YAMAHA TENERE 700 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Παιζει πολο κ το ειδος στρωσιματος
Υδάτινο ή αυτό που φοράει η καλή κοινωνία στο στήθος με τον θυρεό με το άλογο; Είναι και τα Τ7 για αρχόντους; Για τον λαό δεν έχει μείνει τίποτα πια;
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Το "πάντα με φίλτρο" το τηρώ κ εγώ!
Άλλαξες λάδια στα 1α 50χλμ εννοείς;

Edit: το 4100 το βρίσκω μόνο για αυτοκίνητα..
5100 ηθελα να γραψω .....οπως και ρολο αντι πολο:ha
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Υδάτινο ή αυτό που φοράει η καλή κοινωνία στο στήθος με τον θυρεό με το άλογο; Είναι και τα Τ7 για αρχόντους; Για τον λαό δεν έχει μείνει τίποτα πια;
Παλι καλα που δεν εβαλα Κ :roflmao:
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Παιζει ΡΡΡΡΡΡΡΡΡολο κ το ειδος στρωσιματος,αν θελεις λεπτομερειες στειλε πμ .
Δεν καταλαβαινω Γιατι πμ;
Γραψε εδω να το διαβασουν ολοι Η γνωση πρεπει να μοιραζεται
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021

Έχει κανένας θέμα με το πίσω φρένο (ειδικά στο χώμα) ; Δεν το είχα δει να παίζει πουθενά και θεώρησα ότι θέλει εξαέρωση/αλλαγή υγρών . Εντωμεταξύ είχα ρωτήσει μερικούς ακόμα αναβάτες τενερέ και δεν είχαν θέμα . Έκανα πρόσφατα και δεν είδα κάποια διαφορά και λέω - μαντάρα τα έκανα πρέπει να ξανακάνω εξαέρωση.

Έπεσα εδώ στο προωθητικό βίντεο της cameladv και πραγματικά μου πούλησε το πετάλι μιας και περιγράφει ακριβώς το τι συμβαίνει και σε εμένα, δεν είναι ότι δεν μπλοκάρει ο τροχός αλλά νιώθω την σπογγώδη αίσθηση όταν έχει αέρα το σύστημα. Καμιά γνώμη;
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Έχει κανένας θέμα με το πίσω φρένο (ειδικά στο χώμα) ; Δεν το είχα δει να παίζει πουθενά και θεώρησα ότι θέλει εξαέρωση/αλλαγή υγρών . Εντωμεταξύ είχα ρωτήσει μερικούς ακόμα αναβάτες τενερέ και δεν είχαν θέμα . Έκανα πρόσφατα και δεν είδα κάποια διαφορά και λέω - μαντάρα τα έκανα πρέπει να ξανακάνω εξαέρωση.

Έπεσα εδώ στο προωθητικό βίντεο της cameladv και πραγματικά μου πούλησε το πετάλι μιας και περιγράφει ακριβώς το τι συμβαίνει και σε εμένα, δεν είναι ότι δεν μπλοκάρει ο τροχός αλλά νιώθω την σπογγώδη αίσθηση όταν έχει αέρα το σύστημα. Καμιά γνώμη;
Ισχύει. Έχω το ίδιο θέμα (δηλαδή το να μην έχω πίσω φρένο στο world raid). Οχι μόνο στο χώμα αλλά γενικά.
Το έχω αγοράσει από τον Φεβρουάριο για να το περάσω αλλά δεν έχω κάνει κανένα χλμ φέτος λόγω θέματος υγείας. Αν σκεφτείς να το αγοράσεις στείλε μου ΠΜ γιατί έχω σκοπό να το πουλήσω.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Μήπως το σωληνάκι κάνει κουρμπα και παγιδεύει φυσαλίδα στο ανώτερο σημείο;

Το είχα πάθει στο 990 και με μια καλή εξαέρωση πρόβλημα λύθηκε.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Eίναι η αίσθηση και το γεγονός ότι δεν "ακούει" το φρένο. Είναι σχεδιαστικό λάθος και το εξηγεί το Camel Adv στο βίντεο του.
Σαν να χρειάζεται να πατηθεί πολύ το ποδόφρενο για να πιάσει (σπογγώδη αίσθηση).
Σαν να θέλει έξτρα προσπάθεια για να πιάσει το πίσω φρένο και με δυσκολία να μπλοκάρει ο πίσω τροχός.

Αν κάνεις μια βόλτα σε 2 φόρουμς περι Τενερέ και στο φεισμπουκ όλοι το αναφέρουν (τώρα πως οι παραπάνω αναφερόμενοι αναβάτες τενερε δεν το έχουν το θέμα δεν το γνωρίζω και μου κάνει εντύπωση μιας και είναι αναγνωρισμένο πρόβλημα - εννοείται όχι από τη yamaha αλλά από οδηγούς).
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690

Έχει κανένας θέμα με το πίσω φρένο (ειδικά στο χώμα) ; Δεν το είχα δει να παίζει πουθενά και θεώρησα ότι θέλει εξαέρωση/αλλαγή υγρών . Εντωμεταξύ είχα ρωτήσει μερικούς ακόμα αναβάτες τενερέ και δεν είχαν θέμα . Έκανα πρόσφατα και δεν είδα κάποια διαφορά και λέω - μαντάρα τα έκανα πρέπει να ξανακάνω εξαέρωση.

Έπεσα εδώ στο προωθητικό βίντεο της cameladv και πραγματικά μου πούλησε το πετάλι μιας και περιγράφει ακριβώς το τι συμβαίνει και σε εμένα, δεν είναι ότι δεν μπλοκάρει ο τροχός αλλά νιώθω την σπογγώδη αίσθηση όταν έχει αέρα το σύστημα. Καμιά γνώμη;
Εντάξει δεν θα το έλεγα "θέμα " Φυσικά θα μπορούσε να έχει καλύτερη αίσθηση αλλά όχι και ότι δεν δουλεύει. Εκτός αν σου περισσεύουν τα 200 ευρώ. Σίγουρα βελτιώνεται με αυτή την αλλαγή. Ο ίδιος πριν φτιάξει αυτό έλεγε και ότι βοηθάει και αλλαγή στα τακάκια με κάποια της EBC.
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Srider Εάν είναι θα ενημερώσω. Ευχαριστώ!
Kardabix Νιώθω πολλές ότι με κρεμάει άρα σίγουρα είναι θέμα για μένα. Τώρα το αν αξίζει 200ε δεν ξέρω. Θα χρειαστεί σκέψη. Πάντως τα τακάκια δεν βλέπω πως θα βοηθήσουν μιας δεν είναι ότι δεν φρενάρει αλλά ότι αργεί να ανταποκριθεί
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Εγώ από την αρχή το ανέβασα περίπου 1 cm . Βελτιώθηκε αρκετά. Αλλά αν δίνει το δικό του ο Srider νομίζω αξίζει να το βάλεις.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Μετά από βόλτα με λάσπες κλπ... Πόσο πρέπει να περιμένουμε (στο λαμπικο πχ) μέχρι να ξεπλύνουμε το μηχανάκι;

(Γενικής φύσεως ερώτημα :) )
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Μετά από βόλτα με λάσπες κλπ... Πόσο πρέπει να περιμένουμε (στο λαμπικο πχ) μέχρι να ξεπλύνουμε το μηχανάκι;

(Γενικής φύσεως ερώτημα :) )
Μετά από τέτοια βόλτα το βασικό είναι να καθαρίσεις τα καλάμια ώστε να μην ξεραθεί η λάσπη και σου χαλάσει τις ξύστρες ή και τις τσιμουχες. Και η αλυσίδα επίσης θέλει καθάρισμα και λάδωμα. Το υπόλοιπο μηχανάκι άστο όπως είναι...
 

GeorgeKor

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
ΚΤΜ 790adv
Μετά από βόλτα με λάσπες κλπ... Πόσο πρέπει να περιμένουμε (στο λαμπικο πχ) μέχρι να ξεπλύνουμε το μηχανάκι;

(Γενικής φύσεως ερώτημα :) )
Πηγες στη γύρα της αττικης με τον Χελιώτη και τα τενερε ;
Αν ναι για ανέβασε καμια φωτο


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μετά από τέτοια βόλτα το βασικό είναι να καθαρίσεις τα καλάμια ώστε να μην ξεραθεί η λάσπη και σου χαλάσει τις ξύστρες ή και τις τσιμουχες. Και η αλυσίδα επίσης θέλει καθάρισμα και λάδωμα. Το υπόλοιπο μηχανάκι άστο όπως είναι...
Έχει ζεστό νερό και δεν έχεις προβλημα
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Πηγες στη γύρα της αττικης με τον Χελιώτη και τα τενερε ;
Αν ναι για ανέβασε καμια φωτο


Sent from my iPhone using Tapatalk
Πήγα αλλά μπαίνω στην φάση "τώρα οδηγάμε" και είναι και το .gpx που τρέχει στο κινητό και δεν βγάζω σχεδόν καμία φωτό.. καμία καλή τουλάχιστον :rolleyes:
Το είχα πάθει και στην Εύβοια την άλλη φορά...
 

iapetos

Μέλος
Όνομα
Σίμος
Μοτό
Tenere 700 2023
Καλημέρα! Γνωρίζετε αν υπάρχει καμιά καλή λύση για πίσω χειρολαβές; Χωρίς σχάρα και να μπορεί ένα δεύτερο άτομο να κάθεται σωστά χωρίς να το εμποδίζουν.

Κάτι σαν αυτές, αλλά σε λογικές τιμές:
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Πήγα αλλά μπαίνω στην φάση "τώρα οδηγάμε" και είναι και το .gpx που τρέχει στο κινητό και δεν βγάζω σχεδόν καμία φωτό.. καμία καλή τουλάχιστον :rolleyes:
Το είχα πάθει και στην Εύβοια την άλλη φορά...
Ένας ακόμη λόγος που έχουν δίκιο κάποιοι που γράφουν ότι πρέπει να έχεις δύο κινητά.
Ένα πάνω στην μηχανή και ένα στην τσέπη.
 
Top Bottom