Tenere extreme ή ktm 890 adv r ?

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Σκεφτομουνα κ εγω το 890 περυσι αλλα τελικα σκεφτηκα οτι για αυτα που ηθελα να κανω με το μηχανακι η αξιοπιστια ηταν νουμερο 1 προτεραιοτητα,εχω κλεισει ενα χρονο και λεω ευτυχως πηρα το τενερε,μονο μου παραπονο οτι ειμαι κοντος για το μηχανακι (1.78)
 

Anastasis

Μέλος
Όνομα
Anastasis
Μοτό
Tiger900gt
Οχι γιατι με αυτα και με εκεινα προχθες μπηκε το μηχανακι μου στο ψαρ.γρ. Οποτε με το που φυγει, εφυγα! Τωρα στο θεμα της επιλογης ειμαι τοσο 50/50 αναμεσα στα δυο μηχανακια που θα αποφασισω την ημερα της αγορας μου φαινεται!
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Ως πρώην κάτοχος Tenere 700 και νυν KTM 790 Adv, και με ύψος 176 ένα έχω να πω... επιτέλους πάτησα στα πόδια μου... :cool:
όταν μπορέσεις πες 2-3 πράγματα και για τις δυο και την συμβίωση μαζί τους...?
 

antonis_dov

Μέλος
Περιοχή
Δάφνη
Όνομα
Αντωνης
Μοτό
KTM 790 Adventure 2024
Λοιπόν Τενερε 700 μακράν το πιο τίμιο μηχανάκι που είχα ποτέ, δεν ζήτησε τίποτα εκτός από λαδάκια, όμορφο πήγα παντού και άσφαλτο χωρίς τρελές συγκινήσεις αλλά και χωμα σε εύκολες διαδρομές (βλέπε Βαρδουσια) αφήνοντας μου μια εικόνα γενικής ικανοποίησης. Μια μηχανη που τα κάνει όλα αλλά στην άσφαλτο, που είμαι κατά 90% μου έλειπε κατι σε δύναμη. Αφού ταφερε έτσι η τύχη και σχεδόν μου άρπαξε φίλος που το ήθελε τρελά, τελικά κατέληξα στο KTM 790 Adv (και λόγω μπατζετ) μιας και μια φορά Κατεμακιας πάντα Κατεμακιας, Μια μηχανή πιο χαμηλή και στη σελα και στο κέντρο βάρους με σπιρτοζικο γκαζι και ομορφιάς ΚΤΜ... Ακόμα είμαι στο στρώσιμο αλλά η μοτο μου φαίνεται σα παιχνίδι στην διαχείριση σε σχέση με Τενερε... Όπως και να χει μιλάμε για φοβερά εργαλεία που υπό συνθήκες σε πάνε παντου χαρίζοντας χαμόγελα...
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Ως πρώην κάτοχος Tenere 700 και νυν KTM 790 Adv, και με ύψος 176 ένα έχω να πω... επιτέλους πάτησα στα πόδια μου... :cool:
Υπαρχουν δυο πραγματα σχετικα με το Τ700 που δε νομιζω οτι εχουν τονιστει οσο πρεπει σ'αυτο το φορουμ.

Α. Το Τ700 ειναι μηχανακι για σχετικα ψηλους αναβατες, οριακα για αναβατη 1.80 αλλα καλυτερα απο 1.83-84μ και πανω.
Β. Το μηχανακι δεν κανει για 2καβαλο, οχι οτι δεν γινεται αλλά η συνεπιβατηδα θα υποφερει απο χωρους/ανεση. Ακομα και για τον αναβατη, η σελα ειναι θεμα.

Γενικα το Τ700 ειναι για τον ταμενο χωματερο για να ζησει με τις θυσιες του στην ασφαλτο (ανεση, δυναμη). Βεβαια για το χωμα ο κινητηρας του ειναι ο απολυτα καλυτερος για μενα, ροπατος, γραμμικος και σκετο τρακτερ.
 

Anastasis

Μέλος
Όνομα
Anastasis
Μοτό
Tiger900gt
Β. Το μηχανακι δεν κανει για 2καβαλο, οχι οτι δεν γινεται αλλά η συνεπιβατηδα θα υποφερει απο χωρους/ανεση. Ακομα και για τον αναβατη, η σελα ειναι θεμα.
Αυτο με την σελα φοβαμαι και εχω δει κατι μαξιλαρακια ειτε φουσκωτα ειτε με αερα που μπαίνουν πρόσθετα πάνω από τη σέλα. Κανουν τίποτα αυτά λετε;
 
Top Bottom