YAMAHA TENERE 700 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Σκέφτηκα να ανοίξω αυτο το θέμα ωστε να αναρτηθούν λύσεις επισκευές σίγουρα για οσους το εχουν και για ολους που το σκέφτονται.
Μετα λοιπον την αγορα του οσο και πριν η αναζήτηση διάφορων τεχνικών θεμάτων στο διαδίκτυο ειναι ατελείωτη απο διάφορους στο εξωτερικό οπου πραγματικά το εχουν λυσει οσο δεν παει με διάφορα βίντεο και άρθρα οπου σε κατατοπίζουν πληρως.
Ετσι λοιπον μετα απο ενα βιντεο το οποιο εχει αναρτηθει στο YOUTUBE και στο θέμα εδω μεσα του Τ7 ειναι η αστοχία της YAMAHA στην πισω αναρτηση και το μοχλικο στα οποια οι βιδες και οι φωλιές δεν ειναι γρασαρισμένες. Οποτε ειναι μια εργασία κατα την γνωμη μου που πρεπει να γινει άμεσα.

Ξεκινώντας λοιπον σηκώνουμε το μηχανάκι για να βγάλουμε τον τροχό λυνωντας με 27 απο αριστερα και βγαζοντας τον αξονα και το τροχο





στη συνεχεια βλεπουμε το μοχλικο και την πισω αναρτηση


και λυνουμε τις τρεις βιδες οπου θα χρειαστουμε 17αρι γερμανοπολυγωνο και καρυδακι 17 , 14αρι καρυδακι


βγαζουμε τρεις βιδες παξιμαδια και 3 δαχτυλιδια αντιστοιχα απο καθε φωλια και τους 2 βραχιονες




και γρασάρουμε παντού και τα πάντα με γράσο αδιάβροχο οπως και τις βιδες με τα δαχτυλιδια







βαζουμε ολες τις βιδες σκουπιζουμε και σφιγγουμε

ΒΙΔΑ ΑΝΑΡΤΗΣΗΣ 45Νm
ΒΙΔΕΣ ΤΩΝ ΒΡΑΧΙΟΝΩΝ 48 Νm


Τελος βαζουμε τροχο

καλη επιτυχια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Νομίζω ότι και τα ρουλεμάν του λαιμού είναι "στεγνά" Μάνο...
Διόρθωσε με αν κάνω λάθος...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
δεν εχω βρει κατι στο διαδικτυο περι αυτου σαν αστοχια αλλα ειναι το επομενο τσεκαρισμα που θα κανω.
Άκυρο...
Λάθος δικό μου...
Όλα ήταν στεγνά εκτός από τα ρουλεμάν του λαιμού...
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
manosxlv

Γραψε καμια κουβεντα για το Τ700. εντυπωσεις κτλ....τι σου αρεσει , τι δεν... Διαφορε με το rally?

To ζαχαρωνω.
 

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
manosxlv

Γραψε καμια κουβεντα για το Τ700. εντυπωσεις κτλ....τι σου αρεσει , τι δεν... Διαφορε με το rally?

To ζαχαρωνω.

η γνωμη μου γι αυτο το μηχανακι οπου μεχρι τωρα εχω κανει αρκετα χωματινα χιλιομετρα ωστε να εχω μια σφαιρικη αποψη για το travel enduro οπου ασχολουμαστε.
για εξωτερικη ομορφια θα πω οτι απο τη πρωτη στιγμη που το ειδα μου αρεσε οπτικα και περισσοτερο οταν το ειδα απο κοντα στο testdrive.
τωρα η συμβιωση μαζι του
τρομερη εντυπωση η καλυψη αερα στην ασφαλτο για αυτο που ειναι χωρις στροβιλισμους και δονησεις ελαφρια αισθηση του κινητηρα μαζευεις ξεκουραστα τα χιλιομετρα οικονομικο
γκαζι τοσο οσο.
στο χωμα υπεροχο στησιμο ωραιες αναρτησεις το μπροστινο φρενο δαγκωνει σου βγαζει να το πας επιθετικα.
οι διαφορες με το ραλυ ειναι στο χρωμα
εξατμιση
η σιτα στο ψυγειο την οποια θεωρω απαραιτητη και την εβαλα και γω
και τα φλας led αυτα νομιζω.
αυτο που με κερδιζει ομως παρα πολυ ειναι η απλοτητα της συντηρησης βαζεις χερι παντου χωρις πολλα πολλα.

απο αυτονομια 16λιτρα ντεποζιτο στα 300χλμ αναβει η ρεζερβα με μεικτη χρηση χωμα ασφαλτο και εχεις ακομα 3 λιτρα μεσα στην πολη δεν εχω αποψη

εν κατακλειδι σου δινει την αισθηση οτι μπορει να σε παει παντου.

δεν μου αρεσει η εξατμιση απο την δεξια μερια ειναι πολυ εκτεθειμενη και σε μια ενδεχομενη πτωση την εφαγε ασχημα απο δεξια
λπιζω να βοηθησα τα υπολοιπα στα βουνα
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Όσον αφορά την εξάτμιση, κάπου είχα δεί (μπορεί και απτον σπανό) ότι πέρασε δύο σφικτηρες με θερμοσυστελομενο και τοποθέτησε έναν στην αρχή του τελικού και έναν στο τελείωμα, οπότε να βρουν εκεί σε πτώση.
Στο μάτι,οκ φαίνονταν αλλά δεν ήταν εντελώς τελείως χάλια.
Καλοταξιδο το εργαλείο, πραγματικά όμορφο!
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Σκέφτηκα να ανοίξω αυτο το θέμα ωστε να αναρτηθούν λύσεις επισκευές σίγουρα για οσους το εχουν και για ολους που το σκέφτονται.
Μετα λοιπον την αγορα του οσο και πριν η αναζήτηση διάφορων τεχνικών θεμάτων στο διαδίκτυο ειναι ατελείωτη απο διάφορους στο εξωτερικό οπου πραγματικά το εχουν λυσει οσο δεν παει με διάφορα βίντεο και άρθρα οπου σε κατατοπίζουν πληρως.
Ετσι λοιπον μετα απο ενα βιντεο το οποιο εχει αναρτηθει στο YOUTUBE και στο θέμα εδω μεσα του Τ7 ειναι η αστοχία της YAMAHA στην πισω αναρτηση και το μοχλικο στα οποια οι βιδες και οι φωλιές δεν ειναι γρασαρισμένες. Οποτε ειναι μια εργασία κατα την γνωμη μου που πρεπει να γινει άμεσα.

Ξεκινώντας λοιπον σηκώνουμε το μηχανάκι για να βγάλουμε τον τροχό λυνωντας με 22 απο αριστερα και βγαζοντας τον αξονα και το τροχο





στη συνεχεια βλεπουμε το μοχλικο και την πισω αναρτηση


και λυνουμε τις τρεις βιδες οπου θα χρειαστουμε 17αρι γερμανοπολυγωνο και καρυδακι 17 , 14αρι καρυδακι


βγαζουμε τρεις βιδες παξιμαδια και 3 δαχτυλιδια αντιστοιχα απο καθε φωλια και τους 2 βραχιονες




και γρασάρουμε παντού και τα πάντα με γράσο αδιάβροχο οπως και τις βιδες με τα δαχτυλιδια







βαζουμε ολες τις βιδες σκουπιζουμε και σφιγγουμε

ΒΙΔΑ ΑΝΑΡΤΗΣΗΣ 45Νm
ΒΙΔΕΣ ΤΩΝ ΒΡΑΧΙΟΝΩΝ 48 Νm


Τελος βαζουμε τροχο

καλη επιτυχια.
εξαιρετική δουλειά, μπράβο Μάνο!!!!
δλδ, είναι τόσο στεγνά όσο φαίνονται στη φωτογραφία??????
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
η γνωμη μου γι αυτο το μηχανακι οπου μεχρι τωρα εχω κανει αρκετα χωματινα χιλιομετρα ωστε να εχω μια σφαιρικη αποψη για το travel enduro οπου ασχολουμαστε.
για εξωτερικη ομορφια θα πω οτι απο τη πρωτη στιγμη που το ειδα μου αρεσε οπτικα και περισσοτερο οταν το ειδα απο κοντα στο testdrive.
τωρα η συμβιωση μαζι του
τρομερη εντυπωση η καλυψη αερα στην ασφαλτο για αυτο που ειναι χωρις στροβιλισμους και δονησεις ελαφρια αισθηση του κινητηρα μαζευεις ξεκουραστα τα χιλιομετρα οικονομικο
γκαζι τοσο οσο.
στο χωμα υπεροχο στησιμο ωραιες αναρτησεις το μπροστινο φρενο δαγκωνει σου βγαζει να το πας επιθετικα.
οι διαφορες με το ραλυ ειναι στο χρωμα
εξατμιση
η σιτα στο ψυγειο την οποια θεωρω απαραιτητη και την εβαλα και γω
και τα φλας led αυτα νομιζω.
αυτο που με κερδιζει ομως παρα πολυ ειναι η απλοτητα της συντηρησης βαζεις χερι παντου χωρις πολλα πολλα.

απο αυτονομια 16λιτρα ντεποζιτο στα 300χλμ αναβει η ρεζερβα με μεικτη χρηση χωμα ασφαλτο και εχεις ακομα 3 λιτρα μεσα στην πολη δεν εχω αποψη

εν κατακλειδι σου δινει την αισθηση οτι μπορει να σε παει παντου.

δεν μου αρεσει η εξατμιση απο την δεξια μερια ειναι πολυ εκτεθειμενη και σε μια ενδεχομενη πτωση την εφαγε ασχημα απο δεξια
λπιζω να βοηθησα τα υπολοιπα στα βουνα
σε σχέση με το 640 που είχες??? για μικτή χρήση....
(εκτός από την τεράστια διαφορά των κραδασμών)
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
σε σχέση με το 640 που είχες??? για μικτή χρήση....
(εκτός από την τεράστια διαφορά των κραδασμών)
Επειδή είχα και εγώ το 640 ( του 2002, χωρίς το High flow) είναι αρκετά εξελιγμένο και το ευκολοδηγητο. Πάει παντού και σου δίνει την σιγουριά ότι θα φτάσει και παντού.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Μάνο Moon@RR@ !!!:prft:ΚαλοΤάξιδη & ΚαλοΛάσπωτη σου εύχομαι. :friendship:


Πολύ ωραίο Νήμα & Μπράβο σου που το άνοιξες.
Πολύ καλο το φωτορεπορτάζ εργασιών επίσης.
Εύγε!! :ok:


ΥΓ: Κι εμένα μου έκανε "κλίκ" από τις πρώτες φωτό που βγήκαν στο νέτ.
Εχω πάρει όλα τα μοντέλα Tenere που έχει κυκλοφορήσει η Γιαμάπα ,εκτός από αυτό.
Μου αρέσει τόσο πολύ όμως ,που δεν βλέπω να αντέχω στον πειρασμο ,κ να λείπει για πολύ καιρό από την "συλλογή" μου.
 
Top Bottom