Επανέρχομαι με κάποια updates στη διαδρομή και στον overall εξοπλισμό (για όποιον έχει ενδιαφέρον το πως βλέπω εγώ/οργανώνω ένα ταξίδι)
ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ
Ημέρα 0 - Άφιξη στην Ηγουμενίτσα στις 25 μιας και το καράβι φεύγει στις 06:30 το πρωι, δλδ ξημερώματα
.
Ερώτηση: γίνεται να τσεκάρουμε κάπως νωρίτερα μέσα στην ημέρα ή online? Αλλιως, τι ώρα θα πρέπει να είμαστε εκεί για το check in? (προσπαθώ να αποφύγω το 04:00 εντέχνως)
Ημέρα 1η - Τετάρτη 26/7: άφιξη Βενετία. Ντύσιμο και ανέβασμα στο τελικό προορισμό που είναι το γραφικό (όπως όλα εκεί γύρω) χωριουδάκι του
San Cassiano το οποίο θα είναι η βάση μας για 4 ημέρες.
Edited: Αποφασίσαμε να κάνουμε μια σύντομη περατζάδα από Treviso για ένα καφέ, να περάσουμε από το ιδιαίτερο Passo San Boldo και να βάλουμε κανα 2 πάσα για ζέσταμα. Διαδρομή Venice - Treviso - San boldo- Passo Staulanza, - Passo Giau - San Cassiano
Ημέρα 2η - Πέμπτη 27/7: Του πάσου το κάγκελο. Γυρω γύρω στους Δολομίτες μπας και τους ζαλίσουμε. Διαδρομή:
San Cassiano - Passa: Gardena, Sela, Pordoi, Falzarego, Giau, Fedaia, Pordoi, Campologno - San Cassiano
Ημέρα 3η - Παρασκευή 28/7: Μια τσάρκα από τις φημισμένες λίμνες Braies και Misurina με ολίγον τι από πάσα.
Edited: Μάλλον θα ξοδέψουμε περισσότερο χρόνο στις 2 λίμνες οπότε η διαδρομή έχει γίνει:
San Cascian - Lakes Braies and Misurina - Tre Croci - Cortina D'Ampezzo - San Cascian
Ημέρα 4η - Σάββατο 29/7: Κανένα πάσο ακόμα για να μην ξεχνιόμαστε και μια σύντομη στο Bolzano για φαγητό Διαδρομή:
San Cascian - Vale pass - Carezza al lago - Bolzano - San Cascian
Ημέρα 5η - Κυριακή 30/7: Αναχώρηση προς άλλες πολιτείες. Λίγο από Insbruck για ένα καφεδάκι αλλά χωρίς πολλά πολλά και από εκεί βουνά λίμνες και καταρράκτες με σκοπό να φτάσουμε στη βάση μας για τη επόμενες 3 νύχτες την κωμόπολη
Mittersill Διαδρομή:
San Cascian - Passo Erbe - Insbruck - Gerlos - Mittersill
Ημέρα 6η - Δευτέρα 31/07: Κεντρικός προορισμός το αγαπησιάρικο Hallstatt.
Edited: Σ
κέφτομαι να γίνει μέσω Berchtesgaden κυρίως για να μην είναι μονότονο το πήγαινε έλα.
Ιδανικά ίσως θα ήθελα να επισκεφτώ το Eagle's Nest ή τα ορυχεία αλατιού σε Berchtesgaden / Hallstatt αλλά μιας και θα είναι η πίο ζόρικη ημέρα, μάλλον θα απολαύσουμε την ομορφιά της λίμνης. Ίδωμεν..Το Berchtesgaden κόπηκε μιας και δεν υπάρχει ικανός χρόνος και για τα 2. Επιλέξαμε να αφιερώσουμε περισσότερο χρόνο στο Hallstatt, το αλατορυχείο του και το skywalk. Διαδρομή:
Mittersill - Hallstatt - Mittersill
Ημέρα 7η - Τρίτη 01/08: Εδώ το κυρίως μενού ακούει στο όνομα Glossglockner: Edellweissspitze (biker's point), παγετώνας Pasterze, Heiligenblut. Διαδρομή δεν μπορώ να βάλλω τώρα γιατί οι δρόμοι είναι κλειστοί αλλά η επιστροφή μάλλον μέσω Matrei in Osttirol
Να σημειώσω εδώ πως οι ημέρες 2-3-4 μπορεί να αλλάξουν μεταξύ τους αναλόγως τον καιρό σε κάθε περιοχή. Το ίδιο και οι ημέρες 6-7.
Ημέρα 8η - Τετάρτη 02/08: Edited: Τελικός προορισμός Kranjska Gora, Σλοβενία. Αν θα κατέβω από Glossglockner ή από Nockalmstraße εξαρτάται από το πως θα πετύχω το Glossglockner τις προηγούμενες ημέρες γιατί είναι ένα από τα μέρη που δεν θέλω να χάσω λόγο καιρού κλπ. Οπότε διαδρομή:
Mittersill to Kranjska Gora (να στρίψουμε και λίγο στο Nockalmstraße μιας και δεν θα έχουμε κάνει τίποτα μια βδομάδα
)
Ημέρα 9η - Πέμπτη 03/08: Από το Kranjska Gora μια βόλτα στη Bled (αναλόγως την διάθεση ίσως από εκεί Bohinj) και μετά σβήσιμο στην πόλη. Διαδρομή:
Kranjska Gora to Kranjska Gora
Ημέρα 10η - Παρασκευή 04/08: Edited: Τελικός προορισμός ημέρας Mestre. Οπότε μιας και είμαστε στα πέριξ θα πάμε απόTriglav, Vršič Pass, Bovec. Διαδρομή:
Kranjska Gora to Mestre
Ιδανικά, απόγευμα και μετά Βενετία.
Ημέρα 11η - Σάββατο 05/08: Οι καθυστερήσεις στα καράβια που πηγαινοέρχονται Ιταλία είναι ψιλοστάνταρ οπότε παίζει να ξαναπεταχτούμε μια Βενετία για προωινό καφεδάκι.
ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ/gadgets
- Μπουφάν: Και οι 2 Revit Sand 4 για μεγαλύτερη ευελιξία στις εναλλαγές θερμοκρασιών
- Παντελόνια: updated Μιας και πιο σύνηθες είναι να ταξιδεύουμε με υψηλότερες θερμοκρασίες επιλέξαμε τα πιο καλοκαιρινα revit tornado 3 με την επένδυση για τα ζόρια
- Αδιάβροχα: Θα υπάρχουν ξεχωριστά set
- Παπούτσια/μπότες: Εγώ θα μείνω με τις Dainese Nighthawk D1 goretex και το κορίτσι με καλοκαιρινά μποτάκια + αδιάβροχες γκέτες.
- Γάντια: Από 1 καλοκαιρινό και 1 αδιάβροχο
- Ρούχα: Κατά βάση, τεχνικά, ισοθερμικά πάνω κάτω με κάποια extra layers. Λίγα ρούχα "εξόδου" μιας και το πλάνο δεν περιέχει πολύ βόλτα/sightseeing χωρίς μηχανή.
- Ενδοεπικοινωνίες: Sena 20S
- Video: updated Hero11 black στο κράνος με 3 μπαταριες στο συνολο, Hero 4 silver (2 μπαταριες) η συνεπιβάτιδα με Shorty για ελεύθερες λήψεις + τελευταία προσθήκη ένα dji mini 3 pro drone (3 μπαταριες)
- Photos: Θα μείνουμε στην αξιόλογη κάμερα των κινητών μας μιας και ο επιπλέον όγκος μιας entry level dslr δεν δικαιολογεί την διαφορά ποιότητας
- Navigation: Tomtom rider 40 πριζωμένο σε βάση και φορτωμένο με τελευταίους χάρτες Ευρώπης + κάμερες (πολύ σημαντικό για αυτές τις περιοχές
- Φορτιστές: updated 2 x 60W + έναν παλιό 5 θέσεων που έχω μιας έχοντας πλέον 2 πολυφορτιστές για μπαταρίες drone και gopro + ενδοεπικοινωνίες + hero4 + ρολόγια, κινητά....η παροχή ρεύματος και οι χρόνοι φόρτισης είναι πλέον μια άσκηση από μόνη της (πόσες διαθέσιμες πρίζες, πόσα watts κάθε συσκευή κλπ).
- Μνήμες/backup: updated Αποφάσισα για διάφορους λόγους να πάω στην λύση αρκετές μνήμες + κάτι για backup οπότε πάμε για σύνολο ~1.2Tb σε 128/64 μνήμες + 1Tb εξ. HD για backup το οποίο θα γίνεται με τη βοήθεια του κινητού μέσω ενός Usb-C hub της anker που δοκιμασμένα δίνει καλές ταχύτητες μεταφοράς απο microsd σε HD
Μπήκαν και φρέσκα λαστιχάκια Conti Trail Attack 3...
Αυτά προς το παρόν. Δεν κρατιόμαστε λέμε!!