YAMAHA TENERE 700 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Συγουρακι η μεγαλύτερη διαδρομή στο τενέρι.
Αν μιλάμε για διαδρομή ανάρτησης το f800 πάντως έχει μεγαλύτερη αν δεν κάνω λάθος.
 

tomBrast

Μέλος
Όνομα
ΘΩΜΑΣ
Μοτό
ΤΕΝΕRE 700
Αν μιλάμε για διαδρομή ανάρτησης το f800 πάντως έχει μεγαλύτερη αν δεν κάνω λάθος.
Διαδρομή για την αλλαγή ταχύτητας.
Διαδρομή έχει μικρότερη το Τενέρι, αλλά οι αναρτήσεις του είναι απλά πολύ καλύτερες.
...από του f800... το ΚΤΜ το πιάνουν τα γέλια .
Να σημειωθεί ότι εμπρός στη μπέμπα είχα βάλει Mizano.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Καλησπέρα παιδιά,
Είμαι νέος στο φόρουμ και αποφάσισα να γράψω για το πρόβλημα που με ταλανίζει τις τελευταίες μέρες. Τόσα που είχα διαβάσει για αυτό το T7 αποφάσισα να το αγοράσω μετά κόπων και βασάνων. Προέρχομαι από Honda και πιο συγκεκριμένα από το africa twin 750. Σε αυτές τις 10 μέρες έκανα τα 1000 χιλιόμετρα και το πρώτο service αλλά εξ αρχής ακούω έναν θόρυβο από τον κινητήρα που μοιάζει με τον θόρυβο που κάνει η καδένα όταν δεν είναι τεντωμένη, τουλάχιστον στα υπόλοιπα μηχανάκια. Στο ρελαντι ακούγεται αλλά πρέπει κάποιος να το προσέξει εκεί όμως που πραγματικά κάνει πολύ θόρυβο είναι στις χαμηλές στροφές 3-4 χιλιάδες. Είναι γενικό το πρόβλημα η αφορά μόνο το δικό μου μηχανάκι. Θα ήθελα πολύ να ακούσω τις γνώμες σας.
Στο σέρβις το ανέφερες; Σου έδωσαν κάποια εξήγηση;
 

Migel

Μέλος
Όνομα
Lampros
Μοτό
T7
Έχω χρόνια μηχανάκι πάνω από μια δεκαετία. Και όπως καταλαβαίνεις έχω περάσει από πολλούς και καλούς μαστόρους χωρίς ωστόσο να έχει βγάλει κάποιο πρόβλημα. Έτσι λοιπόν πριν του κάνω σέρβις το πήγα να το ακούσει ένας μάστορας της εμπιστοσύνης. Χωρίς να του πω κάτι μου απάντησε αυτό που είναι προφανές δηλαδή κάτι με την καδένα- τεντωτηρας. Από την άλλη μεριά ο αντιπρόσωπος χωρίς καν να το ακούσει η να το πάρει βόλτα μου είπε ότι έτσι κάνουν κι ότι δεν του έχει μείνει στα χέρια κάποιος τέτοιος κινητήρας. Νιώθω όμως ότι δεν θα μπορούσε να πει κάτι διαφορετικό για ευνόητους λόγους.

Εάν ψάξεις σε φόρουμ σε ολόκληρο τον κόσμο θα διαπιστώσεις ότι πολλοί ακούνε τον συγκεκριμένο θόρυβο στον CP2 κινητήρα ένα τικ τακ είτε είναι στο ρελαντι είτε σε χαμηλές στροφές. Υπάρχουν και χαρακτηριστικά βιντεάκια που το δείχνουν. Απλά μου κάνει εντύπωση αν όντως είναι φυσιολογικό η χρήζει παραπάνω ψάξιμο. Δυστυχώς μέχρι στιγμής δεν έχω συναντήσει κανένα T7 η έστω κάποιον CP2 μιας και είμαι από επαρχία. Εάν κάποιος είναι διαθέσιμος απλά και μόνο να ακούσω το μηχανάκι του θα του ήμουν ευγνώμων.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Εγώ στο δικό μου δεν έχω ακούσει κάτι περίεργο οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Το μόνο που είχα παρατηρήσει όταν έστρωνα ήταν μια δυσκολία από αλλαγή 2η με 3η ταχύτητα και αυτό όχι συχνά. Μετά την πρώτη αλλαγή λαδιών δεν μου το ξανάκανε ...
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Έχω χρόνια μηχανάκι πάνω από μια δεκαετία. Και όπως καταλαβαίνεις έχω περάσει από πολλούς και καλούς μαστόρους χωρίς ωστόσο να έχει βγάλει κάποιο πρόβλημα. Έτσι λοιπόν πριν του κάνω σέρβις το πήγα να το ακούσει ένας μάστορας της εμπιστοσύνης. Χωρίς να του πω κάτι μου απάντησε αυτό που είναι προφανές δηλαδή κάτι με την καδένα- τεντωτηρας. Από την άλλη μεριά ο αντιπρόσωπος χωρίς καν να το ακούσει η να το πάρει βόλτα μου είπε ότι έτσι κάνουν κι ότι δεν του έχει μείνει στα χέρια κάποιος τέτοιος κινητήρας. Νιώθω όμως ότι δεν θα μπορούσε να πει κάτι διαφορετικό για ευνόητους λόγους.

Εάν ψάξεις σε φόρουμ σε ολόκληρο τον κόσμο θα διαπιστώσεις ότι πολλοί ακούνε τον συγκεκριμένο θόρυβο στον CP2 κινητήρα ένα τικ τακ είτε είναι στο ρελαντι είτε σε χαμηλές στροφές. Υπάρχουν και χαρακτηριστικά βιντεάκια που το δείχνουν. Απλά μου κάνει εντύπωση αν όντως είναι φυσιολογικό η χρήζει παραπάνω ψάξιμο. Δυστυχώς μέχρι στιγμής δεν έχω συναντήσει κανένα T7 η έστω κάποιον CP2 μιας και είμαι από επαρχία. Εάν κάποιος είναι διαθέσιμος απλά και μόνο να ακούσω το μηχανάκι του θα του ήμουν ευγνώμων.
Έτσι κάνει κάνει ο κινητήρας ειδικά όταν είναι κρύος αλλά και όταν ζεσταθεί δεν εξαφανίζεται ο ήχος. Που βρίσκεσαι στην επαρχία;
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Σχάρα από Perun Moto και πλαϊνά κάγκελα Outback Motortek (ειδική έκδοση για ψηλές εξατμίσεις: HP Corse, Mivv Dakar):

50 εκατοστά το φάρδος

Έπεσε πολυ ψάξιμο και μελέτη περί συμβατότητας αυτού του συνδυασμού.









Ήθελα να κουμπώσω τις ειδικές βάσεις από Mosko Moto αλλά με έφαγαν τα κουνούπια και μπήκα μέσα... Και αύριο μέρα είναι
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
και για να ενθαρρύνει το OCD σύνδρομό μου (βλέπε ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή) η Outback Motortek, μου έστειλε την οριζόντια σωλήνα που συγκρατεί τις πλαϊνές βάσεις με μερικά χιλιοστά διαφορά/κλίση στα λαμάκια/κολλήματα τους...
έτσι για να μην κεντράρει σωστά με την πινακίδα και το μάτι να πέφτει εκεί συνέχεια
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Όχι μόνο το δικό σου μάτι.

Ωραίο είναι το κάγκελο (πλην του στραβού), δεν φαίνεται όταν το οδηγείς τουλάχιστον.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
και για να ενθαρρύνει το OCD σύνδρομό μου (βλέπε ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή) η Outback Motortek, μου έστειλε την οριζόντια σωλήνα που συγκρατεί τις πλαϊνές βάσεις με μερικά χιλιοστά διαφορά/κλίση στα λαμάκια/κολλήματα τους...
έτσι για να μην κεντράρει σωστά με την πινακίδα και το μάτι να πέφτει εκεί συνέχεια
Η αλήθεια είναι ότι κάνει μπαμ...
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Εμένα ήρθε η εξάτμιση επιτέλους, SC Project rally raid. Δοκιμάστηκε μαζί με DNA φίλτρο stage 1 -2 και έμεινα έκπληκτος. Πήγα σε πολύ γνωστή διαδρομή για να μπορώ να συγκρίνω. Πραγματικά νόμιζα ότι είχα αλλάξει γραναζωμα τόσο διαφορά είχε στο άρπαγμα. Το φίλτρο μετά τις 5000 σαλ κάνει πολύ ιδιαίτερο ήχο για να μην πω πορωτικο!!!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
και για να ενθαρρύνει το OCD σύνδρομό μου (βλέπε ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή) η Outback Motortek, μου έστειλε την οριζόντια σωλήνα που συγκρατεί τις πλαϊνές βάσεις με μερικά χιλιοστά διαφορά/κλίση στα λαμάκια/κολλήματα τους...
έτσι για να μην κεντράρει σωστά με την πινακίδα και το μάτι να πέφτει εκεί συνέχεια
Όχι μόνο το δικό σου μάτι.

Ωραίο είναι το κάγκελο (πλην του στραβού), δεν φαίνεται όταν το οδηγείς τουλάχιστον.
Ναι, όχι μόνο το δικό σου. Και εγώ έχω αυτό το κόλλημα... γμστ
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Δεν βλέπω τπτ. Αν και σας πιστεύω γιατι η motortek έχει μια έφεση στο στραβό κόλλημα. :roflmao: . Στα κάγκελα μπρος το δεξί πετάει κανα εκατοστό (μπορεί και δυο τωρα που το βλέπω) δεξιά... Στα κάγκελα πίσω η κλίση σε ένα λαμάκι ήταν ότι ναναι... Πληρώνεις design αλλά απο QA τπτ. :p Τα πίσω τα έσαξα. Τα μπροστά βαρέθηκα...
 
Reactions: STF
Top Bottom