YAMAHA TENERE 700 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Κάπου έχω φώτο από τον χρησταρα ChristosGR και το βαλιτσάκι του.. :eek:


Να επισημάνω εδώ ότι το φοινικο-πουλί το έριξε το Τενερε.
Όχι ότι θέλω βοήθεια για να πέσω και μόνος μου αλλά μην τα φορτωθώ και όλα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays

zorro

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Να επισημάνω εδώ ότι το φοινικο-πουλί το έριξε το Τενερε.
Όχι ότι θέλω βοήθεια για να πέσω και μόνος μου αλλά μην τα φορτωθώ και όλα.
Τι μάρκα είναι τα καγκέλια;;

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Ψέματα... :p
Είχα δει και ψωμάκια του τοστ...
Όπως και άλλα μπινελίκια...:hungry:
Μα το είπα και πιο πάνω, ότι τα εργαλεία είναι αλλού.
Το βαλιτσάκι είναι για την συντήρηση του αερόσακου.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Τα εργαλεία είναι στα σαμάρια.
Το βαλιτσάκι είναι για να συντηρώ τον αερόσακο.
ποιας εταιρείας; από όσο ξέρω μόνο ο Klim και ο Spidi παίρνουν βιδωτό ανταλλακτικό που μπορεί να το κάνει ο αναβάτης, τουλάχιστον από τις γνωστές μάρκες.
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
ποιας εταιρείας; από όσο ξέρω μόνο ο Klim και ο Spidi παίρνουν βιδωτό ανταλλακτικό που μπορεί να το κάνει ο αναβάτης, τουλάχιστον από τις γνωστές μάρκες.
Άσε εδώ είναι η χώρα της πατέντας.

Milwaukee, κομμάτι από τις εργαλειοθήκες μου.



Στάλθηκε από το M2007J20CG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Ο αερόσακος πού είναι;
Α αυτόν τον κουβαλάω μόνιμα πάνω μου για να με προστατεύει από τις κακοτοπιές, (νηστείες, χορτοφαγίες, γυμναστήρια κλπ.)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Συμπασχουμε ρε Χρησταρα :roflmao::roflmao:
 

alekspall

Μέλος
Περιοχή
Βόλος
Όνομα
alex
Μοτό
TENERE 700 - YZ 125
ναι δεν ειπα οτι με περνουσαν σε ταχυτητα εισοδου. ολοι λιγο πολυ το ιδιο πηγαιναμε αλλα οταν τελειωνε η στροφη και το gs μαν ανοιγει νιωθεις οτι εσενα σου εσβισε ...εχει διπλασια ροπη και αλογα.
 

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Μπορεί κάποιος κάτοχος να ενημερώσει για τα εργαλεία που χρειάζονται/χρησιμοποιεί για να κάνει επισκευές στο δρόμο; Ρώταω κυρίως για τρόχους, πάνελ, τιμόνια κλπ. Μηχανάκι μπορεί να μην έχω ακομα, αλλά να φτιάχνω την εργαλειοθήκη για να πνιγώ τον πόνο μου, μπορώ.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk


τρόμπα
μανελα
σύρμα
δεματικα
ταινία
27 καρύδι (πίσω τροχό)
αλλεν πολλαπλου τύπου (μπροστα τροχο)
14,13,12,10,8,6 καρυδάκια
Μύτες αλλεν 4/5/6
Μύτη torx T30
Πένσα
κατσαβίδι διπλής όψεως
3 λεβιεδες
καστανια
Γερμανοπολυγωνα 17,14,13,12,10,8
Αλλεν σειρά 3,4,5,6

επιπλέον τις ΣΑΜΠΡΕΛΕΣ
λιγο Βαλβολινη για αλυσίδα
Σαπουνόνερο
ενα μικρο σπρευ wd40

Αυτα εχω εγω μαζι μου μόνιμα





 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Μπορεί κάποιος κάτοχος να ενημερώσει για τα εργαλεία που χρειάζονται/χρησιμοποιεί για να κάνει επισκευές στο δρόμο; Ρώταω κυρίως για τρόχους, πάνελ, τιμόνια κλπ. Μηχανάκι μπορεί να μην έχω ακομα, αλλά να φτιάχνω την εργαλειοθήκη για να πνιγώ τον πόνο μου, μπορώ.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Εγώ παρήγγειλα ένα σετ της EASTBOUND https://eastbound.shop/wp-content/uploads/2020/05/Yamaha-T700-Wheel-Tyre-Kit-Smart-Bundle2-1.jpg για να βγάζω τροχούς ,μόνο επειδή μπορούσε να μου το φέρει γνωστός μου από Ολλανδία , και θα παραγγείλω κάποια στιγμή και ένα σπαστό μαγνητικό μπουζόκλειδο 14 νούμερο . Λεβιέδες έχω, καρυδάκια με καστάνια μικρά έχω και πήρα και ένα κατσαβίδι https://www.bestprice.gr/item/17098293/force-8143-katsabidia-kare-14.html?seq=21&ct=3a2RK8-2Jk3o5-1j9vx,5yhM7UtEa1A που παίρνει όλες τις μύτες απο κατσαβίδι ή άλλεν ή τόρξ που έχω στην εργαλειοθήκη . Duck tape,κόλλα για μέταλλα ,λίγο σύρμα ,καμιά ασφάλεια , δεματικά διάφορα μεγέθη, πένσα και πλαγιοκόφτη μικρό. Όταν με το καλό πάρω το εργαλείο θα το ψάξω να δώ τι άλλο μπορεί να θέλει...Α και μία τρόμπα για τα λάστιχα.
 

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
Σήμερα έβαλα κ εγώ χέρι στην δικό μου μηχανάκι . Για αρχή ρύθμισα τις αναρτήσεις . Κ στην συνέχεια πέρασα αυτή την βάση η οποία υπόσχεται να σταθεροποιήσει και το τρέμουλο της μπάρας και του κοντερ .




Το σχέδιο το βρήκα στο internet και το εκτύπωσα σε 3D εκτυπωτή με κόστος 15 ευρώ
Για την τοποθέτηση χρειάστηκαν να αντικατασταθούν οι βίδες που δένουν στο καντράν με αντίστοιχες ένα εκατοστό μακρύτερες


Και παρακάτω το αποτέλεσμα



Σαν έξτρα έχω βάλει και ένα σε αυτοκόλλητα που βρήκα στο eBay




Για την συνέχεια περιμένω να παραλάβω τα κάγκελα της adventure spect τα οποία έχουν Μπει παραγγελία κ περιμένω να τα παραλάβω για να τα βάλω θα ανεβάσω φωτογραφίες όταν με το καλό έρθουν ! Αυτά προς το παρόν ! Και εννοείτε να λυθεί και να γρασαριστει το μοχλικο και ότι άλλο είναι απαραίτητο.

Για όποιον ενδιαφέρεται για την βάση εδώ μπορεί να βρει το αρχείο


Από την άλλη εάν κάποιος δεν έχει γνωστό με 3D printer μπορώ να τον φέρω σε επαφή με τον άνθρωπο που μου το Εκτυπωσε


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

nickpyrgos

On The Road
Περιοχή
ΠΥΡΓΟΣ ΗΛΕΙΑΣ
Όνομα
NIKOS
Μοτό
BMW GS 1200 triple black 2016
ΥΑΜΑΗΑ tenere 700 World Rally
Σήμερα έβαλα κ εγώ χέρι στην δικό μου μηχανάκι . Για αρχή ρύθμισα τις αναρτήσεις . Κ στην συνέχεια πέρασα αυτή την βάση η οποία υπόσχεται να σταθεροποιήσει και το τρέμουλο της μπάρας και του κοντερ .




Το σχέδιο το βρήκα στο internet και το εκτύπωσα σε 3D εκτυπωτή με κόστος 15 ευρώ
Για την τοποθέτηση χρειάστηκαν να αντικατασταθούν οι βίδες που δένουν στο καντράν με αντίστοιχες ένα εκατοστό μικρότερες


Και παρακάτω το αποτέλεσμα



Σαν έξτρα έχω βάλει και ένα σε αυτοκόλλητα που βρήκα στο eBay




Για την συνέχεια περιμένω να παραλάβω τα κάγκελα της adventure spect τα οποία έχουν Μπει παραγγελία κ περιμένω να τα παραλάβω για να τα βάλω θα ανεβάσω φωτογραφίες όταν με το καλό έρθουν ! Αυτά προς το παρόν !

Για όποιον ενδιαφέρεται για την βάση εδώ μπορεί να βρει το αρχείο


Από την άλλη εάν κάποιος δεν έχει γνωστό με 3D printer μπορώ να τον φέρω σε επαφή με τον άνθρωπο που μου το Εκτύπωσε


Sent from my iPhone using Tapatalk
πολυ καλο φιλε μου και χρηστικο !!!! παντως θα ηθελα και εγω να παραγγειλω, οποτε αμα ειναι θελει και κανενας αλλος.....
 
Top Bottom