Φθινοπωρινη βολτα στην ορεινη κορινθια

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Τον τελευταιο διαστημα δεν εχω χρονο για τιποτα(γ@μω την ανακαινιση του σπιτιου)αυτην την κυριακη ομως επρεπε να παω βολτα ο κοσμος να χαλασει.Εφτιαξα ενα ωραιο κυκλακι στον χαρτη με οσο το δυνατον περισσοτερο στροφιλικη και φυγαμε απλα πραγματα!!!
Κατα τις 9 πιανουμε την αχαρη και βαρετη εθνικη μεχρι την νεμεα 1transalp 650,1tracer 900 και 1mt-09(πως σκ@τα τα οδηγανε αυτα;;;) ,σκεψεις στην εθνικη τι θες το transalp
πουλησε το για κατι πιο δυνατο μμμμμμ ενα vfr 800 για τις εθνικες δεν θα με χαλουσε καθολου αλλα και παλι(γ@μω την ανακαινιση),μετα τον διαλογισμο φτασαμε στην εξοδο τις νεμεας πιασανε τα στροφιλικια τελιοσε και ο διαλογισμος(μια χαρα ειναι η transalpara:wacky:)κατευθνση για την κανδηλα,αρχισα να παιρνω
τζουρες οξυγονου που το εχουμε πολλη μεγαλη αναγκη οσοι μενουμε σε μεγαλα αστικα κεντρα...
[/url][/IMG]

,
Μετα λεβιδι για καφεδακι κλασικο,εγω ηθελα καπου πιο ησυχα και πιο χωριο απο το λεβιδι αλλα οι αλλοι 2 δεν κρατιοντουσαν.Αφου τον ειπιαμε (τον καφε) ξανα στο δρομο για λιμνη δοξα απο λυκουρια συμπαθητικη διαδρομη αλλα οχι κατι το ιδιαιτερο.
Λιγο πριν φτασουμε στην λιμνη.


Ωραια χρωματα φθινοπωρινα,νομιζω πως οσες φορες και να βρεθω στην λιμνη δοξα και γενικα στην περιοχη τις ορεινης κορινθιας θα ειναι σαν την πρωτη φορα.






Σε αυτο το σημειο θα εστεινα την σκηνη μου ανετα το καλοκαιρι,δεν ηθελα να φυγω με τιποτα.
Τους κρατουσα μια εκπληξη ομως για την συνεχεια εεεε το χρειαζοντουσαν (μου τα ειχανε πριξει με τα shifter και προγραμματα)5 χλμ βατου χωματοδρομου για το χωριο φενεος ηταν το κερασακι στην τουρτα..



Ξανα σκεψεις (τι το θες το vfr ρε π@παρα).Τα στομαχια βαραγανε νταουρλο εδω και αρκετη ωρα
οποτε παμε στην γκουρα το κεφαλοχωρι τις περιοχης.


Μιλαμε δεν αφησαμε τιποτα!!Μετα αρχισε η επιστροφη ως την στυμφαλια εχει ωραιο στροφιλικη,μετα κατεβηκαμε κιατο πιασαμε παλι την εθνικη (καλο δεν θα ηταν 1 vfr;;;):wacky:




Απλα τα πραγματα βενζινη,μυζα και βουρ για τα βουνα για αυτο καβαλαμε οι περισσοτεροι,να ειμαστε ολοι καλα και :biker: οσο το δυνατον περισσοτερο!!!




 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Ωραία βολτάρα σε γνώριμα μέρη! Άσε το VFR και κράτα το εργαλείο, οι εθνικές είναι για άλλους...
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Καλά που κάνατε
 

Eversman

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 750
Ωραίες φωτογραφίες, ωραία χρώματα, ωραία βόλτα! Μιά χαρά! Εύχομαι σύντομα, οι επόμενες "ανάσες" :friendship:

Tip:
Από Βλαχέρνα πρός Μοσιά για τη λίμνη Δόξα, είναι πιό ενδιαφέρουσα η διαδρομή. Καινούργια άσφαλτος-πιστάκι και τίγκα πράσινο ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Ωραιοτατη φθινοπωρινη αποδραση :ok: :cool: οτι πρεπει για ν'απολαυσει κανεις τη φυση με τα πανεμορφα αυτη την εποχη χρωματα που τη στερουμαστε οσοι ζουμε σε μεγαλα αστικα κεντρα! Μπραβο παιδες! :friendship:


ΥΓ Σχετικα με Τρανσαλπ και VFR, ταχω και τα δυο και επειδη πασχω και απο χρονια φαγουρα στο δεξι χερι, σε καταλαβαινω πολυ καλα τι σκεφτεσαι οταν μπαινεις σε εθνικες με το τρανσαλπακι και περιοριζεσαι στα 130-140χμω. Αλλα η Ελλαδα ειναι για on-off και το Τρανσαλπ 650 ειναι jack-of-all-trades (μειον ψηλες ταχυτητες στις εθνικες), οποτε μην το σκεφτεσαι καν. Ααα, και αυτο το βαζω λαδια/φιλτρα οταν θυμαμαι και φευγω για οπουδηποτε το ξεχνας καθως τα VFR εχουνε θεματα με πηνια/ανορθωτη/φισες και θελουν εγρηγορση και προσοχη.
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
:thanx:Ολους για τα καλα σας(λογια) @Eversman συνονοματε αυτην την επιλογη δεν την ειχα σκεφτει την επομενη φορα.
@XLGeorge δεν ειμαι καθολου βαζω λαδια φιλτρα και φευγω ειμαι αρκετα σχολαστικος με την συντηρηση και τα σερβις,αλλα αν πηγαινα σε πιο ασφαλιτο μηχανακι το VFR θα ηταν η πρωτη μου επιλογη.Αλλα για την Ελλαδα το transalp ειναι οτι πρεπει..
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
@XLGeorge δεν ειμαι καθολου βαζω λαδια φιλτρα και φευγω ειμαι αρκετα σχολαστικος με την συντηρηση και τα σερβις,αλλα αν πηγαινα σε πιο ασφαλιτο μηχανακι το VFR θα ηταν η πρωτη μου επιλογη.Αλλα για την Ελλαδα το transalp ειναι οτι πρεπει..
Και πολυ καλα κανεις, η ουσια του ποσταρισματος μου ειναι οτι το Τρανσαλπ δε σε θελει απο πανω του και συνεχιζει να παει και να παει και να παει :) ενω το VFR θελει σαφως περισοτερη προσοχη με "νταντεμα και προδερμ" στα ηλεκτρολογικα του. Παντως αν σ'αρεσει και πιστευεις οτι σου ταιριαζει, να επιβεβαιωσω οτι ειναι φοβερο μηχανακι δικαιολογωντας τις "ορδες πιστων" ανα τον κοσμο :ok:
 
Τελευταία επεξεργασία:

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Και πολυ καλα κανεις, η ουσια του ποσταρισματος μου ειναι οτι το Τρανσαλπ δε σε θελει απο πανω του και συνεχιζει να παει και να παει και παει :) ενω το VFR θελει σαφως περισοτερη προσοχη με "νταντεμα και προδερμ" στα ηλεκτρολογικα του. Παντως αν σ'αρεσει και πιστευεις οτι σου ταιριαζει, να επιβεβαιωσω οτι ειναι φοβερο μηχανακι δικαιολογωντας τις "ορδες πιστων" ανα τον κοσμο :ok:
Ναι οντως το transalp ειναι τερας αξιοπιστιας για αυτο και υπαρχουν ακομα και σημερα τοσα στους δρομους,τωρα για το VFR μου αρεσει σιγουρα
αν μου ταιριαζει δεν το ξερω αυτο μιας και δεν εχω καβαλησει ποτε κανενα θα δειξει το μελλον,παντως καλομαθα στο on-off και δυσκολα θα αλλαξω κατηγορια μοτο.
 

TopGun

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
Honda VFR800X crossrunner MY2016
Ωραιοτατη φθινοπωρινη αποδραση :ok: :cool: οτι πρεπει για ν'απολαυσει κανεις τη φυση με τα πανεμορφα αυτη την εποχη χρωματα που τη στερουμαστε οσοι ζουμε σε μεγαλα αστικα κεντρα! Μπραβο παιδες! :friendship:


ΥΓ Σχετικα με Τρανσαλπ και VFR, ταχω και τα δυο και επειδη πασχω και απο χρονια φαγουρα στο δεξι χερι, σε καταλαβαινω πολυ καλα τι σκεφτεσαι οταν μπαινεις σε εθνικες με το τρανσαλπακι και περιοριζεσαι στα 130-140χμω. Αλλα η Ελλαδα ειναι για on-off και το Τρανσαλπ 650 ειναι jack-of-all-trades (μειον ψηλες ταχυτητες στις εθνικες), οποτε μην το σκεφτεσαι καν. Ααα, και αυτο το βαζω λαδια/φιλτρα οταν θυμαμαι και φευγω για οπουδηποτε το ξεχνας καθως τα VFR εχουνε θεματα με πηνια/ανορθωτη/φισες και θελουν εγρηγορση και προσοχη.
Τα παλιά vfr είχα τέτοια προβλήματα. Τα καινούργια όχι. Το δικό μου μοντέλο 2016 VFR800X Crossrunner έχει κάνει 32.000χλμ σε 13 μήνες και από προβλήματα τίποτα απολύτως. Θα μου πεις είναι νωρίς ακόμα αλλά του έχω πιει το αίμα σε χλμ
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Τα παλιά vfr είχα τέτοια προβλήματα. Τα καινούργια όχι. Το δικό μου μοντέλο 2016 VFR800X Crossrunner έχει κάνει 32.000χλμ σε 13 μήνες και από προβλήματα τίποτα απολύτως. Θα μου πεις είναι νωρίς ακόμα αλλά του έχω πιει το αίμα σε χλμ
Ωπα, εγω οταν ελεγα VFR πιο πανω εννοουσα τα κλασικα κλιπονατα sport touring μηχανακια, δηλ. το FI (1998-2001) και VTEC (2002-2009). Δεν ξερω τι παιζει στα Crossrunner που εχουν το ιδιο κινητηρα με τα VTEC ελαφρα detuned αλλα μεταγενεστερης γενιας (με ψυγεια μπροστα αντι για το πλαϊ οποτε χαμηλοτερες θερμοκρασιες κλπ κλπ).

Ευχομαι να τους εχει βελτιωσει η Χονδα και να μη σου βγαλει απολυτως τιποτα ηλεκτρολογικο φιλε Πετρο, παντως μηχανολογικα αυτος ο κινητηρας ειναι αθραυστος, υπαρχουνε πολλα με 300-400Κ χιλιομετρα χωρις να ανοιχτουνε ποτε. Φορτωσε το χιλιομετρα!
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
ωραια βολτα Παναγιωτη,φθινοπωρινες υπεροχες εικονες ενω διακρινω μια βελτιωση στις φωτογραφιες!
οσο για το ΤΑ απλα απολαυσε το,ειχαν μεγαλα κεφια εκει στην Απω Ανατολη το 1988...;)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
:brv::mps2: Ωραία βόλτα Πάνο...!!!
Λίγες ώρες στη σέλα είναι αρκετές για την αναζωογόνησή μας...;)
 
Reactions: S.P
Top Bottom