YAMAHA TENERE 700 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Η επιλογή σου είναι ένας πολύ καλός συνδυασμός Στέφανε.
Αυτός άλλωστε είναι και ο λόγος ύπαρξης του προφίλτρου.
Το θέμα είναι αν αξίζει από θέμα κόστους η μετατροπή αυτή.
Από θέμα κόστους συμφέρει περισσότερο να αγοράσεις το σφουγγάρι του προφιλτρου που κάνει 15€ και με άλλα τόσα να τυπώσεις το καπάκι σε εκτυπωτή. Σίγουρα το αλουμινένιο της twin air είναι καλύτερο, αλλά και το εκτυπωμένο λειτουργεί (προς το παρον) εξίσου καλά με σημαντικά μικρότερο κόστος.

Sent from my Armor 17 Pro using Tapatalk
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Αυτός άλλωστε είναι και ο λόγος ύπαρξης του προφίλτρου.
Το θέμα είναι αν αξίζει από θέμα κόστους η μετατροπή αυτή.
Άποψή μου: το προφίλτρο χρειάζεται. Είτε το twin air είτε το σφουγγάρι της Unifilter που μπαίνει πάνω από το σνορκελ, στην εισαγωγή.
Το επόμενο φίλτρο, το DNA στην προκειμένη συζήτηση, δεν πρόκειται να σκονιστεί (λόγω του προφίλτρου) αλλά μπαίνει για καλύτερη αναπνοή.

Οχι δεν αξίζει η μετατροπή αυτή. Όπως και ότι τα σκάμε για τις μοτοσυκλέτες μας γενικότερα, αλλά αν μας κολλήσει κάτι το αγοράζουμε.
 

BabisStinson

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT
πέραν των Yamalube τι άλλα λάδια έχετε δοκιμάσει;
Στο ΜΤ-07 (ίδιος κινητήρας) έχω δοκιμάσει MOTUL 7100, Bardahl δεν θυμάμαι ποιο ακριβώς και Sikolene. Πάνω κάτω όλα ίδια μου φάνηκαν, δεν κατάλαβα κάποια διαφορά ούτε στον συμπλέκτη. Ίσως λίγο καλύτερα, αλλά ελάχιστα, πιο καλή αίσθηση με τα Sikolene. Αλλά όχι κάτι άξιο αναφοράς.
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
πέραν των Yamalube τι άλλα λάδια έχετε δοκιμάσει;
Motul 4100 10w-40 1η αλλαγη στα 50χμ 2η αλλαγη στα 1000χμ,παντα με φιλτρο (ασχετα με το τι λεει η Yamaha για να μην στενοχωρησει τους οικολογους)
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Motul 4100 10w-40 1η αλλαγη στα 50χμ 2η αλλαγη στα 1000χμ,παντα με φιλτρο (ασχετα με το τι λεει η Yamaha για να μην στενοχωρησει τους οικολογους)
Το "πάντα με φίλτρο" το τηρώ κ εγώ!
Άλλαξες λάδια στα 1α 50χλμ εννοείς;

Edit: το 4100 το βρίσκω μόνο για αυτοκίνητα..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
πέραν των Yamalube τι άλλα λάδια έχετε δοκιμάσει;
Motul 5100 και τώρα έχω bel ray exp . Σημαντική βελτίωση στην λειτουργία του σασμαν με τα bel ray. 10-40 και στις 2 περιπτώσεις.
 

eSocratis

Ιωαννης
Όνομα
Ιωαννης
Μοτό
Τ700
επιτελους ... να και καποιος που κανει αυτο που πρεπει...
που πραγματικα πρεπει....

:inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove:
Το στρωνω ακομη και ρωτησα εαν ειναι οκ να τααλλαξω πριν τα 1000 , και η απαντηση ηταν οχι γιατι οπως υποψιαζομουν εχουν αλλα χαρακτηριστικα τα λαδια στρωσιματος.
Παρολη την ''καταγωγη'' μου , λογω της εξελιξης στα Τεχνολογικα εχω σταματησει καιρο να παριστανω τον εξυπνο και το γυρισα στις ερωτησεις ... κατα προτιμηση στην ΄'πηγή'' ..
(my 2 cents)
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Motul 4100 10w-40 1η αλλαγη στα 50χμ 2η αλλαγη στα 1000χμ,παντα με φιλτρο (ασχετα με το τι λεει η Yamaha για να μην στενοχωρησει τους οικολογους)
επιτελους ... να και καποιος που κανει αυτο που πρεπει...
που πραγματικα πρεπει....

:inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove:
Μου εξηγειτε τεχνικα γιατι το να αλλαζει καποιος τοσο νωρις τα "λαδια στρωσιματος" ειναι καλο; Ειλικρινα ρωταω
 

Heisenberg

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
T7
Καλησπέρα. Μιας και πήγε η κουβέντα στα λάδια...κάθε πότε κάνετε αλλαγή λαδιών, στα πόσα χιλιόμετρα; Γιατί στο manual γράφει κάθε 10k (εκτός του πρώτου service), άλλοι προτείνουν στα 3-3.5k και άλλοι στα 5k.
 

Dimitris Dims

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Tenere 700
Κάθε 5.000 χλμ μαζί με φίλτρο...
Κάθε 5 τα 3 είναι υπερβολή , εδώ ο Χελιώτης με τα παιδία στο ταξίδι αλλάξαν στα 10 και ήταν εντάξει . Είμαι στα 35.000 και κάθε φορά στα 5 που κάνω αλλαγή τα λάδια φαίνονται μια χαρά
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Μου εξηγειτε τεχνικα γιατι το να αλλαζει καποιος τοσο νωρις τα "λαδια στρωσιματος" ειναι καλο; Ειλικρινα ρωταω
Παιζει ΡΡΡΡΡΡΡΡΡολο κ το ειδος στρωσιματος,αν θελεις λεπτομερειες στειλε πμ .
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom