400 / 9650€ αν το παραγγειλει κανεις online μεχρι και τις 31 Ιουλη. Τα πρωτα μηχανακια θα παραδοθουν τον Ιουλη.
Αυτό που ρωτάς μάλλον δεν έχει οριστικοποιηθεί. Στο press kit του vstrom 1000 έγραφε ότι έχει πλήρως ρυθμιζόμενο αμορτισέρ, τελικά μόνο προφορτιση και επαναφορά. Οπότε αναμονή...
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Στα μηχανάκια που ήταν στις εκθέσεις φαίνεται υδραυλική προφορτιση πίσω και μια βίδα ακόμα οπότε μάλλον απόσβεση επαναφοράς ενώ μπροστά μια βίδα στα δεξιά και μια στα αριστερά οπότε μάλλον επαναφορά και συμπίεση αλλά όχι προφορτιση... Μάιο θα γίνει το press launch οπότε τότε θα ξέρουμε σίγουρα.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Αυτό που διάβασα επίσης κάπου είναι ότι το υποπλαίσιο δεν είναι βιδωτό ή τέλος πάντων αποσπώμενο...με ότι αυτό σημαίνει σε ενδεχόμενες πτώσεις.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αυτό που διάβασα επίσης κάπου είναι ότι το υποπλαίσιο δεν είναι βιδωτό ή τέλος πάντων αποσπώμενο...με ότι αυτό σημαίνει σε ενδεχόμενες πτώσεις.
F800gs, Africa, tiger 800...
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Αυτό που ήταν αποσπώμενο στο f800gs ήταν τα μαρσπιε του συνεπιβάτη ενώ στο Tiger800 όχι. Από άποψη ακαμψίας και δυνατότητας φορτωματος είναι καλύτερο μάλλον που δεν είναι αποσπώμενο το υποπλαίσιο. Τα μαρσπιε του συνεπιβάτη είναι όπως στο f800gs, δηλαδή δεν είναι κολλημένα στο υποπλαίσιο αλλά βιδωτά. Και αυτό σε ενδεχόμενη πτώση είναι καλό...
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Αυτό που ήταν αποσπώμενο στο f800gs ήταν τα μαρσπιε του συνεπιβάτη ενώ στο Tiger800 όχι. Από άποψη ακαμψίας και δυνατότητας φορτωματος είναι καλύτερο μάλλον που δεν είναι αποσπώμενο το υποπλαίσιο. Τα μαρσπιε του συνεπιβάτη είναι όπως στο f800gs, δηλαδή δεν είναι κολλημένα στο υποπλαίσιο αλλά βιδωτά. Και αυτό σε ενδεχόμενη πτώση είναι καλό...
Οχι, δεν ειναι καλυτερο. Αποσπωμενο υποπλαισιο δεν σημαινει και μεγαλυτερη δυνατοτητα φορτωσης. Δεν εχει να κανει αν ειναι αποσπωμενο ή οχι. Ισα-ισα που αποσπωμενο υποπλαισιο σημαινει στην περιπτωση που το κοψεις ειτε απο υπερβολικο φορτωμα ειτε απο καπακι ειτε απο πτωση με βαλιτσες , το βγαζεις και το επισκευαζεις/αντικαθιστας με νεο σαν να ηταν απλο ανταλλακτικο. Εαν το υποπλαισιο ειναι ενα κομματι με το πλαισιο, τοτε πας μονο σε επισκευη με κολληση, αλλιως μπαινεις σε διαδικασια αντικαταστασης πλαισιου, που στην ουσια σημαινει νεα μηχανη.
 

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
Θέλω και εγώ ένα !!!!
Γιώργο θα σου στείλω την διεύθυνση σε π.μ. !!!! ;)

Στάλθηκε από το S60 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Πανέμορφο!!!Ειδικα σε λευκό κόκκινο είναι έρωτας!!Μακαρι να μπορούσα να το χτύπαγα..
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Πανέμορφο!!!Ειδικα σε λευκό κόκκινο είναι έρωτας!!Μακαρι να μπορούσα να το χτύπαγα..
για αφτο δεν στο περνω !!!
γιατι θα το χτυπησεις θα χαλασει και θα πληρωσεις ενα σκαζμο λεπτα
κατσε με το 650 που οσο και να το χτυπας δεν καταλαβαινει!!!
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
παλικάρια, μη πάρουμε όλοι λευκό/κόκκινο και τα μπερδεψουμε στο τέλος!!!!
θα γίνω θυσία για εσάς και θα πάρω το μπλε, αλλά μόνο για εσάς το κάνω ;)

(αλήθεια, ξέρουμε χρηματοδοτικό ή έχει να κάνει με τον εκάστοτε αντιπρόσωπο??)
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Ready or not ....



Sent from my iPhone using Tapatalk
Γιώργο ένα για τον δρόμο, ένα στο αυτί και ένα για το σπίτι....


Μετά από πολλά χρόνια μου αρέσει τοοοοοοσσσοοοο πολύ ένα μηχανακι

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
για αφτο δεν στο περνω !!!
γιατι θα το χτυπησεις θα χαλασει και θα πληρωσεις ενα σκαζμο λεπτα
κατσε με το 650 που οσο και να το χτυπας δεν καταλαβαινει!!!
Με το 650 θα κάτσω και θα το κάνω και τακαρασιο δηλ θα βάψω μαύρη ζάντα!!εγω έπιμενω παρτο μου εσυ και θα χτυπήσω ελαφρά..
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Έχω την αίσθηση ότι είδα ένα μαύρο σήμερα στον Πειραιά στη Καλλίπολη! Ήμουν με το αυτοκίνητο και δε μπόρεσα να τον πλησιάσω εγκαίρως :(
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Έχω την αίσθηση ότι είδα ένα μαύρο σήμερα στον Πειραιά στη Καλλίπολη! Ήμουν με το αυτοκίνητο και δε μπόρεσα να τον πλησιάσω εγκαίρως :(
Κυκλοφορούν ανάμεσα μας...το είδες όντως ή μήπως τα "βλέπουμε" μόνο όσοι τα περιμένουμε;
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Κυκλοφορούν ανάμεσα μας...το είδες όντως ή μήπως τα "βλέπουμε" μόνο όσοι τα περιμένουμε;
Χα χα χα, η αλήθεια είναι πως δε μπορώ να είμαι σίγουρος. Πάντως η σιλουέτα της συγκεκριμένης μηχανής δε μπορούσε να μου θυμίσει τίποτα άλλο και μου έκανε εντύπωση πως μου φάνηκε αρκετά μικροκαμωμένο.
 
Top Bottom