YAMAHA TRACER 900/900GT

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R




Παρά τη κριτική που έχει ασκηθεί στο TRACER 900 κυρίως για τα κουνήματα στο τιμόνι στις υψηλές ταχύτητες, συνέχιζε να παρέμενει το Best seller των πωλήσεων της YAMAHA. Έχοντας οδηγήσει το καταπληκτικό XSR900 θεωρώ κλειδί αυτής της εμπορικής επιτυχίας τον εξαιρετικό CP3.

Το 2018 δημιουργήθηκε και μας παραδόθηκε η νέα γενιά του TRACER 900, αυτή τη φορά όμως η YAMAHA "άκουσε" τους κατόχους και όσους είχαν οδηγήσει το TRACER 900 πρώτης γενιάς με σκοπό να βελτιώσει τα υπάρχοντα καλά στοιχεία και να διορθώσει ότι έπρεπε να διορθώσει.

Κατά τη γνώμη μου η YAMAHA με το TRACER έδωσε στη αγορά των μοτοσυκλετών μια ξεχωριστή Sport Touring μοτοσυκλέτα με πολλά ηλεκτρονικά στολίδια και στη περίπτωση της GT με πολύ καλές αναρτήσεις και ένα στάνταρτ ταξιδιωτικό πακέτο σε μια πραγματικά εξαιρετική τιμή αφού δεν της λείπει σχεδόν τίποτα (12.900 η GT έκδοση και 11.150 η απλή)

Αν κρίνω από το συνολικό αποτέλεσμα των TRACER 900 και TRACER 900GT, φαίνεται πως η YAMAHA "άκουσε" πολύ προσεκτικά όχι μόνο όσα στο παρελθόν εξιτάρισαν το κοινό αλλά και όσα δυσαρέστησαν. Για αυτό το λόγο θα πρέπει να τονιστούν οι αλλαγές στα γεωμετρικά χαρακτηριστικά της νέας μοτοσυκλέτας όπου είδαμε το ψαλίδι να μακραίνει κατά 6 ολόκληρα εκατοστά (592mm από 532mm), που είχε σαν αποτέλεσμα να μακρύνει αντίστοιχα συνολικά το μεταξόνιο στα 1500mm από 1440mm. Το αποτέλεσμα ήταν να φορτιστεί με περισσότερο βάρος το μπροστινό και να εξαλειφθεί το φαινόμενο του κουνήματος. Παράλληλα έχουμε υποχρεωτικά νέο σετάρισμα του αμορτισέρ με revalving και νέες πλήρως ρυθμιζόμενες αναρτήσεις εμπρός/πίσω για το GT.
Οι αλλαγές αυτές επέτρεψαν να επανασχεδιασθεί το υπο-πλαίσιο μακραίνοντας και αυτό και τώρα διαθέτει έτοιμες αναμονές για πλαϊνές βαλίτσες οι οποίες έρχονται ως στάνταρτ αξεσουάρ στο GT.

Το αφρώδες υλικό της σέλας άλλαξε προσθέτοντας 5 χιλιοστά ύψος στη θέση οδήγησης.

Νέα είναι και η ζελατίνα η οποία έχει μεγαλώσει προσφέροντας καλύτερη προστασία από άνεμο και βροχή αλλά εντυπωσιακός είναι και ο νέος μηχανισμός που επιτρέπει τη ρύθμιση της με το ένα χέρι ακόμη και την ώρα που οδηγείς -δεν συστήνεται- κατά 5 εκατοστά πάνω-κάτω.

Το τιμόνι μίκρυνε κατά 16,5mm (κάτι περισσότερο από 1,5 πόντο) αλλά το συνολικό πλάτος μίκρυνε κατά δέκα ολόκληρα εκατοστά λόγω αλλαγής στο σχέδιο των προστατευτικών χουφτών.

Μια επίσης σημαντική αλλαγή έγινε στο ύψος των μαρσπιέ του συνεπιβάτη τα οποία απομακρύνθηκαν από τη σέλα κατά 33mm (3,3 εκατοστά) ενώ ταυτοχρόνως βγαίνουν περισσότερο προς τα έξω.

Αλλαγή έχουμε όχι μόνο στη ποιότητα αλλά και στο σχεδιασμό των πλαστικών που επιτρέπουν τη καλύτερη ροή του αέρα αλλά και στο σχεδιασμό του ντεπόζιτου το οποίο έχει και προστασία της ευαίσθητης περιοχής που μοιάζει ως προέκταση της σέλας.

Η έκδοση GT διαθέτει επιπλέον μια εντελώς ξεχωριστή TFT οθόνη (δανεισμένη από το R1) που αλλάζει φωτισμό αυτόματα από ημέρα σε νύχτα, cruise control, θερμαινόμενα γκριπ, quick shifter, πλαϊνές βαλίτσες στο χρώμα της μοτοσυκλέτας και όπως έγραψα και παραπάνω πλήρως ρυθμιζόμενες αναρτήσεις εμπρός και πίσω, ενώ το πιρούνι είναι από ανοδιωμένο χρυσό για να ξεχωρίζει από τη βασική έκδοση.

Έτσι το νέο TRACER διατήρησε όλα τα FUN TO RIDE χαρακτηριστικά αλλά αυτή τη φορά είναι και μια από τις ικανότερες Sport Touring μοτοσυκλέτες. Εμένα πάντως με κέρδισε από άποψη εντυπώσεων.













 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Στέφανε μια και έχεις γνώση πάνω στο δίκτυο της Yamaha, γνωρίζεις που διατείθεται η μοτοσυκλέτα για Test ride?
Αυριο θα πάρω τηλ για λεπτομέρειες απλά έλεγα αν έχεις κατα νου κάποιο tip.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Το χει φιλος και μπορώ να πω οτι πρόκειται για φοβερή μοτοσυκλέτα Γιάννη, με λυμένα τα θεματάκια του προηγούμενου ...Πολύ τίμια αγορά
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Στέφανε μια και έχεις γνώση πάνω στο δίκτυο της Yamaha, γνωρίζεις που διατείθεται η μοτοσυκλέτα για Test ride?
Αυριο θα πάρω τηλ για λεπτομέρειες απλά έλεγα αν έχεις κατα νου κάποιο tip.
Υπάρχει ένα ίδιο μπλε (σαν αυτό στις παραπάνω φωτογραφίες) στη Yamaha Μεσογείων 397, στην Αγ. Παρασκευή. Εννοώ το νέο κατάστημα, όχι αυτό που υπάρχει από πάντα στο ύψος του Νοσοκομείου Σωτηρία. Δεν έχω μιλήσει μαζί τους αλλά την έχω δει τη μηχανή λίγες μέρες πριν τα εγκαίνια του καταστήματος. Για σιγουριά πάρε τους ένα τηλέφωνο στο 2106003241.
 
Τελευταία επεξεργασία:

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Το GT δεν νομίζω ότι έχει νόημα. Θα ήθελα το απλό με το τηλεπροφορτιστήρι της πίσω ανάρτησης του GT όμως
και τις βαλίτσες (ίσως πιο μεγάλες)
Οθόνη, σίφτερ δεν με απασχολούν.
Είμαι ολντ σκουλ εγώ.
(βέρι ολντ σκουλ)
:cool:
Μηχανάρα πάντως
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αν όντως έχουν λύσει τα θέματα του προηγούμενου μοντέλου τότε είναι ένα πολύ καλό sport touring με πλούσιο εξοπλισμο και με πολύ καλή τιμή.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Το GT δεν νομίζω ότι έχει νόημα. Θα ήθελα το απλό με το τηλεπροφορτιστήρι της πίσω ανάρτησης του GT όμως
και τις βαλίτσες (ίσως πιο μεγάλες)
Οθόνη, σίφτερ δεν με απασχολούν.
Είμαι ολντ σκουλ εγώ.
(βέρι ολντ σκουλ)
:cool:
Μηχανάρα πάντως
Νίκο είναι πολύ μικρή η διαφορά στη τιμή για να πας στο απλό μοντέλο. Δεν είναι μόνο η προφόρτιση, είναι ότι είναι και ποιοτικότερες οι αναρτήσεις εμπρός και πίσω. Θέλεις στη καλύτερη περίπτωση 1200 € για να βάλεις aftermarket ανάρτηση με υδραυλική προφόρτιση και στις μπροστινές λίγα πράγματα μπορείς να κάνεις. Η οθόνη μου αρέσει κι εμένα περισσότερο του απλού μοντέλου γιατί είναι πιο ευανάγνωστη. Στο GT μοιάζει μεγάλη χωρίς να είναι γιατί η ενεργή οθόνη είναι σημαντικά μικρότερη από το σύνολο της επιφάνειας.
Edit για KTiNoS: το GT έχει και στάνταρ κεντρικό σταντ (άλλο ένα 200άρι ευρώ)

Αν όντως έχουν λύσει τα θέματα του προηγούμενου μοντέλου τότε είναι ένα πολύ καλό sport touring με πλούσιο εξοπλισμο και με πολύ καλή τιμή.
Γιάννη έχουν γίνει αλλαγές στα γεωμετρικά χαρακτηριστικά, στην αεροδυναμική και στο πλάτος τιμονιού. Δεν έχει το παραμικρό θέμα, αν κανονίσεις test ride πες μου ημερομηνία και ώρα μήπως έρθω κι εγώ να του κάνω ένα (έχω οδηγήσει μόνο το XSR900 με τον ίδιο κινητήρα και είχα πάθει πλάκα).
 
Τελευταία επεξεργασία:

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Φιλος.....που γραφει σε γειτονικο φορουμ.....κατοχος του πρωτου μοντελου.....ευχαριστημενος μεν αλλα με τα γνωστα θεματα δε.....το αλλαξε με το τελευταιο.....κ απο οτι λεει ειναι η μερα με τη νυχτα σε σχεση με το παλιο.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
μια αλλη προσεγγιση τωρα...
φιλος και μελος του χωρου το αγορασε το 2018 οπως και το πουλησε το 2018 αγοραζωντας lc μεταχειρηζμενο !!
θα του μιλησω να περιγραψει αυτος τα συναισθηματα του.........
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
μια αλλη προσεγγιση τωρα...
φιλος και μελος του χωρου το αγορασε το 2018 οπως και το πουλησε το 2018 αγοραζωντας lc μεταχειρηζμενο !!
θα του μιλησω να περιγραψει αυτος τα συναισθηματα του.........
Θα είχε πολύ ενδιαφέρον η άποψη του για οποιοδήποτε λόγο κι αν το έδωσε.

Θα προσπαθήσω να κανονίσω ένα καλό test ride γιατί είναι μια μηχανή που σε 2-3 χρόνια θα με ενδιέφερε.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
μια αλλη προσεγγιση τωρα...
φιλος και μελος του χωρου το αγορασε το 2018 οπως και το πουλησε το 2018 αγοραζωντας lc μεταχειρηζμενο !!
θα του μιλησω να περιγραψει αυτος τα συναισθηματα του.........
Αν είναι από τα τρελά νερά όπως και εσύ... Τον δικαιολογώ!
Καμμια σχέση οι 2 μηχανές... Άλλη κατηγορία.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Προς το παρόν δεν υπάρχει το μηχανάκι διαθέσιμο για test ride, πήρα σε 5 καταστήματα. Θα είναι σε λίγες μέρες, άφησα τηλέφωνο.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Αμα κανονισουμε για ομαδικο test ride ενα niken για μενα παρακαλω! Εχει ενα η μοτοδυναμικη στην καλλιροης και το χαζευα..
Έχεις καιρό να έρθεις στα Τρίκαλα....?
Κάτι είχε φέρει τοπικός αντιπρόσωπος εδώ... ;)
 
Reactions: STF

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

Arisxios

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Αρης
Μοτό
Πατίνι
Ωραίο είναι και με πολύ καλή τιμή
 

Arisxios

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Αρης
Μοτό
Πατίνι
μια αλλη προσεγγιση τωρα...
φιλος και μελος του χωρου το αγορασε το 2018 οπως και το πουλησε το 2018 αγοραζωντας lc μεταχειρηζμενο !!
θα του μιλησω να περιγραψει αυτος τα συναισθηματα του.........


Έμαθες ?
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Έμαθες ?
Εσυ πρρπει να μας πεις....που πηγες βολτα με φρεσκο κατοχο προσφατα !!!
Για αυτο που ειπε ο Στεργιος.....πιστευω οτι ειναι τελειως διαφορετικα μηχανακια....οι τιμες των LC μεταχ. παιζουν κοντα.....στατικα που το καβαλησα ειναι πουπουλο το τιμονι κοβει πολυ.....ειναι μανιτζεβελο κ πολυ ομορφο !!!!
 
Top Bottom