YAMAHA TENERE 700 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
έλεγχος των ρουλεμάν της τιμονοπλακας και γρασάρισμα
αν ισχύουν όσα γράφονται στο ιντερνετ τότε κατάστεγνα θα τα βρεις (αν και το έχεις υπόψην σου, γι΄αυτό το αναφέρεις)
ένα ενδεικτικό βίντεο από τα αρκετά που κυκλοφορούν (4ο λεπτό και έπειτα)
πάντως είναι λίγο εξωφρενικό, να αγοράζεις καινούργια μηχανή και να μπαίνεις στη διαδικασία να τη λύνεις

 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Η yamaha δίνει έλεγχο στα 10000χλμ . Είμαι σίγουρος ότι το γράσσο που βάζουν φτάνει μέχρι τότε ίσα-ίσα... Εγώ επειδή δεν το πλένω με πιεστικό έχω και κανονάκι;)
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Στο πρώτο service που το πήγα εκεί που τ' αγόρασα μου είπαν ότι αν δεν ακούγεται "κρίτσι κρίτσι" δεν χρειάζεται κάτι και να μην το λύσω μόνος μου .
Δεύτερο service πήγα στον χελιώτη και επειδή έφευγα καπάκια για το τουρ μέσα στην βιασύνη μου ξέχασα να του το πω. Περιμένω να κόψουν οι βροχές και θα το λύσω να δω τι γίνεται. Πάντως είμαι στα 12 χιλιάδες και δεν ακούγεται κάτι
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Η yamaha δίνει έλεγχο στα 10000χλμ . Είμαι σίγουρος ότι το γράσσο που βάζουν φτάνει μέχρι τότε ίσα-ίσα... Εγώ επειδή δεν το πλένω με πιεστικό έχω και κανονάκι;)
Κάλλιο γαηδουροδενε παρά γαηδουρογυρευε :like:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Στο πρώτο service που το πήγα εκεί που τ' αγόρασα μου είπαν ότι αν δεν ακούγεται "κρίτσι κρίτσι" δεν χρειάζεται κάτι και να μην το λύσω μόνος μου .
Δεύτερο service πήγα στον χελιώτη και επειδή έφευγα καπάκια για το τουρ μέσα στην βιασύνη μου ξέχασα να του το πω. Περιμένω να κόψουν οι βροχές και θα το λύσω να δω τι γίνεται. Πάντως είμαι στα 12 χιλιάδες και δεν ακούγεται κάτι
Συνήθως στα ρουλεμάν του λαιμού δεν ακούγεται θόρυβος αλλά "σκαλώνει" το τιμόνι στην περιστροφή από δεξιά προς αριστερά και τούμπαλιν όταν ο μπροστινός τροχός βρίσκεται στον αέρα...
Έτσι μπορείς να καταλάβεις τη φθορά τους...;)
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Γράψε λάθος δεν είδα ποτέ το βίντεο. Νόμιζα λέγαμε για το κλασσικό θέμα του αγράσσωτου μοχλικού.
Ωραία +1 άγχος τώρα με το τιμόνι.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Γράψε λάθος δεν είδα ποτέ το βίντεο. Νόμιζα λέγαμε για το κλασσικό θέμα του αγράσσωτου μοχλικού.
Ωραία +1 άγχος τώρα με το τιμόνι.
Το μοχλικο , όπως και τον άξονα του ψαλιδιου, τα είχα τσεκάρει πριν τα 1000 χλμ και είχαν κάτι σαν γρασσο στεγνά δεν ήταν με τίποτα. Το κάτω ρουλεμάν του λαιμού φαίνεται ότι έχει γρασσο αλλά αυτό που θέλω να δω είναι πώς θα είναι το πάνω εκεί συνήθως έχει λίγο ή και καθόλου...
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Στο πρώτο service που το πήγα εκεί που τ' αγόρασα μου είπαν ότι αν δεν ακούγεται "κρίτσι κρίτσι" δεν χρειάζεται κάτι και να μην το λύσω μόνος μου .
Δεύτερο service πήγα στον χελιώτη και επειδή έφευγα καπάκια για το τουρ μέσα στην βιασύνη μου ξέχασα να του το πω. Περιμένω να κόψουν οι βροχές και θα το λύσω να δω τι γίνεται. Πάντως είμαι στα 12 χιλιάδες και δεν ακούγεται κάτι
Αν έχεις 12000χλμ ,πλένεις με πιεστικο και δεν το έχεις ανοίξει ποτέ για γρασάρισμα μάλλον θα δυσκολευτείς να το λύσεις...
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Δεν το πλένω με πιεστικό. Θα δείξει όταν έρθει η ώρα.
Δηλαδή αν δεν το πλένεις με πιεστικό όταν κατεβαίνεις από χωμάτινη βόλτα πως το πλένετε βρε παιδιά;.
Έχω στο lampiko καθαρίζω τα χοντρά και μετά όταν έχω χρόνο το πάω σε κάποιο καλό πλυντήριο.
Για μόνος δεν υπάρχει χρόνος, προτιμώ να τον κάνω βόλτα.
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Λύνω ποδιά, πλαστικά, ανεμοθώρακες, προστατευτικό αλυσίδας και γραναζιού degreaser και οδοντόβουρτσα όπου έχει γράσα και σαπούνι για πιάτα και σφουγγάρι για τα υπόλοιπα
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Λύνω ποδιά, πλαστικά, ανεμοθώρακες, προστατευτικό αλυσίδας και γραναζιού degreaser και οδοντόβουρτσα όπου έχει γράσα και σαπούνι για πιάτα και σφουγγάρι για τα υπόλοιπα
Βάλε παραφινελαιο για τα γρασα. Πιο ήπιο από το decreased και αν μείνει κάπου δεν κάνει στάμπα. Και πιο φτηνό...
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Δηλαδή αν δεν το πλένεις με πιεστικό όταν κατεβαίνεις από χωμάτινη βόλτα πως το πλένετε βρε παιδιά;.
Έχω στο lampiko καθαρίζω τα χοντρά και μετά όταν έχω χρόνο το πάω σε κάποιο καλό πλυντήριο.
Για μόνος δεν υπάρχει χρόνος, προτιμώ να τον κάνω βόλτα.
Με πιστόλι Gardena... camay.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Πρώτα περνάω με παραφινελαιο αλυσίδα -κεντρα - ακτίνες και ότι άλλο χρειάζεται. Το κάνω μία βόλτα αφού σκουπισω τα χοντρά και μετά ξεκινάω το πλύσιμο με ζεστό νερό ,σαπούνι και 2-3 βούρτσες ειδικές να φτάνουν παντού. Πιστόλι Gardena στο λάστιχο και σχολαστικό πλύσιμο. Στέγνωμα με αέρα και πανάκι μικροινων, βόλτα 5-10 χλμ να στεγνώσει, λάδωμα αλυσίδα και αποθήκευση μέχρι την επόμενη βόλτα. Διάρκεια 2-3 ώρες.
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Βάλε παραφινελαιο για τα γρασα. Πιο ήπιο από το decreased και αν μείνει κάπου δεν κάνει στάμπα. Και πιο φτηνό...
Έχω δοκιμάσει παραφινέλαιο και δεν κάνει τόσο καλή δουλειά, θέλει παραπάνω τρίψιμο και σε κάποια δεύτερο χέρι. Degreaser της muc - off βαζω, δεν αφήνει ούτε στάμπα και είναι αρκετά ήπιο (θεωρητικά πάντα). Το αγοράζω χονδρική οπότε δεν είναι τεράστιο κόστος.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Στο πρώτο service που το πήγα εκεί που τ' αγόρασα μου είπαν ότι αν δεν ακούγεται "κρίτσι κρίτσι" δεν χρειάζεται κάτι και να μην το λύσω μόνος μου .
Δεύτερο service πήγα στον χελιώτη και επειδή έφευγα καπάκια για το τουρ μέσα στην βιασύνη μου ξέχασα να του το πω. Περιμένω να κόψουν οι βροχές και θα το λύσω να δω τι γίνεται. Πάντως είμαι στα 12 χιλιάδες και δεν ακούγεται κάτι
Αν ακούστεί τρίξιμό έχει γίνει ήδη η ζημιά και μετά θα σου πουν ότι θες ρουλεμάν, που εντελώς τυχαία δεν τα καλύπτει η εγγύηση ...
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Λύνω ποδιά, πλαστικά, ανεμοθώρακες, προστατευτικό αλυσίδας και γραναζιού degreaser και οδοντόβουρτσα όπου έχει γράσα και σαπούνι για πιάτα και σφουγγάρι για τα υπόλοιπα
Πρώτα περνάω με παραφινελαιο αλυσίδα -κεντρα - ακτίνες και ότι άλλο χρειάζεται. Το κάνω μία βόλτα αφού σκουπισω τα χοντρά και μετά ξεκινάω το πλύσιμο με ζεστό νερό ,σαπούνι και 2-3 βούρτσες ειδικές να φτάνουν παντού. Πιστόλι Gardena στο λάστιχο και σχολαστικό πλύσιμο. Στέγνωμα με αέρα και πανάκι μικροινων, βόλτα 5-10 χλμ να στεγνώσει, λάδωμα αλυσίδα και αποθήκευση μέχρι την επόμενη βόλτα. Διάρκεια 2-3 ώρες.
Χαρά στο κουράγιο σας ρε παίδες!!! :oops:
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Έχω δοκιμάσει παραφινέλαιο και δεν κάνει τόσο καλή δουλειά, θέλει παραπάνω τρίψιμο και σε κάποια δεύτερο χέρι. Degreaser της muc - off βαζω, δεν αφήνει ούτε στάμπα και είναι αρκετά ήπιο (θεωρητικά πάντα). Το αγοράζω χονδρική οπότε δεν είναι τεράστιο κόστος.
Είχα κάνει ζημιά στο Africa που είχα με degreaser της autoglym και από τότε ποτέ ξανά...
 

Heisenberg

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
T7
Πάντως, αν δε κάνω λάθος στο βιβλιαράκι λέει ότι στα 10.000χλμ θέλουν και έλεγχο/ακτινολόγηση οι τροχοί. Υποψιάζομαι βέβαια ότι στις περισσότερες αντιπροσωπείες, την συγκεκριμένη διαδικασία θα την προσπεράσουν σαν να μην υπάρχει.
 

HackmaN

Χωμασφάλτινος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Xtz 660 tenere 2009
Αν περνάτε με παραφινέλαιο την αλυσίδα για να καθαρίσει, μετά καλό θα είναι με οποιονδήποτε τρόπο (πανί) και με ένα πέρασμα καθαριστικό αλυσίδας, να διώχνετε κάθε υπόλειμμα πραφινέλαιο από πάνω της, διότι έχει την ιδιότητα να "πετάει" και το spray αλυσίδας που ρίχνουμε, πέραν των ανεπιθύμητων γράσσων και βρωμιών.
 
Top Bottom