YAMAHA TENERE 700 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Για άλλη μια φορά... δείτε το βίντεο και ίσως καταλάβετε το point που δόθηκε (αλλά δείτε το).
Υπάρχει ένας μάστορας εκεί μέσα και δεν εννοώ τον Ψυχογιό. Αν αυτός ο μάστορας είναι Youtuber τότε εγώ είμαι ο Yuri Gagarin.
Στέφανε εννοείται ότι το σχόλιο δεν πήγαινε στον μάστορα ,ούτε στον πρώτο που εμφανίζεται ούτε στον δεύτερο και πιο ηλικιωμένο.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Στέφανε εννοείται ότι το σχόλιο δεν πήγαινε στον μάστορα ,ούτε στον πρώτο που εμφανίζεται ούτε στον δεύτερο και πιο ηλικιωμένο.
Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη μεταξύ μας συζήτηση. Ένιωσα ότι δεν έγινε κατανοητή η υπόδειξη σε σχέση με το βίντεο. Όλα καλά :friendship:
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Δεν ξέρω αν έχει ξανανέβει το βίντεο αλλά φαίνεται αρκετά καλή λύση
Προσωπικά δεν θα ήθελα να χάσω το φως της πινακίδας και τα 2 σημεία για τις βίδες, το δεύτερο υποθέτω λύνεται αν βάλεις 2 λάμες αλουμινίου αντί για 1
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Δεν ξέρω αν έχει ξανανέβει το βίντεο αλλά φαίνεται αρκετά καλή λύση
Προσωπικά δεν θα ήθελα να χάσω το φως της πινακίδας και τα 2 σημεία για τις βίδες, το δεύτερο υποθέτω λύνεται αν βάλεις 2 λάμες αλουμινίου αντί για 1
Οτι να 'ναι κατασκευη! Μετα απο μικρο χρονικο διαστημα θα ψαχνει που αφησε την πινακιδα του

H πινακιδα πρεπει να πιανει με τουλαχιστον 3 βιδες και καλο ειναι να ακουμπαει και πανω σε πλαστικο κατα το μεγαλυτερο τουλαχιστον μερος της ωστε οι μικροταλαντωσεις να απλωνονται οσο γινεται περισσοτερο σε ολη την επιφανεια
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Οτι να 'ναι κατασκευη! Μετα απο μικρο χρονικο διαστημα θα ψαχνει που αφησε την πινακιδα του

H πινακιδα πρεπει να πιανει με τουλαχιστον 3 βιδες και καλο ειναι να ακουμπαει και πανω σε πλαστικο κατα το μεγαλυτερο τουλαχιστον μερος της ωστε οι μικροταλαντωσεις να απλωνονται οσο γινεται περισσοτερο σε ολη την επιφανεια
Εγώ στο δικό μου έβαλα το tail tidy της yamaha . Βελτιώθηκε αισθητά λόγω πολύ μικρότερου όγκου ή εμφάνιση, ανεβάζει την πινακίδα λίγο πιο πάνω αλλά είναι πάλι κάθετη, παίρνει τα μαμά φλας και είναι και made in Holland. Και ευτυχώς δεν αφήνει τα νερά να φτάσουν στην σέλα...
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Εγώ στο δικό μου έβαλα το tail tidy της yamaha . Βελτιώθηκε αισθητά λόγω πολύ μικρότερου όγκου ή εμφάνιση, ανεβάζει την πινακίδα λίγο πιο πάνω αλλά είναι πάλι κάθετη, παίρνει τα μαμά φλας και είναι και made in Holland. Και ευτυχώς δεν αφήνει τα νερά να φτάσουν στην σέλα...
Πολλά λεφτά ρε γαμώτο και πάλι μεγάλο μου φαίνεται. Το adventure spec βγαίνει σε καλή σχετικά τιμή (70ε), παίρνει τα μαμά φλας και έρχεται με φως πινακίδας αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα βρίσκει στα κάγκελα των βαλιτσών. Προσπαθώ να βρω καμια diy λύση η αλήθεια είναι πέραν του να βαλω την πινακίδα πάνω, ανάμεσα απ τα φλας.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Εγώ δεν είχα πολλές επιλογές γιατί έχω την εργοστασιακή βάση για τις αλουμινένιες βαλίτσες οπότε οι ποιο πολλές δεν ταιριάζουν
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Επόμενο project είναι η τοποθέτηση προοδευτικών ελατηρίων εμπρός, όταν έρθει η ώρα να κάνω σέρβις στα πιρουνια...
 

Heisenberg

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
T7
Να ρωτήσω ρε παιδιά...ξέρετε τι είδους τακάκια φοράει το Τενερέ; Είναι οργανικά, μεταλλικά ή κάποιος συνδυασμός;
 

HackmaN

Χωμασφάλτινος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Xtz 660 tenere 2009
Να ρωτήσω ρε παιδιά...ξέρετε τι είδους τακάκια φοράει το Τενερέ; Είναι οργανικά, μεταλλικά ή κάποιος συνδυασμός;
Μπορείς εσύ να επιλέξεις τον τύπο ανάλογα με τη χρήση που θες να κάνεις.
Άλλο για χώμα, αλλά για touring, άλλο για καθημερινή χρήση, κτλ.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Ούτε για τα πίσω είμαι σίγουρος, απλά επειδή όταν αλλάξω δεν πρόκειται να βάλω τα ίδια δεν το έχω ψάξει...
 
Reactions: STF

Heisenberg

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
T7
Και γω γι αυτό το ψάχνω. Σκέφτομαι Semi-metallic για πίσω και ίσως και για μπροστά. Δεν έχω καταλήξει αν χρειάζεται πλήρως μεταλλικά (sintered) μπροστά :cautious:
 

Bandit

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Moto Guzzi v11 Le Mans, Honda xl250s ,Honda xl500r Paris Dakar
Tenere δεν έχω , αλλά από προσωπική πείρα σε Suzuki Bandit 600 ,πριν αρκετά χρόνια, μετά από προτροπή του τότε μηχανικού που είχα άλλαξα, τα εμπρός τακάκια και αντί τα μαμά έβαλα Ferodo μεταλλικά, δεν θυμάμαι ακριβός τον τύπο, για καλύτερο φρενάρισμα. Πράγματι το φρενάρισμα με τα Ferodo δεν είχε καμία σχέση με τα μαμά τακάκια...........
Όμως σύντομα διαπίστωσα ότι μαζί με το καλύτερο φρενάρισμα "τρώγονταν" και οι δίσκοι , σε σημείο που πριν έρθει η ώρα να αλλάξω τακάκια , έπρεπε να αλλάξω δίσκους............
Γι'αυτό από τότε αποφεύγω να αλλάζω εύκολα τον τύπο των τακακίων .......θεωρώ ότι η μαμά κάτι ξέρει παραπάνω ..........
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Ο camel adv προτείνει galfer FD 165 G1054 semi metallic carbon . Τα μαμά τακάκια είναι χάλια σε αίσθηση, αναφέρομαι στα πίσω, και είναι made in Indonesia. Τα μεταλλικά πάντα τρώνε και τον δίσκο πιο γρήγορα αλλά έχουν καλύτερη αίσθηση. Για μπροστά προτείνει τα FD 138 G 1396 sintered H\H της galfer πάλι και αναφέρει ότι προσφέρουν δυνατότερο φρενάρισμα και σταθερότερη απόδοση όταν ζεσταίνονται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Heisenberg

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
T7
Ναι ισχύει απόλυτα αυτό που λες γι αυτό σκέφτομαι την ενδιάμεση λύση. Αλλά στο Τενερέ το πίσω τουλάχιστον θέλει σίγουρα αλλαγή.

 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom