YAMAHA TENERE 700 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Τελικά τα touratech τα δοκίμασες και δεν έμπαιναν με την ψηλή εξάτμιση;
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Κρίμα, η αλήθεια είναι ότι έχουν αρκετή διαφορά στον όγκο και λογικό μιας και η εξάτμιση είναι πάνω και πρέπει να ξεκινάνε με μεγαλύτερη απόσταση. Τα τουρατεκ στην αριστερή μεριά έρχονται σχεδόν πρόσωπο με τα πλαστικά και στην δεξιά με την μαμά εξάτμιση (με την σκόρπιον έχει λίγο παραπάνω χώρο). Μάλλον για κανένα rackless σύστημα είσαι. Για την αλλαγή της συμπεριφοράς περίεργο μου φαίνεται, σίγουρα δεν είναι το ίδιο με το να είσαι μόνος αλλά όχι να μην πατάει ο μπροστά. Προφόρτιση έσφιξες υποθέτω ( ; )
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Τα μόσκο με αντάπτορες κλπ ζυγίσουν 9 κιλά. Με οποιοδήποτε άλλο σαμάρι θα κέρδιζες 5-6 κιλά.
Τα μοτορτεκ τα πλαινά τα κάγκελα με το Χ frame αν και ζυγίζουν ένα 3-4άρι κιλά επειδή έχουν τα μεταλλικά θηλάκια μπορείς να βάλεις ότι σαμάρι/τσάντα θες.
Η πίσω σχάρα της μοτορτεκ ζυγίζει ένα 4άρι και δυστυχώς δεν αντέχει πολύ φόρτωμα (δίνουν μαξ 8).
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Εγώ πάντως το καλοκαίρι που το φόρτωσα με τις μαμά αλουμινενιες στην βάση που δίνει η Yamaha δεν μπορώ να πω ότι άλλαξε η συμπεριφορά του στο χώμα σε βαθμό τραγικό. Βαρυνε λίγο η αίσθηση στις αλλαγές πορείας στα κλειστά κομμάτια αλλά μέχρι εκεί. Με την εξάτμιση τη μαμισια.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Εγώ πάντως το καλοκαίρι που το φόρτωσα με τις μαμά αλουμινενιες στην βάση που δίνει η Yamaha δεν μπορώ να πω ότι άλλαξε η συμπεριφορά του στο χώμα σε βαθμό τραγικό. Βαρυνε λίγο η αίσθηση στις αλλαγές πορείας στα κλειστά κομμάτια αλλά μέχρι εκεί. Με την εξάτμιση τη μαμισια.
Μήπως μπορείς να μου ζυγίσεις την αριστερή?
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Έχω σεταρει μπρος πίσω αναρτήσεις.
Θα αλλάξω και πίσω ελατήριο όταν βγει στην αγορά.
Η Κ-tech μου είπε από Νοέμβριο θα έχουν διαθέσιμο.

Απλά εγώ έχω συνηθίσει σε πιο ελαφριές αποσκευές:
(όπως εδώ στο 701)


 

Dimitris Dims

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Tenere 700
Έχω σεταρει μπρος πίσω αναρτήσεις.
Θα αλλάξω και πίσω ελατήριο όταν βγει στην αγορά.
Η Κ-tech μου είπε από Νοέμβριο θα έχουν διαθέσιμο.

Απλά εγώ έχω συνηθίσει σε πιο ελαφριές αποσκευές:
(όπως εδώ στο 701)


Δεν ξέρω τα κιλά σου εγώ έβαλα 90 ohlins αν θυμάμαι καλά και είδα μεγάλη διαφορά στο πίσω ιδικά όταν βάζω διπλό και φορτωμένη αύριο θα το παραλάβω με νέο λαδάκι και ελατήριο εμπρός ... Ελπίζω να δω την ίδια διαφορά που είδα με την αλλαγή του πίσω
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Δεν ξέρω τα κιλά σου εγώ έβαλα 90 ohlins αν θυμάμαι καλά και είδα μεγάλη διαφορά στο πίσω ιδικά όταν βάζω διπλό και φορτωμένη αύριο θα το παραλάβω με νέο λαδάκι και ελατήριο εμπρός ... Ελπίζω να δω την ίδια διαφορά που είδα με την αλλαγή του πίσω
Τι ελατήριο έβαλες μπροστά;
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Δεν ξέρω τα κιλά σου εγώ έβαλα 90 ohlins αν θυμάμαι καλά και είδα μεγάλη διαφορά στο πίσω ιδικά όταν βάζω διπλό και φορτωμένη αύριο θα το παραλάβω με νέο λαδάκι και ελατήριο εμπρός ... Ελπίζω να δω την ίδια διαφορά που είδα με την αλλαγή του πίσω
Το έτρωγα όλο μου το φαγητό για να μην με μαλώνει η μαμά μου.
Κι εγώ 90 χρειάζομαι για πίσω, αλλά στο World Raid μοντέλο δεν υπάρχει διαθέσιμο ακόμα (δεν είναι ίδιο με το Τενερέ σου).
 

Dimitris Dims

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Tenere 700
Ταιριάζει στην συζήτηση


Εγώ αναμμένο να δώ το αποτέλεσμα από τον Χελιώτη που θα ετοιμάσει το δικό του Tenere για Rally που θα τρέξει φέτος και μου είπε πως θα δοκιμάσει αναρτήσεις του raid στο απλό θα έχει ενδιαφέρον ...
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Εγώ αναμμένο να δώ το αποτέλεσμα από τον Χελιώτη που θα ετοιμάσει το δικό του Tenere για Rally που θα τρέξει φέτος και μου είπε πως θα δοκιμάσει αναρτήσεις του raid στο απλό θα έχει ενδιαφέρον ...
Μάλλον δεν λέω κάτι καινούργιο αλλά υπάρχουν στο net αναρτησεις για τενερε με αυξημένη διαδρομή αναρτήσεων εδώ και αρκετό καιρό. Όπως και με μειωμένη.
 
Top Bottom