Ημερολόγιο μοτοσυκλέτας: Yamaha WR250R - T2 Adventure Project

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αχχχ...μπράβο Στέφανε!

Στάλθηκε από το LG-V490 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Υπάρχουν και άλλα "μικρά" που γίνονται ωραίοι ταξιδευτές. Ψάχνουμε παρέες!





 
Τελευταία επεξεργασία:

thanosxrv

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Honda xrv 750 Africa twin
Κάτι τέτοιο σκέφτομαι Στέφανε...

Στάλθηκε από το LG-D620 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Reactions: STF

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
25 Οκτωβρίου 2017

Εποχιακή αντικατάσταση ελαστικών.
Έφυγαν τα "καλοκαιρινά" Bridgestone και μπήκαν τα χειμωνιάτικα Dunlop D952 (εμπρός) και D606 (πίσω).



 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Τς τς,λάσπες στο μηχανάκι και μικρογρατζουνιές στο μπροστινό φτερό :p.
Καλολάσπωτα τα καινούργια πατούμενα :ok:
Πες τα, πες τα, ο @Simitis να τα βλέπει αυτά. Μάζεψα κι άλλα "παράσημα" μη νομίζεις!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
3 Νοεμβρίου 2017

Τίποτα σπουδαίο, αγορά από ebay αυτοκόλλητα και τοποθέτηση τους στα προστατευτικά του ψαλιδιού. Η μελλοντική αντικατάσταση με το ντεπόζιτο 14 lt που έχω παραγγείλει θα εξαφανίσει τα χαρακτηριστικά αναγνώρισης της μηχανής.





 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Μετα το tank θα δούμε και κάτι σε fairing;

Όπως αυτό ή αυτό
Χμμμμ... ενδιαφέρον Πάνο!
Το πρώτο παράδειγμα πατάει πάνω σε τανκ της IMS 18 λίτρων και το δεύτερο σε Safari 14 λίτρων σαν το δικό μου!΄
Ας αφήσουμε και κάτι για το μακρινό μέλλον!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
@STF Στέφανε πόσα χλμ αυτονομία έχεις με 14 λίτρα στο δυόμισι?
Καμιά 400αρα...?
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
@STF Στέφανε πόσα χλμ αυτονομία έχεις με 14 λίτρα στο δυόμισι?
Καμιά 400αρα...?
Θοδωρή η αυτονομία είναι γύρω στα 300 χλμ με αμιγώς χωμάτινη χρήση και μπορεί να φτάσει έως 400+ χλμ πριν σβήσει ο κινητήρας από έλλειψη καυσίμου (σε ασφάλτινη χρήση και με ελαφρύ το χέρι στο γκάζι).
Αν θέλουμε όμως να μιλάμε με ορθολογικές μέσες τιμές, υπολογίζω 320 με 350 χλμ.

Με το εργοστασιακό ρεζερβουάρ είχα περίπου 40 με 50 χλμ εμβέλειας με το λαμπάκι της ρεζέρβας αναμμένο (έχω κάνει ακριβώς 50 και πρόλαβα να μπω σε πρατήριο καυσίμων πριν σβήσει ο κινητήρας). Τώρα με το SAFARI των 14 λίτρων το λαμπάκι μου ανάβει περίπου στα μισά (7 λίτρα χρήσης ή υπολοίπου, όπως θέλει να το δει κανείς).
Θα ψαχτώ με τη μετακίνηση του αισθητήρα της λυχνίας ρεζέρβας όταν τοποθετήσω την αντλία στο καινούριο τεπόζιτο. Έχω διαβάσει κάποια Αγγλόφωνα άρθρα στο advrider.com αλλά η φωτογραφίες έχουν εξαφανιστεί (λόγω photobucket, το γνωστό πρόβλημα).
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μια χαρα εισαι!
Η 300αρα στην τσεπη, οποτε δεν ανησυχεις ποτε ;)
 

John-Elias_Tenere

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
yamaha xt660z tenere 2011
Στεφανε δεν εχω λογια!Οτι μηχανακι και να πιασουν τα χερια σου γίνετε μοναδικο!!!Νομιζω θα ειναι το απολυτο adv bike γιατι και χαμηλο βαρος εχει και θα πηγαινει στο χωμα οπως πρεπει σε αντιθεση με το tenere 660 και το γκαζακι του μια χαρα το εχει!Και μεγαλυ αυτονομια!Και σημαντικο η απλοτητα κατασκευης του!Με κολλας μικροβια τωρα το ξερεις ε?
:sk:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Στεφανε δεν εχω λογια!Οτι μηχανακι και να πιασουν τα χερια σου γίνετε μοναδικο!!!Νομιζω θα ειναι το απολυτο adv bike γιατι και χαμηλο βαρος εχει και θα πηγαινει στο χωμα οπως πρεπει σε αντιθεση με το tenere 660 και το γκαζακι του μια χαρα το εχει!Και μεγαλυ αυτονομια!Και σημαντικο η απλοτητα κατασκευης του!Με κολλας μικροβια τωρα το ξερεις ε?
:sk:
Θυμάσαι που το χαζεύαμε παρέα μια βραδιά στη Yamaha Μεσογείων;
Όμως εσύ είσαι νέο παιδί που λατρεύει τα ταξίδια και δεν έχεις ακόμη τις δικές μου υποχρεώσεις. Το Tenere θα σου καλύψει περισσότερα γούστα. Κατά τα άλλα πολύ θα γούσταρα να είμαστε και πάλι παρεάκι! :friendship:
 

John-Elias_Tenere

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
yamaha xt660z tenere 2011
Θυμάσαι που το χαζεύαμε παρέα μια βραδιά στη Yamaha Μεσογείων;
Όμως εσύ είσαι νέο παιδί που λατρεύει τα ταξίδια και δεν έχεις ακόμη τις δικές μου υποχρεώσεις. Το Tenere θα σου καλύψει περισσότερα γούστα. Κατά τα άλλα πολύ θα γούσταρα να είμαστε και πάλι παρεάκι! :friendship:

Ναι το θυμαμαι!!! :) Προφυτικη η βολτα! Ναι εχω ακομα να το χαρω !Αν το τερεν δεν ειναι πολυ απαιτητικο και το wr με το xtz μια χαρα παρεα κανουν! :)
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Καλορίζικα και καλοφόρετα Στέφανε.
:)
 
Reactions: STF

Serial

Μέλος
Όνομα
Παύλος
Μοτό
Suzuki bandit 650 και KAWASAKI KLX450R
φιλε το μηχανακι αυτο το κοιτουσα επι δυο χρονια...οπως καταλαβαινεις ειχα ακολουθησει ολοκληρο τον...κυκλο σπουδων, ειχα μελετησει επι μερονυχτα οτι σαϊτ υπηρχε στις τεσσερεις γωνιες του πλανητη και ηταν σχετικο με το wr

σκεψου οτι τοτε ειχα το f800gs με πολυ τραβελ εντουρο στην πλατη και για καποιο λογο ειχα αρρωστησει με το γιαμαχακι...

οριακα ημουν να το παρω...θυμαμαι ειχα βρει ενα και μοναδικο στα τρικαλα σε ασπρο χρωμα...

τελικα δεν προχωρησε τοτε η αγορα και αρκετα αργοτερα απεκτησα ενα ttr250 ενω στην πορεια βρεθηκα αγκαλια με την...βασω (aka klx450r)..που καλυπτει και με το παραπανω τις χωματινες ανησυχιες μου..

ενας απο τους λογους που με εκανε να το σκεφτω διπλά το wr ηταν και το οτι θα το χρησιμοποιουσα και ως καθημερινη μοτοσυκλετα...(θα πουλουσα παραλληλα το bmw)

ειναι τοσο κουκλα που το φοβηθηκα λιγο για ψειριστικη...

αυτο και η σχετικα υψηλη τιμη πωλησης (οχι αδικα το μηχανακι αυτο αξιζει καθε ευρω) με ανεκοψαν τοτε...αλλα...ποτε δεν ξερεις...η ζωη μας κυκλους κανει.

καλες βολτες και που ξερεις, μπορει να ανταμωσουμε και σε κανα κορφοβουνι εδω στην Αθηνα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom