wildbilly
Έχει κόψει το καπίστρι και σέρνει και το παλούκι..
- Όνομα
- Βασίλης
- Μοτό
-
Χοντρή 1250GS Exclusive 2019
Μοτοκούκι V85tt στο μούσκιο
Ρεμάλια, αλήτες, μηχανόβιοι!
Ο αγαπητός αδερφός Θανάσεν ο κατσαρομάλλης δικαστής, με προέτρεψε να σας ενημερώσω ότι ο Αγριοβασίλας και η παρέα του ξαναχτυπά!
Αυτή τη φορά, θα κάνουμε μια ωραία μικρή βόλτα στα Βαλκάνια με αγαπητούς φίλους! Εγώ ο ίδιος, ο αγριοβασίλας έχω ξαναπάει πολλές φορές αλλά οι λοιποί (εκτός του αδερφού Λουκ του ιταλοερωτύλου) δεν έχουν ξαναπάει και νοιώθω μια άγρια χαρά που θα τους πάω σε μέρη που τόσο έχω αγαπήσει.
Η διαδρομή έχει ως εξής:
1η μέρα: Κόρινθος-Ξάνθη, 780χλμ, 8 ώρες εύκολης οδήγησης (Ξάνθη: όμορφη πόλη με ωραίο φαγητό και ιστορικό κέντρο εξαιρετικής αρχιτεκτονικής).
2η μέρα: Ξάνθη-Ruse, 465χλμ, 6h40min οδήγησης (προσοχή επιπλέον: πέρασμα από sipka pass το οποίο είναι must drive πάσο, επίσκεψη στο μνημείο με θέα απέραντη 360μοίρες, επίσκεψη στο Veliko Trnovo με το ωραίο του καστράκι και τα γραφικά στενάκια και τέλος στο Rusε η οποία είναι μια παραδουνάβια πόλη, μάλλον διεκπεραιωτική διαμονή αλλά δίπλα στο ποτάμι θα είναι ωραία…)
3η μέρα: Ruse-Sibiu, περίπου 350χλμ, περίπου 6h30min οδήγησης (προσοχή: από τις ωραιότερες ημέρες του ταξιδιού, πέρασμα από το must drive transfagarassan και επίσκεψη στη μαγική μεσαιωνική πόλη Sibiu, με ωραίο φαγητό και βόλτα στους πεζόδρομους).
4η μέρα: Sibiu-Ντρομπέτα Τουρνου Σεβερίν, 290χλμ, 5h30min οδήγησης (προσοχή: υπέροχη διαδρομή στο πέρασμα must drive transalpine και διεκπεραιωτική διαμονή στην παραδουνάβια με μεγάλη ιστορία πόλη της Ντρομπέτα Τουρνου Σεβερίν)
5η μέρα: Ντρομπέτα Τουρνου Σεβερίν-Novisad, 350χλμ, 4h30min οδήγησης (προσοχή: οδήγηση δίπλα στο ποτάμι, επίσκεψη στο κάστρο Smederevo, βόλτα στο κάστρο και στα πλακόστρωτα της υπέροχης πόλης Novisad).
6η μέρα: Novisad-Sarajevo, 450χλμ, περίπου 6h οδήγησης (προσοχή: πέρασμα από Mocra Gora και το χωριό του Bregovic, το visegrad με το γεφύρι κληρονομιά της Unesco, οδήγηση σε ένα υπέροχο δρόμο δίπλα στο ποτάμι και μέσα από διαρκή τούνελς και τέλος η υπέροχη, μυστυριώδης, πολυπολιτισμική πόλη Sarajevo!)
7η μέρα: Sarajevo-Kotor
310χλμ, 5h οδήγησης. Μέσω Mostar για να δούμε το ιστορικό γιοφύρι και τους βουτηχτές του, με κατάληξη στο υπέροχο, γραφικό, μεσαιωνικό, κοσμοπολίτικο Kotor
8η μέρα: Kotor-Ohrid, 330χλμ, 6h οδήγησης (πέρασμα από Budva, οδήγηση σε υπέροχο παραλιακό τοπίο, εμπειρία «πέρασμα Αλβανίας», υπέροχο φαγητό και περατζάδα στην πανέμορφη παραλίμνια πόλη της Οχρίδας).
9η μέρα: Η μαύρη μέρα της επιστροφής, Οχρίδα-Κόρινθος, 630χλμ, 7h οδήγησης
Άντε και καλά να περάσουμε ρεεεεεεεεεεεεε!!!!
Ο αγαπητός αδερφός Θανάσεν ο κατσαρομάλλης δικαστής, με προέτρεψε να σας ενημερώσω ότι ο Αγριοβασίλας και η παρέα του ξαναχτυπά!
Αυτή τη φορά, θα κάνουμε μια ωραία μικρή βόλτα στα Βαλκάνια με αγαπητούς φίλους! Εγώ ο ίδιος, ο αγριοβασίλας έχω ξαναπάει πολλές φορές αλλά οι λοιποί (εκτός του αδερφού Λουκ του ιταλοερωτύλου) δεν έχουν ξαναπάει και νοιώθω μια άγρια χαρά που θα τους πάω σε μέρη που τόσο έχω αγαπήσει.
Η διαδρομή έχει ως εξής:
1η μέρα: Κόρινθος-Ξάνθη, 780χλμ, 8 ώρες εύκολης οδήγησης (Ξάνθη: όμορφη πόλη με ωραίο φαγητό και ιστορικό κέντρο εξαιρετικής αρχιτεκτονικής).
2η μέρα: Ξάνθη-Ruse, 465χλμ, 6h40min οδήγησης (προσοχή επιπλέον: πέρασμα από sipka pass το οποίο είναι must drive πάσο, επίσκεψη στο μνημείο με θέα απέραντη 360μοίρες, επίσκεψη στο Veliko Trnovo με το ωραίο του καστράκι και τα γραφικά στενάκια και τέλος στο Rusε η οποία είναι μια παραδουνάβια πόλη, μάλλον διεκπεραιωτική διαμονή αλλά δίπλα στο ποτάμι θα είναι ωραία…)
3η μέρα: Ruse-Sibiu, περίπου 350χλμ, περίπου 6h30min οδήγησης (προσοχή: από τις ωραιότερες ημέρες του ταξιδιού, πέρασμα από το must drive transfagarassan και επίσκεψη στη μαγική μεσαιωνική πόλη Sibiu, με ωραίο φαγητό και βόλτα στους πεζόδρομους).
4η μέρα: Sibiu-Ντρομπέτα Τουρνου Σεβερίν, 290χλμ, 5h30min οδήγησης (προσοχή: υπέροχη διαδρομή στο πέρασμα must drive transalpine και διεκπεραιωτική διαμονή στην παραδουνάβια με μεγάλη ιστορία πόλη της Ντρομπέτα Τουρνου Σεβερίν)
5η μέρα: Ντρομπέτα Τουρνου Σεβερίν-Novisad, 350χλμ, 4h30min οδήγησης (προσοχή: οδήγηση δίπλα στο ποτάμι, επίσκεψη στο κάστρο Smederevo, βόλτα στο κάστρο και στα πλακόστρωτα της υπέροχης πόλης Novisad).
6η μέρα: Novisad-Sarajevo, 450χλμ, περίπου 6h οδήγησης (προσοχή: πέρασμα από Mocra Gora και το χωριό του Bregovic, το visegrad με το γεφύρι κληρονομιά της Unesco, οδήγηση σε ένα υπέροχο δρόμο δίπλα στο ποτάμι και μέσα από διαρκή τούνελς και τέλος η υπέροχη, μυστυριώδης, πολυπολιτισμική πόλη Sarajevo!)
7η μέρα: Sarajevo-Kotor
310χλμ, 5h οδήγησης. Μέσω Mostar για να δούμε το ιστορικό γιοφύρι και τους βουτηχτές του, με κατάληξη στο υπέροχο, γραφικό, μεσαιωνικό, κοσμοπολίτικο Kotor
8η μέρα: Kotor-Ohrid, 330χλμ, 6h οδήγησης (πέρασμα από Budva, οδήγηση σε υπέροχο παραλιακό τοπίο, εμπειρία «πέρασμα Αλβανίας», υπέροχο φαγητό και περατζάδα στην πανέμορφη παραλίμνια πόλη της Οχρίδας).
9η μέρα: Η μαύρη μέρα της επιστροφής, Οχρίδα-Κόρινθος, 630χλμ, 7h οδήγησης
Άντε και καλά να περάσουμε ρεεεεεεεεεεεεε!!!!
Τελευταία επεξεργασία: