Yamaha XV 250 (2UJ) (S) (3LS) ... Stayin' Alive !

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Υπάρχουν πάρα πολλά που μπορεί να πει κανείς για αυτό το μηχανάκι. Υπάρχει η ουσία, υπάρχει το μίσος, υπάρχει και η αγάπη. Η ουσία είναι πως πρόκειται για ένα μηχανάκι που μεγάλωσε μια γενιά
Ελλήνων μοτοσυκλετιστών, αφού κοντεύει 30 χρόνων το 2018, τους μεγάλωσε φθηνά και αξιόπιστα,
μετά την ενασχόλησή τους με τα παπιά.
Το μίσος έρχεται στις προσωπικές προσδοκίες του καθένα μας, από αυτό το μηχανάκι, και σχόλια του στυλ "Δεν Στρίβει, Δεν Φρενάρει, Δεν Πάει" έδιναν και έπαιρναν όλα αυτά τα χρόνια, και προσωπικά τα θεωρώ βλακώδη και υπερβολικά όταν μιλάμε για ένα μηχανάκι ουσιαστικά κομιούτερ των 250cc με 22 άλογα, τεράστιο μεταξόνιο, μεγάλη γωνία κάστερ και αδύναμα φρένα που ταιριάζουν όμως για την χρήση του, μας κάνουν όμως στην ιδιοσυγκρασία μας ως μοτοσυκλετιστών της ελληνικής υπερβολής, αφού ως γνωστόν είμαστε όλοι "χεράδες" και ο Ρόσσι είναι γατάκι μπροστά μας :laugh:

Η αγάπη έρχεται μόνη της με τα χρόνια, και όταν κάποιος που αρχίζει να "παππουδίζει" και πλησιάζει
τα 50, βρίσκει επάνω της την ηρεμία που ζητούσε σιγά σιγά στο δρόμο. Μόλις δε ανακαλύπτει και την
οικονομική της συνιστώσα, τότε δεν χρειάζονται πολλά πολλά. Ενα μηχανάκι τίμιο με συντήρηση και τιμές σχεδόν παπιού και όμορφη αειθαλή κάστομ εμφάνιση είναι αυτό που αρκετοί ζητάνε, παραβλέποντας τα όποια μη ουσιαστικά μειονεκτήματα.

Στην Ελλάδα ήρθαν 3 μοντέλα από το 1988 μέχρι το 2000 που σταμάτησε η εισαγωγή της λόγω των προδιαγραφών Euro 2. Την αντικατέστησε στην Ευρώπη το μοντέλο XVS 250 Drag Star μέχρι το 2010, που προσωπικά μου αρέσει και αυτό πολύ, είναι όμως ένα τελείως διαφορετικό μηχανάκι και αρκετά πιο βαρύ.
Το XV 250 παράγεται ακόμα και σήμερα στην Ιαπωνία για τις αγορές της Αμερικής της Ασίας και της
Αυστραλίας, με την ονομασία V-Star, και το μοτέρ έχει αντιγραφεί από τους Κινέζους σε διάφορα μικρά κάστομ που βγάζουν αυτοί. Για το μοντέλο του 2018 η Yamaha παρουσίασε το μοτέρ με ψεκασμό για την αγορά των Ηνωμένων Πολιτειών. Στην Ευρώπη μάλλον δεν θα το ξαναδούμε ποτέ
λόγω των ανόητων προδιαγραφών Euro που κάποιοι χαρτογιακάδες μας επέβαλαν και χάσαμε την ουσία :(.

Αναλυτικά τα μοντέλα που ήρθαν στην Ελλάδα και οι διαφορές τους:

XV 250 (2UJ) Route 66 1988-1991



XV 250 Virago (3LS) 1991-1994
Η μόνη της διαφορά ήταν ότι έφυγε το αυτοκόλλητο Route 66 από το ρεζερβουάρ και το
θρυλικό λογότυπο Virago πήρε την θέση του εκεί. Το ίδιο ακριβώς μηχανάκι !


XV 250 S Virago (3LSU) 1994-1997
Εδώ άρχισαν οι μεγάλες αλλαγές. Ο δίσκος μετακόμισε στην αριστερή πλευρά της ρόδας και μεγάλωσε κατά 20mm, η δαγκάνα έγινε δύο εμβόλων από το XV 500 και το λογότυπο στο ρεζερβουάρ έγινε ανάγλυφο. To τιμόνι έγινε ape hanger από ίσιο που ήταν στα προηγούμενα μοντέλα. Επίσης απέκτησε διχρωμία στα χρώματά της.



XV 250 S Virago (3LSG) 1997-2001
Οι μοναδικές αλλαγές ήταν το λογότυπο που έγινε ένα ανάγλυφο V με "φτερά" με το διακριτικό
Virago μέσα του, οι θερμοαντιστάσεις στο καρμπυρατέρ για να ζεσταίνει το μείγμα τις κρύες μέρες, και οι προδιαγραφές Euro 2 που φαίνονται γύρω από τους κυλίνδρους (και βγαίνουν πολύ εύκολα :D.).

image


Τουτέστιν αν κάποιος προσπαθήσει να σας πουλήσει ένα 2UJ για "Βιραγκάρα άριστη με 10000 χλμ μοντέλο 2000" απλά ρίξτε του μερικές φάπες να ισιώσει και φύγετε :laugh: ...δεν είναι αστείο, έχω δει αρκετές τέτοιες αγγελίες στο Car.gr :roflmao:
Όποιος χρειαστεί κάποια πληροφορία ας μου πει, επίσης τα manual που κυκλοφορούν στο ίντερνετ δεν είναι για τα μοντέλα από το 1995 και μετά, υπάρχουν κάποιες διαφορές, κυρίως στο σύστημα ανάφλεξης και στο καρμπυρατέρ, αλλά εδώ είμαστε αν χρειαστεί. Σιγά σιγά θα μεταφέρω όλες τις εργασίες από τα νήματα που είναι σκόρπιες, εδώ για να υπάρχουν μαζεμένες.

Το δικό μου το μωρό τη μέρα που το παρέλαβα στη μεταφορική !

 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Πριν συνεχίσω, να αναφέρω πως το μηχανάκι είχε βγεί για λίγο καιρό στην Ευρώπη και με κυβισμό στα 125cc, το XV 125 S (2UJR)
κυρίως λόγω των αδειών οδήγησης που είχαν τότε ειδικά στην Αγγλία και διαφοροποιύταν στο χρώμα αφού ήταν σχεδόν μοναδικό
με μπλέ-λευκή διχρωμία. Κυκλοφόρησε και στην Ελλάδα αλλά δεν έκανε την επιτυχία του 250, και λογικό είναι για προφανείς λόγους.
Αρκετά είχαν έρθει από φοιτητές που σπούδαζαν στην Αγγλία και όταν τελείωναν τις σπουδές τα έφερναν μαζί με την υπόλοιποι οικοσκευή.
Η μετατροπή πάντως σε 250cc είναι αρκετά εύκολη :D;)




Η δεύτερη αναφορά που θέλω να κάνω είναι το μοντέλο SRV 250 που παρουσιάστηκε από την Yamaha το 1995, με αυτό το μοτεράκι
αλλά άλλη πολύ όμορφη εμφάνιση ρετρό στα χνάρια του SR. Εισήχθηκαν κάποια ως παραεισαγωγή που ανθούσε τότε από την Ιαπωνία,
και έβλεπα κάποια στο δρόμο, πανέμορφα τα άτιμα. Παράγεται ακόμα αλλά για τις γνωστές μας αγορές, εμείς είπαμε...χαρτογιακάδες :(
Είχα βρεί ένα σε εξαιρετική κατάσταση στη Θεσσαλονίκη πριν καμιά δεκαετία και θέλησα να το αγοράσω, αλλά ζητούσε την Αρτα με τα Γιάννενα :(

 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Πρωτοχρονιάτικο φωτορομάντζο. Λένε πως αν κάνεις κάτι την πρωτοχρονιά σε ακολουθάει όλο τον χρόνο
γι' αυτό και γω έκανα αυτό που γουστάρω...έκανα ένα καλό σερβισάκι στη μηχανή μου...

Η αρχή του παντώς ένας γερός καφές για να συνέλθω...




Ξεκίνησα με τα φρένα μέχρι να κρυώσει για να αλλάξω και λαδόφιλτρα, η δαγκάνα σε μαύρα χάλια αλλά καθαρίστηκε αλλάχθηκαν και
τα υγρά με τα τακάκια, έγινε εξαέρωση και πλέον τα φρένα πιάνουν άγκυρα λέμε...Η αντλία ήταν σε κακό χάλι και είχε πιάσει μούργα στον πάτο, καθαρίστηκε σχολαστικά και αλλάχτηκαν και τα υγρά με φρέσκα DOT 4.
Κάποια στιγμή θέλω να αλλάξω το σωληνάκι και την τρόμπα γιατί 20 χρόνια είναι πολλά επάνω του χαχαχαχαχαχα.









Λαδάκια και φίλτρο λαδιού ήταν σε καλή κατάσταση αλλά το μηχανάκι ήταν ακίνητο 7-8 μήνες οπότε επιβαλλόταν να τα αλλάξω. Χρησιμοποιώ το καλό μου σφυροκατσάβιδο χωρίς κρούση όμως, γιατί μου δίνει καλό χέρι και πιάνω τις βίδες πολύ καλύτερα με την κατάλληλη πολύ καλή μύτη, δεν τρώει και τα κεφάλια ! Καθάρισμα, νέο φίλτρο και κλείσιμο, όλα μια χαρά.










Σειρά πήραν τα μπουζί της, δεν ήξερα πότε είχαν αλλαχθεί τα προηγούμενα οπότε έπρεπε να τα αλλάξω, μηδανινό το κόστος τους, αφού ουσιαστικά
τα ίδια φοράνε και τα παπιά. Το χρώμα των παλιών πάντως έδειχνε καλή καύση.



Και μετά από τα εύκολα ήρθαν τα δύσκολα, ο πόνος ο πονεμένος. Όταν πήρα το μηχανάκι από την μεταφορική πρόσεξα πως το μπροστινό
βυθιζόταν στα όριά του και χτυπούσε, το βασικότερο όμως ήταν ότι στο φρενάρισμα το μηχανάκι έστελνε το μπροστινό δεξιά-αριστερά, σημάδι
πως δεν δούλευε σωστά η ανάρτηση. Αίσθηση δεν υπήρχε καθόλου. Πήρα ένα τηλέφωνο το γαμπρό μου και απλά μου επιβεβαίωσε αυτό που ήδη
ήξερα, ότι δεν έχει γίνει ποτέ σέρβις στην ανάρτηση, και αν είχε γίνει εκείνος δεν το ήξερε.
Κανένα πρόβλημα, στο βιράγκο οι μπουκάλες λύνονται πολύ εύκολα, απλά πρέπει να βγεί η ρόδα και το φτερό και να στερεωθεί η μοτοσυκλέτα
σε όρθια θέση.
Έλυσα την πρώτη μπουκάλα και ένα καφεσκατουλί υγρό βγήκε από μέσα, την καθάρισα με βενζίνη την άφησα να στεγνώσει, και πρόσθεσα
λάδι αναρτήσεων που είχα ήδη. 243 ml σε κάθε μπουκάλα παίρνει, εγώ έβαλα 250 γιατί όλο και κάποια απώλεια θα έχει,
με 5-6 ml παραπάνω δεν θα πάθει και τίποτα. Την τοποθέτησα την έσφιξα στις ροπές της και επανέλαβα την ίδια διαδικασία με την άλλη μπουκάλα
η οποία έβγαλε το ίδιο καφεσκατουλί υγρό, αλλά πολύ λιγότερο !
Γενικά η μια μπουκάλα έβγαλε περίπου 150ml και η άλλη λιγότερα από 100 !! Τώρα το μηχανάκι πηγαίνει ευθεία και στο φρενάρισμα είναι τέλειο
ενώ το πέρασμα από τις λακούβες έγινε ανώδυνο. Μέχρι το επόμενο σέρβις θα είμαι μια χαρά.





https://postimg.org/image/4x69gsrc1/
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Προχτές πήρε πολύ δύσκολα μπρος
όχι όμως από μπαταρία, αλλά από την μίζα που έκανε σαν ηλεκτρική σκούπα, σημάδι πως μετά από
19 χρόνια τα καρβουνάκια της έχουν πάει να συναντήσουν τους προγόνους τους. Είπα να πάω σε
συνεργείο μπας και μου τα αλλάξουν και ξεκλέψω μια μερούλα για πάρτη μου, αλλά μου ζήτησαν
να αφήσω μια μέρα τη μηχανή εκεί και 60 ευρώ...

Χα χα χα χα και ξανά χα...

Με 12 ευρώ πήρα τα καρβουνάκια και τα o-ring της μίζας από την Yamaha και κάθησα να τα περάσω,
με φωτορομάντζο αγάπης και ασέλγειας στη μίζα :D



Κατ' αρχήν καφές και μερικές ματιές στο σέρβις μάνιουαλ, με το σκαρίφημα της μίζας. Αργότερα θα ανακαλύψω πως η μίζα
του XV 250 88-95, δεν έχει καμία σχέση με την μίζα του XV 250S 96-00, παρ' όλα αυτά όμως την κατάφερα.



Αφού θα έβγαινε η μίζα για αναζοωγόνηση καλό θα ήταν να τσεκάρω και την μπαταρία, την έβγαλα λοιπόν και συμπλήρωσα
και τα υγρά της, ενώ μπήκε και αρκετές ώρες στο φορτιστή, οπού απλά επιβεβαίωσε την πολύ καλή της κατάσταση.
Με την ευκαιρία της αφαίρεσης της μπαταρίας, άλλαξα και την ασφαλειοθήκη, αφού η μανίσια είχε σαπίσει και της είχαν περάσει μια
στρώση μονωτική ταινία ή ο γαμπρός μου ή ο μηχανικός του...

[url=https://postimg.org/image/7jqs7j267/]





Σειρά είχε η μίζα, με πολύ εύκολη πρόσβαση στη δεξιά πλευρά. Η καστάνια 1/2 και ένα hex 5 την ξεβίδωσαν για πλάκα.
Για να βγεί όμως έπρεπε να λυθεί ο δεξιός μασπιές γιατί αλλιώς έβρισκε ο πόλος της μίζας επάνω του και δεν έβγαινε, εκτός αυτού
δεν έδινε και χέρι για να βγεί η βίδα του πόλου.







Με την μίζα στον πάγκο πλέον την ανοίγω εύκολα και ένα παχύ στρώμα καμμένης σκόνης και σαπίλας
έκαναν την εμφάνισή του. Μάκα και βρώμα παντού που μου έφαγε ένα μπουκάλι καθαριστικό επαφών
μέχρι να μπορέσω να φτάσω στην βάση με τα καρβουνάκια. Αριστερά το παλιό καρβουνάκι και δεξιά το νέο.



Και η μέτρηση που δεν χρειαζόταν αλλά έτσι για επαλήθευση, με όριο τα 3.5mm τα καρβουνάκια ήταν 2.3mm, που να πάρει
μπρός σωστά το καημένο το μηχανάκι.
[/url]
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Τα κακά μαντάτα ήρθαν από την μέτρηση του μετατροπέα του ρεύματος επάνω στον ρότορα. Με όριο τα 25mm αυτός ήταν
ήδη φαγωμένος στα 22.1mm, 3 χιλιοστά παραπάνω από το όριο !!! Όταν την έβαλα επάνω στο μηχανάκι γυρνούσε πιο ζωηρά
και εύκολα από πριν, όμως τα καρβουνάκια σαφώς θα φαγωθούν πολύ πιο γρήγορα αφού δουλεύουν πέρα από τα όριά τους
και η μίζα θα με αφήσει. Στεναχωρέθηκα για 1 λεπτό...



Καθαρίστηκαν σχολαστικά τα πάντα, τοποθετήθηκαν τα νέα καρβουνάκια και φαίνεται το κενό που αφήνει ο φαγωμένος μετατροπέας του ρότορα.





Την έκλεισα με ευλάβεια και την έβαλα στο μηχανάκι, παράγγειλα νέα από το ebay, και θα την τοποθετήσω μόλις έρθει...

 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Ήρθε η καινούρια μίζα, από Ινδονησία μεριά. Παραγγελία από ebay ανήμερα των Φώτων
και στην DHL ήταν Κυριακή μεσημέρι όπως έβλεπα στο tracking, απλά πετάχτηκα μέχρι εκεί για να την πάρω
μετά από τηλεφωνική συννενόηση αλλιώς θα μου την έφερναν αργά το απόγευμα.

Κόστος 22 ευρώ η μίζα και 30 ευρώ τα μεταφορικά next day delivery της DHL. Πάλι καλά μου έκατσε,
αφού εδώ έβρισκα μόνο μεταχειρισμένες και σε κακή κατάσταση και κάτω από 80 ευρώ δεν τις έδινε κανείς
τουλάχιστον όσες είδα στο car.gr, την τοποθέτησα και κελαηδάει, 10 λεπτά δουλειά είναι...

 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Σήμερα είπα να πάω να πλύνω το καημένο το μηχανάκι, αφού έχει φάει το χιόνι και το αλάτι της αρκούδας στη Μαλακάσα όλες
αυτές τις μέρες.
Βάζω μπρός και αρχίζω να ρολάρω, αλλά κάτι δεν μου καθόταν καλά. Σαν να δούλευε "αναιμικά". Αρχικά είχα την εντύπωση πως
είναι λόγω του κρύου και θα στρώσει παρακάτω, όμως κάτι με έτρωγε αφού έχει σύστημα "θέρμανσης" του μείγματος που δουλεύει
αυτόματα τις κρύες μέρες. Σκέφτηκα πως ίσως αυτό να χάλασε και ατονεί το μηχανάκι και σταμάτησα να βγάλω τα καλώδια επάνω
από το καρμπυρατέρ για να προχωρήσω κανονικά. Βγάζοντας όμως τα καλώδια το μηχανάκι δεν δούλευε καθόλου αφού το σύστημα δουλεύει
σε συνεργασία με την CDI (γ@μημένα Euro2)...Συφοριάστικα για 1 λεπτό.

Κάθησα σε ένα μικρό καφέ να πιω μια φραπεδιά να σκεφτώ καλύτερα, παράλληλα διάβαζα το service manual από το κινητό για να δω λύσεις.
Δεν χρειάστηκε πολύ, αφού παρατηρώντας το μηχανάκι από εκεί που καθόμουν είδα βενζίνη να στάζει, και παρατηρώντας από πιο κοντά είδα
το διακόπτη της βενζίνης να είναι "βρεγμένος". Κάνω κίνηση να κλείσω το ρουμπινέτο και αυτό γυρνάει τρελά χωρίς να κάθεται εκεί που πρέπει
ο επιλογέας. Μπίνγκο και γκολ από τα αποδυτήρια. Μάλλον τα κρύα των τελευταίων ημερών είχαν "χαλάσει" τον ρεγουλατόρο που έχει εσωτερικά
και σε συνδυασμό με την φθορά του χρόνου παρέδωσε το πνεύμα του.
Ωραία λοιπόν πάμε για κιτ επισκευής ρουμπινέτου από την Yamaha, και μια βόλτα από την Yamaha στο Περιστέρι, κουτσά στραβά για να το
αγοράσω. Πράγματι αγοράστηκε το κιτ που έχει μέσα τον εσωτερικό ρεγουλατόρο και ένα o-ring για την στεγανοποίηση. Κόστος πολύ μικρό
μόλις 9 ευρώ, και βουρ στο γκαράζ για να το περάσω.

Μια ματιά στο service manual, για να ξέρω που πατάω και που βρίσκομαι με ενδιέφερε το σκαρίφημα κάτω δεξιά...



Ο διακόπτης της βενζίνης πνιγμένος στο υγρό.


Βγήκε πολύ εύκολα αφού ουσιαστικά 4 βίδες είναι και ο ρεγουλατόρος βγαίνει τραβηχτός και μπαίνει κουμπωτός.
Φαίνεται πως είναι σε κακή κατάσταση και έχει ψωριάσει το πλαστικό, δεν έχει κάποια όρια φθοράς αλλά ήταν σημαντικά πιο
λεπτός από τον νέο που μπήκε επάνω.


Ο νέος που μπήκε και το νέο o-ring, φαίνονται τα παλιά που είναι χάλια.



Αφού καθαρίστηκε και έκλεισε, όλα μια χαρά.



Έβαλα και καινούριο σωληνάκι επιστροφής στην αντλία βενζίνης που είχα καβάτζα, γιατί το είδα να έχει σκασίματα. Καλύτερα το
προλαμβάνειν παρά το θεραπεύειν.



Αυτό ήταν, ούτε 15 λεπτά δουλειά, απλά με νευρίασε για 1 λεπτό γιατί η βλάβη στην τροφοδοσία δεν ξέρεις από που θα σου έρθει και αρχίζεις το ψάξιμο.
Συμβουλή, πάρα μα πάρα πολλές λύσεις έρχονται από τον οπτικό έλεγχο και τις περιγραφές του service manual. Μετά πάμε βήμα-βήμα.
Πάμε γερά Βιραγκάρα ! Μη το βλέπετε έτσι χάλια το μηχανάκι, το έπλυνα αμέσως μετά :p:D
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Νικόλας ο "Easy Rider"...:friendship:
Χαρά στην υπομονή σου ρε μπαγάσα...!!!
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Νικόλας ο "Easy Rider"...:friendship:
Χαρά στην υπομονή σου ρε μπαγάσα...!!!

Θανάση αδερφέ μου, η υπομονή είναι το προσόν που απέκτησα μετά τα μπρα ντε φερ με τον ακατανόμαστο...υπομονή και ρέγουλα
και όλα φτιάχνονται αν τα αγαπάς :)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
...υπομονή και ρέγουλα
και όλα φτιάχνονται αν τα αγαπάς... :)
Έτσι ακριβώς φίλε μου!!!
Πρέπει να έχεις και το μικρόβιο της δημιουργίας μέσα σου για να βελτιώνεις αυτά που αγαπάς να συμπληρώσω...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Νικόλας ;)
Δεν παίζει!!!:cool::friendship:
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Καλημέρα καλή εβδομάδα (που καλή θα είναι).
Σε ποστ πιο πάνω αναφέρω πως η τρόμπα του φρένου είναι σε μαύρο χάλι και όσο και να προσπάθησα να την συνεφέρω δεν τα κατάφερα
και πολύ καλά, η αίσθηση στο φρενάρισμα είναι σχεδόν ανύπαρκτη, σαν να έχω έναν διακόπτη on-off ένα πράγμα και το φρενάρισμα είναι
σαν "ξύλινο". Κατά συνέπεια έπρεπε να προσαρμόζω συνέχεια την οδήγηση και το φρενάρισμά μου πράγμα που με κούραζε και με άγχωνε.

Επρεπε να βρω λύση. Ψάχτηκα λίγο και απέρριψα αμέσως την αγορά μεταχειρισμένης τρόμπας αν και υπάρχουν πολλές για το Virago αφού
μοιράζεται την ίδια με το 400, το 500 και το 535, για τον απλούστατο λόγο του ότι δεν θα ήξερα σε τι κατάσταση θα ήταν. Η αγορά καινούριας
από την Yamaha πάλι απορρίφθηκε γιατί 200 ευρώ (180+μεταφορικά) και 220 από Ελλάδα, είναι εξωφρενικά.
Θεωρητικά το μόνο που μου έμενε ήταν η αγορά του κιτ επισκευής από την Yamaha στα 60 ευρώ το οποίο όμως δεν περιείχε το τζαμάκι για τον
έλεγχο της στάθμης των υγρών, που είχε διαβρωθεί με τα χρόνια και έπρεπε να αλλαχτεί και αυτό. Θα έπρεπε να παραγγείλω το αμερικάνικο
κιτ που είχε και το τζαμάκι μέσα, το κόστος του όμως με τα μεταφορικά ήταν γύρω στα 100 ευρώ.

Απευθύνθηκα σε 3 καταστήματα που ασχολούνται με φρένα, όμως η άρνηση και η βαρεμάρα που συνάντησα με ξεπερνούσε και με πείσμωσε
περισσότερο...είμαι θετικός και καλοπροαίρετος άνθρωπος και προσπαθώ να βρίσκω λύσεις πάντα με τη λογική, όμως η λογική έχει πάει
βόλτα κάπου εκτός Ελλάδας ! :laugh:

Άρχισα να διαβάζω το ViragoTechForum.com, χρησιμοποιώντας ότι τεχνικό λήμμα μπορούσα να σκεφτώ σχετικό με τα φρένα στα Αγγλικά
(ευχαριστώ πατέρα που με έστελνες φροντιστήρια και πλήρωνες τόσα χρόνια :D) και είδα πως πολλοί ειδικά Αμερικανοί
και Ισπανόφωνοι (ναι ξέρω και Ισπανικά αφού είμαι πανέμορφος λατίνος εραστής να πούμε :roflmao:) αντιμετώπιζαν τα ίδια προβλήματα.
Παρατήρησα πως η γενική φιλοσοφία σε κυβισμούς μέχρι 500cc και μονούς δίσκους είναι να εφαρμόζονται τρόμπες από άλλα μικρά μηχανάκια
αφού οι περισσότερες είναι κοινές, απλά θα έπρεπε να δοκιμάσω κάποιες επάνω στο τιμόνι για να δω ποια ταιριάζει. Ενας Αργεντίνος είχε
φτιάξει ολόκληρο νήμα με την εφαρμογή τρόμπας από ταπεινό παπί αφού οι δαγκάνες είναι αν όχι ακριβώς αλλά σχεδόν ίδιες, επάνω
στο 250 που δούλευε τέλεια. :ok:

Ξεκίνησα τις βόλτες στα γνωστά ανταλλακτικάδικα να δοκιμάσω τρόμπες. Πρώτα ξεκίνησα με τρόμπα από Crypton X η οποία δυστυχώς δεν έκανε
γιατί το τιμόνι του είναι πιο λεπτό και η βάση της δεν έμπαινε. Επόμενη δοκίμασα μια από Innova η οποία πάλι δεν έμπαινε γιατί η υποδοχή της
παροχής των υγρών ήταν στην εμπρός πλευρά και όχι στο πλάϊ. Με την τρίτη δοκιμή με μία τρόμπα από Kawasaki Kaze-R είχα επιτυχία :ok: ήταν
ακριβώς η ίδια βάση με το Virago, έμπαινε ο καθρέπτης στη σωστή θέση και η παροχή των υγρών στο πλάϊ, το μόνο που θα έπρεπε να κάνω ήταν
μια μικρή μόντα στα φισάκια της βαλβίδας του φρένου που δεν ήταν τίποτα !
Δεν αγόρασα την πιο φθηνή κινέζικη που κόστιζε 15 ευρώ, αλλά γνήσια Kawasaki για 28 ευρώ. Επέλεξα να μην αλλάξω σωληνάκι φρένου ακόμα
αφ' ενός γιατί ήταν σε σχετικά καλή κατάσταση και αφ' εταίρου δεν μου περίσσευαν έστω και 30 ευρώ που κοστίζει την παρούσα στιγμή γιατί θέλω
να φτιάξω και την σέλα που έχει χαλάσει με τα χρόνια. Για την ιστορία το μήκος του στο S είναι 1,10m αν χρειστεί κάποιος να το αλλάξει.

Η διαδικασία αλλαγής της τρόμπας είναι πολύ απλή, σε 15 λεπτά την άλλαξα μαζί με τα φισάκια της βαλβίδας του στοπ και την εξαέρωση
κυριολεκτικά έξω από το σπίτι, χωρίς να πάω καν στο γκαράζ...

Η καινούρια τρόμπα από Kaze-R γνήσια ιαπωνική με κόστος 28 ευρώ.




Ετοιμη και τοποθετημένη επάνω στο μηχανάκι, επιτέλους βλέπω τη στάθμη των υγρών !



Η πίσω πλευρά που φαίνεται και η μόντα στα φισάκια της βαλβίδας του στοπ.



Η παλιά τρόμπα πήρε τη θέση της για ντεκόρ στο γκαράζ !








Με την ευκαρία, έβγαλα και την σέλα και την πήγα για επιδιόρθωση με νέο αφρώδες και νέο δέρμα. Κόστος 30 ευρώ στον ίδιο
που είχα φτιάξει και τη σέλα του παπιού και είμαι ευχαριστημένος από την δουλειά του. Μιλάμε για Rat Bike καταστάσεις και αλητεία :laugh::roflmao:







Αυτά προς το παρόν. Τα φρένα λειτουργούν υποδειγματικά πλέον και το μόνο που μου μένει είναι να αλλάξω λάστιχα από τα αναλώσιμα
και αργότερα να ασχοληθώ λίγο με την συντήρηση των διακοπτών στο τιμόνι, αλλά πολύ αργότερα όμως γιατί τώρα βαριέμαι :)
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Πήρα και την επισκευασμένη σέλα σήμερα, άψογη δουλειά και ο ποπούλης μου τώρα είναι πολύ άνετος.
Η σέλα είχε αρχίσει να διαλύεται το δέρμα της και το αφρώδες είχε υποχωρήσει πάρα πολύ, κόστος
επισκευής μηδαμινό μόνο 30 ευρώ...



 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Σήμερα είπα να την δοκιμάσω λίγο, να δω τι γίνεται όταν ανοίγω το γκάζι για αρκετή ώρα. Από τον Αγιο Στέφανο λοιπόν, μέχρι και τον παλιό κόμβο της Ρενώ της ήπια το αίμα, γκάζι παντού και θυμήθηκα πως είναι να οδηγείς παλιό 250άρι των 25 ίππων χωρίς Euro και λοιπές παπαριές.
Το θετικό ήταν πως δεν έκανε κομπιάσματα πουθενά στο τέρμα γκάζι, ακόμα και στην τελική της, σημάδι πως έκανα καλή δουλειά στο καρμπυρατέρ υποπίεσης, στην αντλία επιτάχυνσης και στις μεμβράνες του ρουμπινέτου. Η βενζίνη προφανώς έρεε απρόσκοπτα στους κυλίνδρους. Το πηρούνι είναι
βράχος μετά την αλλαγή των λαδιών του ακόμα και στην τελική, οπότε δεν έχει κάτι που να με ανησυχεί εκεί. Το μπροστινό φρένο το ίδιο.
Το μόνο αρνητικό που είδα για άλλη μια φορά είναι πως θέλει καινούρια λάστιχα, αλλά είμαι στο ψάξιμο ακόμα για να δω τι θα βάλω. Ένα ακόμα σημείο
που θέλει την προσοχή μου είναι οι διακόπτες του τιμονιού γιατί μάλλον έχουν πιάσει μάκα με τα χρόνια και θέλουν καθάρισμα και στοργή.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Σήμερα είπα να την δοκιμάσω λίγο, να δω τι γίνεται όταν ανοίγω το γκάζι για αρκετή ώρα. Από τον Αγιο Στέφανο λοιπόν, μέχρι και τον παλιό κόμβο της Ρενώ της ήπια το αίμα...το αρνητικό που είδα για άλλη μια φορά είναι πως θέλει καινούρια λάστιχα...
Δεν κανουμε τιποτα ετσι...:secret::Dαμα θες για ΑηΣτεφανο-κομβο Ρενο καινουρια λαστιχα...αμολα τη...εσυ περισσοτερα θα τρως σε λαστιχα παρα σε ταβερνες!Αστο δεν κανεις...εχεις βαρυ χερι...δωστη και αγορασε ταβερνα...πιο καλο για ολους μας :friendship::prft:
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Δεν κανουμε τιποτα ετσι...:secret::Dαμα θες για ΑηΣτεφανο-κομβο Ρενο καινουρια λαστιχα...αμολα τη...εσυ περισσοτερα θα τρως σε λαστιχα παρα σε ταβερνες!Αστο δεν κανεις...εχεις βαρυ χερι...δωστη και αγορασε ταβερνα...πιο καλο για ολους μας :friendship::prft:

Εγώ έχω βαρύ χέρι; χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα που βάζω το γκάζι κάτω από τη μέση και ψυχοπονάω το μηχανάκι; χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
Δοκιμή έκανα να δω τι γίνεται με τα μηχανολογικά που έφτιαξα, λάστιχα θέλει έτσι κι αλλιώς, αλλά ένα δίκιο το έχεις :)
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Ότι δεν κάνει η ίδια η Yamaha στην Ευρώπη, το κάνει ο πολυμήχανος Κινέζος.
Θυμάστε βέβαια ότι η κινεζική Keeway έχει αγοράσει την Benelli και έχει πάρει τεχνογνωσία και σχεδιασμό από τους Ιταλούς.
Η Keeway λοιπόν φέρνει στην Ευρώπη (και στην Ελλάδα) έναν ωραίο κλώνο του Virago 250, λίγο πιο φορτωμένο και αρκετά
πιο αδύναμο αφού έχει προδιαγραφές Euro 3. To μοτεράκι και τα περιφερειακά του μοτέρ είναι αντίγραφα του Virago 250, και τα
διαστήματα σέρβις με τα αναλώσιμα τα ίδια και αυτά.
Συνοπτικά με αυτά που είδα μου αρέσουν οι tubeless ζάντες, ο δίσκος πίσω, το fatboy αντίγραφο πηρούνι, το συμβατικό ρουμπινέτο βενζίνης,
ο ανεμοθώρακας και οι βάσεις έτοιμες για τσάντες πίσω.
Δεν μου αρέσουν τα γελοία ποδοστήρια και μασπιέδες (ευτυχώς αλλάζουν εύκολα), και η μικρότερη ιπποδύναμη των 19 ίππων (ευτυχώς και αυτή θα αλλάζει προφανώς εύκολα αφαιρώντας τις Euro 3 σαχλαμάρες και αλλάζοντας το ζιγκλέρ στο καρμπυρατέρ)...

Η ζάντα πίσω με τον δίσκο και το Tubeless λάστιχο μου έβαλε ιδέες :D

 
Top Bottom