Yamalube

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Καλημέρα σας. Θα ήθελα την γνώμη όσων έχουν χρησιμοποιήσει τα συγκεκριμένα λάδια. Αξίζουν τον κόπο ή να πάω σε bel ray που τα δούλευα παλιότερα και είχα να πω τα καλύτερα ,ιδιαίτερα για την λειτουργία του κιβωτίου;
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Είναι κάτι σαν να ρωτάς πιο είναι το πιο νόστιμο φαγητό.
Ο καθένας θα σου πει κάτι διαφορετικό, και στο τέλος θα είσαι πιο μπερδεμένος από πριν.
Πάντως η Yamaha δεν νομίζω ότι φτιάχνει λάδια.
Πιθανότατα σε κάποιον ειδικό πάει κι αυτή, δίνει προδιαγραφές και τις τα πακετάρουν σε συσκευασίες Yamalube.

Motul 300V για 'μένα πάντως.
 
Τελευταία επεξεργασία:

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Δοκιμάζεις κ αν δεν τα σουταρεις...
Αν βαριέσαι όλο αυτό βάλε τα παλιά που ξέρεις κ είναι όντως αποδεδειγμένα καλά λάδια.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Είναι κάτι σαν να ρωτάς πιο είναι το πιο νόστιμο φαγητό.
Ο καθένας θα σου πει κάτι διαφορετικό, και στο τέλος θα είσαι πιο μπερδεμένος από πριν.
Πάντως η Yamaha δεν νομίζω ότι φτιάχνει λάδια.
Πιθανότατα σε κάποιον ειδικό πάει κι αυτή, δίνει προδιαγραφές και τις τα πακετάρουν σε συσκευασίες Yamalube.

Motul 300V για 'μένα πάντως.
Πολύ καλό το 300V συμφωνώ. Στο τενερέ βάζεις full synthetic;
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Πολύ καλό το 300V συμφωνώ. Στο τενερέ βάζεις full synthetic;
Ναι, 300V από την πρώτη μέρα.
Είχα ένα ZZR 1400 που με κάποια "σκαλισματακια" έβγαζε 210 άλογα στον τροχό.
Και μετά απο πέντε χρόνια και 60.000 χλμ. ο επόμενος ιδιοκτήτης που ήταν μηχανικός, και που το ξεψαχνισε πριν το πάρει, μου είπε ότι το μοτέρ είναι σαν καινούργιο.
Αν το 300 V, είναι καλό για κάτι τέτοιο, στο Τenere ισως να είναι λίγο overkill, αλλά €10 παραπάνω σε κάθε αλλαγή λάδιων δεν είναι τίποτα για να κοιμάσαι ήσυχος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Ναι, 300V από την πρώτη μέρα.
Είχα ένα ZZR 1400 που με κάποια "σκαλισματακια" έβγαζε 210 άλογα στον τροχό.
Και μετά απο πέντε χρόνια και 60.000 χλμ. ο επόμενος ιδιοκτήτης που ήταν μηχανικός, και που το ξεψαχνισε πριν το πάρει, μου είπε ότι το μοτέρ είναι σαν καινούργιο.
Αν το 300 V, είναι καλό για κάτι τέτοιο, στο Τenere ισως να είναι λίγο overkill, αλλά €10 παραπάνω σε κάθε αλλαγή λάδιων δεν είναι τίποτα για να κοιμάσαι ήσυχος.
Ο μάστορας που το κάνει σέρβις, μου είπε ότι τα yamalube ήταν motul και τώρα είναι eneos. Όταν τον ρώτησα για full synthetic μου είπε οκ αν θέλω αλλά μετά τις 10000 χλμ.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Αγοράζω liqui Moli street 15 - 50 ημισυνθετικό από oil stores, 36 ευρώ το τετραλιτρο.

Το γράφω γιατί είναι πολύ καλή τιμή για αυτό το λάδι το οποίο το χρησιμοποιώ στο 1150 από τότε που το πήρα αλλά το βάζω και στο CCM και είμαι ευχαριστημένος. Για όποιον χρησιμοποιεί ημι, είναι καλή λύση στους δύσκολους καιρούς που ζούμε.

(Το καλύτερο κιβώτιο στο CCM το είχα με τα Spectro αλλά δεν τα βρίσκω εύκολα και
βγαίνουν πολύ ακριβά).
 
Top Bottom