Ημερολόγιο μοτοσυκλέτας: Yamaha WR250R - T2 Adventure Project

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
[off-topic]
@Serial: φτιαξε ρε φιλε ενα θεμα για το KLX450R να μας πεις τα πως και τι, εχει ο ανεψιος μου το ΚΧ450F και το φανταζομαι σαν ενα road legal version με λιγο detuned κινητηρα, φωτα κλπ. Ειχα πετυχει ενα προσφατα στην Αθηνα και ειχα βαλει φωτο: https://advride.gr/threads/Συμβαίνει-τώρα.36/page-618#post-225946
[/off-topic]
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
αμα ο Αη Βασιλης κανει τις επιθυμιες δωρα τοτε βεβαιαως κ υπαρχει!
ωραιος Στεφ,τουμπανο θα γενει το μοτορι!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
φιλε το μηχανακι αυτο το κοιτουσα επι δυο χρονια...οπως καταλαβαινεις ειχα ακολουθησει ολοκληρο τον...κυκλο σπουδων, ειχα μελετησει επι μερονυχτα οτι σαϊτ υπηρχε στις τεσσερεις γωνιες του πλανητη και ηταν σχετικο με το wr

σκεψου οτι τοτε ειχα το f800gs με πολυ τραβελ εντουρο στην πλατη και για καποιο λογο ειχα αρρωστησει με το γιαμαχακι...

οριακα ημουν να το παρω...θυμαμαι ειχα βρει ενα και μοναδικο στα τρικαλα σε ασπρο χρωμα...

τελικα δεν προχωρησε τοτε η αγορα και αρκετα αργοτερα απεκτησα ενα ttr250 ενω στην πορεια βρεθηκα αγκαλια με την...βασω (aka klx450r)..που καλυπτει και με το παραπανω τις χωματινες ανησυχιες μου..

ενας απο τους λογους που με εκανε να το σκεφτω διπλά το wr ηταν και το οτι θα το χρησιμοποιουσα και ως καθημερινη μοτοσυκλετα...(θα πουλουσα παραλληλα το bmw)

ειναι τοσο κουκλα που το φοβηθηκα λιγο για ψειριστικη...

αυτο και η σχετικα υψηλη τιμη πωλησης (οχι αδικα το μηχανακι αυτο αξιζει καθε ευρω) με ανεκοψαν τοτε...αλλα...ποτε δεν ξερεις...η ζωη μας κυκλους κανει.

καλες βολτες και που ξερεις, μπορει να ανταμωσουμε και σε κανα κορφοβουνι εδω στην Αθηνα.
Παύλο έχεις απόλυτο δίκιο, συμφωνώ απολύτως με κάθε σου σκέψη, ακόμη και οι αναστολές σου ήταν οι ίδιες με τις δικές μου.
Η μόνη διαφορά είναι πως έχω την τύχη (ή την ατυχία αν θες) να μην χρησιμοποιώ πλέον τη μηχανή ως βασικό μέσο μεταφοράς, οπότε είχε έρθει η κατάλληλη στιγμή για την απόκτηση του WRR.

αμα ο Αη Βασιλης κανει τις επιθυμιες δωρα τοτε βεβαιαως κ υπαρχει!
ωραιος Στεφ,τουμπανο θα γενει το μοτορι!
Γειά σου ρε Γιώργο, σε ευχαριστώ! Όταν με το καλά τα "κουμπώσω" θα δώσω το απαραίτητο Review.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
14 Ιανουαρίου 2018

Τα πράγματα είχαν έρθει μέσα στο Δεκέμβρη αλλά κάτι οι γιορτές κάτι το ασφυκτικό εργασιακό χρονοδιάγραμμα δεν έβρισκα χρόνο να τα τοποθετήσω.
Τη περασμένη εβδομάδα έφθασαν και οι νέες χούφτες και η σημερινή Κυριακή φαινόταν σαν θείο δώρο, απαλλαγμένη από κάθε άλλου είδους υποχρέωση. Για καλή μου τύχη είχαν χρόνο και κάποιοι από το μπύρο-παρεάκι μας κι έτσι όλη η μέρα πέρασε όμορφα. Μόνο που είχε ψόφο και δε ξέρω πόσοι από εμάς θα είμαστε αύριο/μεθαύριο κρεβατωμένοι...

Το αποτέλεσμα όμως αποζημιώνει!

Πρώτα μπήκαν τα κάγκελα για τα σαμάρια.











 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Πολύ ασπρίσαμε όμως βρε παιδί μου, οπότε βάλαμε και την απαραίτητη πινελιά. Αντικατάσταση των πλαστικών στις χούφτες. Βγήκαν οι μαύρες μπήκαν νέες μπλέ/άσπρες.

 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κούκλα....τι να λέμε!
Λίγο χρώμα στο "χοντρο" βυτίο και εδεσε:D
Βάλε και ένα κόστος στο τέλος...αν θες!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Κούκλα....τι να λέμε!
Λίγο χρώμα στο "χοντρο" βυτίο και εδεσε:D
Βάλε και ένα κόστος στο τέλος...αν θες!
Κώστα, το τεπόζιτο είναι Αυστραλέζικο και στην Ευρώπη το φέρνει μόνο το OTR με τιμή τα 690,00€ +18,00€ έξοδα αποστολής, σύνολο 708,00€ :eek:
https://www.off-the-road.de/Diverse-Enduros/Tanks/Kunststofftank-Yamaha-WR-250-R-X-2008.html?listtype=search&searchparam=safari
Εγώ το πήρα κατευθείαν από τη Safari Αυστραλίας στη τιμή των 410,00€ που το έστειλε στο σπίτι ενός φίλου μου στη Μελβούρνη δωρεάν. Πλήρωσα και άλλα 25€ για να έρθει με το βαπόρι σαν οικοσκευή (και άρα ατελώνιστα) με μόνο μειονέκτημα την αναμονή των 3 μηνών, γλίτωσα όμως κοντά 300,00€.

Τα κάγκελα είναι της Αμερικάνικης Tusk και είναι σχεδόν αδύνατο να τα βρεις Ευρώπη. Κι εδώ στρατολόγησα έναν συνάδελφο ο οποίος στις αρχές Δεκέμβρη πήγε Αμερική για διακοπές. Τα αγόρασα μέσω ebay με δωρεάν ταχυδρομικά και τα έστειλα στο σπίτι του αδερφού του και όταν ο συνάδελφος μου επέστρεφε τα έφερε εκτός συσκευασίας μέσα σε μία βαλίτσα. Συνοδεύονται από ένα απλό αλλά έξυπνο σύστημα το οποίο είναι αφαιρούμενο από τα κάγκελα και μπορείς να το βιδώσεις σε οποιαδήποτε σκληρή βαλίτσα (αλουμινένια ή πλαστική, ίσως και σε σαμάρι με σκληρή επένδυση). Φωτό άλλη μέρα γιατί τώρα τα έχω αποθηκευμένα γιατί δε μου ήταν απαραίτητα. Τιμή 156,00€ https://www.ebay.com/itm/Tusk-Pannier-Racks-YAMAHA-WR250R-2008-2017-dual-sport-adventure/192210965313?ssPageName=STRK:MEBIDX:IT&_trksid=p2057872.m2749.l2649

Τέλος οι χούφτες και τα σαμάρια, όλα από το MotoRAID.
Είχα βάλει το κιτ της Kobra από την SW-Motech, η οποία όμως είναι συμβατές με αυτές τις Barkbusters και πήρα σαν ανταλλακτικά μόνο τα πλαστικά σε μπλε/άσπρο χρώμα σε τιμή 35,00€ http://www.motoraid.eu/accessories/handguards/barkbusters-vps-handguard-plastics-blue
Τα σαμάρια είναι τα Kriega OS-18 Adventure Pack και είναι 100% αδιάβροχα. Πήρα το ένα κομμάτι μόνο με κόστος 100,00€ (μαζί με μια Χριστουγεννιάτικη έκπτωση που μου έκαναν 15%). Το άλλο θα μου το πάρει η νονά μου το Πάσχα. Βγαίνουν με χωρητικότητες στα 32, 18, 12 και 6 λίτρα. Είναι ακριβούτσικα αλλά είναι ότι καλύτερο έχω δει στη κατηγορία με σκληρή και αντιολισθητική πλάτη (η πλευρά που αγγίζει τα κάγκελα) και πολύ καλό σύστημα συγκράτησης που ταιριάζει στα περισσότερα κάγκελα της αγοράς http://www.motoraid.eu/luggages-tankbags/bags?mfp=manufacturers[137]

εισαι απιστευτα μερακλης κ νοικοκυρης!
ετοιμο για Μογγολια λεμε!
(μπας κ θες το ΤΑ να τα αλλαξουμε...:D)
Γιώργο σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Κατά τα άλλα λυπάμαι αλλά ο κυβισμός της μηχανής μου είναι τέτοιος και τα λειτουργικά του έξοδα τόσο μηδαμινά που μάλλον ήρθε για να μείνει :p

Πολύ ωραίες οι πλαινες σχάρες!
Τούμπανο το wr!!!
Καλόβολτο!
:stm:
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Πολύ προσεγμένο στήσιμο , μπράβο ρε Στέφανε , πολύ τα χαίρομαι τέτοια μηχανάκια .

Υγ να σου δώσω το δικό μου για κανα 3μηνο να το κανεις έτσι ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Πολύ προσεγμένο στήσιμο , μπράβο ρε Στέφανε , πολύ τα χαίρομαι τέτοια μηχανάκια .

Υγ να σου δώσω το δικό μου για κανα 3μηνο να το κανεις έτσι ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Κωνσταντίνε όταν βάζεις στόχους όλα γίνονται! Έχω προσέξει πως κι εσύ κάνεις πολύ στοχευμένες επιλογές. Σε ευχαριστώ!
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Πολύ βολικό το ημιδιάφανο ρεζερβουάρ, είχα ένα στο drz400 μου για κάποια εποχή της IMS το 2.6gal team tank(ίδια χωρητικότητα αλλά κατέβαζε το ύψος σέλας) και πάντα μου άρεσε ότι έβλεπα πόσο είχε μέσα.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
@Smias Βασίλη, κι εγώ για τον ίδιο λόγο το επέλεξα, για να ξέρω ποτέ πραγματικά πρέπει να αγχωθώ. Υπάρχει σε διάφορα χρώματα μεταξύ των οποίων και το κλασικό λευκό (μη διαφανές), αλλά ήθελα να βλέπω το καύσιμο.

@Miouos Κάρολε, δε ξέρω... γενικά μου αρέσει πολύ το rally look στις μηχανές αλλά συγκεκριμένα το WRR νομίζω πως μου αρέσει περισσότερο έτσι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
@Smias Βασίλη, κι εγώ για τον ίδιο λόγο το επέλεξα, για να ξέρω ποτέ πραγματικά πρέπει να αγχωθώ. Υπάρχει σε διάφορα χρώματα μεταξύ των οποίων και το κλασικό λευκό αλλά ήθελα να βλέπω το καύσιμο.

@Miouos Κάρολε, δε ξέρω... γενικά μου αρέσει πολύ το rally look στις μηχανές αλλά συγκεκριμένα το WRR νομίζω πως μου αρέσει περισσότερο έτσι.
Γούστα είναι αυτά
Έτσι κι αλλιώς μπιμπελό είναι
Να το χερεσαι όπως εσυ θέλεις και εμείς απλά λέμε για να λέμε .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom