YAMAHA TENERE 700 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Έχω πάρει εγώ κ η παρέα . Μας είπε άλλος φίλος ότι έκανε πολύ καλή δουλειά σε ένα 990 που είχε . Εμείς ακόμα δν το έχουμε χρησιμοποιήσει . Το θεωρεί καλύτερο από fast
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Μου είπανε επίσης πως είναι πιο καθαρό. Δεν κολλάει στο ελαστικό και πλένεται μετά με νερό.
 

Tasos T7

Μέλος
Όνομα
Tasos
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Παιδιά μια ερώτηση... περί τις 4500rpm με 5η ακούω κάτι σαν κουδούνισμα/ringing να το πω;;; από τον κινητήρα!
Λίγο πιο πάνω ή λίγο πιο κάτω σταματά και το αντιλαμβάνομαι μόνο με 5η.
Μου είπαν πως ίσως είναι ο τεντωτήρας της καδένας που συντονίζει και ότι δεν είναι κάποιο πρόβλημα.
Απόψεις;
Και μιας και έχω ξεκινήσει τις ερωτήσεις ψείρικες ή μη... και να με συμπαθάτε που σας πρήζω!!!:)
Οδηγώντας ακούω από το πίσω μέρος έναν περίεργο και κουραστικό θα έλεγα, περιοδικό θόρυβο/βόμβο. Σαν κάτι να μη γυρνάει όπως πρέπει.. δεν ξέρω πως να το περιγράψω ακριβώς. Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι ο θόρυβος του ελαστικού στην άσφαλτο ή από την εξάτμιση ή ότι...
Νομίζω πως πιο έντονα το αντιλαμβάνομαι με 4η τις 4-5000rpm. Πάντως δεν είναι κάτι συνεχές.. έχει περιοδικότητα τύπου "βουμ βουμ βουμ.." Ξέρω δίνω τροφή για τρελό δούλεμα αλλά αλήθεια το ακούω..:happy::happy:
Καθόλου δούλεμα φίλε μου από εμένα αφου κι εγώ ακούω ακριβώς τους 2 ίδιους θορύβους που περιγράφεις. Για τον βομβο που λες επειδή δεν ακούγεται πάντα πιθανολογώ οτι είναι συντονισμός αλυσίδας μαζι με τον αέρα και λίγο το κράνος οπότε ΟΚ.
Το ringing της 5ης που λες όντως υπάρχει. Ακούγεται αμέσως με την αλλαγή απο 4η σε 5η και μέχρι να δώσεις αρκετό γκάζι και επίσης αν αφήσεις το γκάζι με 5η και δεν πατήσεις,εννοείται,συμπλέκτη. Σε forum tenere1200 το αναφέρουν ως κλαψουρισμα της 5ης και αφορά το κιβώτιο και το συγκεκριμένο γρανάζι. Οι περισσότεροι το εχουν αφήσει οπως είναι και δεν εχει συμβεί τίποτα . Αλλοι λένε οτι έφυγε αλλάζοντας το ειδος λαδιού και αλλοι οτι χαθηκε μετα απο εναν αριθμό χιλιομέτρων. Προσωπικά το γουστάρω το κλάμα αυτό. Είμαστε μέσα στην εγγύηση καθότι κι εγώ Φεβρουάριο 22 το πήρα οπότε...
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Καθόλου δούλεμα φίλε μου από εμένα αφου κι εγώ ακούω ακριβώς τους 2 ίδιους θορύβους που περιγράφεις. Για τον βομβο που λες επειδή δεν ακούγεται πάντα πιθανολογώ οτι είναι συντονισμός αλυσίδας μαζι με τον αέρα και λίγο το κράνος οπότε ΟΚ.
Το ringing της 5ης που λες όντως υπάρχει. Ακούγεται αμέσως με την αλλαγή απο 4η σε 5η και μέχρι να δώσεις αρκετό γκάζι και επίσης αν αφήσεις το γκάζι με 5η και δεν πατήσεις,εννοείται,συμπλέκτη. Σε forum tenere1200 το αναφέρουν ως κλαψουρισμα της 5ης και αφορά το κιβώτιο και το συγκεκριμένο γρανάζι. Οι περισσότεροι το εχουν αφήσει οπως είναι και δεν εχει συμβεί τίποτα . Αλλοι λένε οτι έφυγε αλλάζοντας το ειδος λαδιού και αλλοι οτι χαθηκε μετα απο εναν αριθμό χιλιομέτρων. Προσωπικά το γουστάρω το κλάμα αυτό. Είμαστε μέσα στην εγγύηση καθότι κι εγώ Φεβρουάριο 22 το πήρα οπότε...
Μάστορας μου είπε πως είναι ο τεντωτήρας της καδένας ο οποίος είναι σε φάση ενδιάμεσης ρύθμισης αν αυτό βγάζει κάποιο νόημα. Είναι φυσιολογικό και με το δούλεμα θα φύγει.
Επίσης μιλάμε για ζεστό έτσι;
Σε εμένα το κάνει στις στροφές που λέω πιο πάνω με σταθερό γκάζι. Λίγο πάνω/κάτω σταματά ...
Έχω αποφασίσει ότι δεν θα ασχοληθώ εκτός αν γίνει πιο έντονος ο οποίος θόρυβος.
Λάδι Yamalube χρησιμοποιείς;
 

Tasos T7

Μέλος
Όνομα
Tasos
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Μάστορας μου είπε πως είναι ο τεντωτήρας της καδένας ο οποίος είναι σε φάση ενδιάμεσης ρύθμισης αν αυτό βγάζει κάποιο νόημα. Είναι φυσιολογικό και με το δούλεμα θα φύγει.
Επίσης μιλάμε για ζεστό έτσι;
Σε εμένα το κάνει στις στροφές που λέω πιο πάνω με σταθερό γκάζι. Λίγο πάνω/κάτω σταματά ...
Έχω αποφασίσει ότι δεν θα ασχοληθώ εκτός αν γίνει πιο έντονος ο οποίος θόρυβος.
Λάδι Yamalube χρησιμοποιείς;
Σωστά ζεστό . Λαδι yamalube έβαλε η αντιπροσωπία. Ούτε κι εγω θ ασχοληθώ μιας και οι περισσότεροι αυτό συστήνουν αρκεί να μην αλλάξει ο θόρυβος . Παρόλα αυτά στο service τον 5.000 θα κάνω μια ερώτηση μπας και μάθουμε τίποτα παραπάνω.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Επανέρχομαι λίγο με το θέμα του θορύβου που ακούω.. όχι το ringing από τον τεντωτήρα.
Μετά από 930 περίπου χλμ τώρα το 3ημερο αυτός ο περιοδικός θόρυβος που έρχεται μάλλον κάπου από το πίσω μέρος δεν μου φαίνεται νορμάλ. Έλεγξα μήπως έχει χαλαρώσει ο σφιγκτήρας του τελικού της εξάτμισης αλλά είναι οκ.
Στα 100χλμ/ω με 6η ξεκινά σχετικά λίγο και μέχρι τα 120 γίνεται πολύ έντονο. Με ρυθμό όλο και πιο γρήγορο.... Ακούγεται πιο έντονα τότε. Αλλά συμβαίνει και με άλλες ταχύτητες.

Πέρα από περίεργο και πιθανό πρόβλημα είναι και πάρα πολύ ενοχλητικό γιατί η ένταση του είναι μεγάλη όσο ανεβαίνουν τα χλμ.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Μήπως είναι ο πίσω λασπωτήρας/βάση πινακίδας; Για δοκίμασε να τον κουνήσεις λίγο με το χέρι στατικά. Έλεγξε και το χώρο κάτω από τη σέλα.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Μήπως είναι ο πίσω λασπωτήρας/βάση πινακίδας; Για δοκίμασε να τον κουνήσεις λίγο με το χέρι στατικά. Έλεγξε και το χώρο κάτω από τη σέλα.
Μπα.. δείχνει να είναι από κινούμενο μέρος!!
Ο λασπωτήρας έχει το φυσιολογικό του flex
 
Reactions: STF

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
έχεις την μαμά εξάτμιση ??? Για ξεκίνα απο εκεί μην έχει ξεκολλήσει τίποτα.....Αλλιώς δεν έχει και πολλά κινητά μέρη στο πίσω μέρος....Μόνο η ρόδα είναι μετά να κοιτάξεις.....
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Μου είπανε επίσης πως είναι πιο καθαρό. Δεν κολλάει στο ελαστικό και πλένεται μετά με νερό.
Πιθανόν να κάνει δουλειά σε κάποιες περιπτώσεις. Και πάλι όμως θα πρέπει να κουβαλάς λεβιέδες και σαμπρέλα γιατί αν είναι μεγάλη η τρύπα μην περιμένεις θαύματα.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
έχεις την μαμά εξάτμιση ??? Για ξεκίνα απο εκεί μην έχει ξεκολλήσει τίποτα.....Αλλιώς δεν έχει και πολλά κινητά μέρη στο πίσω μέρος....Μόνο η ρόδα είναι μετά να κοιτάξεις.....
Μαμά ναι.
Το ασημένιο τελείωμα είναι οκ.
Λες εσωτερικά ίσως κάτι συμβαίνει;

Η ρόδα δεν έχει τζόγο κ γυρίζει χωρίς κάπου να φρενάρει ή να ζορίζεται.

Θα την ελέγξω ξανά αλλά το έχω κάνει. Επίσης η αλυσίδα είναι κ σωστά τεντωμένη κ έχει λιπανθεί..
o_O:rolleyes::thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown:
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Πιθανόν να κάνει δουλειά σε κάποιες περιπτώσεις. Και πάλι όμως θα πρέπει να κουβαλάς λεβιέδες και σαμπρέλα γιατί αν είναι μεγάλη η τρύπα μην περιμένεις θαύματα.
Ναι λογικό...
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Μαμά ναι.
Το ασημένιο τελείωμα είναι οκ.
Λες εσωτερικά ίσως κάτι συμβαίνει;

Η ρόδα δεν έχει τζόγο κ γυρίζει χωρίς κάπου να φρενάρει ή να ζορίζεται.

Θα την ελέγξω ξανά αλλά το έχω κάνει. Επίσης η αλυσίδα είναι κ σωστά τεντωμένη κ έχει λιπανθεί..
o_O:rolleyes::thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown:
Το μηχανάκι σου είναι καινούριο και έχει εγγύηση, γιατί δε πηγαίνεις να στο τσεκάρουν και σκας την ψυχή σου
Και αν δε σε ικανοποιεί η απάντηση ενός συνεργείου, πηγαίνεις αλλού
Θα τη βρεις την άκρη
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Aν έχεις διπλό stand τσέκαρε τις βίδες μήπως έχουν λασκάρει ή ακόμα και αυτή του μονού stand.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Aν έχεις διπλό stand τσέκαρε τις βίδες μήπως έχουν λασκάρει ή ακόμα και αυτή του μονού stand.
Έχω αλλά είναι ΟΚ!


Πήγα από επίσημο σέρβις… τεντώσαμε λίγο την αλυσίδα να δούμε αν αλλάζει ο θόρυβος αλλά δεν έχει διαφορά.
Νομίζω πως είναι ο θόρυβος της εξάτμισης τελικά… δεν μπορεί να είναι κάτι άλλο! Κάποιο στροβιλισμός;;
Το ακούω και σε άλλες σχέσεις με συγκεκριμένες στροφές. Με 4η πχ στις 4000rpm με 5η με λίγο λιγότερες…
Θα πρέπει να βρω και κάποιο άλλο μηχανάκι με μαμά εξάτμιση να κάνω βόλτα να δω αν συμβαίνει το ίδιο!
Δεν το έκανε βόλτα ο μάστορας πάντως.
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Αν μένεις Αθήνα έχω εγώ με μαμά εξάτμιση και πίσω κάγκελα Givi, αλλά είναι του 2020 μοντέλο.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Αν μένεις Αθήνα έχω εγώ με μαμά εξάτμιση και πίσω κάγκελα Givi, αλλά είναι του 2020 μοντέλο.
Ακριβώς τα ίδια κάγκελα έχω και εγώ… να μιλήσουμε με πμ να κανονίσουμε να βρεθούμε;
Να κάνεις κ εσυ βόλτα το δικό μου να μου πεις αν ακούς το ίδιο με εμένα!
Ευχαριστώ πολύ!
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Μόλις πριν λίγο έκανα βόλτα το μηχανάκι του clear και τον ευχαριστώ πολύ και εδώ!
Δεν ακούγεται τίποτα.
Μαμά εξάτμιση και τα δύο κάγκελα givi πίσω και τα δύο, Ε4 το ένα Ε5 το άλλο.
Ο ίδιος επίσης κάνοντας βόλτα το δικό μου άκουσε αυτό που λέω...
Και ότι είχα αρχίσει να μην δίνω σημασία.

Πάμε πάλι ψάξιμο!!!:thumbsdown::thumbsdown:

Λες η αλλαγή της θέσης του καταλύτη να κάνει τέτοια διαφορά;
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Μόλις πριν λίγο έκανα βόλτα το μηχανάκι του clear και τον ευχαριστώ πολύ και εδώ!
Δεν ακούγεται τίποτα.
Μαμά εξάτμιση και τα δύο κάγκελα givi πίσω και τα δύο, Ε4 το ένα Ε5 το άλλο.
Ο ίδιος επίσης κάνοντας βόλτα το δικό μου άκουσε αυτό που λέω...
Εγω εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί ο μάστορας που πήγες δεν το έκανε βόλτα.
Βαλτον να κάνει βόλτα το δικό σου να ακούσει τον θόρυβο και μετά να βρει ένα άλλο να οδηγήσει.
Δουλειά του είναι να βρει τι φταίει... (λέω εγώ τώρα που έβαλα για πώληση το 701 γιατί δεν μπορούν να βγάλουν άκρη)
 
Top Bottom