YAMAHA TENERE 700 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
επισης στη λιπανση της ντιζας του συμπλεκτη καλο ειναι και ενα γρασαρισμα στη μανετα του συμπλεκτη μεσα στη φωλια και στο δαχτυλιδι



Αλλαξα μανετα και το πλάκωσα στο WD40....το έκανα μπλουμ δηλαδή του έριξα πράμα.........πρέπει να βάλω και γράσοο ???????
 

zorro

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Λοιπόν για να κλείσει αυτό το θέμα, το άνοιξα και εγώ στις 2500 είχε γράσο παντού και στους άξονες.

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
To wd40 δεν ειναι λιπαντικο, ειναι αντιθετα λιποδιαλυτης...
Κατσε ρε συ....αφου λέει ότι είναι για λίπανση......

Το WD-40 Multi-Use Product προστατεύει τα μέταλλα από τη σκουριά και τη διάβρωση, διεισδύει στα κολλημένα εξαρτήματα, εκτοπίζει την υγρασία και λιπαίνει σχεδόν τα πάντα
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Κατσε ρε συ....αφου λέει ότι είναι για λίπανση......

Το WD-40 Multi-Use Product προστατεύει τα μέταλλα από τη σκουριά και τη διάβρωση, διεισδύει στα κολλημένα εξαρτήματα, εκτοπίζει την υγρασία και λιπαίνει σχεδόν τα πάντα
Εγω μετα απο μαστορεμα με WD40 καθαριζω τα χερια μου. Ριξε λιγο λαδι ή γρασσο καπου και ψεκασε το με WD40 και πες μου τι βλεπεις αν δεν με πιστευεις.
 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Εγω μετα απο μαστορεμα με WD40 καθαριζω τα χερια μου. Ριξε λιγο λαδι ή γρασσο καπου και ψεκασε το με WD40 και πες μου τι βλεπεις αν δεν με πιστευεις.
Την βρώμα την βγάζει ναι.....αλλά μετά μένει η λαδίλα....δεν είναι βενζίνη ή white spirit ή τέτοιο πράμα.....εγώ το ρίχνω και στις ντίζες συμπλέκτη/γκάζι.....μέχρι και την αλυσίδα !!!!! αφού μετά όλα λαδωμένα είναι, δεν είναι ξερά.....οκ δεν είναι γράσο αλλά περισσότερο μοιάζει με ψιλό λάδι....
 

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Λοιπόν για να κλείσει αυτό το θέμα, το άνοιξα και εγώ στις 2500 είχε γράσο παντού και στους άξονες.

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Χαλαλι το θεμα αν ειναι να ασχολουμαστε μονο με τα γρασαρισματα ειμαστε ευτυχισμενοι
 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
μη βαζετε το κοινο wd40, για χρηση σπρευ πρεπει να βαζετε σπρευ σιλικονης

υπαρχουν πολλα, βγαζει και η wd40

Ωραια σπρει σιλιονης ειναι αυτο......να το βαζουμε στην ντιζα του συμπλεκτη πχ ? ή στο πειρο που κραταει την μανετα του συμπλέκτη στην βάση της στο τιμόνι ???
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Oπως τα λεει ο k0k0s
Για την ακριβεια το WD40 λιπαινει προσκαιρα Σταδιακα δε εξατμιζεται

Οσον αφορα το γρασαρισμα του αξονα-βιδα της μανετας που ανεφεραι παραπανω ο manosxlv πραγματι δινει μια αναλαφρη αισθηση στη μανετα Δεν ειναι ομως φαουλ της γιαμαχα το οτι δεν εβαλε εκει γρασο αφου και να μην υπαρχει δεν εγινε και τιποτα
 

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Oπως τα λεει ο k0k0s
Για την ακριβεια το WD40 λιπαινει προσκαιρα Σταδιακα δε εξατμιζεται

Οσον αφορα το γρασαρισμα του αξονα-βιδα της μανετας που ανεφεραι παραπανω ο manosxlv πραγματι δινει μια αναλαφρη αισθηση στη μανετα Δεν ειναι ομως φαουλ της γιαμαχα το οτι δεν εβαλε εκει γρασο αφου και να μην υπαρχει δεν εγινε και τιποτα

Σωστα ποσταρω οτι αφορα και τις μοντες στο TENERE οχι απαραιτητα να ειναι αστοχιες.
Οσο αφορα την λιπανση ειμαι λιγο της απλοτητας
Δηλαδη
WD 40 για καθαρισματα
Δεκαρακι λαδι ψιλο
Σπρευ σιλικονης
Γρασο
Σπρευ γρασου λευκου λιθιου
Βαλβολινη
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Στην Race tech Παπαγιάνης σήμερα, προσάρμοσαμε τον συνδετικό σωλήνα του τελικού ώστε οποίο τελικό μπει να πάει ψηλότερα και σε πιο όρθια θέση.

Το μαμά τελικό ζύγιζε 5kg.
Το καινούργιο σετ. 1,5kg.
Πολύ καλό αποτέλεσμα, οπτικά ακουστικά, και για περάσματα από βαθύτερα νερά.

Κόστος €60.+ κόστος τελικού.



Στάλθηκε από το M2007J20CG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Κινεζοβιτσ;
Από τα βάθη της Κίνας.
Πιο Κινεζιά δεν γίνεται.
€50 από Wish.
Προς το παρόν δουλεύει και ακουγεται θαυμάσια.
Για παρακάτω θα δούμε τι θα βάλω αν χρειαστεί η όταν βαρεθώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

alekspall

Μέλος
Περιοχή
Βόλος
Όνομα
alex
Μοτό
TENERE 700 - YZ 125
εμένα τα άλογα δε μου φτάνανε απο στροφή σε στροφή μια φορά που ανέβαινα όλυμπο μαζι με 2 1200gs όταν πιάσαμε την κροκάλα μέχρι το καταφύγιο όμως ..
 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Oπως τα λεει ο k0k0s
Για την ακριβεια το WD40 λιπαινει προσκαιρα Σταδιακα δε εξατμιζεται

Οσον αφορα το γρασαρισμα του αξονα-βιδα της μανετας που ανεφεραι παραπανω ο manosxlv πραγματι δινει μια αναλαφρη αισθηση στη μανετα Δεν ειναι ομως φαουλ της γιαμαχα το οτι δεν εβαλε εκει γρα
εμένα τα άλογα δε μου φτάνανε απο στροφή σε στροφή μια φορά που ανέβαινα όλυμπο μαζι με 2 1200gs όταν πιάσαμε την κροκάλα μέχρι το καταφύγιο όμως ..
Κατσε, κατσε..... ποσα αλογα εχουν τα 1200 παραπανω???? Ασε που στις στροφες και 140 αλογα να εχεις δεν τα βαζεις κατω.... Αλλο αν πηγαινατε ευθειες, εκει οκ....
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κατσε, κατσε..... ποσα αλογα εχουν τα 1200 παραπανω???? Ασε που στις στροφες και 140 αλογα να εχεις δεν τα βαζεις κατω.... Αλλο αν πηγαινατε ευθειες, εκει οκ....
Πλακα με κανεις..
 
Top Bottom