YAMAHA TENERE 700 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Εγω εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί ο μάστορας που πήγες δεν το έκανε βόλτα.
Βαλτον να κάνει βόλτα το δικό σου να ακούσει τον θόρυβο και μετά να βρει ένα άλλο να οδηγήσει.
Δουλειά του είναι να βρει τι φταίει... (λέω εγώ τώρα που έβαλα για πώληση το 701 γιατί δεν μπορούν να βγάλουν άκρη)
Εγω δεν νομίζω ότι ένας μάστορας μπορει να βγάλει άκρη με μια βόλτα σε τέτοιο πρόβλημα. Θέλει άλλου είδους ψάξιμο. Εγώ θεωρώ ότι δεν είναι κάτι σημαντικό. Το πιο πιθανό είναι επειδη το QA στο μονταρισμα στο εργοστάσιο είναι πολύ χαλαρό κάτι να συντονίζει. Στο δικό μου πχ αλλάζει ο συντονισμός και ο ήχος σε διάφορα πράγματα με το πόσο γεμάτο είναι το τεπόζιτο με βενζίνη.

Σου κανει και το 701 ήχους?
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Εγω εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί ο μάστορας που πήγες δεν το έκανε βόλτα.
Βαλτον να κάνει βόλτα το δικό σου να ακούσει τον θόρυβο και μετά να βρει ένα άλλο να οδηγήσει.
Δουλειά του είναι να βρει τι φταίει... (λέω εγώ τώρα που έβαλα για πώληση το 701 γιατί δεν μπορούν να βγάλουν άκρη)
Δεν ξέρω γιατί δεν έκανε βόλτα... Ίσως έπρεπε να επιμείνω να κάνει!
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Ε4. Η διαφορά πάντως ειναι μόνο ο καταλύτης αν έχω καταλάβει καλα?
Ναι αυτό είναι από όσο ξέρω... Λέω μπας και η μεταφορά του καταλύτη μπροστά δημιουργεί κάποιο περίεργο "κούρδισμα" στην εξάτμιση..
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Η αλήθεια είναι ότι το Ε5 εχει ενα προστατευτικό στον καταλύτη παραπάνω απο οτι το Ε4.
Στο αμορτισέρ χαμηλά εκεί που εχει το στοπ για να μην τερματίζει μήπως εχει μεταλική ροδέλα?
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Αλλες πιθανές πηγές είναι:
Α)ο οδηγος αλυσίδας αν έχει.
Β) το πάνω ράουλο της αλυσίδας
Γ) χαλαρός συνδεσμος στο αμορτισέρ...
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Εμένα πάντως κάποια περίοδο πού είχα τεντωσει την αλυσίδα στο άνω όριο του manual συντονιζε γύρω στις 5000 στροφές και έκανε κάτι σαν τρίξιμο. Μόλις την χαλαρωσα σταμάτησε.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Λοιπόν.. update!
Ένας συνTenereιστής που πέτυχα σε μαγαζί/στέκι φίλου με ειδη μοτο χθες το βραδάκι, το έκανε βόλτα το μηχανάκι και είχε την φαεινή :notworthy: ιδέα την ώρα που ακούγεται ο ήχος να πατήσει συμπλέκτη. Πράγμα που μέσα στην τάση μου να τα κάνω πολύπλοκα τα πράγματα δεν έκανα όσο καιρό ακούω ότι ακούω.
Το αποτέλεσμα είναι ο θόρυβος να συνεχίζει και με συμπλέκτη πατημένο άρα λογικά έχει να κάνει με τον τροχό και το ελαστικό και όχι με την εξάτμιση/κινητήρα.
Η αλυσίδα δεν είναι σίγουρα γιατί εχει γίνει τεστ με πιο σφιχτή αλυσίδα και ο θόρυβος παραμένει.
Δεν πρόλαβα να πάω σε μια μια μεγάλη κατηφόρα ώστε να δω τι γίνεται με εντελώς σβηστό μηχανάκι.
Θα επανέλθω…
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Αλλες πιθανές πηγές είναι:
Α)ο οδηγος αλυσίδας αν έχει.
Β) το πάνω ράουλο της αλυσίδας
Γ) χαλαρός συνδεσμος στο αμορτισέρ...
Α) δεν έχει
Β) δεν νομίζω πως θα έκανε τέτοιον ήχο.
Γ) λες να μην το σφίξανε σωστά όταν στο 1ο σέρβις είπα να ελέγξουν το γρασάρισμα; :oops::oops: Θα το τσεκάρω!! Έχει να κάνει και με το «εύρημα» που αναφέρω πιο πανω!
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Καλημέρα Mic, νομίζω να εστιάσεις στον τροχό, στο ελαστικό κυρίως, αλλά και στα ρουλεμάν μήπως όταν τον έβγαλαν για να γράσσαραν το μοχλικό, δεν πάτησε καλά στην επανατοποθέτηση. Στα ξένα Forum αρκετοί είχαν αναφέρει στραβό ελαστικό από το εργοστάσιο ( κυρίως μπροστινό) και μόλις το άλλαζαν ησύχαζε το μηχανάκι.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Μάλλον πρέπει να δοκιμάσεις με την αλυσίδα πιο χαλαρή, όχι πιο σφιχτή...
Έχω δοκιμάσει και με τα δυο… δεν είναι η αλυσίδα!

Βρήκα πως ο μπροστινός τροχός δεν είναι εντελώς ίσιος.. έχει ένα μικρό off… θα πρέπει να πάω να τον δουν για ακτινολόγηση! Να ηξερα και που… έχετε να προτείνετε κάπου; Που να μην πρέπει να πάω εγώ τον τροχό όμως γιατί αμάξι δεν…
Επίσης προφανως λόγω αυτού έχει ένα ελάχιστο παίξιμο στο τιμόνι ειδικά όταν ακούγεται και ο θόρυβος που λέω… λέτε η αιτία να είναι το μπροστά;
Σίγουρα ο θόρυβος έρχεται από πίσω πάντως!
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
10:52-11:00 περίπου…
Ακριβώς αυτό με το οποίο σας πρήζω τόσο καιρό: “…Noizy and annoying..” “… gives like wo wo wo wo …”
 

athanas

Μέλος
Όνομα
stefanos
Μοτό
TENERE WR
λεει οτι ειναι απο το λαστιχο βουητο...στο δικο μου παντος (μια εβδομαδα το εχω αγορασμενο καινουργιο) δεν εχω κανενα τετοιο θορυβο απο τα πιρελια...
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Πραγματικά δεν ξέρω τι να πω... I rest my case!
Μπας και κάποια είναι σιωπηλά και άλλα "φωνάζουν" γιατί "κάτι" ... Στην παραγωγή τους;

Επίσης το ωραίο είναι πως στην περίπτωσή μου φίλοι το ακούνε το βουητό αλλά κανένας μάστορας ακόμα και με βόλτα (2 περιπτώσεις).
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Υπάρχει ένα παλιό -κρυο- ανέκδοτο με την π*μετωπιαση.


Η θεραπεία που προτείνεται στον πάσχοντα του ανέκδοτου, χιλιόμετρα, πολλά χιλιόμετρα. Αν είναι κάτι όντως, έχεις εγγύηση. Βγες να το χαρείς.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Πραγματικά δεν ξέρω τι να πω... I rest my case!
Μπας και κάποια είναι σιωπηλά και άλλα "φωνάζουν" γιατί "κάτι" ... Στην παραγωγή τους;

Επίσης το ωραίο είναι πως στην περίπτωσή μου φίλοι το ακούνε το βουητό αλλά κανένας μάστορας ακόμα και με βόλτα (2 περιπτώσεις).
Επίσης δεν είχα κάποιο βουητό ή κάποιο άλλο θόρυβο από τα λάστιχα...
 
Top Bottom