YAMAHA TENERE 700 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Οκ. Τσέκαρε τα όταν με το καλό τα βάλεις γιατί πέρυσι είχα δει σχετικό βίντεο που έδειχνε να βρίσκει η κάτω πλάκα στο κάγκελο στο τέρμα (δεξιά νομίζω) του τιμονιού. Ίσως να το διόρθωσαν στα επόμενα..
Το έχουν διορθώσει αυτό το θέμα! Το είχα ρωτήσει πριν παραγγείλω.
Πολύ εξυπηρετικοί και γρήγοροι στις απαντήσεις τους.
Μπήκαν...
Αντβεντσουρίλα λέμε... :ha
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Ερώτηση: Τελικά καθαρίζουμε με παραφινέλαιο την αλυσίδα ή όχι;;

Παρακαλώ τα ποπκορν να μην βγουν... :ha
 

zorro

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Άφοβα και για πιο φθηνά πάρε πετρέλαιο το κάνω τα τελευταία δέκα χρόνια σε τέσσερεις μηχανές και οι αλυσίδες ήταν καινούριες βασικά δεν έχω αλλάξει ποτέ αλυσίδα σε κάνενα

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Χρησιμοποίησε παραφινέλαιο με πινέλο, κάνε του ένα καλό καθάρισμα, κάνε μια σύντομη βόλτα να ζεσταθεί η αλυσίδα και βάλε ότι γράσο θέλεις.

Το πετρελαιο καίει τα orings και δεν αφήνει το γράσο να κάνει δουλειά
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Παραφινελαιο φαρμακευτικό καθαρίζει και δεν κάνει ζημιά. Πινέλο για εφαρμογή, το αφήνουμε λίγη ώρα, σκουπιζεις με πανάκι και μετά την πλένεις. Βόλτα μετά να ζεσταθεί η αλυσίδα και μετά γρασάρισμα.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Παραφινελαιο φαρμακευτικό καθαρίζει και δεν κάνει ζημιά. Πινέλο για εφαρμογή, το αφήνουμε λίγη ώρα, σκουπιζεις με πανάκι και μετά την πλένεις. Βόλτα μετά να ζεσταθεί η αλυσίδα και μετά γρασάρισμα.
Το μη φαρμακευτικό δεν το θέλουμε;
Χρησιμοποίησα τέτοιο αυτή την φορά...
Κατά τα άλλα όπως τα λες..
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Το μη φαρμακευτικό δεν το θέλουμε;
Χρησιμοποίησα τέτοιο αυτή την φορά...
Κατά τα άλλα όπως τα λες..
Δεν το προτιμώ γιατί πρέπει να μείνει λίγο και να ξεπλυθει γρήγορα. Εγώ συνήθως το απλώνω και το αφήνω μέχρι την άλλη μέρα..
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Βαλβολινη η απλή του ταλήρου και την καθαρίζει και την λιπαίνει .
Φεύγουν τα πάντα όλα ,δε θέλει πλύσιμο μετά.
Εφαρμογή με πινέλο .
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Η αλυσίδα είναι τελετουργικό, πρέπει να κάνεις προετοιμασία, να καθαρίσεις να τρίψεις να λερωθείς, τα νύχια μαζεύουν μπιχλα οδοντόβουρτσες πανιά μπολακια παραφινελαια βαγγελίστρες χαμός στο ιδίωμα...να την κάνεις βόλτα να ζεσταθεί να της ρίξεις γρασσο όχι πολύ αλλά ούτε και λίγο, σχεδόν πάντα πέφτεις σε αμφιβολία μήπως έβαλες πολύ οπότε παίρνεις πανί και σκουπίζεις τα πολλά άλλα μετά σου φαίνεται λίγο οπότε την ξαναψεκαζεις πάλι....ένα δράμα...


Εκτός αν είσαι ο ΧρήστοςΕλ όπου απλά δεν ασχολείσαι έως ότου την πετάξεις και βάλεις άλλη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Πόσο να την ζεσταίνεις... Αν την ζεστάνεις υπερβολικά και κάψεις τα o-rings;;:eek:
Κι άλλα δράματα...:ha
Υπάρχουν λύσεις!!!! :laugh:

Και σε.... ρετρό!!! :p
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Η αλυσίδα είναι τελετουργικό, πρέπει να κάνεις προετοιμασία, να καθαρίσεις να τρίψεις να λερωθείς, τα νύχια μαζεύουν μπιχλα οδοντόβουρτσες πανιά μπολακια παραφινελαια βαγγελίστρες χαμός στο ιδίωμα...να την κάνεις βόλτα να ζεσταθεί να της ρίξεις γρασσο όχι πολύ αλλά ούτε και λίγο, σχεδόν πάντα πέφτεις σε αμφιβολία μήπως έβαλες πολύ οπότε παίρνεις πανί και σκουπίζεις τα πολλά άλλα μετά σου φαίνεται λίγο οπότε την ξαναψεκαζεις πάλι....ένα δράμα...


Εκτός αν είσαι ο ΧρήστοςΕλ όπου απλά δεν ασχολείσαι έως ότου την πετάξεις και βάλεις άλλη.
Με τι καφέ συνοδεύεται η διαδικασία...?
Με πλαστικό ή χάρτινο καλαμάκι...? :roflmao:
 

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
Χρησιμοποίησε παραφινέλαιο με πινέλο, κάνε του ένα καλό καθάρισμα, κάνε μια σύντομη βόλτα να ζεσταθεί η αλυσίδα και βάλε ότι γράσο θέλεις.

Το πετρελαιο καίει τα orings και δεν αφήνει το γράσο να κάνει δουλειά
Το φωτιστικό πετρέλαιο όχι, και εν γένει δεν ξεραίνει και καταστρέφει τα πλαστικά
 

BabisStinson

Μέλος
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT 2023 Verde Altaj
Εγώ πάντα χρησιμοποιούσα ένα καλό de-greaser πάντως για καθαρισμό της αλυσίδας. Για λίπανση έχω δοκιμάσει τα περισσότερα που κυκλοφορούν, κατέληξα στης Motorex.
Είναι διαδικασία τέρμα βαρετή πάντως, χαίρομαι που με το Guzzi δε θα ξαναχρειαστεί. Βασικά για μοτοσικλέτες μη-αγωνιστικές θα έπρεπε να έχει επικρατήσει ο άξονας, η αλυσίδα είναι "άχρηστη" και ταλαιπωρία. Αν η BMW έβγαζε και το F850 με άξονα και όχι αλυσίδα θα το σκεφτόμουν κι αυτό λίγο περισσότερο. Για μένα στα 12-15Κ το V85TT ήταν μονόδρομος σε αυτό το θέμα. Εν τω μεταξύ η BMW έχει αποδείξει με το 1200-1250GS ότι και πάνω από 110hp μια χαρά είσαι με άξονα, όπως εσχάτως και η Guzzi με το V100.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Εγώ δοκίμασα και degreaser της motored και δεν έμεινα ικανοποιημένος. Άσε που έχει και πολύ μεγαλύτερο κόστος.
 
Top Bottom