Yamaha T7 Tenere

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τι να σας πω ρε παιδιά...
Ευτυχώς δεν έχω μπει ακόμα σε διαδικασία μαζέματος από πτώση γενικά...
Και όταν το βάζω στα χώματα δεν μου παραπονιέται κιόλας...
Είναι εύλογες απορίες ανθρώπων που δεν έχουν μπει σε χώμα διεξοδικά.
Και οι απαντήσεις έρχονται όταν θα αρχίσουν να μπαίνουν.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Η απορια μου στο εν λογω βιντεο δεν ειναι η διαδρομη αλλα η ταχυτητα με την οποια παει στη διαδρομη αυτη. Κι εγω εχω βαλει το 1090 σε παρομοια εδαφη, και κοπανημα σε κροκαλα, και βουτιες σε λασπουρια, αλλα με πολυ χαμηλοτερη ταχυτητα. Γι'αυτο ψαχνω να βρω ενα κατι μικρο/φτηνο/ελαφρυ να ξεστραβωθω, γιατι και τον Σουπερτενεκε εαν τον βαλω σε τετοια θα σκορπισει...

Απο την αλλη εχω στο μυαλο μου την εικονα των τυπων στο γκρουπ που εκανα βολτα το Τ700 στο τεστ ραιντ, που ειχαν ερθει με φουλ εξαρτηση εντουρο και με το που μπηκαμε χωμα αφηνιασαν, σκονη και χαμος, θα επαιρνα και ορκο οτι ειδα μεχρι και αγκωνιες α λα εκκινηση μοτοκρος... Μιλαμε ταπα. Και διερωτωμαι ορμωμενος εξ αυτου γιατι να παρεις ενα μηχανακι 210κιλων για να το πας ταπα στο χωμα, εκτος φυσικα και εαν ειναι το μονο σου. Εχω δει και τα βιντεακια απο τις δικες σας βολτες και οι ρυθμοι δεν ειναι και τοσο γρηγοροι. Θα μου πεις εκει ειναι γκρουπακια με αναβατες εμπειριας ολων των κατηγοριων και καπου πρεπει να ισορροπησει το ολο πραγμα.

Ισως να ειναι αυτο τελικα. Η εμπειρια. Ισως αυτο που εμενα μου φαινεται καταπονηση μηχανης να μην ειναι στην πραξη χειροτερο απο το χωμα που κανω εγω και να ειναι ψευδαισθηση της ταχυτητας. Ισως οταν αποκτας εμπειρια να μην εχει διαφορα. Ισως και να ειναι ολα θεμα εμπειριας vs φοβου αρχαριου οτι θα σου φυγει σε κανα δεντρο και θα γινει σαν το κρεβατι του Οδυσσεα... Απλα εμενα μου εχει μεινει η εντυπωση οτι αυτα τα μηχανακια ειναι για να ταξιδεψεις παντου, οχι να σπασεις ρεκορ παντου.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Νομίζω ότι γενικά υπάρχει και η κόντρα "ποιός θα κάνει την καφρίλα με το ακατάλληλο δια ταύτα μηχανάκι για τα κρέντιτς στα φόρα και στο youtube", η οποία τροφοδοτεί το πράγμα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ νομίζω ότι έχουμε περάσει σε άλλη φάση γενικώς.
Την προηγούμενη δεκαετία κορόιδευαν τα on off του καφενέ και αυτή τη δεκαετία, που επιτέλους μπήκαν τα μεγάλα στα χώματα... Κοροϊδεύουμε και χλευαζουμε αυτούς.
Πρέπει να ισσοροπησουμε κάπου και να καταλάβουμε ότι στα κατάλληλα "χέρια" τα μεγάλα πάνε παντού με κάποιες εκπτώσεις φυσικά και η χαρά που δίνουν είναι ανάλογη του μεγέθους και κιλών τους.
Δεν είναι ηρωικό ή καφρικο να μπαίνεις σε χώμα με μεγάλα... Απλά προπόνηση θέλει.
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Εγώ νομίζω ότι έχουμε περάσει σε άλλη φάση γενικώς.
Την προηγούμενη δεκαετία κορόιδευαν τα on off του καφενέ και αυτή τη δεκαετία, που επιτέλους μπήκαν τα μεγάλα στα χώματα... Κοροϊδεύουμε και χλευαζουμε αυτούς.
Πρέπει να ισσοροπησουμε κάπου και να καταλάβουμε ότι στα κατάλληλα "χέρια" τα μεγάλα πάνε παντού με κάποιες εκπτώσεις φυσικά και η χαρά που δίνουν είναι ανάλογη του μεγέθους και κιλών τους.
Δεν είναι ηρωικό ή καφρικο να μπαίνεις σε χώμα με μεγάλα... Απλά προπόνηση θέλει.

Ενταξει, ειναι ξεκαθαρο σιγουρα τι εννοεις, αλλα απο το να εχω gs/varadero/tdm που παει μονο κολωνακι-συνταγμα μεχρι τα νεα αντιστοιχα 250 κιλων ονοφοο οπου τα βαζεις με το στανιο να περνανε απο κροκαλες και κορμους δεντρων, σιγουρα υπαρχουν και ενδιαμεσες επιλογες :p
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Στο χώμα οι πτώσεις είναι με μικρή ταχύτητα και δεν είναι τόσο οδηνηρες όσο φαντάζουν.
Εκτός αν σου φύγει το μηχανάκι σε κάνα γκρεμό, η πεσεις σε κάνα νερόφάγωμα όσο το μνι γριάς πτανας που ξυρίζει τα πόδια της ασούμε.

Το 990 μου έχει πέσει καμία 50αρια φορές όσο καιρό το έχω και οι μόνες εκδoρές είναι στις χούφτες και στα κάγκελα.
Καλά είναι και εργαλείο τιναλεμετωρα... :woot:
 
Τελευταία επεξεργασία:

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Το...να ΜΗΝ ΘΕΛΕΙ κάποιος ,να βάζει χώμα ,το (όσων κιλών) ΟνΟφφ του ,δεν (πρέπει να) είναι κατακριτέο.
Γούστο του κ καπέλο του.

Το...να ΘΕΛΕΙ κάποιος ,να βάζει χώμα , το (όσων κιλών) ΟνΟφφ του ,γιατί (θα πρέπει να) είναι κατακριτέο...?
Αφού...επίσης...γούστο του κ καπέλο του.

Τώρα ,προσπάθειες επ-εξήγησης τύπου: "ποιός θα κάνει την καφρίλα με το ακατάλληλο δια ταύτα μηχανάκι για τα κρέντιτς στα φόρα και στο youtube"
Για μένα σημαίνει οτι: "όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεΜαστάρια"

Ούτε κι εγώ έχω την τεχνική ,την φυσική κατάσταση ,την οικονομική ευχέρεια αποκατάστασης ζημιών ,την διάθεση ρίσκου τραυματισμών ,ώστε να πάω ένα βαρύ ΟνΟφφ ,τεζα μπαλαντέζα στο χώμα.
Οταν όμως βλέπω κάποιον να μπορεί ,κ να το κάνει ,δεν τον χλευάζω...Τον ΘΑΥΜΑΖΩ!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ενταξει, ειναι ξεκαθαρο σιγουρα τι εννοεις, αλλα απο το να εχω gs/varadero/tdm που παει μονο κολωνακι-συνταγμα μεχρι τα νεα αντιστοιχα 250 κιλων ονοφοο οπου τα βαζεις με το στανιο να περνανε απο κροκαλες και κορμους δεντρων, σιγουρα υπαρχουν και ενδιαμεσες επιλογες :p
Προφανώς και υπάρχουν.... Αλλα όλα έχουν την χάρη τους και σας προτρέπω να δοκιμάσετε τα πάντα για να έχετε σωστή άποψη.
Το λέω έχοντας πάνω από 50000 χωμάτινα χλμ με το gs με μηδαμινές ζημιές και φυσικά απερίγραπτη χαρά για όπου με πήγε.

Για να γυρίσουμε στο θέμα μας... Σίγουρα το Τ700 είναι φτιαγμένο για περισσότερο χώμα από άσφαλτο και φορτωμενα ταξίδια και σοφή επιλογή αγοράς για όποιον θέλει να παίζει στα χώματα.
Πραγματικά ανυπομονώ να το δω σε μια καλή χωματαδα που κάνουμε εδώ μέσα.
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Η απορια μου στο εν λογω βιντεο δεν ειναι η διαδρομη αλλα η ταχυτητα με την οποια παει στη διαδρομη αυτη. Κι εγω εχω βαλει το 1090 σε παρομοια εδαφη, και κοπανημα σε κροκαλα, και βουτιες σε λασπουρια, αλλα με πολυ χαμηλοτερη ταχυτητα. Γι'αυτο ψαχνω να βρω ενα κατι μικρο/φτηνο/ελαφρυ να ξεστραβωθω, γιατι και τον Σουπερτενεκε εαν τον βαλω σε τετοια θα σκορπισει...

Απο την αλλη εχω στο μυαλο μου την εικονα των τυπων στο γκρουπ που εκανα βολτα το Τ700 στο τεστ ραιντ, που ειχαν ερθει με φουλ εξαρτηση εντουρο και με το που μπηκαμε χωμα αφηνιασαν, σκονη και χαμος, θα επαιρνα και ορκο οτι ειδα μεχρι και αγκωνιες α λα εκκινηση μοτοκρος... Μιλαμε ταπα. Και διερωτωμαι ορμωμενος εξ αυτου γιατι να παρεις ενα μηχανακι 210κιλων για να το πας ταπα στο χωμα, εκτος φυσικα και εαν ειναι το μονο σου. Εχω δει και τα βιντεακια απο τις δικες σας βολτες και οι ρυθμοι δεν ειναι και τοσο γρηγοροι. Θα μου πεις εκει ειναι γκρουπακια με αναβατες εμπειριας ολων των κατηγοριων και καπου πρεπει να ισορροπησει το ολο πραγμα.

Ισως να ειναι αυτο τελικα. Η εμπειρια. Ισως αυτο που εμενα μου φαινεται καταπονηση μηχανης να μην ειναι στην πραξη χειροτερο απο το χωμα που κανω εγω και να ειναι ψευδαισθηση της ταχυτητας. Ισως οταν αποκτας εμπειρια να μην εχει διαφορα. Ισως και να ειναι ολα θεμα εμπειριας vs φοβου αρχαριου οτι θα σου φυγει σε κανα δεντρο και θα γινει σαν το κρεβατι του Οδυσσεα... Απλα εμενα μου εχει μεινει η εντυπωση οτι αυτα τα μηχανακια ειναι για να ταξιδεψεις παντου, οχι να σπασεις ρεκορ παντου.
Φιλε ΚοΚο,ασ τα παρουμε απ την αρχη.
Αν θες να αποκτησεις πραγματικη εμπειρια στο χωμα(οχι αυτη της διελευσης,αλλα εκεινη που σε κανει ικανο να βγαζεις σε περας αυτα που βλεπεις σε μερικα βιντεο)θα παρεις ενα μικρο.Αυτο το μικρο και εφοσον Θελεις να εξελιχτεις θα γινει το σχολειο σου(κατι που δεν θα καταφερει ποτε το μεγαλο)διοτι με αυτο θα δοκιμασεις πραγματα που δεν θα τολμαγες με το μεγαλυτερο.Οταν λοιπον φτασεις σε ενα καποιο επιπεδο ικανοτητων-τα σκιλς αγγλιστι:ha,τοτε θα δεις οτι αυτες οι ιδιες ικανοτητες θα σε κανουν να κανεις ταρζανιες και να πηγαινεις. ταπα κ με το 1090 και θα το κανεις κιολας (κατι το οποιο θεωρεις τραβηγμενο κ ανοητο σημερα).
Δεν υπαρχουν υπερηρωες ολοι μπορουμε να το κανουμε ,απλα χρειαζεται η διαδικασια και φυσικα το παθος για την μοτο κ το χωμα.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Καλά είναι και εργαλείο τιναλεμετωρα...
ε ναι ρε φιλεεεεε....
τι να λεμε τωρα....

πυραυλοοοοοςςςς....

αφου το transalp του XLGeorge ακομη αναρωτιεται τι συμφορα το βρηκε ....:p
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Φιλε ΚοΚο,ασ τα παρουμε απ την αρχη.
Αν θες να αποκτησεις πραγματικη εμπειρια στο χωμα(οχι αυτη της διελευσης,αλλα εκεινη που σε κανει ικανο να βγαζεις σε περας αυτα που βλεπεις σε μερικα βιντεο)θα παρεις ενα μικρο.Αυτο το μικρο και εφοσον Θελεις να εξελιχτεις θα γινει το σχολειο σου(κατι που δεν θα καταφερει ποτε το μεγαλο)διοτι με αυτο θα δοκιμασεις πραγματα που δεν θα τολμαγες με το μεγαλυτερο.Οταν λοιπον φτασεις σε ενα καποιο επιπεδο ικανοτητων-τα σκιλς αγγλιστι:ha,τοτε θα δεις οτι αυτες οι ιδιες ικανοτητες θα σε κανουν να κανεις ταρζανιες και να πηγαινεις. ταπα κ με το 1090 και θα το κανεις κιολας (κατι το οποιο θεωρεις τραβηγμενο κ ανοητο σημερα).
Δεν υπαρχουν υπερηρωες ολοι μπορουμε να το κανουμε ,απλα χρειαζεται η διαδικασια και φυσικα το παθος για την μοτο κ το χωμα.
Σαφεστατο και κατανοητο. Περα απο τις ικανοτητες ομως, και σε αντιθεση με ο,τι εγραψαν τα παιδια παραπανω, δεν αναζηταω/κρινω το εαν καποιος κανει καλα ή κακα που βαζει/δεν βαζει το ονοφ του χωμα. Ουτε αναρωτιεμαι για ζημιες ή/και τραυματισμους απο πτωσεις στο χωμα. Αυτο που ρωταω ειναι εαν η "φυσιολογικη" φθορα χρησης αυτων των βαριων μηχανων επιταχυνεται ή οχι με τετοια ... δυναμικη χρηση σε χωμα. Πχ οι ζαντες δεν την ακουνε πιο συχνα? Ρουλεμαν τροχων? Οι αναρτησεις δεν θελουν σερβις πιο συχνα? Τα πλαισια και κυριως υποπλαισια δεν υποφερουν πιο συχνα απο φθορες κοπωσης?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μόνο οι ζάντες νομίζω... Τα ρουλεμαν παθαίνουν ζημιά όταν γυρνάνε γρήγορα στεγνώνουν και θερμαίνονται
Οι αναρτήσεις παθαίνουν περισσότερο στα πολυήμερα φορτωμένα δικαβαλα ταξίδια.
Τα πλαίσια δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα, γιατί σε μια πτώση στην άσφαλτο παθαίνουν μεγαλύτερη ζημιά.
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Σαφεστατο και κατανοητο. Περα απο τις ικανοτητες ομως, και σε αντιθεση με ο,τι εγραψαν τα παιδια παραπανω, δεν αναζηταω/κρινω το εαν καποιος κανει καλα ή κακα που βαζει/δεν βαζει το ονοφ του χωμα. Ουτε αναρωτιεμαι για ζημιες ή/και τραυματισμους απο πτωσεις στο χωμα. Αυτο που ρωταω ειναι εαν η "φυσιολογικη" φθορα χρησης αυτων των βαριων μηχανων επιταχυνεται ή οχι με τετοια ... δυναμικη χρηση σε χωμα. Πχ οι ζαντες δεν την ακουνε πιο συχνα? Ρουλεμαν τροχων? Οι αναρτησεις δεν θελουν σερβις πιο συχνα? Τα πλαισια και κυριως υποπλαισια δεν υποφερουν πιο συχνα απο φθορες κοπωσης?
Σα;φως,αλλα γι αυτο το αγοραζεις το σιδερο,για να βγαλεις κεφια,θα μου πεις ναι οκ αλλα το οικονομικο???Φιλε εαν δεν εισαι απλας τοτε πας σε πιο παλιο μηχανακι και με πληθωρα αντ/κων και κανεις με αυτο τα κεφια σου(αυτο κανω κ εγω),αντι να παρεις το σουπερ ντουπερ και να μην το φχαριστιεσαι.Αυτη την γνωμη εχω εγω
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Σαφεστατο και κατανοητο. Περα απο τις ικανοτητες ομως, και σε αντιθεση με ο,τι εγραψαν τα παιδια παραπανω, δεν αναζηταω/κρινω το εαν καποιος κανει καλα ή κακα που βαζει/δεν βαζει το ονοφ του χωμα. Ουτε αναρωτιεμαι για ζημιες ή/και τραυματισμους απο πτωσεις στο χωμα. Αυτο που ρωταω ειναι εαν η "φυσιολογικη" φθορα χρησης αυτων των βαριων μηχανων επιταχυνεται ή οχι με τετοια ... δυναμικη χρηση σε χωμα. Πχ οι ζαντες δεν την ακουνε πιο συχνα? Ρουλεμαν τροχων? Οι αναρτησεις δεν θελουν σερβις πιο συχνα? Τα πλαισια και κυριως υποπλαισια δεν υποφερουν πιο συχνα απο φθορες κοπωσης?
Σαφώς και οι φθορές είναι περισσότερες ,κ η συντήρηση συχνότερη κ απαιτητικότερη άρα κ ακριβότερη.
Ασε τον Μάνιακ να λέει οτι δεν τρέχει τίποτα.

Προσωπικά ταυτίζομαι με την προσέγγιση του μα(ε)στρο-Κόρακα
Σα;φως,αλλα γι αυτο το αγοραζεις το σιδερο,για να βγαλεις κεφια,θα μου πεις ναι οκ αλλα το οικονομικο???Φιλε εαν δεν εισαι απλας τοτε πας σε πιο παλιο μηχανακι και με πληθωρα αντ/κων και κανεις με αυτο τα κεφια σου(αυτο κανω κ εγω),αντι να παρεις το σουπερ ντουπερ και να μην το φχαριστιεσαι.Αυτη την γνωμη εχω εγω
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σαφώς και οι φθορές είναι περισσότερες ,κ η συντήρηση συχνότερη κ απαιτητικότερη άρα κ ακριβότερη.
Ασε τον Μάνιακ να λέει οτι δεν τρέχει τίποτα.

Προσωπικά ταυτίζομαι με την προσέγγιση του μα(ε)στρο-Κόρακα
Εγώ το λέω γιατί έχω κάνει τέτοια χρήση τα τελευταία 11 χρόνια με την πιο χοντρή ον οφφ και δεν έχω πληρώσει ποτέ ζημιά στο χώμα... Ούτε δισκο δεν έχω αλλάξει.
Το μόνο που έχω είναι ζάντες για το χώμα, για την ευκολία και την φθορά φυσικά.

Με το μονοκυλινδρο τους τελευταίους 18 μήνες... Μην αρχίσω τα καντήλια και τους πολυελαιους:mad:
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Εγώ το λέω γιατί έχω κάνει τέτοια χρήση τα τελευταία 11 χρόνια με την πιο χοντρή ον οφφ και δεν έχω πληρώσει ποτέ ζημιά στο χώμα... Ούτε δισκο δεν έχω αλλάξει.
Το μόνο που έχω είναι ζάντες για το χώμα, για την ευκολία και την φθορά φυσικά.

Με το μονοκυλινδρο τους τελευταίους 18 μήνες... Μην αρχίσω τα καντήλια και τους πολυελαιους:mad:
Η δικιά σου η χοντρή είναι ειδική περίπτωση.
Ολα τ'αλλα 1-2-3-κλπ-κύλινδρα ,παθαίνουνε ζημιές όταν τα πίνεις χωμάτινα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Με τον Ιάπωνα που έχεις, μάλλον φταίει το παρελθόν του και όχι το ότι είναι μονοκύλινδρο
Ποιο παρελθόν?
Πέφτεις και σου πλακώνει τα πόδια.
Στραβωνουν οι μανετες και οι χούφτες αμεσως
Σπάει ο λεβιές ταχυτητων... Κλπ κλπ
Αλλααααα.... Είναι πιο ελαφρυ :mad:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ποιο παρελθόν?
Πέφτεις και σου πλακώνει τα πόδια.
Στραβωνουν οι μανετες και οι χούφτες αμεσως
Σπάει ο λεβιές ταχυτητων... Κλπ κλπ
Αλλααααα.... Είναι πιο ελαφρυ :mad:
ξέχασα να ανεβάσω στα νέα, συζητείται έντονα στον γερμανικό και όχι μόνο τύπο, το 850GS που θα είναι το Τ700 των maniac και θα σου λύσει όλα σου τα προβλήματα! (δεν κάνω πλάκα, όντως έπαιξε το νέο)
 
Top Bottom