Μηχανές και ξωκλήσια

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
προτείνω να ανακηρυχθείς απο την ... ανώτατη πρυτανεία μοντερέιτορς του φόρουμ σε : ειδικό ξωκλησιολόγο νότιας Πελοποννήσου !
Δεν βάζω όλα όσα πάω. Βάζω μόνο αυτά που έχουν κάποιο ενδιαφέρον.
Σήμερα δεν ήταν καλή η σοδιά, από τα 15 που πήγα, θα βάλω 4.:D
 
Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Στο βουνό πάνω από τα Αρφαρά Μεσσηνίας βρίσκεται το εκκλησάκι του Αγίου Χαράλαμπου.
Με ωραία θέα στα Αρφαρά και με ωραία διαδρομή για να φτάσεις.

Όπως φαίνεται από μακρυά








Η θέα προς τα Αρφαρά


 
Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Να πω αλήθεια εδώ και μέρες σκεφτόμουν να του προτείνω να φτιάξει ένα blog.Εκει,σιγά-σιγά, με βάση τον νόμο και περιοχή να παραθέτει τις φωτό και πληροφορίες των εξωκλησιών που δίνει κι εδώ.Θα είναι όλα μαζεμένα/τακτοποιημένα!
Είναι εξαιρετικός τοπικός οδηγός γι'αυτό που επέλεξε να επισκέπτεται/παρουσιάζει !!!
Δεν ξέρω τί χωρητικότητα δεδομένων του δίνουν οι πλατφόρμες για blog καθώς κι αν πρέπει να καταβάλει χρήματα.

Γιώργη Γιώργος 1 συγνώμη αν πάω να σε βάλω σε κόπο αλλά θα είναι τεράστια πνευματική προσφορά για τον τόπο σου.
Το καλλίτερο για να αυξηθεί η επισκεψιμότητα στα εκκλησάκια είναι η ενημέρωση του google/maps.
Έχω αρχίσει να το κάνω, γιατί πολλά εκκλησάκια δεν είναι επισημασμένα και άλλα δεν έχουν φωτογραφίες για να έχει μια άποψη ο περιηγητής περί τίνος πρόκειται. Ειδικά τα απομακρυσμένα εκκλησάκια.

Βέβαια αυτό έχει έναν κίνδυνο για τα εκκλησάκια. Γιατί τα λεηλατούν οι γύφτοι και τώρα οι γύφτοι έχουν κινητά και google/maps και βλέπουν που βρίσκεται το εκκλησάκι και από τις φωτογραφίες αν έχει πράμα για κλέψιμο.
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
Βέβαια αυτό έχει έναν κίνδυνο για τα εκκλησάκια. Γιατί τα λεηλατούν οι γύφτοι και τώρα οι γύφτοι έχουν κινητά και google/maps και βλέπουν που βρίσκεται το εκκλησάκι και από τις φωτογραφίες αν έχει πράμα για κλέψιμο.
Εαν θέλεις να τα προστατέψεις μην τα κοινοποιείς.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Εαν θέλεις να τα προστατέψεις μην τα κοινοποιείς.
Σε όσα εκκλησάκια που έχω βάλει, λείπει η καμπάνα, την έχουν κλέψει οι γύφτοι.
Επίσης σε περισσότερα ακόμη, έχουν κλέψει τα παλιά μπρούτζινα μανουάλια και καντήλια.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Βόρεια της Καλαμάτας, στα Βρομοβρυσαίικα βουνά, πάνω από το χωριό Δρέμι Μεσσηνίας, βρίσκεται ο Άγιος Γεώργιος.









 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Βόρεια της Καλαμάτας, στα Βρομοβρυσαίικα βουνά, πάνω από το χωριό Κρασοπούλα Μεσσηνίας, βρίσκεται το εκκλησάκι της Ζωοδόχου Πηγής









 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Το εκκλησάκι της Μεταμόρφωσης στο Σταματινό Μεσσηνίας, το βάζω λόγω χρώματος.
Μάλλον έχει βάλει το χέρι του αυτός που έχει το διπλανό σπίτι, που το έχει βάψει στο παραδοσιακό χρώμα ενός ορεινού χωριού.. :D






Έχει και ωραία θέα στην πεδιάδα, αλλά υπήρχε περιορισμένη ορατότητα λόγω αφρικανικής σκόνης.


 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Το καλλίτερο για να αυξηθεί η επισκεψιμότητα στα εκκλησάκια είναι η ενημέρωση του google/maps.
Έχω αρχίσει να το κάνω, γιατί πολλά εκκλησάκια δεν είναι επισημασμένα και άλλα δεν έχουν φωτογραφίες για να έχει μια άποψη ο περιηγητής περί τίνος πρόκειται. Ειδικά τα απομακρυσμένα εκκλησάκια.
Τις βλέπω τις ενημερώσεις του google/maps και δεν πήγε καθόλου το μυαλό μου στο παρακάτω..

Βέβαια αυτό έχει έναν κίνδυνο για τα εκκλησάκια. Γιατί τα λεηλατούν οι γύφτοι και τώρα οι γύφτοι έχουν κινητά και google/maps και βλέπουν που βρίσκεται το εκκλησάκι και από τις φωτογραφίες αν έχει πράμα για κλέψιμο.
Ίσως γιατί θεωρώ ότι χειρότερο να ακουμπήσεις πράγμα από εκκλησία.Να πεινάς,ΔΕΝ αγγίζεις.

Ίσως πέραν των υπολοίπων είναι κι αυτός ένας λόγος που δεν βλέπουν προκοπή οι ...τοι.


Εαν θέλεις να τα προστατέψεις μην τα κοινοποιείς.
Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα τελικά...

Σε όσα εκκλησάκια που έχω βάλει, λείπει η καμπάνα, την έχουν κλέψει οι γύφτοι.
Επίσης σε περισσότερα ακόμη, έχουν κλέψει τα παλιά μπρούτζινα μανουάλια και καντήλια.
Να γιατί ίσως ένα blog όπου θα δίνεται περιγράφει χωρίς ακριβές στίγμα να είναι λύση.
Δεν πιστεύω ότι υπάρχει ....ος που θα ψάξει για blog με τοποθεσίες εκκλησιών. Ειδικά αφού δεν θα υπάρχει στίγμα παρά μια κατά προσέγγιση οδηγία;

Τί να σου πω ρε Γιώργο μου;
Αν βάζουν χέρι τόσο εύκολα ΜΗΝ κοινοποιεις στο google.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Τί να σου πω ρε Γιώργο μου;
Αν βάζουν χέρι τόσο εύκολα ΜΗΝ κοινοποιεις στο google.
Στα νεκροταφεία των χωριών δεν έχουν αφήσει τίποτα μεταλλικό. Έχουν πάρει όλα τα καντήλια.

Μπήκαν στο οστεοφυλάκιο νεκροταφείου χωριού, και πήραν όσες κασέλες που είχαν οστά ήταν μεταλλικές. Αδειάσανε τα οστά στο δάπεδο.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Κάπου στα 1650 μ, στον Άγιο Κατέμιο τον Χανολαδάδιο και τον Άγιο Ντομινάδιο τον Κοκοροκτόνο.



Στάλθηκε από το 23073RPBFG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Στα πεδινά, κρυμμένο μέσα σε περιοχή με ελιές, δίπλα στο χωριό Άγιος Φλώρος Μεσσηνίας, ένα παλιό εκκλησάκι της Παναγίας, με παλιές αγιογραφίες και γύρω από το εκκλησάκι μεγάλες βελανιδιές.
Το μοναδικό από όσα πήγα σήμερα σε αυτή την περιοχή, που δεν το έχουν γδύσει οι γύφτοι.









 
Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Σε λόφο πάνω από τα Τσουκαλαίικα Μεσσηνίας βρίσκεται το εκκλησάκι της Αναλύψεως.
Είναι νέο εκκλησάκι, δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, αλλά η θέα σε όλη την πεδιάδα είναι υπέροχη.
Μόνο που χθες που πήγα ή ορατότητα ήταν περιορισμένη λόγω της αφρικανικής σκόνης.
Στην κορυφή του λόφου υπάρχουν και ίχνη αρχαίας οχύρωσης.

Όπως φαίνεται το εκκλησάκι από τα Τσουκαλαίικα










Και το δυσάρεστο.
Το εκκλησάκι το λεηλάτησαν πριν από κανά δυο μήνες οι γύφτοι.
Διέρρηξαν την αλουμινένια πόρτα, έκλεψαν από μέσα ότι ήθελαν και έκλεψαν και την πόρτα.
Προσπάθησαν να κλέψουν και την καμπάνα που ευτυχώς δεν μπόρεσαν, αλλά έσπασαν πολλά κεραμίδια της στέγης. Ανέβηκαν και στον κεντρικό τρούλο για να πάρουν και από εκεί κάτι.
Και τα άλλα εκκλησάκια της περιοχής τα έχουν ρημάξει.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Σε ένα λόφο πάνω από το Σιάμο Μεσσηνίας το εκκλησάκι του Προφήτη Ηλία.
Υπάρχει πεζούλα και δεν φτάνει η μηχανή μέχρι την πόρτα. :D









 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Top Bottom