Μία Αγγλίδα από την Ιταλία!!

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Ημέρα αλλαγής στα παπουτσάκια σήμερα. Δεν θυμάμαι άλλη φορά σε τόσες μηχανές που έχω αλλάξει να έχω φορέσει γιά δεύτερη φορά τα ίδια ελαστικά...αυτή είναι η πρώτη και προφανώς γιατί τα συγκεκριμένα λάστιχα μου άρεσαν πάρα πάρα πολύ σε αυτή την μηχανή, σε σχέση με το δικό μου στυλ οδήγησης και στους δρόμους που κινούμαι, τόσο σε αντοχή όσο και σε απόδοση. Ο λόγος περί Michelin Anakee Adventure, πού όμως αρκετά πιό ακριβά από την προηγούμενη φορά σε συνεργείο ελαστικών φίλου.

 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ημέρα αλλαγής στα παπουτσάκια σήμερα. Δεν θυμάμαι άλλη φορά σε τόσες μηχανές που έχω αλλάξει να έχω φορέσει γιά δεύτερη φορά τα ίδια ελαστικά...αυτή είναι η πρώτη και προφανώς γιατί τα συγκεκριμένα λάστιχα μου άρεσαν πάρα πάρα πολύ σε αυτή την μηχανή, σε σχέση με το δικό μου στυλ οδήγησης και στους δρόμους που κινούμαι, τόσο σε αντοχή όσο και σε απόδοση. Ο λόγος περί Michelin Anakee Adventure, πού όμως αρκετά πιό ακριβά από την προηγούμενη φορά σε συνεργείο ελαστικών φίλου.

Δεν υπάρχει άνθρωπος να μην είναι ευχαριστημένος με δαυτα.
Καλοταξιδα
 

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Χριστουγεννιάτικο ακριβούτσικο δωράκι από εμένα γιά εμένα και την Ιταλίδα μου...
Shoei GT-AIR II Ubiquity TC-9
Πρώτες εντυπώσεις από ταξίδι σε εθνική 300 χιλιομέτρων;.....ΑΡΙΣΤΟ σε όλα....το καλύτερο κράνος αυτού του είδους που έχω φορέσει ποτέ!!





 
Τελευταία επεξεργασία:

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Η δίτροχη εξαμελής ομάδα μας, πέρασε υπέροχα στο Οδοιπορικό 50/50 της ΦΙΛΜΑ,στους εγκαταλελειμμένους σταθμούς του σιδηροδρομικού δικτύου Πελοποννήσου.
Γεμίσαμε εμπειρίες...δοκιμάσαμε όρια...ξεπεράσαμε φοβίες....φροντίσαμε ο ένας τον άλλον....γελάσαμε με τις αναποδιές και τις δυσκολίες....ανταλλάξαμε συναισθήματα....γίναμε καλύτεροι ως άνθρωποι και ως οδηγοί.
Δεν πίστευα ότι η Ιταλίδα μου θα μπορούσε να τα καταφέρει σε ένα τόσο δύσκολο οδοιπορικό από δρόμους που περνάνε μόνο κατσίκια!!
Στο τέλος και παρά την απίστευτη κούραση, αμέσως καθαρίσαμε και πλύναμε τις μηχανές μας, ως ένα μεγάλο ευχαριστώ γιά την εμπειρία που μας έδωσαν και την προσοχή τους στην αδφάλειά μας!!
Αυτό που τελικά έχει σημασία είναι το ίδιο το ταξίδι κι όχι το φτάσιμο στο σκοπό, ο δρόμος κι όχι το τέρμα, ο αγώνας κι όχι η Ιθάκη.

Ετσι έγινε η εκκίνηση...













Και έτσι έγινε ο τερματισμός




 
Τελευταία επεξεργασία:

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Η δίτροχη εξαμελής ομάδα μας, πέρασε υπέροχα στο Οδοιπορικό 50/50 της ΦΙΛΜΑ,στους εγκαταλελειμμένους σταθμούς του σιδηροδρομικού δικτύου Πελοποννήσου.
Γεμίσαμε εμπειρίες...δοκιμάσαμε όρια...ξεπεράσαμε φοβίες....φροντίσαμε ο ένας τον άλλον....γελάσαμε με τις αναποδιές και τις δυσκολίες....ανταλλάξαμε συναισθήματα....γίναμε καλύτεροι ως άνθρωποι και ως οδηγοί.
Δεν πίστευα ότι η Ιταλίδα μου θα μπορούσε να τα καταφέρει σε ένα τόσο δύσκολο οδοιπορικό από δρόμους που περνάνε μόνο κατσίκια!!
Στο τέλος και παρά την απίστευτη κούραση, αμέσως καθαρίσαμε και πλύναμε τις μηχανές μας, ως ένα μεγάλο ευχαριστώ γιά την εμπειρία που μας έδωσαν και την προσοχή τους στην αδφάλειά μας!!
Αυτό που τελικά έχει σημασία είναι το ίδιο το ταξίδι κι όχι το φτάσιμο στο σκοπό, ο δρόμος κι όχι το τέρμα, ο αγώνας κι όχι η Ιθάκη.














Στο σπίτι του Καχριμανη τερματίσατε ???
:friendship:
 

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Στο σπίτι του Καχριμανη τερματίσατε ???
:friendship:
Οχι.....απο εκεί που ξεκινήσαμε και έχω ανεβάσει φωτογραφία στο θέμα......στο σπίτι του Σπύρου πήγαμε μετά τον τερματισμό γιά να περιποιηθούμε τις μηχανές.
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Πολύ καλό ! Οι διαδρομές είναι όπως στην φωτό με αυτα τα λάστιχα ήταν ολα οκ;
 

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Πολύ καλό ! Οι διαδρομές είναι όπως στην φωτό με αυτα τα λάστιχα ήταν ολα οκ;
Το χωμάτινο μέρος που επιλέχθηκε ειδικά της Αρκαδίας, είναι πολύ δύσκολο και σκληρό....χρειάζεται να έχεις αρκετή εμπερία και γιά τα μεγάλα on-off είναι "σπάσιμο"...τερμάτισαν μόνο 4 από τις 15 ομάδες στο χώμα.Εγώ το προσπάθησα πολύ προσέχοντας πολύ την μηχανή με αυτά τα λάστιχα που όμως δεν ήταν τα σωστά γιά αυτές τις συνθήκες
 

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Τόσο καιρό δεν είχα δοκιμάσει κάτι τέτοιο στα αυτιά μου με την μηχανή και προχώρησα στην αγορά αυτών των Alpine νομίζοντας ότι δεν θα αξίζουν κάτι σπουδαίο....έκανα λάθος!!...απορώ πως τόσο καιρό δεν είχα μπεί στην διαδικασία.Τις αγόρασα γιά ταξίδια στην εθνική η σε μεγάλες αποστάσεις και πραγματικά κατάλαβα πόσο σε ξεκουράζουν σε τέτοιες συνθήκες οδήγησης, τόσο απο τον αέρα όσο και απο τον ήχο κυρίως της εξάτμισης.Το αποτέλεσμα είναι ότι δεν χάνεις επαφή με το περιβάλλον και τον ήχο της μηχανής, πράγμα που σημαίνει ότι δίνεις περισσότερη προσοχή στην οδήγηση, απολαμβάνοντας την, δίχως να επιρεάζεσαι απο αχρείαστους και κουραστικούς θορύβους.
 
Top Bottom