Yamaha T7 Tenere

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Tωρα θα γινω παλι ο κακος κυριος Κοκος αλλα να με συγχωρεις, αυτο δεν ισχυει. Ο τιτανας Ιαπωνας που λεγεται Χοντα στο πιο εμπορικα επιτυχημενο μοντελο του δεν το εδειξε αυτο. Δεν εκανε ποτε ανακληση στα καλαμια της Africa Twin που ειναι κακοσχεδιασμενα και αδυναμα για το βαρος της μηχανης και τρωνε απο μονα τους τα εσωτερικα τους, ουτε αφου εκατονταδες ιδιοκτητες στις ΗΠΑ (τη μεγαλυτερη αγορα) παρουσιαστηκαν με το προβλημα. Το μονο που κανουν ειναι σε μερικες περιπτωσεις να τους αλλαζουν στην εγγυηση τα καλαμια με καινουρια, ιδια ομως,οχι βελτιωμενα, παρ'ολο που στο μοντελο Adventure Sports φαινεται οτι διορθωσαν το προβλημα με καλυτερα υλικα. Και σαν να μην εφτανε αυτο, τωρα παρουσιαζονται περιπτωσεις ιδιοκτητων Adventure Sports με προβληματικες κολλησεις στο πλαισιο που και παλι η Χοντα αρνειται οτι εχουν προβλημα. Γιατι ολο αυτο? Γιατι ακομη πουλανε, δεν εχει παρουσιαστει θεμα ασφαλειας, και μονο οι ψειρες ιδιοκτητες τα αντιλαμβανονται. Ολα ειναι θεμα οικονομικων και μανατζμεντ.

Αυτο δε σημαινει οτι τα Χοντα ειναι μαπα ή οτι το Αφρικα θα θελει καθε βδομαδα συνεργειο, το αναφερω μονο και μονο για να δειξω οτι οι γενικευσεις δεν ειναι παντα σωστες.
Το μπροστινό του νέου africa υπήρχε στα ράφια του σοιχιρο από παλαιωθεν... Και φυσικά ήταν ήδη πάνω σε πιο μικρό μοντέλο της εταιρείας.

Σπαμ... Οφ :fun
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Κουράγιο... Έχεις δηλώσει το μεικτό με χώμα, για αυτό θες την στολή αστροναύτη;

φέρε και στολή πυροσβέστη, έχει κάπνα και στάχτες
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το μπροστινό του νέου africa υπήρχε στα ράφια του σοιχιρο από παλαιωθεν... Και φυσικά ήταν ήδη πάνω σε πιο μικρό μοντέλο της εταιρείας.

Σπαμ... Οφ :fun
σε ποιό μοντέλο ήταν;
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Κουράγιο... Έχεις δηλώσει το μεικτό με χώμα, για αυτό θες την στολή αστροναύτη;

φέρε και στολή πυροσβέστη, έχει κάπνα και στάχτες
Nαι δυστυχως. Σκεφτομαι να σκασω με βερμουδα και επιγονατηδες, σαν χαρακτηρας του fallout.
σε ποιό μοντέλο ήταν;
CR250-CR500 1989-1990
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Tωρα θα γινω παλι ο κακος κυριος Κοκος αλλα να με συγχωρεις, αυτο δεν ισχυει. Ο τιτανας Ιαπωνας που λεγεται Χοντα στο πιο εμπορικα επιτυχημενο μοντελο του δεν το εδειξε αυτο. Δεν εκανε ποτε ανακληση στα καλαμια της Africa Twin που ειναι κακοσχεδιασμενα και αδυναμα για το βαρος της μηχανης και τρωνε απο μονα τους τα εσωτερικα τους, ουτε αφου εκατονταδες ιδιοκτητες στις ΗΠΑ (τη μεγαλυτερη αγορα) παρουσιαστηκαν με το προβλημα. Το μονο που κανουν ειναι σε μερικες περιπτωσεις να τους αλλαζουν στην εγγυηση τα καλαμια με καινουρια, ιδια ομως,οχι βελτιωμενα, παρ'ολο που στο μοντελο Adventure Sports φαινεται οτι διορθωσαν το προβλημα με καλυτερα υλικα. Και σαν να μην εφτανε αυτο, τωρα παρουσιαζονται περιπτωσεις ιδιοκτητων Adventure Sports με προβληματικες κολλησεις στο πλαισιο που και παλι η Χοντα αρνειται οτι εχουν προβλημα. Γιατι ολο αυτο? Γιατι ακομη πουλανε, δεν εχει παρουσιαστει θεμα ασφαλειας, και μονο οι ψειρες ιδιοκτητες τα αντιλαμβανονται. Ολα ειναι θεμα οικονομικων και μανατζμεντ.
Ισχυει το οτι η Χονδα δεν εκανε ανακληση και αντικατασταση των καλαμιων με αλλη σχεδιαση, δηλ. αυτα των ATAS που ειναι παχυτερα και εχουν μεγαλυτερη ακαμψια λυνοντας το προβλημα, και αυτο ειναι fail. Aλλα επειδη ξερω το προβλημα απο πρωτο χερι, ας προσθεσω τα εξης. Ενω το προβλημα φαινεται να συμβαινει σε ολα τα μη ATAS CRF ανεξαρτητως χρονιας, το φαγωμα της επιστρωσης στο σημειο της κατω τιμονοπλακας δεν δημιουργει stiction αλλα το πηρουνι συνεχιζει να δουλευει κανονικα. Αυτος ειναι και ο λογος που η μεγαλη πλειοψηφια κατοχων - καποιοι απο τους οποιους εχουν ηδη πανω απο 200000χμ - δεν εχουν παραπονεθει. Stiction παρουσιαζεται οταν το εσωτερικο του πηρουνιου κανει γραμμες σε αλλα σημεια, οπως πχ του Γιωργου GGS και καποιων αμερικανων που εχουν γραψει στο σχετικο θεμα στο advrider.com (πχ του Greg the pole που εχει ανεβασει και φωτο), και αυτο εχει συμβει κυριως σε μηχανακια του 2016. Η Χονδα λεει οτι "εφ'οσον το θεμα δεν δημιουργει προβλημα στην οδικη συμπεριφορα και ασφαλεια, δεν κανω ανακληση αλλα αν παραπονεθειτε σας τα αλλαζω". Εγω εχω αλλαξει τα δικα μου (και ο Γιωργος GGS τα δικα του) αλλα δε νομιζω να ξανασχοληθω στο μελλον ακομα κι'αν φαγωθει παλι η επιστρωση στο γνωστο σημειο (που θα φαγωθει) καθως δεν δημιουργει προβλημα.

Θα γραψω πιο αναλυτικα στο σχετικο θεμα του CRF σε καποια φαση.
 

Shogun

Ρόδα, τσάντα και κοπάνα!
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Chris
Μοτό
Tenere 700 '21
Adv. 1090 '18
Sv650s '01
Vespa 200px '89
Nαι δυστυχως. Σκεφτομαι να σκασω με βερμουδα και επιγονατηδες, σαν χαρακτηρας του fallout.

CR250-CR500 1989-1990
Αγαπάμε Fallout όλοι τη σειρά εκτός Fallout76 που διάβασα οτι είναι μλκια...

Sent from my super duper pooper scooper!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Θα ανοίξω ένα καινουργιο θέμα για το 790 μέσα στο επόμενο 3ημερο .

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ανατριχίλα..
 

Shogun

Ρόδα, τσάντα και κοπάνα!
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Chris
Μοτό
Tenere 700 '21
Adv. 1090 '18
Sv650s '01
Vespa 200px '89
Δείτε και τους Γερμανούς με το μεκανακι σε πίστα....MX...


Αντε τελειώνετε!

Sent from my super duper pooper scooper!
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
...
Πραγματική απορία.... ξέρει κανείς εάν βγαίνει εύκολα το τεποζιτο απο το 790?? Νομίζω έτσι έχεις πρόσβαση στα πάντα....
Κι οταν λεω εύκολα εννοώ πραγματικά εύκολα οχι του στυλ "έλα μωρέ, βγάζεις μάσκα, πλαϊνά πλαστικά, λύνεις βάσεις" κλπ
ΠΟΛΥ Εύκολα & Γρήγορα.
Γενικά στο 790 εχει γίνει πολύ καλή δουλειά στην χωροταξία των περιφερειακών ,κι έχει δοθεί έμφαση (επιτυχώς) στην άμεση πρόσβαση παντού με ευκολία & συντομία.



ΥΓ: Το λέω επείδή το'χω λύσει 2 φορές ,κι όχι επειδή το άκουσα κάπου.
 

Shogun

Ρόδα, τσάντα και κοπάνα!
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Chris
Μοτό
Tenere 700 '21
Adv. 1090 '18
Sv650s '01
Vespa 200px '89
ΠΟΛΥ Εύκολα & Γρήγορα.
Γενικά στο 790 εχει γίνει πολύ καλή δουλειά στην χωροταξία των περιφερειακών ,κι έχει δοθεί έμφαση (επιτυχώς) στην άμεση πρόσβαση παντού με ευκολία & συντομία.



ΥΓ: Το λέω επείδή το'χω λύσει 2 φορές ,κι όχι επειδή το άκουσα κάπου.
Μπήκε το διαβολάκι μέσα μου.... γιατί το έλυσες 2 φορές?

Sent from my super duper pooper scooper!
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Θα ανοίξω ένα καινουργιο θέμα για το 790 μέσα στο επόμενο 3ημερο .

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Θα πας να τεστάρεις το 700 ;
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πολύ καλύτερο από ότι περίμενα. Ο κρητικός πάει δεύτερη βόλτα, το τρεισερ μπαίνει πωλητήριο σήμερα από ότι κατάλαβα.

Σε πρώτη φάση είναι ακριβώς αυτό. Ένα ΠΟΛΥ τίμιο μηχανάκι, με ΠΟΛΥ τίμιο μοτέρ, ικανοποιητικές αναρτήσεις (η πίσω για τα κιλά μου όχι, δικάβαλο ανέβηκα στον κρητικό και... όχι), αρκετό χώρο για δεύτερο τελικά αλλά η σέλα θέλει αλλαγή, με πόνεσε στην δοκιμαστική βόλτα, αν ήταν μιά ημέρα 500χλμ θα έκλαιγα νομίζω. Η έξτρα ψηλή ήταν αρκετά πιο άνετη, αν και αυτό που φταίει είναι το πλάτος της περισσότερο. Φρένα μιά χαρά, του 790R πιο δυνατά σαν πρώτη αίσθηση (αλλά η αίσθηση ξεγελιέται και λόγω πιο σφιχτών αναρτήσεων, οπότε αν δεν τα μετρήσουν...), το εμπρός πραγματικά καλό, το πίσω μαλακό -όχι άσχημο για έναν, ίσως το σώσει η προφόρτιση- αλλά με σφιχτές αποσβέσεις, χτυπούσε στις λακκούβες και αργούσε να ολοκληρώσει την ταλάντωση. Ο ήχος του πολύ ωραίος, τράβηγμα από πολύ χαμηλά ως πολύ ψηλά χωρίς "μπαμ", η τροφοδοσία δεν μου φάνηκε κακή, γενικά όλοι οι ψεκασμοί μου φαίνονται εξίσου "άσχημοι" σε σχέση με τα καρμπιρατέρ. Η κνήμη μου σε συνεχή επαφή με το προστατευτικό του καπακιού του συμπλέκτη, η θέση όρθια (σηκώθηκα στα 130 να δω τι παίζει) ήταν πολύ άνετη και φυσική με λίγο σκύψιμο εμπρός, αεροδυναμικά ως τα 150 που είδαμε δεν είχε στροβιλισμό και περιττή φασαρία, εντάξει ωτοασπίδες θέλεις. Μου άλλαξε γνώμη σε σχέση με την πρώτη επαφή στην Αγγλία και τώρα με υποψιάζει και κάτι που είπαν στο τεστ "μην πάρεις το #2 είναι χαμηλό" λες να είχαν τέτοιο στην έκθεση τότε; Στο τιμόνι φτάνει κραδασμός, πιο χαμηλή συχνότητα από του fazer, μοιάζει με μονοκύλινδρο, δεν ξέρω αν θα κουράσει σε μεγάλη ημέρα ασφάλτου. Οι καθρέφτες του ικανοποιητικοί.

Γενικά, αν δεν έχεις 15000+ για 790R δεν χάνεις πολλά πράγματα. Η διαφορά υπάρχει, δεν είναι αντίστοιχη της τιμής. Το λευκό κόκκινο από κοντά είναι ολίγον "take my money" ενώ στις φωτό δείχνει φτηνό.

Ένας στο γκρουπ έπεσε στο χώμα. Εντάξει εγώ είμαι επιφυλακτικός με ξένα μηχανάκια, αλλά ρε φίλε, τι κατάλαβες δηλαδή; Το χάρηκες; Το T700 πάντως δεν κατάλαβε πολλά, στράβωσε το τιμόνι στις πλάκες και τίποτα άλλο.


Η κοπέλα είδε φωτογραφίες ΙΟΥ ΑΣΧΗΜΟ τι λες μανίτσαμ τώρα, γυναίκες, μετά σκέφτομαι ότι λέει εμένα όμορφο, μλκ μου εντάξει, χάλια γούστο έχει, να πάμε ταμείο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Επειδή οι Yamahαίοι είπαν ότι αρκετός κόσμος δεν ήρθε (ζέστη; δεν ξέρω) και δεν είχε και σκιά να κάτσεις εκεί, γύρισα σπίτι.

Τώρα δεν ξέρω αν θα δουν τα παιδιά το ποστ, αλλά αν θέλετε καφέ κλπ μετά το τεστ, πολύ κοντά είναι το αντλιοστάσιο,


Στείλτε σήμα (όχι καπνού, φτάνει) στο νήμα :)
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Eγω μολις γυρισα απο τουρ Χαιδαρι->Πειραια->Κατω ΠατηΣα->Χαιδαρι και λεω να το σφαξω. Εβρασα ολακερος και ημουν και με τον δροσερο Μπαμπη Σουπερτενεκε. Που να ανεβω στο 1090 να παω μεχρι εκει... Εχει και κινηση προς τα εξω ελεω εκλογωνε.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σκεφτόμουν να βάλω τις Sidi και επιγονατίδες και να πάω για δεύτερη τσάρκα αλλά ήπια ήδη δύο λίτρα νερό και αυτά που ήθελα να δω τα είδα.
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
με τετοια ζεστη δεν παω
αν προλαβενει καποιος να παει στην θεση μου
σημερα 17.00 ειναι
ας με παρει τηλ να του στειλω το εισητηριο
6972084996
 
Top Bottom