YAMAHA TENERE 700 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Εμένα ήρθε η εξάτμιση επιτέλους, SC Project rally raid. Δοκιμάστηκε μαζί με DNA φίλτρο stage 1 -2 και έμεινα έκπληκτος. Πήγα σε πολύ γνωστή διαδρομή για να μπορώ να συγκρίνω. Πραγματικά νόμιζα ότι είχα αλλάξει γραναζωμα τόσο διαφορά είχε στο άρπαγμα. Το φίλτρο μετά τις 5000 σαλ κάνει πολύ ιδιαίτερο ήχο για να μην πω πορωτικο!!!
Βάλε και καμια φωτο!



Έχω παραγγείλει προφίλτρο της Unifilter και θα βάλω κι εγώ το DNA φίλτρο.

Σχετικά με το stage 2, αυτό εννοείς?
Δεν υπάρχει πρόβλημα? Δεν θέλει power commander ή κάποιο πρόγραμμα?

Είναι απλά plug and play?
Ρωτάω γιατί εδώ αναφέρει "recalibration of injection recommended"


 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
και για να ενθαρρύνει το OCD σύνδρομό μου (βλέπε ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή) η Outback Motortek, μου έστειλε την οριζόντια σωλήνα που συγκρατεί τις πλαϊνές βάσεις με μερικά χιλιοστά διαφορά/κλίση στα λαμάκια/κολλήματα τους...
έτσι για να μην κεντράρει σωστά με την πινακίδα και το μάτι να πέφτει εκεί συνέχεια
Βγάλε την οριζόντια σωλήνα, και άνοιξε με ένα τρυπάνι τις τρύπες της!
Τόσο, όσο χρειάζεται για να έρθει οριζόντια η σωλήνα, έχοντας περασμένες τις βίδες! (δεξιά λίγο κάτω, αριστερά λίγο πάνω)
Είναι μ@λακια να δείχνει έτσι! Και εγώ τα κοιταω αυτά.....:cautious:


Πρέπει να με δεις πχ, αν κάνω καμμία δουλειά στις χούφτες! Πρεπει στο τέλος να είναι τελείως οριζόντιες μεταξύ τους, τελείως όμως. Κάθομαι και την κοιτάω απ'την πλώρη, και κάνω μικροδιορθωσεις πάνω κάτω :hungover:..... Και άλλα πολλα......
Γ@μα τα, έχουμε τα χάλια μας σου λέω........ :p
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Βάλε και καμια φωτο!



Έχω παραγγείλει προφίλτρο της Unifilter και θα βάλω κι εγώ το DNA φίλτρο.

Σχετικά με το stage 2, αυτό εννοείς?
Δεν υπάρχει πρόβλημα? Δεν θέλει power commander ή κάποιο πρόγραμμα?

Είναι απλά plug and play?
Ρωτάω γιατί εδώ αναφέρει "recalibration of injection recommended"


Σε επικοινωνία που είχα με αυτόν που τα φτιάχνει μου είπε ότι δεν χρειάζεται recalibration ο εγκέφαλος, εκτός αν βάλεις εξάτμιση από λαιμους και καταργηθεί ο καταλύτης . Με γνωστό μηχανικό που μιλήσαμε μου είπε ότι ο εγκέφαλος ρυθμίζει μόνος του και δεν χρειάζεται κάτι.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Σε επικοινωνία που είχα με αυτόν που τα φτιάχνει μου είπε ότι δεν χρειάζεται recalibration ο εγκέφαλος, εκτός αν βάλεις εξάτμιση από λαιμους και καταργηθεί ο καταλύτης . Με γνωστό μηχανικό που μιλήσαμε μου είπε ότι ο εγκέφαλος ρυθμίζει μόνος του και δεν χρειάζεται κάτι.
stage 2 και εγω τότε!
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Βγάλε την οριζόντια σωλήνα, και άνοιξε με ένα τρυπάνι τις τρύπες της!
Τόσο, όσο χρειάζεται για να έρθει οριζόντια η σωλήνα, έχοντας περασμένες τις βίδες! (δεξιά λίγο κάτω, αριστερά λίγο πάνω)
Σε ευχαριστώ, αυτό θα κάνω με την πρώτη ευκαιρία. Αλλά είναι δυσκολότερο απ'όσο νομίζεις γιατί έχει 2 βίδες σε κάθε πλευρά.
Επίσης αν μεγαλώσουν οι τρύπες ίσως χρειαστούν μεγαλύτερες ροδέλες...
Η πλάκα είναι ότι με το που ξετύλιξα αυτή τη σωλήνα και την κοίταξα, είπα κατευθείαν ότι θα υπάρχει OCD θέμα εδώ.
Όταν τη βγάλω στο μέλλον θα ανεβάσω φωτογραφία.
Πραγματικά αναρωτιέμαι αυτός που το κόλλησε δεν το είδε πόσο στραβό είναι.
 

sfera

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
Tenere700, CRM250, Bandit 650
Βάλε και καμια φωτο!



Έχω παραγγείλει προφίλτρο της Unifilter και θα βάλω κι εγώ το DNA φίλτρο.

Σχετικά με το stage 2, αυτό εννοείς?
Δεν υπάρχει πρόβλημα? Δεν θέλει power commander ή κάποιο πρόγραμμα?

Είναι απλά plug and play?
Ρωτάω γιατί εδώ αναφέρει "recalibration of injection recommended"



Επειδη εχω stage 2 της DNA αυτο που δειχνεις στην φωτογραφία , δεν χρειαζεται να κανεις τιποτε σε ρυθμιση της μηχανης .
Τωρα διαβασα οτι εχεις παραγγειλει το προφιλτρο, εγω που εβαλα της acebris το πλαστικο της DNA δεν καθοταν καλα θα σου προτεινα να εκτυπωσεις σε 3D printer και να γλυτωσεις και χρημα (εχω το αρχειο μπορω αν στο στειλω).
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Σε ευχαριστώ, αυτό θα κάνω με την πρώτη ευκαιρία. Αλλά είναι δυσκολότερο απ'όσο νομίζεις γιατί έχει 2 βίδες σε κάθε πλευρά.
Επίσης αν μεγαλώσουν οι τρύπες ίσως χρειαστούν μεγαλύτερες ροδέλες...
Η πλάκα είναι ότι με το που ξετύλιξα αυτή τη σωλήνα και την κοίταξα, είπα κατευθείαν ότι θα υπάρχει OCD θέμα εδώ.
Όταν τη βγάλω στο μέλλον θα ανεβάσω φωτογραφία.
Πραγματικά αναρωτιέμαι αυτός που το κόλλησε δεν το είδε πόσο στραβό είναι.
Δεν το ειχα ξανα ακουσει, ετσι διατυπωμενο :laugh:!!!

Θα το λεω και εγω ετσι, ακουγεται πιο.... πιασάρικο, πιο ψαγμένο!!!

Εχουμε που εχουμε τα ψυχολογικα μας, ας εχουμε ενα επιπεδο τουλαχιστον!!! :p
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Επειδη εχω stage 2 της DNA αυτο που δειχνεις στην φωτογραφία , δεν χρειαζεται να κανεις τιποτε σε ρυθμιση της μηχανης .
Τωρα διαβασα οτι εχεις παραγγειλει το προφιλτρο, εγω που εβαλα της acebris το πλαστικο της DNA δεν καθοταν καλα θα σου προτεινα να εκτυπωσεις σε 3D printer και να γλυτωσεις και χρημα (εχω το αρχειο μπορω αν στο στειλω).
Αυτό εννοώ με προφίλτρο (το παρακάτω κόκκινο):
Δεν επηρεάζει κάτι, απλά είναι λαδωμένο και κρατάει σκόνη πριν καν περάσει στο φιλτόκουτο.

Μπορείς να βάλεις λινκ ή φωτογραφία ποιο acerbis εννοείς? Νομίζω ότι μιλάμε για διαφορετικά πράγματα.

 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Βγάλε την οριζόντια σωλήνα, και άνοιξε με ένα τρυπάνι τις τρύπες της!
Τόσο, όσο χρειάζεται για να έρθει οριζόντια η σωλήνα, έχοντας περασμένες τις βίδες! (δεξιά λίγο κάτω, αριστερά λίγο πάνω)
Είναι μ@λακια να δείχνει έτσι! Και εγώ τα κοιταω αυτά.....:cautious:


Πρέπει να με δεις πχ, αν κάνω καμμία δουλειά στις χούφτες! Πρεπει στο τέλος να είναι τελείως οριζόντιες μεταξύ τους, τελείως όμως. Κάθομαι και την κοιτάω απ'την πλώρη, και κάνω μικροδιορθωσεις πάνω κάτω :hungover:..... Και άλλα πολλα......
Γ@μα τα, έχουμε τα χάλια μας σου λέω........ :p
Εγώ στα ιατρεία που επισκέπτομαι ισιώνω τα κάδρα που υπάρχουν στους χώρους αναμονής. Μπορεί να μείνω και 40 λεπτά εκεί πέρα να τα βλέπω μπροστά μου στραβά.... γιατρέ μου δείξε λίγο ΕΛΕΟΣ!!!
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Εγώ στα ιατρεία που επισκέπτομαι ισιώνω τα κάδρα που υπάρχουν στους χώρους αναμονής. Μπορεί να μείνω και 40 λεπτά εκεί πέρα να τα βλέπω μπροστά μου στραβά.... γιατρέ μου δείξε λίγο ΕΛΕΟΣ!!!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Στέφανε μην μου πεις ότι έχεις τον Ανδρέα σε κάδρο φάτσα φόρα πίσω από το λάπτοπ, πόσο ΠΑΣΟΚ να αντέξει αυτός ο τόπος!!!!ενα!!!1111!!!!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Στέφανε μην μου πεις ότι έχεις τον Ανδρέα σε κάδρο φάτσα φόρα πίσω από το λάπτοπ, πόσο ΠΑΣΟΚ να αντέξει αυτός ο τόπος!!!!ενα!!!1111!!!!
Όχι Γιάννη, είναι ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου. Στη μέση ο γιος μου. Αριστερά άδειο... μέχρι να συγχωρεθεί και η μάνα μου :ha
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Εγώ να πω ότι δεν το πολύ πιάνω αυτό με τα δυο φίλτρα. Δεν είναι λόγο ανάποδο στη λογική; Βάζουμε το dna για να ρουφάει καλύτερα και μετά το μπουκωνουμε και με άλλο από πάνω για προστασία;
Δεν ξέρω…
 
Top Bottom