Yamaha T7 Tenere

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μιλάμε για το μηχανάκι που ξεπούλησαν πριν το δει ο κόσμος και δεν προλαβαίνουν να στέλνουν σε πελάτες, αυτό δεν έπιασε στην αγορά;

Αυτό που παραμιλάνε οι Αμερικανοί και ζητιανευουν πληροφορίες στα φόρουμ.

Αποτυχία. Αυτό. Γιατί;
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Η ερώτηση μου είχε βαθύτερο σκοπό. Θα μου πεις τώρα, γιατί ρε φίλε δεν μας λες κατευθείαν το βαθύτερο σκοπό και μας πρήζεις με τα προκαταρκτικά;
Γιατί προσπαθώ να βρω απάντηση στο αιώνιο ερώτημα... μια μηχανή που τα κάνει όλα ή δυο με συγκεκριμένο χαρακτήρα;

Αυτό που έγερνε την ζυγαριά στην δική μου περίπτωση είναι το εξής, Πόσο διασκεδαστικό είναι στο χώμα όταν η ίδια η οδήγηση είναι αυτοσκοπός, και αν μπορεί να ταξιδέψει δυο άτομα με τα μπαγκάζια τους για 10 μέρες, έστω και με λίγο συμβιβασμό.

Να διευκρινίσω το πρώτο που θεωρώ και πιο σημαντικό. Είμαι σίγουρος ότι για μια εξόρμηση σαν αυτή στον Όλυμπο (που πολύ ζήλεψα) θα ήταν τέλειο, αλλά θα ήταν το ίδιο διασκεδαστικό για τις Κυριακές στην Βαρυμπόμπη για παράδειγμα. Να βγαίνεις να διασκεδάζεις στο χώμα για δυο ώρες έτσι απλά για την χαρά της οδήγησης και για παιχνίδι.

Για αυτό ρώτησα και για τις δυο άκρες του φάσματος, διαφορετικά πας σε δυο μηχανάκια στο ίδιο μπάτζετ με ότι συν και πλυν συνεπάγεται
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Η ερώτηση μου είχε βαθύτερο σκοπό. Θα μου πεις τώρα, γιατί ρε φίλε δεν μας λες κατευθείαν το βαθύτερο σκοπό και μας πρήζεις με τα προκαταρκτικά;
Γιατί προσπαθώ να βρω απάντηση στο αιώνιο ερώτημα... μια μηχανή που τα κάνει όλα ή δυο με συγκεκριμένο χαρακτήρα;

Αυτό που έγερνε την ζυγαριά στην δική μου περίπτωση είναι το εξής, Πόσο διασκεδαστικό είναι στο χώμα όταν η ίδια η οδήγηση είναι αυτοσκοπός, και αν μπορεί να ταξιδέψει δυο άτομα με τα μπαγκάζια τους για 10 μέρες, έστω και με λίγο συμβιβασμό.

Να διευκρινίσω το πρώτο που θεωρώ και πιο σημαντικό. Είμαι σίγουρος ότι για μια εξόρμηση σαν αυτή στον Όλυμπο (που πολύ ζήλεψα) θα ήταν τέλειο, αλλά θα ήταν το ίδιο διασκεδαστικό για τις Κυριακές στην Βαρυμπόμπη για παράδειγμα. Να βγαίνεις να διασκεδάζεις στο χώμα για δυο ώρες έτσι απλά για την χαρά της οδήγησης και για παιχνίδι.

Για αυτό ρώτησα και για τις δυο άκρες του φάσματος, διαφορετικά πας σε δυο μηχανάκια στο ίδιο μπάτζετ με ότι συν και πλυν συνεπάγεται
Βαρυμπόπη αν μιλάμε για μονοπατάδες θα περάσει... αλλά δε θα είναι διασκεδαστικό, θα είναι υπο συνθήκες και αγχωτικό.

Για μακρινές On/Off-άδες στις οποίες θα συναντήσεις και hard core καταστάσεις, είναι "σχεδόν" τέλειο (το απολύτως τέλειο το πιάνουν μόνο τα μονοκύλινδρα).

Ταξίδι το φορτώνεις (όπως όλα φορτώνονται αν θέλεις) αλλά δεν είναι το δυνατό του σημείο. Διακοπές στην Ελλάδα θα πας παντού.
Στην Ευρώπη για κάμπινγκ όχι (τουλάχιστον όχι με τον Ελληνικό τρόπο. Εγώ θα πήγαινα με τον δικό μου τρόπο).
Ιδανικά -για αυτόν τον σκοπό- θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις το εργοστασιακό σετ με τις αλουμινένιες βαλίτσες και ένα λουκάνικο στην ουρά (μικρό).

Αυτό που ξεχνάμε πολλές φορές να αναφέρουμε είναι πως είναι πολύ παιχνιδιάρικο και στα ασφάλτινα στροφιλίκια και νομίζω πως αγαπάει πολύ τους επαρχιακούς!

Σε όλα τα παραπάνω είναι σίγουρο πως το 790R είναι ένα κλικ καλύτερο. Αν αξίζει να δώσεις 5 χιλιάρικα (σχεδόν 50%) περισσότερα για αυτό το κλικ.... είναι προσωπική υπόθεση. Εγώ δεν θα τα έδινα ακόμη και αν μπορούσα. Άλλος τα δίνει (και καλά κάνει).

Αν με ρωτούσες αν θα ήθελα ένα Tenere 700 ή...
όπως και...
Αν με ρωτούσες αν θα ήθελα ένα R1250GS ή...

ή... ένα WR250R και ένα Africa Twin Adevnture Sports (ειδικά το 1100)... θα σου απαντούσα με απόλυτη σιγουριά τη δεύτερη επιλογή. Αλλά αυτά δεν έχουν το ίδιο κόστος, είναι ένα ιδανικό σχήμα ακριβοπληρωμένο.

Πάντα η δυνατότητα να έχεις δυο πιο εξειδικευμένες μοτοσυκλέτες είναι προτιμότερη από τη μία.

Αλλά.... αλλά!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Είχα σχηματίσει την εντύπωση ότι είναι πιο ικανό στο χώμα από το f800gs και λιγότερο ικανό στο ταξίδι. Τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει απο το πως έχει παρουσιαστεί μέχρι τώρα
Ειναι πολυ ικανο στο χωμα (F800 στο χωμα δεν οδηγησα)σχεδον σαν μονοκυλινδρο,στην ασφαλτο στα πολλα ειναι πιο σταθερο και πιο ανετο (απουσια κραδασμων)απτο F800,η ζελατινα φτιαχνεται.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Ήδη κυκλοφορεί η φήμη οτι η Yamaha ετοιμάζει για το 2020 έκδοση Rally για το T700 με ίσως μεγαλύτερο τεπόζιτο κτλ...Δύσκολο πάντως μιας και στην Eicma δεν παρουσιάστηκε τίποτα. Αλλά αν στηρίζεται στην πλατφόρμα του Tenere 700 τότε τίποτα δεν αποκλείεται...δηλαδή να το δούμε πιο σύντομα από ο,τι περιμένουμε...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY

Δεν ξέρω αν φαίνεται αλλά πήρε στα χέρια του ο Σπανός το νέο tenere και το δοκιμάζει. Θα έχει ενδιαφέρον να ακούσουμε την άποψη του. Όσο και αν είναι άνθρωπος της BMW δεν έχει διστάσει ποτέ να πει αντικειμενικά την γνώμη του για άλλες μηχανές.
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs

Δεν ξέρω αν φαίνεται αλλά πήρε στα χέρια του ο Σπανός το νέο tenere και το δοκιμάζει. Θα έχει ενδιαφέρον να ακούσουμε την άποψη του. Όσο και αν είναι άνθρωπος της BMW δεν έχει διστάσει ποτέ να πει αντικειμενικά την γνώμη του για άλλες μηχανές.
δε φαινεται εκτος αν πρεπει να γινεις μελος, περιμενω εγκρισει
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr

Δεν ξέρω αν φαίνεται αλλά πήρε στα χέρια του ο Σπανός το νέο tenere και το δοκιμάζει. Θα έχει ενδιαφέρον να ακούσουμε την άποψη του. Όσο και αν είναι άνθρωπος της BMW δεν έχει διστάσει ποτέ να πει αντικειμενικά την γνώμη του για άλλες μηχανές.
Ότι και να πει ο Νικόλας... Δεν είναι γνωμη μέσου αναβάτη, αλλά Ντακαρισιου.
Με τον μανιατη που μίλησα μου είπε καλα λόγια, αλλά και αυτός αεροπορία με όλα πάει.
 

PanosP

Μέλος
Όνομα
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
Yamaha Tenere 700, (x) Honda CRF 250 Rally
1η τούμπα σήμερα στην Πάρνηθα. Ηθικό δίδαγμα:
  1. οι χούφτες του κάνουν δουλειά
  2. σηκώνεται πολύ εύκολα
  3. είναι ψηλό το άτιμο (για το μπόι μου 1.73 cm)
ευτυχώς μικρά τα παράσημα σε χούφτα/μαρσπιέ
 
Top Bottom