Yamaha T7 Tenere

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Μολις επεστρεψα στη βαση, παω τον Τ-Ρεξ (σκυλο) βολτα και επιστρεφω για το ριβιου.
 

spirosbob

Μέλος
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Yamaha Tenere 700
KTM sxf 250
Yamaha tracer 900 (x)
Καλησπέρα και πάλι....αυτή τη φορά από Ιεράπετρα ( φτάσαμε στην άλλη άκρη τση Κρήτης) !! Ήρθα με το αμάξι διότι το πρωί πήγα αντιπροσωπεία και έδωσα την προκαταβολή και έκανα την παραγγελία μου.δευτερα πάω να αφήσω μετά από ένα αποχαιρετιστήριο πάρτυ! Σε όλο το δρόμο έως εδώ χαζευα χωματόδρομους δεξιά κ αριστερά και έλεγα " θα μπαίνει εδώ το tenere??" Και κάπως έτσι φτάσαμε Ιεράπετρα. Η ανάμνηση από χτες δεν έχει φύγει και το χαμόγελο είναι στην ίδια θέση!!φάση τζόκερ!!

Ας αφήσουμε τα μελό όμως και ας πάμε σε κάτι πιο ενδιαφέρον. Το τενερε , τα περιφερειακά του ,τα σφάλματα του και διάφορα άλλα. Στο λιοπυρι-καπανδρητι όπως καταλαβαίνετε έκατσα περίπου 5 ώρες. Τις 3 οδηγούσα και τις υπόλοιπες έκανα κάτι άλλο που μου αρέσει... scouting. Προσπάθησα να αποσπάσω οποιαδήποτε πληροφορία από τους ανθρώπους εκεί, μηχανικούς,μάρκετινγκ, πλοηγούς-πιλοτους. Νομίζω πως το κατάφερα ζαλίζοντας τους τα παπάκια μετά από πολύ ώρα. Ας δούμε λοιπόν τι μάθαμε.

Στη. Ελλάδα θα έρθουν 50μηχανακια ονομαστικά μέχρι τον Αύγουστο.θα δοθούν σε παραγγελίες του μαϊου,οριακά Ιουνίου. Το μηχανάκι παραγωγής δεν θα είναι αυτό που οδηγησαμε. Τα μηχανάκια αυτά θα πάνε πρέσα και ανακύκλωση και κάποια θέματα που παρατηρήθηκαν από την Ισπανία έως εδώ θα διορθωθούν. Ίσως σφιχτει λίγο παραπάνω το οθονακι,κάποια πλαστικά θα αλλάξουν με καλύτερα, ρυθμίσεις στις αναρτήσεις επίσης θα αλλάξουν , για τα λάστιχα μάλλον αυτά θα είναι. Δεν μπόρεσα να πάρω κάποια άλλη πληροφορία εκεί.
Ανέφερα το θέμα για συνοδηγό και φόρτωμα. Μου έκανε εντύπωση που μπορούσες να βάλεις την πίσω σχάρα για την μπαγκαζιερα ή τα πλαϊνά κάγκελα για βαλίτσες.δεν ξέρανε να μου πουν αν μπορούσαν να συνδυαστούν αυτά τα δύο και προβληματίστηκα. Προφανώς η givi / touratech θα βγάλουν λύση 3πλετας και αρκετά σύντομα καθώς θα κάνουν πάταγο και πωλήσεις αφού αυτά της αντιπροσωπείας είναι λίγο ακριβά.υπομονη λοιπόν και για αυτό.
Πάμε λίγο στον συνοδηγό. Έκατσε πίσω μου κάποια στιγμή ένας τύπος 120+ κιλά,το μηχανάκι δεν τερμάτισε.αυτος είπε ότι ήταν άνετα,εγώ όχι τόσο.Ταξιδι με τέτοιον δε θα πήγαινα ποτέ!!ευτυχώς η κοπέλα μου είναι στα 52 κιλά και στις μισές τουλάχιστον αναλογίες από τον κύριο. Εγώ έκατσα πίσω από έναν 100κιλα και άλλα 100 πες εγώ,το μηχανάκι το κάναμε μια μίνι βόλτα. Δεν είχα θέμα μπορώ να πω,ο άλλος το έστριβε άνετα μέσα στο πιστακι , απλά δεν είχα που να κρατηθώ. Αλλά πάμε στο ότι θα μπουν τα πλαϊνά κάγκελα ή πίσω σχάρα οπότε κομπλέ. Τέλος έκατσα και στο touring edition στο πίσω μέρος συνοδηγός με ένα τύπο 2 μέτρα μπροστά. Καθόμουν πάνω στο πλαστικό κάλυμμα που είναι κ καλά για να δένεις πράγματα κ όχι να κάθεσαι αλλά και πάλι ήμουν άνετα.κρατιομουν πολύ καλά και οι βαλίτσες ήταν σε πολύ καλό σημείο!! Αυτά και από εδώ.

Μίλησα και με τους δημοσιογράφους.εκεινοι οι τυχερουλιδες τα είχαν 10-1 σε αρκετά πιο extreme μονοπάτια , άλματα , ανηφόρες με πέτρες και άλλα τέτοια. Υοερευχαριστημενοι αν και είχαν πάρει την γεύση τους από την Ισπανία. Πιάσαμε και κουβέντα με τους πιλότους, χουντρες. Τα κάνει όλα μου λέει.παραξενο.αν του βάλεις ένα τακούνι και πιέσεις 28 περίπου θα δεις αλλά πράγματα.εδω κάνουμε ότι θέλουμε στο χώμα με 32+πίεση,λάστιχα ξελουρισμενα, που είναι 70-30 για άσφαλτο και αναρτήσεις κουκουρούκου. Απλά σκέψου μου λέει τι θα γίνει αν ασχοληθείς 15 λεπτά να σεταρεις αναρτήσεις και να ρίξεις πιέσεις σε ένα καλό ελαστικό. Του λέω ότι σκέφτομαι Νάξος ραλυ, trail ride , και....hellas rally. Στα πρώτα δύο θα πας και θα είσαι και πολύ άνετος μου λέει. Hellas rally lite για πλάκα, στο μεγάλο θέλει χέρια αλλά θα το βγάλεις απλά όχι σε αγωνιστικό τέμπο. Στο serres rally θα ήταν αρκετά δύσκολο. Κάτι τέτοιο του είπα δεν με ενδιαφέρει. Αν το φέρω εκεί που θέλω και για τους δρόμους που πάω στα Χανιά πολύ πιθανόν να αντικαταστήσει και την χρήση του ΚΤΜ μου, ανέφερε ο κύριος χουντρας.

Αχ.....μακάρι να ήμουν στη Μαλακάσα για ένα ακόμα 2ωρακι. Είτε στην άσφαλτο είτε στο χώμα. Δεν με νοιάζει. Ειλικρινά δεν έχω να ψάξω κάτι άλλο στο μηχανάκι. Από τη στιγμή που μου προσφέρει ολη αυτή τη ξεγνοιασιά και με κάνει να τα ξεχάσω όλα....μου κάνει. Υπομονή 2 μήνες λοιπόν με την πιο γλυκιά ανάμνηση από ένα πολύ ενδιαφέρον μονοήμερο που πέρα από τη γνωριμία μου με το τενερε, γνώρισα και ενδιαφέρον άτομα και μπόρεσα να αποσπάσω χρήσιμες πληροφορίες.

Ίσως έρθει και 3ο update.
Ελπίζω να μην σας κουράζω. Προσπαθώ να σας μεταφέρω όσα έγιναν και όσα παραπάνω μπόρεσα να μάθω.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Καλησπερα και απο μενα, δεν θα πω πολλα πολλα γιατι δεν εχω οδηγηση μηχανακια καινουργιας τεχνολογιας.. Ορθιος μαρεσε πολυ δεν κουραζε αλλα θελω πιο φαρδυ πατακι ρε γαμωτο, ενιωθα οτι το μισο μου πελμα καθοταν στον αερα... Το πισω φρενο οταν το μπλοκαρεις που εκανε πεταγματα αλλα μαλλον ειναι το abs που δεν σε αφηνει να το μπλοκαρεις... Θα εβαζα αποστατες στο τιμονι, θα αλλαζα ελατηρια να γινει στο κιλα μου, αν και στα 170 δεν τρομαζε τοοοοσο πολυ... Αν μπορουσα θα το ψιλονα λιγο πισω, επισης θελω πιο ψιλη σελα για να καθομαι κολλημενος στο ρεζερβουαρ και να μην με τραβαει πισω... Επισης απο χρηματα δεν θα εδινα πανω απο 6000 γιατι ποιοτικά μου θυμηζει ευρωπαιο αλλα τεσπα πιστευω οτι ολα τα καινουργια δεν σου προσφερουν αξιοπιστια 20 ετων βλεπε αφρικα... Πολλα πλαστικα μερη που δεν μαρεσαν και μου θυμιζε ktm, αλλα το βασικο ειναι οτι ενιωσα οτι ειναι φτιαγμενο για μενα αν και 1.93 140 κιλα... Μπραβο στην yamaha που με εκανε να συγκινηθω με μηχανακι 2019... Τελος ερωτευτικα που ανεβαινα τον μερκουρι με 3 και ειχε ροπες ακομα και στα πεταλα, μπραβο τους... Το διβαλιτσω τα εσπαγε ηθελα να το παρω και να φυγω για καμοια βδομαδα ουκρανια... ... Σε 4 χρονακια θα το τσιμπησω... Φιλουρεεεες


Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Καλησπέρα και πάλι....αυτή τη φορά από Ιεράπετρα ( φτάσαμε στην άλλη άκρη τση Κρήτης) !! Ήρθα με το αμάξι διότι το πρωί πήγα αντιπροσωπεία και έδωσα την προκαταβολή και έκανα την παραγγελία μου.δευτερα πάω να αφήσω μετά από ένα αποχαιρετιστήριο πάρτυ! Σε όλο το δρόμο έως εδώ χαζευα χωματόδρομους δεξιά κ αριστερά και έλεγα " θα μπαίνει εδώ το tenere??" Και κάπως έτσι φτάσαμε Ιεράπετρα. Η ανάμνηση από χτες δεν έχει φύγει και το χαμόγελο είναι στην ίδια θέση!!φάση τζόκερ!!

Ας αφήσουμε τα μελό όμως και ας πάμε σε κάτι πιο ενδιαφέρον. Το τενερε , τα περιφερειακά του ,τα σφάλματα του και διάφορα άλλα. Στο λιοπυρι-καπανδρητι όπως καταλαβαίνετε έκατσα περίπου 5 ώρες. Τις 3 οδηγούσα και τις υπόλοιπες έκανα κάτι άλλο που μου αρέσει... scouting. Προσπάθησα να αποσπάσω οποιαδήποτε πληροφορία από τους ανθρώπους εκεί, μηχανικούς,μάρκετινγκ, πλοηγούς-πιλοτους. Νομίζω πως το κατάφερα ζαλίζοντας τους τα παπάκια μετά από πολύ ώρα. Ας δούμε λοιπόν τι μάθαμε.

Στη. Ελλάδα θα έρθουν 50μηχανακια ονομαστικά μέχρι τον Αύγουστο.θα δοθούν σε παραγγελίες του μαϊου,οριακά Ιουνίου. Το μηχανάκι παραγωγής δεν θα είναι αυτό που οδηγησαμε. Τα μηχανάκια αυτά θα πάνε πρέσα και ανακύκλωση και κάποια θέματα που παρατηρήθηκαν από την Ισπανία έως εδώ θα διορθωθούν. Ίσως σφιχτει λίγο παραπάνω το οθονακι,κάποια πλαστικά θα αλλάξουν με καλύτερα, ρυθμίσεις στις αναρτήσεις επίσης θα αλλάξουν , για τα λάστιχα μάλλον αυτά θα είναι. Δεν μπόρεσα να πάρω κάποια άλλη πληροφορία εκεί.
Ανέφερα το θέμα για συνοδηγό και φόρτωμα. Μου έκανε εντύπωση που μπορούσες να βάλεις την πίσω σχάρα για την μπαγκαζιερα ή τα πλαϊνά κάγκελα για βαλίτσες.δεν ξέρανε να μου πουν αν μπορούσαν να συνδυαστούν αυτά τα δύο και προβληματίστηκα. Προφανώς η givi / touratech θα βγάλουν λύση 3πλετας και αρκετά σύντομα καθώς θα κάνουν πάταγο και πωλήσεις αφού αυτά της αντιπροσωπείας είναι λίγο ακριβά.υπομονη λοιπόν και για αυτό.
Πάμε λίγο στον συνοδηγό. Έκατσε πίσω μου κάποια στιγμή ένας τύπος 120+ κιλά,το μηχανάκι δεν τερμάτισε.αυτος είπε ότι ήταν άνετα,εγώ όχι τόσο.Ταξιδι με τέτοιον δε θα πήγαινα ποτέ!!ευτυχώς η κοπέλα μου είναι στα 52 κιλά και στις μισές τουλάχιστον αναλογίες από τον κύριο. Εγώ έκατσα πίσω από έναν 100κιλα και άλλα 100 πες εγώ,το μηχανάκι το κάναμε μια μίνι βόλτα. Δεν είχα θέμα μπορώ να πω,ο άλλος το έστριβε άνετα μέσα στο πιστακι , απλά δεν είχα που να κρατηθώ. Αλλά πάμε στο ότι θα μπουν τα πλαϊνά κάγκελα ή πίσω σχάρα οπότε κομπλέ. Τέλος έκατσα και στο touring edition στο πίσω μέρος συνοδηγός με ένα τύπο 2 μέτρα μπροστά. Καθόμουν πάνω στο πλαστικό κάλυμμα που είναι κ καλά για να δένεις πράγματα κ όχι να κάθεσαι αλλά και πάλι ήμουν άνετα.κρατιομουν πολύ καλά και οι βαλίτσες ήταν σε πολύ καλό σημείο!! Αυτά και από εδώ.

Μίλησα και με τους δημοσιογράφους.εκεινοι οι τυχερουλιδες τα είχαν 10-1 σε αρκετά πιο extreme μονοπάτια , άλματα , ανηφόρες με πέτρες και άλλα τέτοια. Υοερευχαριστημενοι αν και είχαν πάρει την γεύση τους από την Ισπανία. Πιάσαμε και κουβέντα με τους πιλότους, χουντρες. Τα κάνει όλα μου λέει.παραξενο.αν του βάλεις ένα τακούνι και πιέσεις 28 περίπου θα δεις αλλά πράγματα.εδω κάνουμε ότι θέλουμε στο χώμα με 32+πίεση,λάστιχα ξελουρισμενα, που είναι 70-30 για άσφαλτο και αναρτήσεις κουκουρούκου. Απλά σκέψου μου λέει τι θα γίνει αν ασχοληθείς 15 λεπτά να σεταρεις αναρτήσεις και να ρίξεις πιέσεις σε ένα καλό ελαστικό. Του λέω ότι σκέφτομαι Νάξος ραλυ, trail ride , και....hellas rally. Στα πρώτα δύο θα πας και θα είσαι και πολύ άνετος μου λέει. Hellas rally lite για πλάκα, στο μεγάλο θέλει χέρια αλλά θα το βγάλεις απλά όχι σε αγωνιστικό τέμπο. Στο serres rally θα ήταν αρκετά δύσκολο. Κάτι τέτοιο του είπα δεν με ενδιαφέρει. Αν το φέρω εκεί που θέλω και για τους δρόμους που πάω στα Χανιά πολύ πιθανόν να αντικαταστήσει και την χρήση του ΚΤΜ μου, ανέφερε ο κύριος χουντρας.

Αχ.....μακάρι να ήμουν στη Μαλακάσα για ένα ακόμα 2ωρακι. Είτε στην άσφαλτο είτε στο χώμα. Δεν με νοιάζει. Ειλικρινά δεν έχω να ψάξω κάτι άλλο στο μηχανάκι. Από τη στιγμή που μου προσφέρει ολη αυτή τη ξεγνοιασιά και με κάνει να τα ξεχάσω όλα....μου κάνει. Υπομονή 2 μήνες λοιπόν με την πιο γλυκιά ανάμνηση από ένα πολύ ενδιαφέρον μονοήμερο που πέρα από τη γνωριμία μου με το τενερε, γνώρισα και ενδιαφέρον άτομα και μπόρεσα να αποσπάσω χρήσιμες πληροφορίες.

Ίσως έρθει και 3ο update.
Ελπίζω να μην σας κουράζω. Προσπαθώ να σας μεταφέρω όσα έγιναν και όσα παραπάνω μπόρεσα να μάθω.
Καλορίζικο λοιπόν και είμαι σίγουρος ότι θα το απολαύσεις!
 

spirosbob

Μέλος
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Yamaha Tenere 700
KTM sxf 250
Yamaha tracer 900 (x)
Αν έμαθα καλά είχαν συνολικά 5 πτώσεις... Με τρομάζει λίγο αυτό θα έλεγα... Ήμουν τυχερός??θα ηθελα όντως να κάτσω έως σήμερα στον ίδιο Ρυθμό να δω αν θα είχα πρόβλημα...
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Ας πω κι εγώ 2 κουβέντες.

Παρτ.1

Κατ'αρχήν ,έχω πάρα πολλά χρόνια να πάω σε test-ride.
Kι αυτό γιατί ,αν δεν έχω σκοπό να ψωνίσω ,δεν βλέπω λόγο να το δοκιμάσω κιόλας.
Ασε που συνήθως ,με τον ρυθμό κ τον κόσμο που παίζει ,δεν βγάζεις ασφαλή συμπεράσματα.

Το Τ7 όμως ,αν κ δεν έχω σκοπό να το ψωνίσω άμεσα ,μου άρεσε από τις πρώτες φωτό σαν κονσεπτ ,κ ήθελα να το δω από κοντά ,ωστε να διαπιστώσω αν η ταμειακή έκπτωση είναι αρνητικά πασιφανής στην ποιότητα κατασκευής με την πρώτη ματία ,κ φυσικά να το νιώσω να κινείται κάτω απ'τ'αρχπόδια μου.

Από κοντά λοιπόν.

Οπτικά ,είναι όμορφο ,τουλάχιστον για κάποιον σαν κι εμένα ,που του αρέσει το Rally look.

Εξετάζοντας οπτικά τα πλαστικά του ,δεν με χαλάει το ματ industrial look τους ,αντίθετα ,μπιστεύω οτι του ταιριάζει κιόλας.
Το ματ θα κάνει κ τις γρατζουνιές λιγότερο μ εμφανείς.

Η ποιότητα των πλαστικών του ,ακολουθεί την συνταγή των άλλων "φτηνών" μοντέλων.
Είναι λεπτότερα απ'ότι θα ήθελα ,αλλά μη ποιοτικά δεν τα λες.
Προσπάθησα να τραβήξω-λυγίσω κάποια κομμάτια ,κ δεν διαπίστωσα ευτελές υλικό κατασκευής.

Επίσης ,εσκεμμένα ,πήρα ένα από αυτά που είχαν πέσει άσχημα την προηγούμενη μέρα.
Ηθελα να δω τις επιπτώσεις πάνω του μετά από πτώση.
Ηταν γδαρμένο αριστερά παντού ,από εμπρός μέχρι πίσω κι απ την κορφή ως τα νύχια.
Φαίρινγκ ,πλαινά καπάκια ,κτλ ,ήταν λιμαρισμένα από πέτρα κ χώμα.
Κι όμως ,τίποτα δεν είχε σπάσει ,κ τίποτα δεν κρεμόταν ,κ τίποτα δεν έτριζε.
Επίσης ,τίποτα δεν έδειχνε πρόβλημα ευστάθειας ,ισορροπίας ,τραβήγματος κτλ.
Αρα ,μάλλον μιλάμε για πρακτικά καλή ποιότητα κατασκευής.
Αν είναι κ φτηνά(σαν ανταλλακτικά) τα πλαστικά του ,όπως εχει πει πιό πρίν κι ο onroad ,μια χαρά το σκέφτηκαν ,κ θα βολέψει πολλούς ,επειδή είναι κ λίγα κ μικρής επιφάνειας ,μια κ θα μπορείς να έχεις "καινούργιο" μηχανάκι συχνά.

Επίσης ,για όποιον του φαίνεται μή εντυπωσιακό κ μη κ@υλωτικό το mat-flat design του ,θα είναι πολύ εύκολο κ φτηνό να το αλλάξει ,μ'ένα ολόσωμο σετ αυτοκόλλητα ,κ να το κάνει μουν@ρ@.

Πάμε στα σημαντικά.

Η μοτοσυκλέτα δείχνει λυγερόκορμη κ έχει λεπτή σιλουέτα.
Το βλέπεις ,κ το νιώθεις επίσης ,όταν την καβαλάς.

Το ύψος σέλας είναι για μένα ιδανικό.
Ούτε χαμηλή ,ούτε ψηλή ,εκεί ακριβώς που να βολεύει τους πολλούς.
Επιτέλους ,τα μέτρια αναστήματα πατάνε κάτω κ τα δυό ποδάρια με σιγουριά κι αυτοπεποίθηση.

Το καύσιμο έδειχνε -1 παύλα ,άρα σχεδόν γεμάτο.
Στατικά λοιπόν κ σβηστό ,σε προσομοίωση τράβα-σπρώξε-στρίψε ,έδειχνε βαρύτερο απ'ότι σε προϊδεάζει η σιλουέτα του.
Υπεύθυνο το ανέβασμα του κέντρου βάρους λόγω τεπόζιτου.
Επισης ,σε προσομοίωση στατικής πτώσης ,το έγειρα μέχρι 45 μοίρες κ το σήκωνα εύκολα κ πάλι όρθιο.

Γενικά πάντως ,στατικά πάντα ,μου φάνηκε (σαν αίσθηση) πιό ελαφρύ κ πιό μανιτζέβελο από το 1Κ 660Τενερέ ,κι αυτό το θεωρώ επιτυχία για την Γιαμάχα ,αφού μιλάμε για 2Κ μοτό πλέον.

Καβαλώντας στη σέλα ,όλα ηταν εκεί που τα'θελα.
Τιμόνι-Μασπιέ-Χειριστήρια ,σε βάζουν σε τυφλό σύστημα εξ αρχής ,χωρίς να χρειάζεται χρόνος προσαρμογής.

Η θέση οδήγησης επίσης μου έκανε.

Η σέλα ,ναι ,είναι λεπτή ,στενή ,σκληρή ,κ με λίγο αφρώδες.
Για τον συνεπιβάτη ,είναι σχεδόν ανύπαρκτη.
Αλλά έτσι πρέπει να είναι σε τετοιου τύπου μοτοσυκλέτες.
Τα θετικά είναι πολλά.
Δεν σου ανοίγει τα πόδια ,άρα πατας καλύτερα κ φυσικά κ σίγουρα κάτω όταν χρειαζεται.
Κινείσαι από εμπρός μέχρι πίσω ευκολα κ φυσικά.
Και σε κάνει να νιώθεις την μοτοσυκλέτα λεπτότερη κ ελαφρύτερη από τα νούμερα των σπεκς.
Μόνο αρνητικό της ,ίσως ,μένει να το δούμε ,η πολύωρη οδήγηση.
Ατομα με ευαίσθητα μαλακά μόρια ,θα παραπονεθούν.
Η συνεπιβάτης ,πολυήμερα ταξίδια ,θα κάνει μόνον αν είναι σκληροπυρηνική κ μινιόν.
Αν έχει καβαλήσει σέλες πολυθρόνες ,θα γκρινιάξει χωρίς να ανέβει ,με το που θα την δεί μόνο.
Αλλά αυτό διορθώνεται εύκολα κ κατα κόρον με αφτερ κ καστομ λύσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Είχα κλείσει για σήμερα (6/7) 18:30, μήπως και ήταν πιο υποφερτή η ζέστη...
Αρχικά,
να αποδώσω τα εύσημα στην Γιαμάχα και όλους τους συντελεστές της διοργάνωσης !!!
Το τεστ ράιντ ήταν όντως τεστ ράιντ, και το αμιγώς ασφάλτινο και το μικτό !!!
Ενώ είχα κάνει κράτηση για τη μικτή διαδρομή, όταν ήταν να ξεκινήσουμε έρχεται ένας υπεύθυνος της διοργάνωσης και λέει:
"είχαμε πολλές πτώσεις στο χώμα, για αυτό μόνο άσφαλτος..."
Οποία απογοήτευση... έτοιμος ήμουν να αποχωρήσω, αλλά ως συνήθως οι βεβιασμένες αποφάσεις, σπανίως είναι ορθές...
¨Ετσι αφού ολοκληρώθηκε η διαδρομή, κατά την παραλαβή του διπλώματος ακούω: "το μικτό γκρουπ από δω "
Όπα λέω... να μην μακρυγορώ μετά από σχετική διαβούλευση , συμμετείχα και στη μικτή διαδρομή.
Όσον αφορά τη μοτοσυκλέτα:
  • "κούμπωσα" αμέσως πάνω της, θα ήθελα λίγο πιο στένη σέλα εμπρός και αντίστοιχα το κάτω/πίσω μέρος του ρεζερβουάρ
  • εκτιμώ είναι μοτό " μ ί α για ό λ α ", μόνο που αυτά τα ό λ α που κάνει, τα κάνει πολύ πάνω από το 50% του μέσου όρου και στην άσφαλτο και στο χώμα, με μικρή επιφύλαξη για δικάβαλα φορτώματα.
  • πρόβλημα με την απόκριση δεν αντελήφθειν, το άφησα να ρολάρει με 5η μέχρι τα 48χλμ/ώρα, μετά άνοιξα τέρμα και επιτάγχυνε πολύ θετικά ως τα 172
  • στην άσφαλτο και στις στεναδούρες του Αγ.Μερκουρίου ήταν αποκάλυψη, δηλώνω εντυπωσιασμένος, στα κατεβάσματα ο πίσω τροχός μπλοκάριζε πολύ ομαλά και βοηθούσε την τοποθέτηση στις φουρκέτες, στις παρατεταμένες ήταν σταθερότατο, μάλιστα κουνώντας επίτηδες το τιμόνι ένιωσα μια ελαφρά ταλάντωση η οποία αποσβέστηκε αμέσως
  • στο χώμα τώρα, και χωρίς να θεωρούμαι έμπειρος, μου φάνηκε ομοιογενές αλλά εκτιμώ ότι οι σκληρές αναρτήσεις που ήταν ταμάμ για την άσφαλτο δεν ήταν ότι καλύτερο για το χώμα, μου φάνηκε σα να είχαν πολύ αέρα τα ελαστικά (σα να χοροπηδούσε ένα πράμα), αλλά με είπαν ότι είχαν κατεβάσει πιέσεις, οπότε θεωρώ ήταν θέμα ρυθμίσεων αναρτήσεων (ίσως βέβαια με άλλα ελαστικά που θα έβρισκαν πρόσφυση και θα επέτρεπαν υψηλότερες ταχύτητες οι ρυθμίσεις να ήταν ΟΚ ). Η διάσχιση της χωμάτινης διαδρομής έγινε με το ΑΒS ενεργοποιημένο, κατόπιν προτροπής του ΘΧ, χωρίς κανένα πρόβλημα, αναμένεται σε επόμενη αναβάθμιση η δυνατότητα απενεργοποίησης του στο πίσω φρένο.
Στο δια ταύτα, ήτοι το δίλημμα της αγοράς:
πιστεύω ότι ο Στέφανος(STF) έδωσε την σφαιρική προσέγγιση λίγα ποστ πιο πριν,
οποίος επιθυμεί να κάνει χώμα (και δύναται οικονομικά) είναι καλύτερα να προτιμήσει (και) ένα μικρότερο/ελαφρύτερο μοτό,
όπως και να το κάνουμε 200 κιλά είναι 200 κιλά,
για όποιον όμως θέλει ένα για όλα η υλοποίηση της Γιαμάχα είναι ταμάμ.
/ Β

ΥΓ ...να σημειώσω ότι στο αμιγώς ασφάλτινο σκέλος συμμετείχε μια ψιλόλιγνη μελαχρινή παρουσία, κλασική Ελληνική ομορφία, η οποία πήγαινε (αρκούντως) τάπα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Παρτ.2

Πάμε να φύγουμε λοιπόν.

Ξεκινάω και...
Ολα εύκολα κ άνετα κ σαν να είναι γνωστά από χρόνια.
Πρίν καν συμπληρώσω 100μετρα ,νιώθω οτι είναι το μηχανάκι που οδηγώ χρόνια ,κ το ξέρω καλά.
Δεν μπερδεύω τίποτα ,δεν ψαχνω τίποτα ,κ δεν νιώθω να χρειάζομαι χρόνο προσαρμογής για τίποτα.

Συμπλέκτης-σασμαν άψογα.
Προσωπικά χαίρομαι με την ντίζα.
Ο συμπλέκτης βέβαια ,"έπιανε" πολύ ψηλά για τα γούστα μου ,αλλά αυτό ρυθμίζεται φαντάζομαι.

Στο πρώτο φρενάρισμα ,ένιωσα το έντονο αρχικό δάγκωμα εμπρός ,που όλοι ανέφεραν.
Μετά από 3 φρεναρίσματα όμως ,ο εγκέφαλος συγρονίστηκε ,κι απο κεί κ πέρα ,το μπροστινό του φρένο μου άρεσε πολύ.
Θεωρώ ότι ,με την αντίστοιχη ρύθμιση μανέτας κ εγκεφάλου αναβάτη ,μόνο θετικα΄εχει να σου προσφέρει το όντως πολύ δυνατό κ καλό του μπροστινό φρένο.
Σίγουρα ,πολύ περισσότερο με είχε προβληματίσει το αδύναμο εμπρός φρένο των 950/990 ,παρά το δυνατό του Τ7.
Μετά από μόλις 15 λεπτά οδήγησης ,το χειριζόμουν μικρομετρικά ,νιώθωντας απόλυτη σιγουριά κ αίσθηση για το τι θέλω κ τι κάνω.

Το πίσω φρένο δεν μου φάνηκε αδύναμο.
Απλά ,λόγω κατανομής βάρους της μοτό ,σε έντονα φρένα ,έμπαινε πολύ εύκολα το ABS κ το ακύρωνε.
Οταν έβγαλα το ABS ,μια χαρά δυνατό κ παιχνιδιάρικο ήταν.

Μοτέρ....Ελαστικότατο.
Δοκίμασα τα πάντα.
Οντως είναι λίγο νωχελικό χαμηλά ,σε σχέση με τα R2R ,αλλά η ελαστικότητά του κ το εύρος λειτουργίας του ,σε αποζημιώνουν.
Το δουλεύεις με 2α-3η κόφτες ,κ δεν σε χαλάει κάτι.
Το δουλεύεις με 4η-5η σε κλειστό στροφιλίκι ,κ δεν κρεμάει ,δεν σκορτσάρει πουθενά ,αντίθετα ,ανεβάζει γραμμικά κ με πολύ καλή αισθηση παντου.
Συνολικά ,ο τρόπος που αποδίδει ,είναι πολύ φιλικός ,θα συγχωρέσει πολλά λάθη ,θα κάνει πολλούς μάγκες σε χώμα κ άσφαλτο ,κ θα δώσει αυτοπεποίθηση κ χαμόγελα στον μέσο αναβάτη.
Επίσης ,η 6η του ,δεν είναι overdrive ,αλλά ανοίγει γραμμικά για προσπεράσεις κτλ

Και επίσης ,με τον τρόπο που βάζει την δύναμη κάτω ,όντως δεν χρειάζεται TC.
Tουλάχιστον εμένα ,δεν με "τρομαξε" πουθενά ,παρ όλο που τα λάστιχα ήταν κουρέλια ,κ η ασφαλτος που κινηθήκαμε άθλια κ καυτή.
Πάντως ,για να πω την πορτοκαλιά μου αλήθεια ,λίγη παραπάνω δύναμη ,θα την ήθελα.

Θέμα απότομου ψεκασμού δεν παρατήρησα.
Μια χαρά μου φάνηκε.

Επίσης ,το πάνελ οργάνων ,όντως ,έχει παραπάνω κραδασμούς απ'ότι θα θέλαμε ,αλλα΄όχι κ τόσους που να μου φανεί τραγικό.
Το σημαντικό είναι ,αυτοί οι κραδασμοί ,να μην δημιουργήσουν προβλήματα δυσλειτουργίας του οργάνου.
Και πιστεύω ότι ,αν δεν το φτιάξουν οι Γιαμαχαίοι ,με λίγη προσωπική ενασχόληση ,θα μπορέσει να βελτιωθεί.

Αυτό που με χάλασε ,ήταν οι αρκετοί (για 2κύλινδρο) κραδασμοί που φτάνουν στο τιμόνι.
Δεν ξέρω αν είχε κάποιο θέμα λόγω πτώσεων το δικό μου ,ή αν το νιώσατε κι άλλοι.

Οδηγικά το μηχανάκι μου άρεσε πολύ.
Επιτέλους ,κι ένα Γιαπωνέζικο παιχνιδιάρικο.
Το ένιωσα ελαφρύ ,σβέλτο ,κ πολύ ευκίνητο παντού ,κ μπορεί να σου προσφέρει χαμόγελα μοτο-παιχνιδιού όταν το κυνηγήσεις ,με σχετικά καλή αίσθηση ασφάλειας.

Σούζα καλή δεν κατάφερα να κάνω ,μια κ το μηχανάκι σπινιάριζε συνεχώς σα να οδηγούσα πάνω σε γιαούρτι.
Σε κανα δυό μπαλώματα καινούργιας ασφάλτου όμως ,δοκίμασα κ σηκώθηκε εύκολα κ γραμμικά.
Οπότε
Μ' ενα καλό ζευγάρι λάστιχα κ καλορυθμισμένες αναρτήσεις ,τα power-wheelings στις εξόδους σφιχτού στροφιλικίου θα είναι εφικτά κ αναζωογονητικά.


Αναρτήσεις.
Δεν μου άρεσαν ,αλλα δεν με τρόμαξαν κιόλας πουθενά.
Δεν θα επεκταθώ ,για να μην το αδικήσω ίσως ,γιατί τις ένιωθα ρυθμισμένες όπως να'ναι ,αρύθμιστες δηλαδή.
Κι επειδή ,στα σπεκς τουλάχιστον ,φαίνονται πλήρως ρυθμιζόμενες ,θέλω να πιστεύω ,ότι θα μπορέσουν να έρθουν στα μετρα μου(σου) ,ή έστω να καλυτερέψουν αρκετά.
Δεν περιμένω σε καμία περίπτωση συμπεριφορά αναρτήσεων 790R ,οι οποίες θα έκαναν το Τ7 να κοστίζει τουλάχιστον +3Κ€ ,αλλά ,αν ακούνε στις ρυθμίσεις ,σίγουρα το οδηγικό αποτέλεσμα θα είναι απείρως καλύτερο.
Αυτό μένει να το δούμε με τα πρώτα προσωπικά μηχανάκια κάποιων από εδώ.

Αυτά ,προς το παρόν ,αν θυμηθώ κάτι άλλο ,θα επανέλθω
 
Τελευταία επεξεργασία:

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Παρτ.3

Θα το αγόραζα ;

Τζέναραλ Σπήκινγκκκ

Αν ήμουν στη φάση που ήθελα κ είχα 1 μοτό για όλα (το ΧΤ660Ζ) Ναι ,θα το έπαιρνα.
Είναι αισθητά καλύτερο από τον προκάτοχό του παντού ,εκτός από τις δυνατότητες 2κάβαλου κ μεγάλου φορτίου πολυήμερου ταξιδιού.
Σε αυτόν τον τομέα θα είναι υποδεέστερο.
Ετσι όμως πέτυχε κ η ελαφρύτερη κ πιό παιχνιδιάρικη αίσθησή του ,έναντι του μονοκύλινδρου προκατόχου του.

Για να το συγκεκριμενοποιήσω ,όσο μπόρεσα να το μελετήσω ,ο-η συνεπιβάτης ,χωράει μια χαρα στη σέλα,αλλά δεν χωράει τίποτ'άλλο πίσω του.
Λύση βάσης που να εξέχει τόσο πίσω από τον πρόβολο της μοτοσυκλέτας ,θα χαλάσει απελπιστικά την γεωμετρία της.
Και δεν ξερω κ πόσο ανθεκτικό θα είναι το υποπλαίσιό του.

Οπότε ,2 κάβαλο + 2πλαϊνές βαλίτσες κι ενα τανκμπαγκ ,αμα σου φτάνει χωροταξικά ,καλώς.

Αυτό όμως σημαίνει επίσης ,επιτακτική κ άμεση την ανάγκη για πίσω κάγκελα κ βαλίτσες ,που σημαίνει +αρκετά€€€

Πολύ φοβάμαι επίσης ,ότι με τέτοιο φορτίο ,οι αναρτήσεις θα είναι σούπα.
Οχι βεβαια οτι οι μαμά αναρτήσεις του προκατόχου του δεν ήταν το ίδιο σούπα υπό τις ίδιες συνθήκες ,θα περίμενα όμως βελτίωση.

Επίσης ,αν αναβάτης κ συνεπιβάτης είναι ευτραφείς ,δεν θα νιώθουν άνετα.
Αν είναι κ κάποιας ηλικίας ,κ με καλομαθημένα οπίσθια...απλά ΔΕΝ κάνει γι'αυτούς.
Τουλάχιστον όχι με αυτή τη σέλα ,αν την μοντάρουν ,σαφώς κ θα είναι πιό άνετη. * - **

*Προσωπικά δεν με χάλασε καθόλου η σέλα.
Αλλά δεν είμαι στατιστικό δείγμα ,γιατί ανήκω στους μονοκύλιδρους σιδερόκωλους.
Συγκριτικά
**Σέλα αναβάτη-συνεπιβάτη του 790 σαφώς πολύ καλυτερες ,πιό άνετες ,πιό πολύς kwlo-χώρος.
Επίσης μεγαλύτερες οι δυνατότητες φόρτωσης του.

Το μηχανάκι γενικά ,είναι μιά πολύ καλή λύση 1γιαΟΛΑ-καθε μέρα-ταξίδι-Ον + ΟΦΦ ,αν κινείσαι συνήθως μονοκάβαλος ,κ βάζεις τη γυναίκα πάνω μόνο για μια βόλτα καφέ μέχρι Χαλκίδα-Λουτράκι.
Αν δεν την βάζεις ποτέ στη σέλα ,ίσως να'ναι το τέλειο 1γιαΟΛΑ-καθε μέρα-ταξίδι-Ον + ΟΦΦ + VFM.



ΥΓ: Αν είσαι 25-35χρ ,70 κιλά ,κι΄άλλα 45-50 η πιπίνα σου ,ξέχνα όλα τα παραπάνω.
Μπορείς να γυρίσεις τον κόσμο όλο 2κάβαλος κ φορτωμένος με το Τ7.
 
Τελευταία επεξεργασία:

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ρε πστμ ειχα γραψει ενα κατεβατο κι εγω, κολλησε το λαπτοπ και το εχασα ολο... Αυριο παλι γιατι δεν αντεχω ξανα, και αυτη τη φορα πρωτα στο Word και μετα εδω.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
el-Gatto έχεις οδηγήσει και το 790 R;
Οχι...όσο κι αν επέμεινε ο φίλος onroad ,αρνήθηκα πεισματικά ,κ συγκρατήθηκα ,γιατί έχω βεβαρημένο παρελθόν μόνιμης επιρέπειας αγοράς ΚΤΜ.
Οσα καβάλησα για δοκιμή ,τα αγόρασα κιόλας.


Με το Γιαμάχα δεν είχα τέτοιο θέμα.
Μου άρεσε αλλά δεν με εντυπωσίασε πουθενά ,ούτε ενθουσιάστηκα με κάτι πάνω του.
Είναι απλά ένα πολύ καλό ΟνΟφφ σύνολο ,σε σχέση με το κόστος του σαν καινούργιο.
Αυτό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Οχι...όσο κι αν επέμεινε ο φίλος onroad ,αρνήθηκα πεισματικά ,κ συγκρατήθηκα ,γιατί έχω βεβαρημένο παρελθόν μόνιμης επιρέπειας αγοράς ΚΤΜ.
Οσα καβάλησα για δοκιμή ,τα αγόρασα κιόλας.


Με το Γιαμάχα δεν είχα τέτοιο θέμα.
Μου άρεσε αλλά δεν με εντυπωσίασε πουθενά ,ούτε ενθουσιάστηκα με κάτι πάνω του.
Είναι απλά ένα πολύ καλό ΟνΟφφ σύνολο ,σε σχέση με το κόστος του σαν καινούργιο.
Αυτό.
Αυτο με τον ενθουσιασμό.... Μόνο ο κρητικός το έβγαλε μέχρι τώρα.
Μιλάω σαν παρατηρητής όσων διαβάζω, γιατί δεν είμαι φαν των τεστ ραιντ.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Το Tenere tour δεν ειναι ακριβως test ride...είναι δηλαδή group test ride event. το κλασικο test ride ειναι το να πας στην αντιπροσωπεία μονος σου και να σου δώσουν το μηχανακι για μία ωρα που ποτέ ομως δεν το επιστρέφεις στη μία ωρα και το ξέρεις και το ξέρουν εκ των προτέρων...να το πας εκει που εσύ θες. και 2 ωρες να το εχεις παλι λίγο είναι αλλά παίρνεις μια καλή ιδέα. το καλύτερο είναι να κάνεις και 2η βόλτα μερικές μερες μετά...Γενικά η Yamaha έχει κάνει προώθηση και διαφήμιση και μάρκετινγκ πολύ πιο δυνατό από ό, τι έκανε η KTM για το 790. Αυτή είναι η δική μου εντύπωση...και η Yamaha δεν το χρειάζεται σε επίπεδο πωλήσεων. τα 10.000 χιλιάρικα δεν είναι λίγα αλλά για μηχανακι με πληρως ρυθμιζόμενο πίσω και σχεδόν πλήρως μπροστά είναι πολύ καλή ευκαιρία. Νομίζω ότι για την τιμή του προσφέρει περισσότερα από αντίστοιχες μηχανές στην κατηγορία...Ο χρόνος θα δείξει στο κομμάτι της αξιοπιστίας και της ποιότητας των υλικών...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το Tenere tour δεν ειναι ακριβως test ride...είναι δηλαδή group test ride event. το κλασικο test ride ειναι το να πας στην αντιπροσωπεία μονος σου και να σου δώσουν το μηχανακι για μία ωρα που ποτέ ομως δεν το επιστρέφεις στη μία ωρα και το ξέρεις και το ξέρουν εκ των προτέρων...να το πας εκει που εσύ θες. και 2 ωρες να το εχεις παλι λίγο είναι αλλά παίρνεις μια καλή ιδέα. το καλύτερο είναι να κάνεις και 2η βόλτα μερικές μερες μετά...Γενικά η Yamaha έχει κάνει προώθηση και διαφήμιση και μάρκετινγκ πολύ πιο δυνατό από ό, τι έκανε η KTM για το 790. Αυτή είναι η δική μου εντύπωση...και η Yamaha δεν το χρειάζεται σε επίπεδο πωλήσεων. τα 10.000 χιλιάρικα δεν είναι λίγα αλλά για μηχανακι με πληρως ρυθμιζόμενο πίσω και σχεδόν πλήρως μπροστά είναι πολύ καλή ευκαιρία. Νομίζω ότι για την τιμή του προσφέρει περισσότερα από αντίστοιχες μηχανές στην κατηγορία...Ο χρόνος θα δείξει στο κομμάτι της αξιοπιστίας και της ποιότητας των υλικών...
Αυτο έχω κάνει εγώ σε 3 περιπτώσεις που άφησα τη χοντρή για σέρβις
Μου έδωσαν μηχανάκια για 5 ωρες και τα σουλατσαρα.
Και πάλι δεν το ευχαριστήθηκα....
 

spirosbob

Μέλος
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Yamaha Tenere 700
KTM sxf 250
Yamaha tracer 900 (x)
Γκουντ μορνινγκ πιπλ.
Σχετικά με τον ενθουσιασμό μου να αναφέρω 2-3 πραγματακια.

Έχω πάει σε πάρα πολλά test ride , μου αρέσουν πολύ γιατί μου αρέσει να δοκιμάζω όλων των τύπων τα μηχανάκια. Έτσι πιστεύω θα βρεις αυτό που σε αντιπροσωπεύει πάντα με παράγοντα και το μαρούλι που διαθέτεις στην τσέπη. Πχ στο τέστ την μπεμβε απόλαυσα το 1250αντβ και το nineteenR αλλά δεν έχω το μαρούλι ούτε τον χρόνο και τους δρόμους να τα αξιοποιήσω.

Σε ένα τέστ νομίζω δεν πρέπει να πηγαίνεις προκατειλημμένος. Δηλαδή να πας να τσεκαρεις το οθονακι επειδή κάτι άκουσες ή τις αναρτήσεις κτλπ. Πας για να περάσεις καλά. Να το χαρείς όπου και αν σε πάνε όπως και αν σε πάνε και να προσπαθήσεις να κάνεις την βόλτα σαν να την έκανες για εσένα καθημερινά.

Αυτό που με ενθουσίασε λοιπόν είναι ότι ήμουν εκεί 5 ώρες και από το όλο συναίσθημα και την χαρά δεν έβγαλα ούτε μια φότο. Δεν με ένοιαζε πως δείχνω πάνω στη μηχανή. Μου άρεσε πέρασα τέλεια με κάλυψε και τέλος. Το χαμόγελο στα χείλη και το φτερούγισμα στη καρδούλα είναι αυτό που μετράει, για εμένα σαν Σπύρο. Αν ήμουν ο χουντρας ή ο Κρις μπριτσ θα τσεκαρα που τερματίζει η ανάρτηση , θα έβλεπα μέχρι πόσο κάτω ξύνει και άλλα πολλά. Σαν Σπύρος η φιλικότητα σε άσφαλτο και χώμα και η ευκολία και η καλοπέραση είναι αυτά που με έκαναν να το πάρω.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Γκουντ μορνινγκ πιπλ.
Σχετικά με τον ενθουσιασμό μου να αναφέρω 2-3 πραγματακια.

Έχω πάει σε πάρα πολλά test ride , μου αρέσουν πολύ γιατί μου αρέσει να δοκιμάζω όλων των τύπων τα μηχανάκια. Έτσι πιστεύω θα βρεις αυτό που σε αντιπροσωπεύει πάντα με παράγοντα και το μαρούλι που διαθέτεις στην τσέπη. Πχ στο τέστ την μπεμβε απόλαυσα το 1250αντβ και το nineteenR αλλά δεν έχω το μαρούλι ούτε τον χρόνο και τους δρόμους να τα αξιοποιήσω.

Σε ένα τέστ νομίζω δεν πρέπει να πηγαίνεις προκατειλημμένος. Δηλαδή να πας να τσεκαρεις το οθονακι επειδή κάτι άκουσες ή τις αναρτήσεις κτλπ. Πας για να περάσεις καλά. Να το χαρείς όπου και αν σε πάνε όπως και αν σε πάνε και να προσπαθήσεις να κάνεις την βόλτα σαν να την έκανες για εσένα καθημερινά.

Αυτό που με ενθουσίασε λοιπόν είναι ότι ήμουν εκεί 5 ώρες και από το όλο συναίσθημα και την χαρά δεν έβγαλα ούτε μια φότο. Δεν με ένοιαζε πως δείχνω πάνω στη μηχανή. Μου άρεσε πέρασα τέλεια με κάλυψε και τέλος. Το χαμόγελο στα χείλη και το φτερούγισμα στη καρδούλα είναι αυτό που μετράει, για εμένα σαν Σπύρο. Αν ήμουν ο χουντρας ή ο Κρις μπριτσ θα τσεκαρα που τερματίζει η ανάρτηση , θα έβλεπα μέχρι πόσο κάτω ξύνει και άλλα πολλά. Σαν Σπύρος η φιλικότητα σε άσφαλτο και χώμα και η ευκολία και η καλοπέραση είναι αυτά που με έκαναν να το πάρω.
Αυτο ακριβώς εννοούσα παραπάνω.
Καλοτάξιδοι να είστε.
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Αυτο έχω κάνει εγώ σε 3 περιπτώσεις που άφησα τη χοντρή για σέρβις
Μου έδωσαν μηχανάκια για 5 ωρες και τα σουλατσαρα.
Και πάλι δεν το ευχαριστήθηκα....
Μετα την αποκτηση του Ιαπωνικου θαυματος......το επαθες αυτο ;;;;;
 
Top Bottom