Yamaha T7 Tenere

spirosbob

Μέλος
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Yamaha Tenere 700
KTM sxf 250
Yamaha tracer 900 (x)
spirosbob Κάτι καλύτερο από τη μαμά ποδιά ή από τη δική σου; Ετοιμάζει και το T7rally μία που θα μοιάζει με αυτήν του πρωτότυπου T7...
Επίσης και ο Lorry Gombos aka outabck motortek...
Από την μαμά.
Αυτή που έχω της ACD racing είναι πάρα πολύ καλή για τα χρήματα της

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
spirosbob το έχεις οδηγήσει σε βρεγμένη άσφαλτο; Από ό,τι διαβασα ο συμπλέκτης δεν είναι slipper δηλαδή σε κατεβάσματα μπορεί να μπλοκάρει ο πίσω τροχός...η λειτουργία του κινητήρα πώς είναι στα κατεβάσματα; μπλοκάρει εύκολα ο πίσω τροχός;
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
spirosbob το έχεις οδηγήσει σε βρεγμένη άσφαλτο; Από ό,τι διαβασα ο συμπλέκτης δεν είναι slipper δηλαδή σε κατεβάσματα μπορεί να μπλοκάρει ο πίσω τροχός...η λειτουργία του κινητήρα πώς είναι στα κατεβάσματα; μπλοκάρει εύκολα ο πίσω τροχός;
Στο test-ride, σε στεγνή άσφαλτο, μπλοκάριζε ο πίσω τροχός στα "άγρια" κατεβάσματα. Το μπλοκάρισμα όμως γινόταν με τόσο "γλυκό" τρόπο που βοηθούσε στην τοποθέτηση της μοτό στις φουρκέτες. Εκτιμώ στο βρεγμένο με κανονική οδήγηση δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
/ Β
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
spirosbob το έχεις οδηγήσει σε βρεγμένη άσφαλτο; Από ό,τι διαβασα ο συμπλέκτης δεν είναι slipper δηλαδή σε κατεβάσματα μπορεί να μπλοκάρει ο πίσω τροχός...η λειτουργία του κινητήρα πώς είναι στα κατεβάσματα; μπλοκάρει εύκολα ο πίσω τροχός;
Slipper συμπλέκτη σε adventure μηχανάκι όμως?? Δεν ξέρω αν κάποια έχουν αλλά όλη η ιστορία είναι να μπορείς να κατεβάζεις στο χώμα και να χρησιμοποιείς το μπλοκάρισμα για πλασσαρίσματα. Το θέλουμε!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Δεν είναι τίποτα καινούριο αλλά μου άρεσε η απλότητα της ανάλυσης και της χρήσης από έναν μάλλον μέσο χρήστη On/Off, που επισκέπτεται και τα χώματα και έχει στη κατοχή του και ένα 1290.
Ευτυχώς -όπως λέει και ο ίδιος- δεν τα συγκρίνει.

 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
it has a little bit of problem to get it up, αν το έλεγαν για άνθρωπο θα τον έκαναν να ντραπεί, ΤΙΝΑΦΤΟΙ


ακόμα ένας βόρειος σε σύγκριση δαϋίδ-γολιάθ

 

spirosbob

Μέλος
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Yamaha Tenere 700
KTM sxf 250
Yamaha tracer 900 (x)
spirosbob το έχεις οδηγήσει σε βρεγμένη άσφαλτο; Από ό,τι διαβασα ο συμπλέκτης δεν είναι slipper δηλαδή σε κατεβάσματα μπορεί να μπλοκάρει ο πίσω τροχός...η λειτουργία του κινητήρα πώς είναι στα κατεβάσματα; μπλοκάρει εύκολα ο πίσω τροχός;
Κανένα θέμα σε βρεγμένο οδόστρωμα.
Φυσιολογικό μπλοκάρισμα που σε κάνει να θες να παίξεις κιόλας!!
Με τακούνια προφανώς είναι πιο αισθητό.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Εντάξει όταν ετοιμάζεσαι να παράξεις αξεσουάρ για ένα μηχανάκι, δε γίνεται να το βγαλεις μάπα ή σκάρτο. Θέλω να πιστεύω όμως ότι όταν μπαίνεις σε τέτοια διαδικασία να κατασκευάζεις αξεσουάρ και δεν είσαι μεγάλος οίκος τότε δε διαλέγεις μηχανάκι που δεν ειναι καλό. Τωρα πόσο καλό και σε σχέση με τον ανταγωνισμό, μεγάλη κουβεντα. Αλλά για το συγκεκριμένο οι reviewers λένε ότι το τελικό αποτέλεσμα είναι πολύ καλύτερο από το άθροισμα των επιμέρους στοιχείων. Για να δούμε ο επόμενος τι θα μας πει...
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Αλλά το πολύ θετικό είναι ότι τα βιντεάκια που ανεβαίνουν έχουν αν όχι στην πλειοψηφία αλλά τουλάχιστον στο 50% χώμα. Όχι εντούρο καταστάσεις αλλά αυτό που κάνουν οι περισσότεροι σε μια εξόρμηση με adve μηχανάκι...
 

PanosP

Μέλος
Όνομα
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
Yamaha Tenere 700, (x) Honda CRF 250 Rally
Σύμφωνα με τις ταξινομήσεις 10μήνου (πηγή biketit Ταξινομήσεις 10μηνου 2019 - TOP-35 Μοτοσυκλετών) το Tenere είναι 22 με 46 ταξινομήσεις. Όχι και άσχημα για 3 μήνες στην ουσία που ταξινομείται (Αυγ.-Σεπ.-Οκτ.). Τα 25 έγιναν Αύγουστο, οι μισοί δηλαδή είχαν προ-παραγγείλει χωρίς να υπάρχει η εικόνα που υπάρχει σήμερα για τη μοτοσυκλέτα (σε αυτούς είμαι και εγώ :) )!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Σύμφωνα με τις ταξινομήσεις 10μήνου (πηγή biketit Ταξινομήσεις 10μηνου 2019 - TOP-35 Μοτοσυκλετών) το Tenere είναι 22 με 46 ταξινομήσεις. Όχι και άσχημα για 3 μήνες στην ουσία που ταξινομείται (Αυγ.-Σεπ.-Οκτ.). Τα 25 έγιναν Αύγουστο, οι μισοί δηλαδή είχαν προ-παραγγείλει χωρίς να υπάρχει η εικόνα που υπάρχει σήμερα για τη μοτοσυκλέτα (σε αυτούς είμαι και εγώ :) )!
Πάντως ο πίνακας έχει αρκετά πράγματα που χωρούν συζήτηση.
TRACER900/900GT!!!! CB500X!!! X-ADV!! V85!
Και κάτω από 20 τεμάχια τα: 1090S/R? CRF1000L/AT? 790/790R?
 
Τελευταία επεξεργασία:

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι παρά τις ατακες και τα συνθήματα για εξόδους από μνημόνια κι επιστροφή στην κανονικότητα η κατάσταση δεν έχει βελτιωθεί σημαντικά...εχει γίνει λίγο ευκολοτερος και φτηνότερος ο δανεισμός μεν αλλά ακόμα και σημερα το να δώσεις 10.000 για καινούρια μηχανή δεν μοιαζει ευκαιρία...μπορεί να λέμε ότι το Tenere 700 είναι φτηνό...αλλά δεν είναι. είναι απλά φτηνότερο από τα άλλα. Συνεπώς αν τα 10.000 ευρώ δεν είναι λίγα χρήματα...τα 15.000 για την Africa Twin ή το KTM 790 R είναι πολυτέλεια. Και για αυτό βλέπετε και τιμές μεταχειρισμένων ψηλά. Δεν υπάρχει σημαντική οικονομική βελτίωση ούτε τώρα ούτε στον ορίζοντα που να κάνει κάποιον να σκεφτεί ότι τα 10.000 ευρώ είναι ευκαιρία για καινούρια μηχανή...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι παρά τις ατακες και τα συνθήματα για εξόδους από μνημόνια κι επιστροφή στην κανονικότητα η κατάσταση δεν έχει βελτιωθεί σημαντικά...εχει γίνει λίγο ευκολοτερος και φτηνότερος ο δανεισμός μεν αλλά ακόμα και σημερα το να δώσεις 10.000 για καινούρια μηχανή δεν μοιαζει ευκαιρία...μπορεί να λέμε ότι το Tenere 700 είναι φτηνό...αλλά δεν είναι. είναι απλά φτηνότερο από τα άλλα. Συνεπώς αν τα 10.000 ευρώ δεν είναι λίγα χρήματα...τα 15.000 για την Africa Twin ή το KTM 790 R είναι πολυτέλεια. Και για αυτό βλέπετε και τιμές μεταχειρισμένων ψηλά. Δεν υπάρχει σημαντική οικονομική βελτίωση ούτε τώρα ούτε στον ορίζοντα που να κάνει κάποιον να σκεφτεί ότι τα 10.000 ευρώ είναι ευκαιρία για καινούρια μηχανή...
Ναι μεν αλλά!
Εδώ μιλάμε για τον ανταγωνισμό εντός της υπάρχουσας κατάστασης. Μέσα στα αίτια σίγουρα είναι ΚΑΙ αυτά που περιγράφεις αλλά σίγουρα δεν πάνε μόνα τους.
Π.χ. τα BMW κάνουν τα διπλάσια χρήματα από το Tenere 700 (οκ ξέρω θα μου πείτε για το πρόγραμμα..., πάντως δεν έχει το μερίδιο αγοράς που είχε πριν από λίγα χρόνια και εντός της κρίσης), το Tracer 900GT είναι στα 13 χιλιάρικα. Το X-ADV είναι στα 13 χιλιάρικα.
Η οικονομική κρίση έχει μειώσει συνολικά τις πωλήσεις, αυτό είναι το μόνο σίγουρο αλλά η αγορά διαμορφώνεται από και με πολλούς παράγοντες. Το Africa οτι έχει πουλήσει το έχει πουλήσει στις ακριβότερες εκδόσεις, το ίδιο και το 790R...
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Η εικόνα που βλέπω είναι ότι τα μικρά κερδίζουν όλο και περισσότερο έδαφος. η εξαίρεση είναι η ναυαρχίδα της BMW...ίσως τα άλογα που βγάζει σημερα ενα 400-500 τα εβγαζε κάποτε ενα 700αρι οπότε οι περισσότεροι να καλύπτουν τις ανάγκες τους και με τα μικρότερα.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Καλή πορεία θα κάνει το tenere και το αξίζει.

Στα υπόλοιπα της κουβέντας εγώ θα χαρώ να μειωθούν οι πωλήσεις σε σκούτερ 250 300 κυβικά και να ανέβουν οι πωλήσεις σε μοτοσυκλέτες αυτής της κατηγορίας.

Πλέον υπάρχουν φοβερές επιλογές και οικονομικές σε χρήματα ενώ 10 χρόνια πίσω δεν υπήρχε τίποτα την είχαν εγκαταλείψει τη κατηγορία.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Συγνώμη.... Αλλα το Τ700 νομίζω έπρεπε να είχε πωλήσεις.
Πολύ προμο από την Γιαμαχα και από τον τύπο και δεν νομίζω να περίμεναν αυτό το νούμερο.
Μακάρι να ανέβουν σε πωλήσεις, γιατι είδα 2 - 3 στο δρόμο και πολύ με άρεσε.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Συγνώμη.... Αλλα το Τ700 νομίζω έπρεπε να είχε πωλήσεις.
Πολύ προμο από την Γιαμαχα και από τον τύπο και δεν νομίζω να περίμεναν αυτό το νούμερο.
Μακάρι να ανέβουν σε πωλήσεις, γιατι είδα 2 - 3 στο δρόμο και πολύ με άρεσε.
Είναι σωστό αυτό που λες. Οι πωλήσεις δεν είναι οι προσδοκώμενες. Έχουν πουληθεί τα μισά από τις ιντερνετικές προπαραγγελίες γιατί τα υπόλοιπα μισά τα είχαν "αγοράσει" οι dealers.
Το στοίχημα και το ποια είναι η πραγματική του θέση στην αγορά θα φανεί το 2020. Έχω ξαναγράψει, καλό το promotion για κάποιους λίγους "ειδικούς" πελάτες, κακό για τις πωλήσεις της Yamaha (απομάκρυνε το Τ700 από το ευρύ κοινό).
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom