...

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Σοβαρα; με βοηθαει πολυ αυτο. Για το κανουργιο λεω του 20
Το καινούργιο ΛΕΕΙ η Yamaha πώς το πρόσεξε κάτι τις παραπάνω γιατί έφαγε πολύ κράξιμο για το tracer 700 και τη φτήνια που είχε πάνω του. ΛΕΕΙ πώς έκανε βελτιώσεις σημαντικές.

Εγώ λέω Kawasaki Versys 650.. Και μόνο το συμβατικό πηρούνι που βλέπω σε μηχανή Street 700cc του 2020 είναι λόγος να με χαλάει. Σαν το μικρό άσχημο αδερφό του 900 είναι..

Και να σου το πω κι αλλιώς.. Το Versys μαζί με το ER6 τό 2005 ήταν ένα τεράστιο Project της Kawasaki. Απο τότε μετράμε 15 χρόνια εξέλιξης για να φτάσουμε στο σημερινό Versys καλύτερο και πιο όμορφο και σύγχρονο απο ποτέ.

Το Tracer 700 συγνώμη αλλά ήταν μια απόπειρα της yamaha να φτιάξει ένα low budget commuter naked (mt07) Και μετά επειδή το ζήταγε η αγορά το έντυσε με κάποια πλαστικά. Και επειδή ξεχείλιζε φτήνια ήρθε τώρα να σώσει ότι σώζεται με λίγο Design και πινελιές. Σόρυ αλλά δεν με πείθει σε τίποτα. Μόνο το μοτέρ είναι καλό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Καταλαβα.το τενερε 700 ειναι ποιο ποιοτικο απ το tracer του 20?πως το βλεπεις
Έχοντας καβαλήσει και περιεργαστεί και το tenere νομίζω είναι πολύ καλύτερο σε ποιότητα το tenere. Τώρα με την επιφύλαξη αν το καινούργιο Tracer 700 έκανε το μπαμ και άλλαξε πολύ προς το καλό.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Καταλαβα.το τενερε 700 ειναι ποιο ποιοτικο απ το tracer του 20?πως το βλεπεις
Αν μου επιτρέπεις να πω και γω τη χαζομάρα μου
Δε μπορώ να καταλάβω, γιατί δε πας να οδηγήσεις και να βγάλεις ιδία συμπεράσματα!! Όλοι μας θα σου πούμε και κάτι διαφορετικό
Είσαι επαρχία;
Τράβα Αθήνα, μεινε και ένα βράδυ, και οδήγα ότι σε ενδιαφέρει στις αντιπροσωπείες
Τότε και μόνο τότε θα έχεις όσο το δυνατό ασφαλέστερη εικόνα θεωρώ ( εγώ αυτό θα έκανα και για αυτό και το προτείνω :))
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ρε Σωτήρη συγνώμη τώρα αλλά....

Προτείνεις κάτι που το προτείνουμε μετά τη 10η σελίδα....
Γιατί Σωτήρη;
Γιατί;
Γιατί χαλάς την πΧιάτσα Σωτήρη;;
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Καλα σου λεει ρε Σωτηρη ο Γιαννης, αυτη η κουβεντα γινεται παντα αφου πρωτα εχουν πεισει οι γνωστοι πενφεδακηδες τον υποψηφιο αγοραστη οτι αυτο που πραγματικα θελει ειναι Μονοδρομος και ειναι ενα βημα πριν το ταμειο.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Καλοταξιδο!!

Άμα θέλει η νύφη κι ο γαμπρός...

Και αφού θα πας εκεί μπορεί να κάνεις και σκέψεις και για χώμα.. Μια επίσκεψη στο section με τις εκδρομές θα σου χρειαστεί..
 

PanosP

Μέλος
Όνομα
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
Yamaha Tenere 700, (x) Honda CRF 250 Rally
Σημερα εκανα τεστ το τενερε.εντυπωσεις. Παρα το σχετικα μικρο ζελατινακι ο αερας ηταν υποφερτος ακομα και μεχρι τα 150 160. οπότε με αφτερ ζελατινα θαναι πολυ καλυτερα τα πραγματα. Οδηγησα με ανοικτο κρανος δεν ειχα ιδιαίτερο προβλημα οσο αναφορα την ανεμοκαλυψη. Το τεστ εγινε σε εθνικο δρομο. Το ανοιξα μεχρι και 150 160 δλδ οσο μπορουσα ειχε κινηση ο δρομος. Στις ταχυτητες αυτες παραμεινε ακλονητο κατι που δεν περιμενα.το μοτερ του σπιρτοζικο αρχοντικη θέση κουμπωσα μια χαρα.ωραιο το οργανακι του σαν ταμπλετ ηταν. Ή σελλα παρολο στενη και με λιγο αφρωδες δεν με κουρασε καθολου.στην περιπου μία ώρα που το οδηγησα.το βαρος του δεν μου φανηκε καθολου.γενικως το μηχανακι μου άφησε πολυ καλες εντυπωσεις.ειδικα στο εθνικό δυκτιο δεν περίμενα ναναι τοσο σταθερό.οσο αναφορα συνεπιβατη. Δε νομιζω ναναι τοσο τραγικα τα πραγματα στο κομματι ανεσης σελλας. Ειδικα μετα απο μια αναβαθμιση στη σελλα.
στα λόγια μου έρχεσαι :)
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Νασαι καλα. Δεν ειπα οτι κλειδωσα στο τενερε. Εντυπωσεις ειπα. Αληθεια. Τοχεις κανει βολτα;
Παραπανω που σου γραψα section εννοούσα στο τμήμα του φόρουμ με τα ταξίδια. Σόρυ αλλά εμείς εντω στο Αμερικα δε ξέρουμε φορές πως το λέτε εσείς εκεί..!

Εγώ το tenere το έχω οδηγήσει, μου άρεσε πολύ. Ειναι εξαιρετικά μανιτζεβελο, πολύ ωραίο στο χώμα, ευέλικτο, ελαφριά αίσθηση, παιχνίδι.

Θα το έπαιρνα εγώ ποτέ αν δεν είχα σκοπό να κάνω χώμα και ήθελα δικαβαλα και τριβαλιτσα? . Ούτε μια στο μυριο. Είναι σαν να πάρω Nissan quasqai για να πάω με τους τζιπαδες η σαν να πάρω varadero να μπαίνω πίστα.

Ναι θα σε πάει ταξίδια, δικαβαλα κλπ αλλά αυτή τη στιγμή είσαι ενθουσιασμενος με την εμφάνιση ενδεχομένως και με αυτό που βλέπεις.

Έτσι είχα ενθουσιαστεί το 2006 με ένα naked μηχανακι και έλεγα θα το πάρω και μετά παλευα να το κάνω ταξιδιάρικο και πεταμένα λεφτά.

Εγώ προσωπικά θα επαιρνα Suzuki v Strom, εναλλακτικά kawasaki versys 650 για λίγο πιο σπορ αίσθηση η ενδεχομένως αν ήταν να φτάσω έτσι στα 10-11 χιλιάρικα {καλά καινούργιο δεν έπαιρνα οκ) θα είχα μερικές δεκάδες άλλες επιλογές.

Εγώ πήρα ας πούμε αρκετά φτηνότερο από καινούργιο tenere το tiger 1050 sport 2014. Με 9 χιλιάρικα είναι τούμπανο 20.000χλμ καινούργιο μηχανάκι έτοιμο με τριβαλιτσα πάνω ζελατίνες, σταντ, κάγκελα φώτα κλπ κλπ και ταξιδεύω με 180 με 7000 στροφές με κόκκινα στις 11.000(παντα σε πίστα η ιδιωτικό ελεγχόμενο χώρο, το ιδιωτικό μου αεροδρόμιο ας πούμε χεχεχε...)

Τι να μου λεγε τώρα εμένα το tenere 700 για να κάνω ταξίδια σε σχέση με το tiger. Καταρχήν όταν το tenere τερματίζει εγώ κουμπωνω Τετάρτη και δεν το λέω ξέρεις και καλά.. Αλλα σαν value for money τι παίρνεις.

Το tenere το πήρε ας πούμε ο Χελιωτης(αν τον ξέρεις) για μηχανάκι βόλτας και για χώματα δες. Ήταν τις προάλλες στην κορντιξιαδα (σόρυ αν έχεις άγνωστες λέξεις!)

Θα έπαιρνες ποτέ Suzuki jimny η Lada niva να κάνεις ταξίδια με την οικογένεια και να μπορείς να πας σε μια παραλία?

Η μάλλον να μην το πάω στα άκρα αφού κάνω αυτοκίνηταδικη σύγκριση.

Αν ήθελες να κανεις ασφάλτινα ταξίδια και να πας και καμιά παραλία θα έπαιρνες Suzuki vitara η ξέρω γω ένα opel insignia?

Και με τα 2 θα τα κάνεις μια χαρά. Απλά με το vitara θα έχεις κούνηματα μετά τα 140,θα αρχίζει να ουρά από τον αέρα, θα ανεβαίνει η κατανάλωση, θα γέρνει πιο ποκυ στις στροφές, τα καθίσματα θα είναι πιο σκληρά κλπ κλπ. Θα ζεις και μ αυτά. Ναι μια χαρά. Απλά με το insignia. θα φτάσεις ατσαλακωτος και χαρούμενος.

Επειδή έκανες μια ώρα βόλτα και ενθουσιασμενος δεν σημαίνει πως είδες κάτι από το tenere. Έκανες δικαβαλο?Βαλε ένα πίσω και κάνε έναν επαρχιακό και να είστε σα σαρδέλες και το συζητάμε.

Φόρτωσε και πλαϊνές και μπαγκιαζιερα και να πηγαίνεις σούζα με τις διαδρομές των αναρτήσεων που έχει και να ψάχνεις aftermarket αμορτισέρ για να έχεις τιμόνι.

Θα κάνει ποτέ ένα tenere 700 ταξίδι όπως ένα vstrom 650 δικαβαλος. Ούτε καν.. Και αυτή είναι η πραγματικότητα. Αν δε σε ενδιαφέρουν τα δικαβαλα τότε οι περιορισμοί είναι πολύ μικρότεροι σίγουρα.
 
Top Bottom