YAMAHA TENERE 700 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ στον Γκάντι την βάζω στην τσέπη.. :p

Δεν ντρέπονται λίγο εκεί στη γιαμαπα??
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Εγώ στον Γκάντι την βάζω στην τσέπη.. :p

Δεν ντρέπονται λίγο εκεί στη γιαμαπα??
Επειδή είναι βέρος τζαπονέζος. Και εγώ στο DR δεν έχω κανένα θέμα. Αλλά στο τενεκε που είναι μισό ευρωπαικό ανεβαίνω και χάνω το μυαλό μου. Άσε που ζυγίζει και μισό κιλό η τάπα...
 

zorro

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Έτσι έλεγα και εγώ. Γιατί ψαχνόμουν που να αφήσω την τάπα. Την καβάτζωνα πουθενά και μετά ξέχναγα και ψαχνόμουνα. Έφυγε κάτω και μιά-δυο φορές, είχα φάει του σκασμού και δεν μπορούσα να σκύψω Και είπα να πάρω την λύση που έγραψε ο ALEX1250. Αλλά λίγο ότι έβαλα ένα tankbag, λίγο οι σκέψεις για τεπόζιτο acerbis και τελικά αποφάσισα να μην ασχοληθώ να το βάλω. Οπότε τόχω και κάθετε. Γιαυτό και η ερώτηση αρχικά "ποιός εύχεται να είχε μεντεσέ". Όποιος αλλάξει γνώμη ας στείλει πμ .
Για ανέβασε φωτό με ενδιαφέρει εμένα

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εγώ στον Γκάντι την βάζω στην τσέπη.. :p

Δεν ντρέπονται λίγο εκεί στη γιαμαπα??
Αν είχε μεντεσέ δε θα μπορούσες να φουλάρεις με τα κάνιστρα ταχείας πλήρωσης. Αγωνιστικό αφού, αλλά ως κάτοχος παπουδιέρας που να ξέρεις.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αν είχε μεντεσέ δε θα μπορούσες να φουλάρεις με τα κάνιστρα ταχείας πλήρωσης. Αγωνιστικό αφού, αλλά ως κάτοχος παπουδιέρας που να ξέρεις.
Είπα να μην σας στεναχωρήσω, αλλά σας αξίζει, γιατί αυτοί είστε

Κάντε ομαδικη



Advphone
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Είπα να μην σας στεναχωρήσω, αλλά σας αξίζει, γιατί αυτοί είστε

Κάντε ομαδικη



Advphone
:pointu:Rally Merlin
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Να ενημερώσω τους κατόχους Τ7 , ιδιαίτερα αυτούς που αλλάζουν λάδια μόνοι τους, ότι η ροπή σύσφιξης που δίνει η Yamaha στο manual για την βίδα αποστράγγισης είναι εκτός πραγματικότητας, με αποτέλεσμα πολλοί που σφίγγουν by the book να παίρνουν τα πάσα στο χέρι στην καλύτερη ή να ραγίζουν το κάρτερ στην χειρότερη. Πριν διαβάσω τις σχετικές αναφορές στο tenere700net είχα κουβεντιάσει το θέμα με τον μαστορά μου και μου είχε πει ότι τα 43nm που δίνει η εταιρία είναι υπερβολική τίμη και μου είπε ότι 25-30nm είναι μια χαρά πράγμα που με βρήκε απόλυτα σύμφωνο. Το νου σας...
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Να ενημερώσω τους κατόχους Τ7 , ιδιαίτερα αυτούς που αλλάζουν λάδια μόνοι τους, ότι η ροπή σύσφιξης που δίνει η Yamaha στο manual για την βίδα αποστράγγισης είναι εκτός πραγματικότητας, με αποτέλεσμα πολλοί που σφίγγουν by the book να παίρνουν τα πάσα στο χέρι στην καλύτερη ή να ραγίζουν το κάρτερ στην χειρότερη. Πριν διαβάσω τις σχετικές αναφορές στο tenere700net είχα κουβεντιάσει το θέμα με τον μαστορά μου και μου είχε πει ότι τα 43nm που δίνει η εταιρία είναι υπερβολική τίμη και μου είπε ότι 20-25nm είναι μια χαρά πράγμα που με βρήκε απόλυτα σύμφωνο. Το νου σας...
Απίστευτο. Η ίδια βίδα στο WR250R δίνει 20Nm...
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Καλημέρα, άλλαξα τελικό πριν κάποιες μέρες. Είχε μια μικρή διαρροή εκεί που δένει το mid pipe με τους λαιμούς και στην προσπάθεια να σταματήσω την διαρροή με το βάλε βγάλε έκανα την φλάτζα σα τα μούτρα μου. Λέω ντάξει από Τρίτη θα πάω να πάρω μια φλάτζα. Έλα όμως που δεν είναι διαθέσιμη ούτε Ελλάδα(μου λένε σε 1 με 2 μήνες) ούτε κάπου online στην Ευρώπη.
Ξέρει κανείς τις διαστάσεις ή αν είναι συμβατή από κάποιο άλλο μοντέλο ή εάν κάποιος άλλαξε τελικό και η φλάτζα είναι σε καλή κατάσταση και θέλει να την δώσει; Ο κωδικός είναι
B71-14755-00-00
:)
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Καλημέρα, άλλαξα τελικό πριν κάποιες μέρες. Είχε μια μικρή διαρροή εκεί που δένει το mid pipe με τους λαιμούς και στην προσπάθεια να σταματήσω την διαρροή με το βάλε βγάλε έκανα την φλάτζα σα τα μούτρα μου. Λέω ντάξει από Τρίτη θα πάω να πάρω μια φλάτζα. Έλα όμως που δεν είναι διαθέσιμη ούτε Ελλάδα(μου λένε σε 1 με 2 μήνες) ούτε κάπου online στην Ευρώπη.
Ξέρει κανείς τις διαστάσεις ή αν είναι συμβατή από κάποιο άλλο μοντέλο ή εάν κάποιος άλλαξε τελικό και η φλάτζα είναι σε καλή κατάσταση και θέλει να την δώσει; Ο κωδικός είναι
B71-14755-00-00
:)
Σε κάνα εξατμισά απο τους γνωστούς Πειραιά δεν θα ταιριάξεις μια φλάντζα?
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το Ζουάν θέλει, υπάρχουν όντως "γενικής χρήσης" τέτοια που τα ζητάς με διαστάσεις;
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Λύθηκε το πρόβλημα, δεν βρήκα κάτι σε άφτερμαρκετ (πολύ πρόχειρα κοίταξα).Άλλοι μου λέγαν 40 μέρες και ο Χελιώτης μου πε 3! :D
 

zorro

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Ξέρετε που μπορω να βρω την βάση που κρατάει την τάπα του ντεπόζιτου;
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Μπήκα αλλά είδα κατοσταρικο... Πιο φθηνό δεν υπάρχει σαν ανταπτορας κάτι;

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Κάτι είχε πάρει το μάτι μου, νόμιζα ήταν camel adv αλλά δεν βρήκα κάτι. Η αλήθεια είναι δεν με ενδιέφερε και δεν το συγκράτησα. Αν το βρώ θα ποστάρω

EDIT

3D Moto
 
Reactions: STF

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Αν και οπτικά δεν με ενοχλούσε η μαμά βάση πινακίδας η αλήθεια είναι ότι πιάνεται παντού. Ειδικά αν έκανα πίσω καβαλητός. Κάγκελα, κολονάκια, θάμνους δεν έχω αφήσει τίποτα και έχω καταφέρει σε 1 χρόνο να στραβώσω 4 φορές την πινακίδα και πρόσφατα να την ραγίσω...
Δεν την άλλαζα γιατί φοβόμουν μην τρώω νερά αλλά και για οικονομικούς λόγους.
Πήρα απο τον Αλή με 25ε τελικά.

Δύο ερωτήσεις εαν κάποιος την έχει βάλει.
1. Φαίνεται να έχει μικρή γωνία και φοβάμαι μην βρει στον τροχό εαν τερματίσει η πίσω ανάρτηση.
Να της ανοίξω λίγο την γωνία πριν την βάλω ή τσάμπα αγχώνομαι;
2. Βλέπω στις κριτικές ότι γράφουν ότι περνάνε νερά κάτω απο την σέλα επειδή βγαίνει το πλαστικό φτερό που είναι κάτω από την σέλα του συνοδηγού . Βλέπω άλλες εταιρείες που πουλάνε tail tidy για T7 να έχουν οδηγίες να κόψεις το φτερό μέχρι το ύψος του πίσω φαναριού και να το ξαναχρησιμοποιήσεις. Είναι όντως θέμα ή είναι υπερβολή;
Ευχαριστώ :)


Υ.Γ. Η βάση είναι αυτή
 
Top Bottom