Ημερολόγιο μοτοσυκλέτας: Yamaha WR250R - T2 Adventure Project

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αυτά ειναι!Πολυ ωραίο θεμα Στέφανε και καλοριζικο και απο εδώ!!!!Η νοικοκυροσυνη σου και η τάση να βελτιωνεις τα μηχανακια ΣΩΣΤΑ εκει που πασχουν ειναι αξιοθαυμαστη! Η συντηριση του πρεπει να ειναι παιχνιδακι γενικα! Για εμενα προσωπικα αυτα τα μηχανακι ειναι τα καθαρα adv και οχι τα μεγαλα on/off!Απλοτητα-ευκολια στην συντηριση-μικρο βαρος,μονο το μεγαλυτερο ντεποζητο του λειπει αλλα αφου υπαρχει after market μια χαρα!!! :) Ευχομαι καλες βολτες!!!
Σε ευχαριστώ Γιάννη για τα καλά σου λόγια! Σύντομα θα τα πούμε από κοντά.

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
2 Σεπτεμβρίου 2017

Σήμερα ήρθε η μέρα να τοποθετηθούν οι προστασίες πλαισίου (από μπότες και λοιπά "ατυχήματα")




Λίγα tie wrap, ταινία 2πλής όψης και σε λίγα λεπτά είμαστε έτοιμοι!





 
Τελευταία επεξεργασία:

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Ωραια εκατσαν τα προστατευτικα
Το μπροστινο ποτε θα το ντυσεις;
Η σχαρα ποτε;

Το φθινοπωρο μπηκε επισημως
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ωραια εκατσαν τα προστατευτικα
Το μπροστινο ποτε θα το ντυσεις;
Η σχαρα ποτε;

Το φθινοπωρο μπηκε επισημως
Για το μπροστινό έχω πάρει τις ζελατίνες από εκεί που μου πρότεινες. Ίσως τις βάλω και σήμερα!

Η σχάρα είναι καθ' οδόν, την ερχόμενη εβδομάδα την περιμένω. Βρήκα μια μεταχειρισμένη Αμερικάνικη με έτοιμες αναμονές για Rotopax δοχεία (ευτυχώς από Αγγλία).

Σετάρισα και αναρτήσεις! Δηλώνω έτοιμος!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
9 Σεπτεμβρίου 2017

Σήμερα πέρασα μια βόλτα από το MotoRAID για να εφοδιαστώ κάποια καλούδια μεταξύ αυτών και τον σάκο/λουκάνικο των 25 λίτρων που είναι ότι πρέπει για τη κατηγορία του WRR.





Με τη βοήθεια των παιδιών στο MotoRAID έλυσα και μια άλλη σπαζοκεφαλιά, την υπόθεση tankbag. Το 7,6 λίτρων ντεπόζιτο και ο σχεδιασμός του δε βοηθάει καθόλου στην εύρεση του κατάλληλου tankbag. Θα μπορούσα να συμβιβαστώ με κάποιες λύσεις, που όμως δεν μου άρεσαν καθόλου.
Στη δική μου περίπτωση το tankbag δε θα έπαιζε το ρόλο του χώρου εύκολης πρόσβασης για μικροαντικείμενα αλλά του χώρου αποθήκευσης και μεταφοράς για αντικείμενα που είναι απαραίτητα στα μίνι ταξίδια μου. Δεν με ενδιέφερε δηλαδή η εύκολη πρόσβαση αλλά η μεταφορά αντικειμένων χωρίς συμβιβασμούς στην άνεση κατά τη χωμάτινη εξόρμηση. Είχα λοιπόν ήδη στη κατοχή μου ένα σακίδιο σχάρας/tailbag 8 λίτρων και ο υπάλληλος που με εξυπηρέτηση μου έδωσε τη λύση της προσθήκης του συστήματος πρόσδεσης tailbag της Kriega σε συνδυασμό με το υπάρχον σακίδιο!






Τη περασμένη Τρίτη ήρθε και η πολύ-αναμενόμενη αλουμινένια πανάλαφρη σχάρα της Scaggs με την Αμερικάνικη καταγωγή και επιτέλους σήμερα βρήκα το χρόνο να τη τοποθετήσω και αυτή:






Είχα ήδη εφοδιαστεί με ένα έξτρα (δεύτερο) φτερό για την ουρά της μηχανής το οποίο έπρεπε να τρυπηθεί και αφού θα πρόσθετα ένα κάποιο μικρό βάρος βάζοντας την αλουμινένια σχάρα έπρεπε να απαλλαχθώ από ένα αντίστοιχο ή ακόμη μεγαλύτερο βάρος, δηλαδή αυτό:







Έτσι αφού τρυπήθηκε το φτερό και απαλλάχθηκα από την κατά τα άλλα πολύ κομψή βάση πινακίδας, τοποθετήθηκε η αλουμινένια σχάρα και η νέα βάση πινακίδας η οποία ήρθε επίσης πρόσφατα από τη χώρα του Ανατέλοντος Ηλίου:

















 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
16 Σεπτεμβρίου 2017

Σήμερα τοποθετήθηκαν τα αυτοκόλλητα προστασίας στις μπροστινές μπουκάλες και με αυτά ολοκληρώθηκε ότι αφορά τη προστασία της μηχανής από πτώσεις, πέτρες κτλ.







 
Τελευταία επεξεργασία:

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
9 Σεπτεμβρίου 2017





















Σήμερα τοποθετήθηκαν τα αυτοκόλλητα προστασίας στις μπροστινές μπουκάλες και με αυτά ολοκληρώθηκε ότι αφορά τη προστασία της μηχανής από πτώσεις, πέτρες κτλ.







Φτουφτου μην στη ματιάσω την κούκλα!!!!!
:friendship::hlb::prft:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
20 Σεπτεμβρίου 2017

Αν και δεν πρόκειται για μόνιμο αξεσουάρ αξίζει να το αναφέρω. Σήμερα τοποθετήθηκε κάνιστρο Rotopax 3,8 λίτρων το οποίο μου δίνει από 70 ως 100 επιπλέον χλμ. αναλόγως γκαζιού. Οπότε μαζί με τα 7,6 λίτρα της μηχανής έχουμε ένα σύνολο 11,4 λίτρων που σημαίνουν 240 εξασφαλισμένα χλμ που μπορούν να γίνουν και 300 xlm (έχω καταφέρει καταναλώσεις και 3,7lt/100km, αλλά έχω "καταφέρει" και 4,7lt/100km). Το ερχόμενο ΣΚ θα παραχθούν συμπεράσματα!



 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αλήθεια σου λέω αν δεν το δω λασπωμένο εγώ σταματάω να βλέπω αυτό το topic. Δεν θα γίνω εγώ ψυχαναγκαστικός..:D:mad:
Λασπωμένο δε ξέρω αν θα το δεις (λόγω καλοκαιρίας), λερωμένο και με φωτοαποδείξεις θα το δεις σύντομα! Οπότε... stay tuned!

Ολόκληρο το καλοκαίρι το προετοίμαζα ευλαβικά και με προσεγμένες επιλογές για να το φέρω στα γούστα μου κάνοντας υπομονή μέχρι να έρθουν εκείνες οι ημέρες απόλαυσης, μέσα στο Φθινόπωρο και το Χειμώνα.

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

kostasdirt

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
KTM Adventure 1290R
Σήμερα τοποθετήθηκαν τα αυτοκόλλητα προστασίας στις μπροστινές μπουκάλες και με αυτά ολοκληρώθηκε ότι αφορά τη προστασία της μηχανής από πτώσεις, πέτρες κτλ.







Ουπς το αριστερό αυτοκόλλητο στα καλάμια το κόλλησες ανάποδα!
...Πολύ όμορφο μηχανάκι!!!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ουπς το αριστερό αυτοκόλλητο στα καλάμια το κόλλησες ανάποδα!
...Πολύ όμορφο μηχανάκι!!!
Ναι ρε γαμώτο, αλλά παρ' όλο που τα κόλησα με νερό και θα μπορούσα να διορθώσω το πάνω-κάτω αυτό δεν ήταν εφικτό γιατί το λάθος έγινε όταν ψαλίδησα ελάχιστα τα αυτοκόλλητα (τα καλάμια είναι κωνοειδή και έκοψα λίγο τα αυτοκόλητα ώστε να γίνουν σε σχήμα σαν τραπέζια και να εφαρμόσουν σωστά στο τύλιγμα γύρω από τα καλάμια). Δε πειράζει, μέχρι να "τραυματιστεί" θα το αφήσω έτσι για το "κακό" το μάτι... :p

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Άμα ο άνθρωπος είναι ΜΕΡΑΚΛΗΣ ότι κιάν πέσει στα χέρια του κάνει τη "διαφορά"!Ωραίος Στέφο:friendship:
 
Reactions: STF

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
@Simitis

Αλήθεια σου λέω αν δεν το δω λασπωμένο εγώ σταματάω να βλέπω αυτό το topic. Δεν θα γίνω εγώ ψυχαναγκαστικός..:D:mad:
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εδώ θέλουμε να φτάσουμε:




Οι παραγγελίες έχουν γίνει εδώ και δυο εβδομάδες.

1) Το Sahara tank των 14 λίτρων (νέα αυτονομία 350-400 χλμ) έρχεται βαπορίσια από Αυστραλία και χωρίς τελωνείο χάρη σε δυο καταπληκτικά αδέρφια που γνώρισα το καλοκαίρι στη Μυτιλήνη. Ο ένας ζει μόνιμα στην Μελβούρνη και έκανε όλα τα τρεξίματα για λογαριασμό μου. Τελικά αφού το πήρε στα χέρια του το παρέδωσε σε εξειδικευμένη μεταφορική για Ελλάδα. Θα περιμένω μέχρι Δεκέμβρη αλλά γλίτωσα τελωνεία και το τελικό κόστος είναι σχεδόν 40% κάτω από το να το έπαιρνα από EU.




2) Πλαϊνές σχάρες της TUSK μέσω ebay αλλά η αποστολή τους έγινε σε Αμερικάνική δνση. Έχουν σταλεί στον αδερφό συναδέλφου μου, στο New Jersey. Μέσα στον επόμενο μήνα θα έρθουν Ελλαδα (μοιρασμένες και ασυσκεύαστες μέσα στις βαλίτσες του συναδέλφου μου, αεροπορικώς).

Μετά την Ιαπωνία, τη Γαλλία, την Αγγλία, προστέθηκαν η Αυστραλία και η ΗΠΑ για να έρθει το μηχανάκι στη μορφή και τον ADV χαρακτήρα που επιθυμούσα.

Λεπτομερής παρουσίαση όταν με το καλό έρθουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom