YAMAHA TENERE 700 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Πολύ καλή ιδέα το post.Να σε ρωτήσω, τον άξονα του ψαλιδιού τον τσέκαρες; Εγώ διάβασα σε ξένα forum ότι στα περισσότερα, μόνο ο λαιμός έρχεται γρασσαρισμένος σωστά από το εργοστάσιο.

Oχι φιλε μου δεν το τσεκαρα καλη εκρεμμοτητα μου εδωσες......
 

$py

Μέλος
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
YAMAHA WR250R
Επίσης έβαλα και πλαστικες τάπες στους άξονες επάνω στο πλαίσιο ώστε να μη μαζεύουν χώματα με κόστος πενήντα λεπτών έναντι 15 που ζητάνε για τις pyramid


Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τα συγκεκριμένα τα έφτιαξες ή τα πήρες έτοιμα?
 

zorro

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Τα συγκεκριμένα τα έφτιαξες ή τα πήρες έτοιμα?
Έτοιμα από acd αλλά όποιος θέλει έχω κρατήσει τα Πατρον για να τα αντιγράψει

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Καλημέρα και καλή χρονιά! Να ρωτήσω κάτι για τον τροχό πίσω: με 22 είπες ότι τον έβγαλες? Είχα την εντύπωση ότι είναι 27αρι το παξιμάδι...και κάτι ακόμα, το ελατήριο πίσω είναι το μαμισιο?
 

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Καλημέρα και καλή χρονιά! Να ρωτήσω κάτι για τον τροχό πίσω: με 22 είπες ότι τον έβγαλες? Είχα την εντύπωση ότι είναι 27αρι το παξιμάδι...και κάτι ακόμα, το ελατήριο πίσω είναι το μαμισιο?
Συγγνωμη διορθωθηκε 27 αρι

το ελατηριο πισω ειναι μαμισιο
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Πολυ καλο Τ700 DIY νημα! :yew:


Να προσθεσω κατι αλλο: για οσους δεν εχουν κεντρικο σταντ, το manual γραφει οτι δεν πρεπει να σηκωνεται η μοτο απο κατω απο την ποδιά με ανυψωτηρα. Καποιοι το εχουν αμφισβητησει αυτο και ο επομενος youtuber (Swanky Cat - Φιγουρατζης Γατος!) σηκωνει το δικο του και ψαχνει το γιατι η Γιαμαχα το λεει αυτο, που ειναι το οτι οι σωληνες πανω στους οποιους πιανει η ποδια δεν πιανουν στο σκελετο της μηχανης. Το συμπερασμα απο αυτον και αλλους ειναι οτι δεν υπαρχει προβλημα αν η ανυψωση γινει προσεκτικα, εξ'αλλου η ποδια πρεπει ν'αντεχει χτυπηματα σε βραχους κλπ οπου παιρνει ολο το βαρος της μηχανης με τον αναβατη.



ΥΓ Το κεντρικο σταντ της SW-Motech ζυγιζει 4.4 κιλα, προσθετει βαρος αλλα κανει ευκολο το γρασαρισμα/καθαρισμα της αλυσιδας και το βγαλσιμο των τροχων για αλλαγη σαμπρελας.
Kαπου αλλου διαβαζα/εβλεπα δεν θυμαμαι οτι ο πραγματικος λογος που το γραφει αυτο το μανιουαλ ειναι επειδη τα δυο σωληνωτα που περνανε κατω απο το μοτερ δεν ειναι στο ιδιο υψος, οποτε αν κανεις να στηριξεις/σηκωσεις απο εκει τη μηχανη θα σου πεσει μονοπατα στο πλαϊ. Οτι δεν ειναι δηλαδη θεμα αντοχης αλλα θεμα ασυμμετριας και κατα συνεπεια ασταθειας.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Kαπου αλλου διαβαζα/εβλεπα δεν θυμαμαι οτι ο πραγματικος λογος που το γραφει αυτο το μανιουαλ ειναι επειδη τα δυο σωληνωτα που περνανε κατω απο το μοτερ δεν ειναι στο ιδιο υψος, οποτε αν κανεις να στηριξεις/σηκωσεις απο εκει τη μηχανη θα σου πεσει μονοπατα στο πλαϊ. Οτι δεν ειναι δηλαδη θεμα αντοχης αλλα θεμα ασυμμετριας και κατα συνεπεια ασταθειας.
Ναι, το μανιουαλ γραφει NOTICE: Do not lift the motorcycle from under the skid plate or by the frame sub-members και ειναι γεγονος οτι τα frame sub-members αριστερα και δεξια δεν ειναι στο ιδιο υψος. Η ποδιά / skid plate ομως ειναι απολυτα οριζοντια και δεν υπαρχει θεμα αν βαλει κανεις εναν ανυψωτηρα με τετραγωνη πλακα κατω απο την ποδιά, ακριβως οπως εκανε ο manosxlv, ο Swanky Cat στο βιδεο που εβαλα και ο Nerb1 στο επομενο βιδεο.

Δετε το επομενο βιδεο του youtuber Nerb1 που μιλαει γι'αυτη την ασυμμετρια απο το 9' και μετα και λεει (και αυτος) οτι δεν ειναι θεμα αν σηκωθει το μηχανακι με ανυψωτηρα με τετραγωνη πλακα κατω απο την ποδιά:

 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ναι, το μανιουαλ γραφει NOTICE: Do not lift the motorcycle from under the skid plate or by the frame sub-members και ειναι γεγονος οτι τα frame sub-members αριστερα και δεξια δεν ειναι στο ιδιο υψος. Η ποδιά / skid plate ομως ειναι απολυτα οριζοντια και δεν υπαρχει θεμα αν βαλει κανεις εναν ανυψωτηρα με τετραγωνη πλακα κατω απο την ποδιά, ακριβως οπως εκανε ο manosxlv, ο Swanky Cat στο βιδεο που εβαλα και ο Nerb1 στο επομενο βιδεο.

Δετε το επομενο βιδεο του youtuber Nerb1 που μιλαει γι'αυτη την ασυμμετρια απο το 9' και μετα και λεει (και αυτος) οτι δεν ειναι θεμα αν σηκωθει το μηχανακι με ανυψωτηρα με τετραγωνη πλακα κατω απο την ποδιά:

Α ναι στου Brendon το βιντεο ηταν. Αυτος ειπε οτι ο λογος που πιθανοτατα το γραφει αυτο η Γιαμαχα ειναι η ασυμμετρια του πλαισιου (και φανταζομαι και η κουρμπα/μη επιπεδη επιφανεια της εργοστασιακης ποδιας).
 

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Στα πόσα χλμ έκανες το γρασάρισμα στο μοχλικό ;

Εκανα το γρασαρισμα πριν αρχισω να μπαινω χωμα ακριβως μετα το στρωσιμο στα 1000χλμ.
Αν γυρνουσα τον χρονο πισω θα το εκανα αμεσως μη σου πω θα το συζητουσα και με τον αντιπροσωπο να γινει απο την αρχη γιατι πραγματικα ηταν ολα στεγνα
 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Καλημέρα και καλή χρονιά ! Πήρα κάτι κάλτσες νεοπρεν ACERBIS για τα μπροστινά....αυτές πιανούνε με βελκρο.......ξέρει κανένας πόσο πρέπει να τις σφίξω πάνω στα καλάμια.....θα βάλω και δεματικά .....εννοώ πρέπει να είναι όσο πιο σφικτά γίνεται ή να έχουν κάποιο μπόσικο στην εφαρμογή ????
 

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Επίσης έβαλα και πλαστικες τάπες στους άξονες επάνω στο πλαίσιο ώστε να μη μαζεύουν χώματα με κόστος πενήντα λεπτών έναντι 15 που ζητάνε για τις pyramid


Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Για τις ταπες μπορεις να ποσταρεις τον συνδεσμο να κανουμε καμμια παραγγελια ?
Ευχαριστω
 

zorro

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Δεν υπάρχει σύνδεσμος. τις αγόρασα εδώ από ένα μαγαζί στον Πειραιά που πουλάει τάπες λάστιχα βίδες ροδάκια αν θέλετε μπορώ να σας ανεβάσω το μαγαζί πήρα 6 τάπες τρία ευρώ νομίζω

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Σαν τις παρακάτω έχω βάλει εγώ στο δικό μου...
Υπάρχουν σε διάφορες διαμέτρους...
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Καλημέρα και καλή χρονιά ! Πήρα κάτι κάλτσες νεοπρεν ACERBIS για τα μπροστινά....αυτές πιανούνε με βελκρο.......ξέρει κανένας πόσο πρέπει να τις σφίξω πάνω στα καλάμια.....θα βάλω και δεματικά .....εννοώ πρέπει να είναι όσο πιο σφικτά γίνεται ή να έχουν κάποιο μπόσικο στην εφαρμογή ????
Καλή χρονιά και καλές βόλτες. Σε kayaba πιρούνι δεν χρειάζεται να βάλεις κάλτσες...εγώ δεν έβαζα ούτε σε WP .Μαζεύουν το χώμα και το τρίβουν πάνω στο πιρούνι σαν γυαλόχαρτο.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Καλημέρα και καλή χρονιά ! Πήρα κάτι κάλτσες νεοπρεν ACERBIS για τα μπροστινά....αυτές πιανούνε με βελκρο.......ξέρει κανένας πόσο πρέπει να τις σφίξω πάνω στα καλάμια.....θα βάλω και δεματικά .....εννοώ πρέπει να είναι όσο πιο σφικτά γίνεται ή να έχουν κάποιο μπόσικο στην εφαρμογή ????
Στα 48αρια εγω τις εχω οσο σφιχτα μπορουσα, χωρις δεματικα. 3 χρονια μετα ουτε κουνηθηκαν ποτε, ουτε ζημια μου εκαναν. Ισα-ισα που προχτες στο σερβις καθαρισα ξυστρες/τσιμουχες και εβγαλαν απειροελαχιστη μπιχλιτσα...
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Οι "καλτσες" απο νεοπρεν εχουν το μειονεκτημα οτι δεν αναπνεουν και ουτε εχουν τρυπες ωστε να αποβαλουν την υγρασια Ως εκ τουτου χρειαζονται συχνα βγαλσιμο για επιθεωρηση και αποβολη της οποιας υγρασιας που μπορει να εχει περασει στο εσωτερικο τους Κατι τετοιο μαλιστα ειναι απολυτως αναγκαιο ειδικα αν μιλαμαι για οφ ροαντ χρηση οταν αυτη περιλαμβανει και λασπολακους
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Στα συμβατικά πιρουνια αυτο ισως ειναι θεμα, στα ανεστραμμενα δεν εχω συναντήσει ποτε θεμα, να εχει κρατησει υγρασίες μεσα.
 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Αρα καλυτερα να μην βάλω??? Στα ΚΤΜ είχα και στα δυο (το 990 και το ΕΧC) και σε κανένα δεν τις έβγαλα να δω τι γίνεται από μέσα.....και είχανε και τα δυο γράψει πολλά χλμ.......μπορεί και να είχε γίνει ζημιά δεν ξέρω....αλλά δεν άνοιξα ποτέ να δώ.......
 

zorro

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Καλησπέρα εδώ θα δείτε τις τάπες και πόσο καθαρό είναι μέσα το παξιμάδι. Τα αυτοκόλλητα πλαισίου και του ψαλιδιού για τα αυτοκόλλητα υπάρχει το πατρόν για όποιον θέλει να τα φτιάξει.


Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom