Ημερολόγιο μοτοσυκλέτας: Yamaha WR250R - T2 Adventure Project

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
@STF Στέφανε η κάλυψη απο αέρα με τις barkbusters είναι ικανοποιητική όπως με τις cobra;
Το σετάκι πλαστικών της barckbusters έρχεται μαζί με το σπόιλερ (πλεονέκτημα) ενώ στις cobra τις αγοράζεις ξεχωριστά.
Νομίζω πως αν πάρει κανείς και τα σπόιλερ της cobra θα έχει καλύτερη προστασία. Έτσι και αλλιώς οι cobra αγκαλιάζουν λίγο πιο σφιχτά και πιο αεροδυναμικά το χέρι ακόμη και χωρίς σπόιλερ. Νομίζω πως σε ταχύτητες άνω των 140 km/h οι cobra είναι καλύτερες.
Εγώ όμως κινούμαι εκ των πραγμάτων στη καλύτερη περίπτωση με ταχύτητα 120 km/h στην ΕΟ, έτσι και οι barckbusters την κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Παρήγγειλα αυτοκόλλητα δικής μου έμπνευσης για τα πίσω πλαϊνά πλαστικά και για τη μάσκα. Σε αναμονή λοιπόν μέχρι να έρθουν...

 
Τελευταία επεξεργασία:

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Στέφανε, σε ένα άλλο νήμα είχες ποστάρει φώτο με το Rotopax αποθηκευτικό χώρο.
Επειδή με ενδιαφέρει, όταν μπορέσεις θα ανεβάσεις καμιά φωτό με ανοιχτό το Rotopax? Αν μπορείς βάλε και κάτι μέσα για να καταλάβω το μέγεθος.
Χίλια ευχαριστώ και καλό Σαβ/κο!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Στέφανε, σε ένα άλλο νήμα είχες ποστάρει φώτο με το Rotopax αποθηκευτικό χώρο.
Επειδή με ενδιαφέρει, όταν μπορέσεις θα ανεβάσεις καμιά φωτό με ανοιχτό το Rotopax? Αν μπορείς βάλε και κάτι μέσα για να καταλάβω το μέγεθος.
Χίλια ευχαριστώ και καλό Σαβ/κο!
Εύκολο. Μέσα στο ΣΚ θα το κάνω. Το πήρα για να του βάλω μέσα εργαλεία, σαμπρέλες, κομπρεσέρ, ιμάντες και σπρέι αλυσίδας, αφορμή έψαχνα να ασχοληθώ!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ανασκόπηση Ταξιδιωτικού εξοπλισμού

Μια από τις πρώτες αλλαγές που έκανα στο WRR ήταν η αναβάθμιση στα φώτα.
Επέλεξα να αντικαταστήσω την H4 αλογόνου με αντίστοιχη LED της Philips G7 Dual Color.
Στη μεσαία σκάλα η διαφορά δεν ήταν τεράστια αλλά το λευκό ψυχρό φως των 65000k σε σκοτεινά κομμάτια δρόμων ταχείας κυκλοφορίας ήταν σαφώς καλύτερο. Στα μεγάλα όμως η διαφορά ήταν εντυπωσιακή. Το θερμό κίτρινο πανίσχυρο φως των 3000k διαπερνάει ομίχλη και σκόνη σε μεγάλη απόσταση και σε βοηθάει σημαντικά αν βρεθείς σούρουπο στο βουνό και όχι μόνο.







Την πλοήγηση έχει αναλάβει το Garmin GPSmap 276CX





Με το εργοστασιακό ντεπόζιτο των 7,6 λίτρων σε ημερήσιες βόλτες ήμουν μια χαρά, όταν όμως οι εκδρομές μεγάλωναν σε διάρκεια και απόσταση ήμουν σε μια διαδικασία ασταμάτητων υπολογισμών. Το 14 λίτρων ημιδιάφανο ντεπόζιτο από τη Safari ήρθε να δώσει τέλος σε αυτούς τους υπολογισμούς. Αφενός βλέπεις που είναι η στάθμη των καυσίμων σου, αφετέρου ξέρω πως έχω άνετα 350 χλμ πριν αρχίσω να αγχώνομαι.







Για tank bag χρησιμοποίησα προϊόντα από δυο εταιρείες.
Την αναμονή της Kriega που δένει στο ντεπόζιτο και το Drybag 8 λίτρων της SW-Motech






 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Στο υπό-πλαίσιο της ουράς τοποθετήθηκε μια σχάρα της Scaggs με έτοιμες αναμονές για τα προϊόντα της Rotopax





Για την ασφαλή τοποθέτηση σαμαριών αλλά και τη προστασία της μηχανής τοποθετήθηκαν πλαϊνά κάγκελα από τη TUSK







Τα σαμάρια ήρθαν από τη Kriega και συγκεκριμένα προτίμησα τα OS-18 Adventure Pack των 18 λίτρων







Στη σχάρα τοποθετήθηκε το ψευδοκάνιστρο της Rotopax το οποίο λειτουργεί ως αποθηκευτικός χώρος και μέσα τοποθετώ τα εργαλεία μου, ένα αναδιπλούμενο μικρό ξυλοπρίονο, το κομπρεσέρ αέρα και μια σαμπρέλα 21 ιντσών που εν ανάγκη θα καλύψη και των πίσω τροχό των 18 ιντσών. Φυσικά αναλόγως βόλτας και συνολικών αποσκευών κάνω μικρές αλλαγές σε σχέση με το τι θα υπάρχει εκεί μέσα.







 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ένας αδιάβροχος σάκος 25 λίτρων από το MotoRaid έχει αναλάβει την αποθήκευση του αντίσκηνου, του υπνόσακου, του στρώματος αέρος και μιας φλις κουβέρτας. Όλα μαζί δένονται πάνω στο ψευδοκάνιστρο της Rotopax







Δυστυχώς δε μπορώ να θυμηθώ την εταιρεία που κατασκευάζει κάποια πανίσχυρα λάστιχα τα οποία δεν χρειάζονται άγκιστρα καθώς η κατασκευή τους είναι τέτοια που "πιάνονται" μόνα τους. Το τελείωμα τους μοιάζει με μύτη βέλους και μια μικρή περιστροφή δημιουργούν μια θηλιά. Τα βρήκα και τα αγόρασα σε ένα ταξίδι στη Γερμανία.





Πρέπει να πω πως όντας μονοκάβαλος στις εκδρομές μας, οι χώροι αποθήκευσης μου φτάνουν και μου περισσεύουν και πολλές φορές δεν χρησιμοποιώ κάποια από αυτά





 
Τελευταία επεξεργασία:

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
το χεις παει σε αλλο επιπεδο Στεφ!
δεν θα εκπλαγω εαν το δουμε σε καμια ADV διαφημιση της Yamaha...!
 

black sheep

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
Vstrom 650 Xt
Έχει γίνει πολύ όμορφο το μηχανάκι το οποίο ήταν ωραίο έτσι κι αλλιώς από μαμά. Το '10 που πήρα τον "ανταγωνιστή" του, το klx250, ουσιαστικά αυτό ήθελα, αλλά πολύ ακριβό για μένα τότε.
Τα αυτοκόλλητα από που τα παρήγγειλες αν επιτρέπεται;
Καλές βόλτες εύχομαι!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Έχει γίνει πολύ όμορφο το μηχανάκι το οποίο ήταν ωραίο έτσι κι αλλιώς από μαμά. Το '10 που πήρα τον "ανταγωνιστή" του, το klx250, ουσιαστικά αυτό ήθελα, αλλά πολύ ακριβό για μένα τότε.
Τα αυτοκόλλητα από που τα παρήγγειλες αν επιτρέπεται;
Καλές βόλτες εύχομαι!
Τα αυτοκόλλητα ήταν μια πονεμένη ιστορία αφού όπου ρώτησα στην Ελλάδα οι τιμές ήταν απλησίαστες πράγμα λογικό αφού δεν υπήρχαν έτοιμα templates. Από την άλλη ότι έβρισκα στο εξωτερικό ήταν σε τιμές γύρω από τα 120-150€ αφού αφορούσαν πλήρη σετ.
Ο αγαπητός @spyg ήρθε να ανακουφίσει αυτόν τον "πόνο" όταν παρουσίασε τα νέα αυτοκόλλητα που έβαλε στο XR του. Τα οποία ήταν της Motocal και έρχονται από την Ιρλανδία. Κάποια πμ ανταλλάξαμε με το Σπύρο και voila!
Το πολύ ωραίο της υπόθεσης είναι πως η Motocal σου επιτρέπει να σχεδιάσεις τα δικά σου αυτοκόλλητα και δεν σε υποχρεώνει στην αγορά πλήρους σετ. Τα δικά μου στοίχισαν μόνο 28€ και ποιοτικά είναι σούπερ.
 
Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
Τα αυτοκόλλητα ήταν μια πονεμένη ιστορία αφού όπου ρώτησα στην Ελλάδα οι τιμές ήταν απλησίαστες πράγμα λογικό αφού δεν υπήρχαν έτοιμα templates. Από την άλλη ότι έβρισκα στο εξωτερικό ήταν σε τιμές γύρω από τα 120-150€ αφού αφορούσαν πλήρη σετ.
Ο αγαπητός @spyg ήρθε να ανακουφίσει αυτόν τον "πόνο" όταν παρουσίασε τα νέα αυτοκόλλητα που έβαλε στο XR του. Τα οποία ήταν της Motocal και έρχονται από την Ιρλανδία. Κάποια πμ ανταλλάξαμε με το Σπύρο και voila!
Το πολύ ωραίο της υπόθεσης είναι πως η Motocal σου επιτρέπει να σχεδιάσεις τα δικά σου αυτοκόλλητα και δεν σε υποχρεώνει στην αγορά πλήρους σετ. Τα δικά μου στοίχισαν μόνο 28€ και ποιοτικά είναι σούπερ.
την δυνατοτητα να σχεδιασεις τα δικα σου αυτοκολλητα την παρεχει και η http://www.hyena.it/it/
δεν γνωριζω ομως το κοστος... τα εχω δει πανω σε 640adv και ηταν αρκετα καλης ποιοτητας...
 
Reactions: STF

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
την δυνατοτητα να σχεδιασεις τα δικα σου αυτοκολλητα την παρεχει και η http://www.hyena.it/it/
δεν γνωριζω ομως το κοστος... τα εχω δει πανω σε 640adv και ηταν αρκετα καλης ποιοτητας...
Ωραία πληροφορία και αυτή.
Στέργιο έκατσα και τα χάζεψα λίγο και έβγαλα τα εξής συμπεράσματα:
Στα συν είναι ότι σου δίνουν μεγαλύτερη ποικιλία έτοιμων σχεδίων και μεγαλύτερη καλυπτικότητα για περισσότερα τμήματα της μηχανής. Στα μείον είναι η τιμή (πιο τσιμπημένα) και σου ζευγαρώνει υποχρεωτικά κάποια κομμάτια για να αγοράσεις (ενώ στο motocal μπορείς να αγοράσεις και ένα μόνο αυτοκόλητο π.χ. της μάσκας).
Είναι όμως και αυτά σίγουρα μια πολύ καλή λύση. Οργανωμένα site και τα δυο στο κόσμο του αυτοκόλλητου.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R


Λοιπόν, είμαι ανυπόμονος...

Τα αυτοκόλλητα τα τοποθέτησα πολύ-πολύ εύκολα. Η ποιότητα τους είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ από κάθε άποψη. Από ότι κατάλαβα είναι 2 φύλλα ενωμένα (ένα διάφανο προστασίας και ένα εσωτερικό με τα γραφικά). Η κόλλα είναι πολύ δυνατή και μεταδίδει σιγουριά ότι τα αυτοκόλλητα θα είναι εκεί για πολύ καιρό.

Για τη τοποθέτηση τους χρειάστηκα:
1. ένα ψεκαστήρα κηπουρικής με νερό και απορρυπαντικό πιάτων σε ποσοστό 5%
2. ένα πανάκι για το καθάρισμα του νερού που αφαιρούσα σταδιακά
3. χαρτοταινία
4. κοπίδι (μικρές διορθώσεις στα τελειώματα του αυτοκόλλητου (της τάξης του ενός χιλιοστού)
5. και μια μαλακή λαστιχένια σπάτουλα ζαχαροπλαστικής (το σημαντικότερο εργαλείο)
6. πιστολάκι μαλλιών (δεν φαίνεται στη φωτό)

Εκκρεμεί η τοποθέτηση του αυτοκόλλητου της μάσκας το οποίο θα μπει όταν έρθει μια έξτρα μάσκα που έχω παραγγείλει για να μη χαλάσω το εργοστασιακό αυτοκόλλητο που έχει η υπάρχουσα (λογικά μέσα στην επόμενη εβδομάδα θα έχει έρθει).

Πρέπει να πω πως με βόλεψε πολύ η motocal και τα αυτοκόλλητα της στρώνουν πολύ όμορφα πάνω στα πλαστικά των οποίων τις επιφάνειες έπλυνα ευλαβικά πριν ξεκινήσω τη τοποθέτηση.



 
Τελευταία επεξεργασία:

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
τι ειχε γινει το 1970?:cautious:

πολυ ωραια εφαρμογη και φαινονται ποιοτικοτατα.
λογικα ουτε και το χρωμα θα κοψει αφου εχουν και φιλμ προστασιας απο πανω.

αντε να τα δουμε και φορεμενα πανω στο μηχανακι.;)
 

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
Ωραίος Στέφ!! Έκατσαν πολύ όμορφα τα αυτοκόλλητα.
(Έτοιμο σε βλέπω με γεμάτο ντεπόζιτο!;) )
 
Reactions: STF
Top Bottom