YAMAHA TENERE 700 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Έχε το νου σού όταν βγάλεις το φτερό, το πάνω εννοώ με τα αυτοκόλλητα. Θέλει τράβηγμα προς τα πίσω...
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Μπήκε η βάση πινακίδας. Παραθέτω σχόλια και φωτό ( δεν έβγαλα κατά την διάρκεια της τοποθέτησης συγγνώμη )
Τι να προσέξουμε
Τα καλώδια για το φως της πινακίδας είναι πάρα πολύ λεπτά και θέλουν λίγο υπομονή για να τα κολλήσουμε. Το εργοστασιακό φως δυστυχώς δεν χωράει με τίποτα.
Η τρύπα που περναει η καλωδίωση για το φως της πινακίδας στην βάση είναι πιο λεπτή από την φίσα. Οπότε ή κολλάμε τα καλώδια περασμένα από την βάση ή (καλύτερα) ανοίγουμε την βάση με ένα τρυπάνι (8μμ).
Το φως της πινακίδας δεν ειχε τζαμάκι αλλά εποξικό μάλλον κακής αναλογίας που ήταν σαν ζελέ και κόλλαγαν τα πάντα πάνω. Έκοψα λίγο πλέξιγκλας και το κόλλησα γιατί θα γέμιζε σκόνες.
Η γωνία είναι σούπερ δεν φαίνεται να βρίσκει ακόμα και να τερματίσει η ανάρτηση και κάνει και λίγο δουλειά λασπωτήρα.
Επίσης άλλο άγχος ήταν να μην ακουμπάει στα κάγκελα. Με τα τούρατεκ είναι μια χαρά.
Διαβάζω πολλοί γράφουν ότι είναι λεπτή η βάση για τα φλάς και παίζουν. Είχε μέσα 2 μεταλλικούς αποστάτες. Δεν ξέρω αν ξεκίνησαν να τα βάζουν τώρα ή απλά ξεχναγαν να τα βάλουν σε μερικές συσκευασίες αλλά και με 2 λεπτά ταηραπ κάνουμε την δουλειά μας.
Οι τρύπες που γράφουν όλοι είναι αρκετά μεγάλες η αλήθεια είναι. Δεν ξέρω αν θα περνάει πιο πολύ νερό(θα δουμε εν καιρώ) , πάντως η εργοστασιακή βάση και η ουρά είχαν 2 με 4 χιλιοστά λάσπη...
Έξτρα τιπ. Οι βίδες είναι αρκετά κακής ποιότητας. Οι 2 ήρθαν με φαγωμένο κεφάλι και η μια ράγισε. Είχα να τους βάλω λοκταιτ αλλά φοβήθηκα ότι δεν θα βγαίνουν. Καλό θα ήταν να αντικατασταθούν απο την αρχή με καλύτερες (εξαγωνες κατα προτίμηση) για να μην χάσετε 2 ώρες σαν εμένα Σάββατο βράδυ να ψάχνετε βίδες που να ταιριάξουν.


(Οι τρύπες είναι στην ουσία για να περνάει η καλωδίωση αλλά παραείναι μεγάλες)
 
Τελευταία επεξεργασία:

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Παιδιά μια ερώτηση... περί τις 4500rpm με 5η ακούω κάτι σαν κουδούνισμα/ringing να το πω;;; από τον κινητήρα!
Λίγο πιο πάνω ή λίγο πιο κάτω σταματά και το αντιλαμβάνομαι μόνο με 5η.
Μου είπαν πως ίσως είναι ο τεντωτήρας της καδένας που συντονίζει και ότι δεν είναι κάποιο πρόβλημα.
Απόψεις;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Παιδιά μια ερώτηση... περί τις 4500rpm με 5η ακούω κάτι σαν κουδούνισμα/ringing να το πω;;; από τον κινητήρα!
Λίγο πιο πάνω ή λίγο πιο κάτω σταματά και το αντιλαμβάνομαι μόνο με 5η.
Μου είπαν πως ίσως είναι ο τεντωτήρας της καδένας που συντονίζει και ότι δεν είναι κάποιο πρόβλημα.
Απόψεις;
Το πιο πιθανό είναι να συντονίζει η αλυσίδα γιατί είναι πολύ τεντωμενη. Να ξέρεις ότι θέλει να είναι στο άνω όριο από αυτό πού δίνει το manual. 48 mm δλδ
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Το πιο πιθανό είναι να συντονίζει η αλυσίδα γιατί είναι πολύ τεντωμενη. Να ξέρεις ότι θέλει να είναι στο άνω όριο από αυτό πού δίνει το manual. 48 mm δλδ
Η αλυσίδα κίνησης; Δεν νομίζω..
Δεν είναι πολύ τεντωμένη... Και ο θόρυβος έρχεται από τον κινητήρα.
Θα την τσεκαρω πάλι αλλά δεν μου φαίνεται πως η αλυσίδα μπορεί να κάνει τέτοιον ήχο.
Είναι ξεκάθαρο ringing πιο υψίσυχνο δλδ.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Αν είναι από τον τεντωτηρα της καδενας δεν πρέπει να το κάνει και με νεκρά;
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Το πιο πιθανό είναι να συντονίζει η αλυσίδα γιατί είναι πολύ τεντωμενη. Να ξέρεις ότι θέλει να είναι στο άνω όριο από αυτό πού δίνει το manual. 48 mm δλδ
Παιδιά μια ερώτηση... περί τις 4500rpm με 5η ακούω κάτι σαν κουδούνισμα/ringing να το πω;;; από τον κινητήρα!
Λίγο πιο πάνω ή λίγο πιο κάτω σταματά και το αντιλαμβάνομαι μόνο με 5η.
Μου είπαν πως ίσως είναι ο τεντωτήρας της καδένας που συντονίζει και ότι δεν είναι κάποιο πρόβλημα.
Απόψεις;
Παιδιά μια ερώτηση... περί τις 4500rpm με 5η ακούω κάτι σαν κουδούνισμα/ringing να το πω;;; από τον κινητήρα!
Λίγο πιο πάνω ή λίγο πιο κάτω σταματά και το αντιλαμβάνομαι μόνο με 5η.
Μου είπαν πως ίσως είναι ο τεντωτήρας της καδένας που συντονίζει και ότι δεν είναι κάποιο πρόβλημα.
Απόψεις;
Φουλαρε μια βενζινη το τεποζιτο και ξανατσεκαρε..
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Η αλυσίδα κίνησης; Δεν νομίζω..
Δεν είναι πολύ τεντωμένη... Και ο θόρυβος έρχεται από τον κινητήρα.
Θα την τσεκαρω πάλι αλλά δεν μου φαίνεται πως η αλυσίδα μπορεί να κάνει τέτοιον ήχο.
Είναι ξεκάθαρο ringing πιο υψίσυχνο δλδ.
Πληροφοριακά και μόνο, εγώ όταν τεντώνω αλυσίδα, ΠΑΝΤΑ βάζω ένα άτομο να κάθεται στο μηχανάκι!!!
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Αν είναι από τον τεντωτηρα της καδενας δεν πρέπει να το κάνει και με νεκρά;
ναι λογικά...
πάντως το αντιλαμβάνομαι όπως το περιγράφω πιο πάνω μόνο στις 4500rpm/5η ταχύτητα... ίσως είναι θέμα φορτίου;
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Ο τεντωτηρας είναι υδραυλικός. Αν δεν λειτουργεί σωστά θα έπρεπε να ακούγεται στο ρελαντί και για λίγο μέχρι να ανεβάσει λάδι.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Ο τεντωτηρας είναι υδραυλικός. Αν δεν λειτουργεί σωστά θα έπρεπε να ακούγεται στο ρελαντί και για λίγο μέχρι να ανεβάσει λάδι.
Στο ρελαντί και στην συνολική λειτουργία δεν παρατηρώ τίποτα περίεργο.
Εκτός από το γνωστό τικ τικ που είναι φυσιολογικό του μοτέρ.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Θεωρώ απίθανο να συμβαίνει το οτιδήποτε
Η λειτουργία του μοτέρ ειναι προφανώς
Γράψε χλμ, και μη δίνεις σημασία σε λεπτομέρειες
Σήμερα έκανα αρκετές βόλτες με έξτρα προσοχή και βούτηγμα προς τον κινητήρα την ώρα που το άκουγα (πάλι καλά που δεν έφαγα τα μούτρα μου) και είναι πολύ πολύ πιθανό να είναι έτσι όπως τα λες… ΟΚ τα ψυχαναγκαστικά μου δεν μου δεν φεύγουν από τη μια μέρα στην άλλη αλλα Νταξ!!
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
3,5 με 4,5 χιλ στροφές κάνει ένα πολύ ενοχλητικό κροτάλισμα. Μάλλον από το κοντέρ, μιας και όταν το πιάνω σταματάει. Έχω σφίξει τις 2 (μαύρες) αλενόβιδες που πιάνει το κοντέρ που είναι από την μεριά του ανεμοθώρακα - πάλι τα ίδια - έσφιξα με την μύτη του άλεν τις 4 ασημί της μάσκας/φαναριού (όσο μου επέτρεπε ο μοχλός δηλαδή) - πάλι τα ίδια.


Είχε κανείς το ίδιο θέμα και το έλυσε;
 
Top Bottom