CRF1100L - AFRICA TWIN & AFRICA TWIN ADVENTURE SPORTS

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Africa Twin DCT
Σε παρακαλώ πες μου εντυπώσεις ή κρατά μας ενήμερους για την touratech την ψηλή που έχεις βάλει ! Σκεφτόμουν να πάω σε αυτήν και εγώ γιατί λένε πολύ καλά λόγια και ξεμπερδεύεις ! Επίσης τι ύψος έχεις ;
Έκανα μόνο 20 χλμ με τη μαμά σέλα στη ψηλή θέση και αυτή την μισή ώρα που κάθισα δεν μου άρεσε. Ήταν λίγο σκληρή και είμαι σίγουρος ότι στη μια ωρα θα έπρεπε να σταματήσω και να κατέβω από τη μηχανή να ξεπιαστώ.

Ο λόγος που αγόρασα την τουρατεκ ψηλή σέλα ήταν περισσότερο εργονομικός. Επειδή είμαι 1.92 πίστευα ότι θα κάθομαι πιο σωστά (βλέπε κλίση γονάτων).
Επίσης την βρήκα σε προσφορά (-40%) από ένα κατάστημα εδω πάνω, που ήθελε να ξεστοκάρει μιας και τους είχε μείνει μια.

Μόλις έκανα μια απογευματινή βόλτα των 90 χλμ και μου άρεσε πάρα πολυ η σέλα. Πατάω και με τα 2 πόδια κάτω άνετα.
Δεν είναι φαρδιά, είναι τόσο όσο και μπροστά λεπταίνει οπότε δεν ενοχλεί στην όρθια οδήγηση.
Δεν με απασχόλησε το θέμα σέλα αυτές τις 2.5 ώρες που ήμουν έξω, οπότε νομίζω πως το θέμα σέλα έχει λυθεί για εμένα.
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Έκανα μόνο 20 χλμ με τη μαμά σέλα στη ψηλή θέση και αυτή την μισή ώρα που κάθισα δεν μου άρεσε. Ήταν λίγο σκληρή και είμαι σίγουρος ότι στη μια ωρα θα έπρεπε να σταματήσω και να κατέβω από τη μηχανή να ξεπιαστώ.

Ο λόγος που αγόρασα την τουρατεκ ψηλή σέλα ήταν περισσότερο εργονομικός. Επειδή είμαι 1.92 πίστευα ότι θα κάθομαι πιο σωστά (βλέπε κλίση γονάτων).
Επίσης την βρήκα σε προσφορά (-40%) από ένα κατάστημα εδω πάνω, που ήθελε να ξεστοκάρει μιας και τους είχε μείνει μια.

Μόλις έκανα μια απογευματινή βόλτα των 90 χλμ και μου άρεσε πάρα πολυ η σέλα. Πατάω και με τα 2 πόδια κάτω άνετα.
Δεν είναι φαρδιά, είναι τόσο όσο και μπροστά λεπταίνει οπότε δεν ενοχλεί στην όρθια οδήγηση.
Δεν με απασχόλησε το θέμα σέλα αυτές τις 2.5 ώρες που ήμουν έξω, οπότε νομίζω πως το θέμα σέλα έχει λυθεί για εμένα.
Ευχαριστώ πολύ Γιώργο ! Μου επιβεβαιώνεις ότι διαβάζω .
Νομίζω την έχει η ΜΑΚΑΝ .

40% πέτυχες φοβερή πρόσφορα , γιατί είναι τσουχτερή η τιμή
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Srider: Γιωργο, η ψηλη σελα ειναι +4εκ, σωστα? Βαλε αν μπορεις μια φωτο.

Επισης count yourself lucky αν ελυσες το θεμα της σελας, εγω μαλλον θα ασχοληθω να μεταποιησω την μαμισια μετα το καλοκαιρι. Παντως την αντεξα περσι το καλοκαιρι σε 2καβαλο ταξιδι 6000χμ αλλά δεν προκειται να το ξανακανω μ'αυτη τη σελα. Η οποια βεβαια ειναι τέλεια στο χωμα, γι'αυτο και σκεφτομαι ν'αγορασω μια μεταχειρω να μεταποιησω.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Africa Twin DCT
Εγκατέστησα το μπαράκι της Givi για στήριξη κινητού τηλεφώνου - GPS.

Είναι το μοντέλο Givi FB1178 και προορίζεται για το adventure sports μοντέλο 2020+.
Αλλά πλέον κάνει και στο απλό μοντέλο του 2024.







 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Africa Twin DCT
Srider: Γιωργο, η ψηλη σελα ειναι +4εκ, σωστα? Βαλε αν μπορεις μια φωτο.

Επισης count yourself lucky αν ελυσες το θεμα της σελας, εγω μαλλον θα ασχοληθω να μεταποιησω την μαμισια μετα το καλοκαιρι. Παντως την αντεξα περσι το καλοκαιρι σε 2καβαλο ταξιδι 6000χμ αλλά δεν προκειται να το ξανακανω μ'αυτη τη σελα. Η οποια βεβαια ειναι τέλεια στο χωμα, γι'αυτο και σκεφτομαι ν'αγορασω μια μεταχειρω να μεταποιησω.
Πράγματι είναι ψηλότερη κατά 4cm.
Πέρα απ΄ότι το αναφέρει στην ιστοσελίδα της τουρατεκ , το ένιωσα όταν κάθισα: α) πόδια και β) αέρας στο κράνος σε σχέση με πριν.

Μπορώ τις επόμενες ημέρες να βγάλω φωτος τη σέλα και σύγκριση δίπλα τις μαμα σέλες.

Αλλιώς πάνω στη μηχανή, μια σημερινή:

 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Γιώργο μια που (ελπίζω ότι) πήγες λίγο πιο σβέλτα από το αγγλικό όριο, πως βρήκες τον θόρυβο από αέρα;
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Πράγματι είναι ψηλότερη κατά 4cm.
Πέρα απ΄ότι το αναφέρει στην ιστοσελίδα της τουρατεκ , το ένιωσα όταν κάθισα: α) πόδια και β) αέρας στο κράνος σε σχέση με πριν.

Μπορώ τις επόμενες ημέρες να βγάλω φωτος τη σέλα και σύγκριση δίπλα τις μαμα σέλες.

Αλλιώς πάνω στη μηχανή, μια σημερινή:

Το +4 μήπως είναι πολύ ; Θα επηρεάσει το τιμόνι ίσως χρειαστεί αποστάτες και την ζελατίνα , θα θες πιο ψηλή
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Εγκατέστησα το μπαράκι της Givi για στήριξη κινητού τηλεφώνου - GPS.

Είναι το μοντέλο Givi FB1178 και προορίζεται για το adventure sports μοντέλο 2020+.
Αλλά πλέον κάνει και στο απλό μοντέλο του 2024.







Το έχω παραγγείλει κ εγώ … έβαλα την ραμ στην βίδα του αποστάτη του τιμονιού και η κάμερα του κινητού χάλασε ρε , αν είναι δυνατόν .
Βασικά φαντάζομαι από αυτό γιατί πριν δούλευε , εκτός αν δεν το πρόσεξα πιο νωρίς
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν πάνε τα χέρια μου στο πληκρολογιο , για να γράψω ''πολύ ωραίο'' , σε χοντα .

Καλά χιλιόμετρα να έχεις
Το κάνω εγώ.....πολύ ωραίο
Καλοταξιδοι
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Africa Twin DCT
Γιώργο μια που (ελπίζω ότι) πήγες λίγο πιο σβέλτα από το αγγλικό όριο, πως βρήκες τον θόρυβο από αέρα;
Θέλει διερεύνηση για να βρω σε ποιο σημείο πρέπει να βρίσκεται η ζελατίνα της μοτό.
Πάντως οι θέσεις που έχει δεν είναι διακοσμητικές, όντως κάνει δουλειά το ανεβοκατέβασμά της. Τερμα επάνω δεν έμπαινε αέρας στους ανοιχτούς αεραγωγούς του κράνους.
Τέρμα χαμηλά έμπαινε αέρας. Πρέπει να οδηγήσω με τέρμα χαμηλά τη ζελατίνα και στα πολλά συνεχόμενα χλμ της εθνικής.

Από θόρυβο ικανοποιημένος, καλύτερα από τα ΚΤΜ που είχα.

Έχω παραγγείλει και κάποια αξεσουάρ τα οποια δεν είχαν έρθει και αποφάσισα επίτηδες να μπουν στο 1ο σερβις (πχ rally foot pegs και upper deflector, για να δω διαφορά με πριν και μετά την εγκατάστασή τους).
Το ένα από αυτά είναι το "upper deflector", είμαι περίεργος να δω αν είναι για το θεαθήναι ή πραγματικά εξυπηρετεί.

 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μιλάς για τα "αυτιά" δίπλα στην ζελατίνα;

Τις ίδιες εντυπώσεις είχα παρά την διαφορά ύψους.
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Αλλιώς πάνω στη μηχανή, μια σημερινή:

Δεν πάνε τα χέρια μου στο πληκρολογιο , για να γράψω ''πολύ ωραίο'' , σε χοντα .

Καλά χιλιόμετρα να έχεις
Χαχαχα... αυτό σκεφτόμουν κι εγώ!
Σε αυτά τα χρώματα όμως είναι όντως πανέμορφο το CRF1100! :yew:

Υ.Γ. Srider Αλήθεια το World Raid γιατί το έδωσες; Σε χάλασε κάτι;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Africa Twin DCT
Δεν πάνε τα χέρια μου στο πληκρολογιο , για να γράψω ''πολύ ωραίο'' , σε χοντα .

Καλά χιλιόμετρα να έχεις
Ευχαριστώ!
Η αλήθεια είναι ότι το μοντέλο αυτό με το DCT κιβώτιο ήταν μονόδρομος για εμένα (θέμα στο αριστερό πόδι).
Αλλιώς θα είχα μείνει με το Yamaha Tenere world raid που δεν πρόλαβα να ευχαριστηθώ ή αν το άλλαζα θα πήγαινα στο Ducati DesertX rallye, το οποίο εδω πάνω κοστίζει όσο ακριβώς έδωσα γι'αυτό το Άφρικα. Η KTM έρχεται με αυτόματο κιβώτιο του χρόνου στο καινούργιο super adventure και η ΒΜW επίσης μόλις ανακοίνωσε.

Πάντως (και δεν το λεω για να δικαιολογήσω την αγορά μου, είμαι τυχερός και μόνο που είμαι σε θέση να οδηγω μοτο) μου άφησε πολυ καλές εντυπώσεις εχθές.
Οι ηλεκτρονικές του αναρτήσεις είναι ότι καλύτερο έχω οδηγήσει (πολυ πιθανόν στα ΚΤΜ μου να ήταν καλυτερες αλλά να μην ήταν σεταρισμένες σωστά) και το DCT κιβώτιο στη θέση Sport2 είναι εκπληκτικό.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Καλοταξιδο Γιώργο!
Γιατί έδωσες το tenere για να πάρεις το Africa?
Σε κάθε αλλαγή θα σε ρωτάω :)
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Σχετικα με τον αερα στο 1100, εχει περισοτερο απο το 1000 το οποιο εχει ψηλοτερη ζελατινα αλλα δεν ειναι προβλημα - βεβαια εγω εχω παλιοτερο 1100L και τα πριν του 2024 ειχανε μικρη "χωματινη" ζελατινα στην οποια απλα προσθεσα ενα φρυδακι που ειχα. Ταξιδεψα ετσι με συνεχη 160-170χμω κοντερ με κρανος με γεισο σε ανοιχτους δρομους χωρις προβλημα - υψος 1.80μ.




Ο φιλος TimosV που εχει παρει 1100L του 2023 εχει ιδιο configuration με το δικο μου, δηλ μαμα κοντη ζελατινα με φρυδακι, και εκανε προσφατα το Αντιριο-Λευκαδα απο Ιονία οδο με συνεχη 200αρια στο κοντερ και δεν παραπονεθηκε για αερα/θορυβο - αυτος εχει υψος 1.82μ.


EDIT: Για το 2024 που εχει διαφορετικη ζελατινα ας πει ο Thanpen για θορυβο - o Γιωργος Srider δε νομιζω οτι μπορει να το παει με ψηλες ταχυτητες στη Σουηδια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Γιώργο μια που (ελπίζω ότι) πήγες λίγο πιο σβέλτα από το αγγλικό όριο, πως βρήκες τον θόρυβο από αέρα;
Είσαι έτοιμος για αφρικανα μαρή?
ktm και κουραφεξαλα :rolleyes:
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Είσαι έτοιμος για αφρικανα μαρή?
ktm και κουραφεξαλα :rolleyes:
Είδες και ο Τίμος έδωσε 390 που έπινε νερό στο όνομα του και τι πήρε;

Άσε γιατί έχω δει κατά καιρούς και μπόξερ σε τιμές που βάζουν σε σκέψη, αλλά δεν έχω γεράσει τόσο ακόμα.
 
Top Bottom